شنگ غول‌آسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شنگ غول‌آسا
Pteronura brasiliensis zoo Brasilia 02.jpg
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: راسویان
زیرخانواده: سمورهای آبی
سرده: Pteronura
گونه: P. brasiliensis
نام دوبخشی
Pteronura brasiliensis
(ملین، ۱۷۸۸)
Giant Otter area.png

شنگ غول‌آسا یا سمور آبی غول‌آسا (نام علمی: Pteronura brasiliensis) گونه‌ای شنگ ساکن آمریکای جنوبی است. این پستاندار گوشت‌خوار بزرگترین عضو تیره راسویان است که طول آن به بیش از ۱٫۷ متر می‌رسد. شنگ بزرگ اغلب در شمال و مرکز آمریکای جنوبی، درون یا در کنار رود آمازون و پانتانال زندگی می‌کند.

ویژگی‌ها[ویرایش]

برخلاف دیگر اعضای تیره راسویان، شنگ غول‌آسا اجتماعی است و در خانواده‌های با سه تا هشت عضو زندگی می‌کند. این گروه بر محور زوجی تولیدمثل‌کننده تشکیل می‌شود و اعضایش بسیار با هم نزدیک هستند و همکاری می‌کنند. اگرچه شنگ غول‌آسا به صورت طبیعی آرام است، اما به دلیل قلمروخواه بودن، گاهی خشونت نیز میان آن‌ها دیده شده است.

شنگ‌های غول‌آسا روززی هستند و تنها در روشنی روز به فعالیت می‌پردازند. آن‌ها صداهای بسیاری از خود تولید می‌کنند و توسط آن‌ها به هم پیام می‌رسانند. شنگ‌های بزرگ صداهای مخصوصی تولید می‌کنند که برای هشدار، مخاصمت و تهاجم، و اطمینان‌بخشی به همنوعانشان به کار می‌روند.

شنگ غول‌آسا دارای پوستی با خزهای بسیار ضخیم است به گونه‌ای که آب درشان نفوذ نمی‌کند. دم آن بلند و پاهایش دارای پره هستند. آن‌ها رودخانه‌ها و جریان‌های آب شیرین را که به صورت فصلی جریان می‌یابند ترجیح می‌دهند، اما ممکن است به دریاچه‌های آب شیرین و برکه‌ها نیز بروند. این پستانداران آبزی در کنار مکان‌های غذاخوردنشان ساختارهای چوبی سدمانند می‌سازند و میزان زیادی از علف‌ها و گیاهان پیرامونش را قطع می‌کنند.

غذای شنگ‌های غول‌آسا اغلب ماهیانی چون گربه‌ماهی است و گاه خرچنگ نیز می‌خورند. آن‌ها به صورت طبیعی دشمن ندارند؛ اگرچه انسان‌ها با فعالیت‌هایشان می‌توانند به میط زیست آن‌ها آسیب برسانند.

منابع[ویرایش]

  1. Duplaix, N. , Waldemarin, H.F. , Groenedijk, J. , Evangelista, E. , Munis, M. , Valesco, M. & Botello, J.C. (2008), Pteronura brasiliensis (به انگلیسی), IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 25 December 2013{{citation}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)