شناسه اپل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اپل آی‌دی یا شناسهٔ اَپِل (به انگلیسی: Apple ID) نوعی حساب کاربری ویژهٔ کاربران محصولات شرکت اپل است. شرکت اپل برای حفظ حق نشر آثاری که برای سیستم‌های عامل و پلت‌فرم‌های اپل عرضه می‌شود؛ آن‌ها را برچسب‌گذاری می‌کند که هر شخص تنها بتواند با مشخصات خود آن را نصب کند. بدین معنی که هر کاربر٬ برای استفاده از آثار مختلف در دستگاه اپل خود٬ می‌بایست یک شناسهٔ کاربری اپل ثبت کرده و از آن استفاده نماید.

در برخی کشورها همچون جمهوری اسلامی ایران، سودان و... به دلیل داشتن اتهاماتی همچون نقض حقوق بشر و یا حمایت از تروریسم، تحریم‌هائی اعمال می‌شود که بر اساس آن ارائه خدمات در حوزه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات به افرادی که از این کشورها نیازمند این خدمات باشند ممنوع می‌شود و درصورتی که این تحریم‌ها از سوی سازمان ملل متحد و یا ایالات متحده آمریکا اعمال شوند، شرکت اپل نیز از نظر قانونی موظف به رعایت این موارد می‌باشد و باید از دسترسی افرادی که از این کشورها نیازمند دریافت خدمات می‌باشند جلوگیری نماید که راهکار شرکت اپل برای انجام این کار، جلوگیری از ساخت شناسه اپل (Apple ID) توسط ساکنین این کشورها می‌باشد.

دور زدن این تحریم باعث ایجاد نوعی کسب و کار جدید در این کشورها با عنوان فروش اپل آی‌دی شده است. بدین صورت که برخی اشخاص از کشورهای تحریم‌شده که دارای دسترسی‌های خارج از کشور خود می‌باشند، اقدام به ساخت شناسه اپل (Apple ID) برای ساکنین کشور خود می‌نمایند و در قبال ارائه این خدمات، کسب درآمد می‌کنند که از جمله این کسب و کارها می‌توان در جمهوری اسلامی ایران، به فروشگاه اینترنتی معتبر اپل‌آیدی اشاره نمود.

منابع[ویرایش]