شمشاد ریزبرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شمشاد ریزبرگ
Buxus microphylla HabitusLeaves BotGardBln0906.JPG
Buxus microphylla
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): آوندداران
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
راسته: شمشادسانان
تیره: شمشادیان
سرده: شمشاد
گونه: شمشاد ریزبرگ

شمشاد ریزبرگ (نام علمی: Buxus microphylla)، شمشاد ژاپنی یا شمشاد برگ‌کوچک، گونه‌ای از گیاهان گلدار در خانواده شمشادیان است که در ژاپن و تایوان یافت می‌شود. این درختچه کوتوله همیشه سبز یا درخت کوچکی است که به ارتفاع و عرض ۱ متر رشد می‌کند.

شرح[ویرایش]

در مورد شمشاد ریزبرگ واریته جاپونیکا ارتفاع درخت معمولاً ۳–۱ متر است اما می‌تواند تا حدود ۴ متر برسد. در موارد نادر تا ۱۰ متر رشد می‌کند. تنه قائم و ضخامت حدود ۱۰ سانتی‌متر است و پوست آن سفید مایل به خاکستری تا قهوه‌ای کم‌رنگ است. طول برگ‌های سبز روشن ۲۵–۱۰ میلی‌متر، بیضی شکل با نوک گرد یا شکاف‌دار است. این گونه ابتدا از گیاهان ژاپنی با منشأ ناشناخته توصیف شد. آنها در طبیعت ناشناخته هستند.

طبقه‌بندی علمی[ویرایش]

نام علمی شمشاد ژاپنی، «Buxus microphylla var. japonica» می‌باشد. گیاهان «Buxus microphylla var. tarokoensis S.Y.Lu & Yuen P.Yang» از تایوان، برجسته هستند. گیاهانی از چین و کره، که قبلاً اغلب به‌عنوان «Buxus microphylla var. sinica» نامیده می‌شدند در حال حاضر به عنوان یک گونه متمایز «Buxus sinica» تلقی می‌شود.

موارد استفاده[ویرایش]

این گونه به‌عنوان یک گیاه زینتی، هم در منطقه بومی آن و هم در نقاط دیگر در مناطق معتدل در سراسر جهان رشد می‌کند. این به‌ویژه برای پرچین‌های کوتاه و درخت‌آرایی مناسب است. شمشاد «Buxus microphylla var. compacta» و ارقام مشابه اغلب برای بونسای استفاده می‌شوند.

در ژاپن از چوب شمشاد «Buxus microphylla var. japonica» برای ساخت هانکو (مُهر) استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Buxus microphylla». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱.