شنگ غول‌آسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شنگ غول‌آسا
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
تیره: راسویان
زیرخانواده: سمورهای آبی
سرده: Pteronura
گونه: P. brasiliensis
نام دوبخشی
Pteronura brasiliensis
(ملین، ۱۷۸۸)

شنگ غول‌آسا یا سمور آبی غول‌آسا (نام علمی: Pteronura brasiliensis) گونه‌ای از راسویان ساکن آمریکای جنوبی است. این پستاندار گوشت‌خوار بزرگ‌ترین عضو خانوادهٔ راسویان است که طول آن به بیش از ۱٫۷ متر می‌رسد. شنگ بزرگ اغلب در شمال و مرکز آمریکای جنوبی، درون یا در کنار رود آمازون و پانتانال زندگی می‌کند.

ویژگی‌ها[ویرایش]

برخلاف دیگر اعضای خانوادهٔ راسویان، شنگ غول‌آسا اجتماعی است و در خانواده‌های با سه تا هشت عضو زندگی می‌کند. این گروه بر محور زوجی تولیدمثل‌کننده تشکیل می‌شود و اعضایش بسیار با هم نزدیک هستند و همکاری می‌کنند. اگرچه شنگ غول‌آسا به صورت طبیعی آرام است، اما به دلیل قلمروخواه بودن، گاهی خشونت نیز میان آن‌ها دیده شده‌است.

شنگ‌های غول‌آسا روزگرد هستند و تنها در روشنی روز به فعالیت می‌پردازند. آن‌ها صداهای بسیاری از خود تولید می‌کنند و توسط آن‌ها به هم پیام می‌رسانند. شنگ‌های بزرگ صداهای مخصوصی تولید می‌کنند که برای هشدار، مخاصمت و تهاجم، و اطمینان‌بخشی به همنوعانشان به کار می‌روند.

شنگ غول‌آسا دارای پوستی با خزهای بسیار ضخیم است به گونه‌ای که آب درشان نفوذ نمی‌کند. دم آن بلند و پاهایش دارای پره هستند. آن‌ها رودخانه‌ها و جریان‌های آب شیرین را که به صورت فصلی جریان می‌یابند ترجیح می‌دهند، اما ممکن است به دریاچه‌های آب شیرین و برکه‌ها نیز بروند. این پستانداران آبزی در کنار مکان‌های غذا خوردنشان ساختارهای چوبی مانند سد می‌سازند و میزان زیادی از علف‌ها و گیاهان پیرامونش را قطع می‌کنند.

غذای شنگ‌های غول‌آسا اغلب ماهیانی چون گربه‌ماهی است و گاه خرچنگ نیز می‌خورند. آن‌ها به صورت طبیعی دشمن ندارند؛ اگرچه انسان‌ها با فعالیت‌هایشان می‌توانند به محیط زیست آن‌ها آسیب برسانند.

منابع[ویرایش]

  1. Duplaix, N. , Waldemarin, H.F. , Groenedijk, J. , Evangelista, E. , Munis, M. , Valesco, M. & Botello, J.C. (2008), Pteronura brasiliensis (به انگلیسی), IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 25 December 2013{{citation}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link)