شماره استاندارد بین‌المللی کتاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب
کوته‌نوشتشابک یا ISBN
توصیف‌شده۱۹۷۰ (۱۹۷۰)
سازمان سرپرستسازمان بین‌المللی شابک
تعداد اعداد۱۳ (سابقاً ۱۰)
اعداد کنترلجمع وزنی
نمونه978-3-16-148410-0
وب‌گاهhttps://www.isbn-international.org/

شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب یا شابک شماره‌ای متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود و هر شماره منحصر به یک کتاب (یا یک نگارش یا نوع مشخص از آن کتاب) است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی‌شود. شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژهٔ ISBN (مخفف عبارت انگلیسی International Standard Book Number) نشان می‌دهند.

در سال ۱۹۶۶ استانداردی دیگر به نام شماره‌گذاری استاندارد کتاب یا اس‌بی‌ان (به انگلیسی: SBN، مخفف Standard Book Numbering) برای این منظور ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ استاندارد شابک برای اولین بار به صورت ده رقمی مطرح شد و نهایتاً در سال ۱۹۷۰ توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) به عنوان استاندارد ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ به چاپ رسید. از آن زمان تا پایان سال ۲۰۰۶ شابک‌ها ده‌رقمی بودند. از سال ۲۰۰۷ برای آن که تعداد بیشتری کتاب را بتوان شماره‌گذاری کرد، شابک سیزده‌رقمی شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

شماره شناسایی کتاب‌ها در ابتدا دارای ۹ رقم بوده که کتاب‌فروشی‌های انگلیس برای فروش کتاب‌هایشان و همچنین برای جلوگیری از گردش اضافه و کنترل راحت‌ترِ موجودی، آن را به‌کار می‌بردند. بعداً این کد زیر نظر سازمان بین‌المللی استانداردسازی به ده رقم و سپس سیزده رقم افزایش یافت تا در سطح جهانی قابل کاربرد شود. این استاندارد تحت نام ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ (نه‌رقمی)، در ۱۹۹۷ (ده‌رقمی)، و پس از سال ۲۰۰۷ به‌صورت سیزده‌رقمی عرضه شده‌است.[۱]

ساختار شابک[ویرایش]

قسمت‌های تشکیل‌دهندهٔ یک شابک ۱۰ رقمی (بالا) و ۱۳ رقمی (پایین). شابک سیزده رقمی همچنین به صورت بارکد نشان داده شده‌است. در تصویر قسمت‌هایی از دو شابک که با هم مرتبط هستند مشخص شده‌اند. کد سه‌رقمی که با نام EAN مشخص شده، یک کد جی‌اس۱ است. رقم آخر شابک، عدد کنترل آن است که برای شابک‌های ده و سیزده‌رقمی متفاوت است.

هر ویراست از یک کتاب دارای شمارهٔ شابک خاص خود است؛ مثلاً اگر کتابی هم به صورت الکترونیکی، هم با جلد نرم و هم با جلد سخت منتشر شود هر کدام از این‌ها شابک متفاوتی دارد. شابک‌هایی که تا قبل از ۱ ژانویه ۲۰۰۷ تعیین شده باشند دارای ۱۰ رقم هستند و شابک‌های بعد از آن تاریخ دارای ۱۳ رقم. شابک‌های ده‌رقمی دارای چهار بخش هستند و شابک‌های سیزده‌رقمی دارای پنج بخش:

 1. اگر شابک سیزده‌رقمی باشد، یک پیشوند سه‌رقمی دارد که در واقع یک کد جی‌اس۱ است. پیشوندهایی که تا به حال استفاده شده‌اند عبارتند از ۹۷۸ و ۹۷۹.
 2. رقم‌های بعدی کدی هستند برای اشاره به یک منطقهٔ زبانی، یا یک کشور. به این کد «شناسهٔ گروه ثبتی» گفته می‌شود.
 3. رقم‌های بعدی کدی هستند برای انتشاراتی که کتاب را منتشر کرده‌است.
 4. رقم‌های بعدی کدی هستند برای آن ویراست به خصوص از آن کتاب خاص.
 5. رقم آخر یک عدد کنترل یا سرجمع است که به کمک آن می‌توان صحت شابک مورد نظر را بررسی کرد.

در نگارش شابک‌ها متداول است که بخش‌های بالا را با خط تیره از هم جدا کنند. مثلاً شابک ۹۷۸۸۱۷۵۲۵۷۶۶۵ به صورت ‎۹۷۸-۸۱-۷۵۲۵-۷۶۶-۵ نوشته می‌شود. تعیین محل خط تیره کار آسانی نیست چرا که بخش‌های مختلف شابک (به جز پیشوند سه‌رقمی در ابتدا و عدد کنترل تک‌رقمی در انتها) تعداد ارقامشان ثابت نیست.

تعیین شابک[ویرایش]

تعیین شابک برای هر کتاب، توسط نمایندهٔ سازمان شابک در کشور یا منطقه‌ای که کتاب در آن منتشر شده انجام می‌شود. شمارهٔ شابک بر اساس محل چاپ مشخص می‌شود، نه بر اساس زبانی که کتاب در آن منتشر شده‌است. در برخی کشورها نظیر ایالات متحده و انگلستان، سازمانی که شابک‌ها را تعیین می‌کند دولتی نیست، در نتیجه تعیین شابک برای ناشر هزینه دارد. اما در ایران این کار به عهده ناشر می‌باشد و مؤلف جهت اخذ آن بایستی به ناشرین مربوطه مراجعه کند.[۲]

شناسه گروه ثبتی[ویرایش]

شناسهٔ گروه ثبتی، عددی است یک تا پنج‌رقمی که مشخص‌کنندهٔ یک کشور یا یک منطقهٔ زبانی است. در شابک‌هایی که پیشوند ۹۷۸ دارند، چند شناسهٔ گروه ثبتی یک‌رقمی وجود دارند: صفر یا یک برای کشورهای انگلیسی‌زبان، ۲ برای کشورهای فرانسوی‌زبان، ۳ برای کشورهای آلمانی‌زبان، ۴ برای ژاپن، ۵ برای کشورهای روسزبان، و ۷ برای چین به کار می‌روند.

مثالی از یک شناسهٔ گروه ثبتی پنج‌رقمی عبارت است از ۹۹۹۳۶ که برای کشور بوتان به کار می‌رود. معمولاً هر چه زبانی رواج کمتری در جهان داشته باشد، شناسهٔ مربوط به آن منطقهٔ زبان تعداد ارقام بیشتری دارد.

کد ناشر[ویرایش]

هر منطقهٔ زبانی، برای هر ناشر یک کد تعیین می‌کند و این ناشر در زیر مجموعه‌های آن کد کتاب‌هایش را شماره‌گذاری می‌کند. در اکثر کشورها، تعیین شابک برای کتاب‌ها الزامی نیست اما بیشتر ناشران فقط کتاب‌هایی که شابک دارند را به فروش می‌رسانند. در کل مجموعهٔ شابک‌ها، بیش از ۹۰۰٬۰۰۰ ناشر تا کنون پوشش داده شده‌اند.

عدد کنترل[ویرایش]

عدد کنترل در انتهای شابک قرار دارد و با استفاده از آن می‌توان از درستی شابک اطمینان حاصل کرد. روش محاسبهٔ عدد کنترل برای شابک ده‌رقمی و سیزده‌رقمی تفاوت دارد. در شابک ده‌رقمی، عدد کنترل در مبنای ۱۱ است و بین ۰ تا ۹ یا X (معادل ۱۰) تغییر می‌کند. در شابک سیزده‌رقمی این رقم بر مبنای ۱۰ است و فقط بین ۰ تا ۹ تغییر می‌کند.

عدد کنترل شابک ده‌رقمی[ویرایش]

این عدد بین ۰ تا ۱۰ تغییر می‌کند (۱۰ با X نشان داده می‌شود). این عدد چنان انتخاب می‌شود که اگر هر یک از ارقام شابک از چپ به راست در وزنی که از ۱۰ تا ۱ به‌ترتیب برای هریک از آن‌ها در نظر گرفته می‌شود ضرب شوند، حاصل جمع این مضرب‌ها به ۱۱ بخش‌پذیر باشد. برای نمونه، شابک ‎۰-۳۰۶-۴۰۶۱۵-۲ یک شابک معتبر است چرا که حاصل جمعی که به روش یادشده محاسبه می‌شود برابر است با ۱۳۲، که به ۱۱ بخش‌پذیر است:

رایج‌ترین اشتباه در وارد کردن شابک‌ها آن است که یک رقم پس و پیش شود یا یکی از ارقام کلاً اشتباه نوشته شود. اثبات ریاضی وجود دارد که نشان می‌دهد که در مجموعهٔ تمام شابک‌های ده‌رقمی معتبر، هیچ کدامشان کمتر از دو رقم متفاوت با هم ندارند؛ بنابراین اگر اشتباه در یکی از ارقام رخ بدهد، محصول کار قطعاً یک شابک نامعتبر خواهد بود و این امر با استفاده از عدد کنترل قابل تشخیص خواهد بود.

عدد کنترل شابک سیزده‌رقمی[ویرایش]

این عدد بین ۰ تا ۹ تغییر می‌کند و چنان انتخاب می‌شود که اگر هر یک از ارقام شابک از چپ به راست، در وزنی که به‌طور یک‌درمیان ۱ یا ۳ است ضرب‌شوند، حاصل جمع این مضرب‌ها به ۱۰ بخش‌پذیر است. مضرب اولین رقم از سمت چپ و اولین رقم از سمت راست همواره ۱ است. برای نمونه، شابک ‎۹۷۸-۰-۳۰۶-۴۰۶۱۵-۷ یک شابک معتبر است چرا که حاصل جمعی که به روش یادشده محاسبه می‌شود برابر است با ۱۰۰ که به ۱۰ بخش‌پذیر است:

تبدیل شابک ده‌رقمی به سیزده‌رقمی[ویرایش]

این تبدیل به راحتی قابل انجام است. کافی است که پیشوند ۹۷۸ قبل از نه رقم ابتدایی شابک ده‌رقمی اضافه شود، سپس عدد کنترل برای شابک سیزده‌رقمی از نو محاسبه شود.

پانویس[ویرایش]

 1. وبگاه رسمی ایزو - ایزو ۲۱۰۸
 2. «شابک چیست؟ | چطور شابک دریافت کنیم؟».[پیوند مرده]

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

International Standard Book Number
{{{image_alt}}}
A 13-digit ISBN, 978-3-16-148410-0, as represented by an EAN-13 bar code
AcronymISBN
OrganisationInternational ISBN Agency
Introduced1970; 50 years ago (1970)
No. of digits13 (formerly 10)
Check digitWeighted sum
Example978-3-16-148410-0
Websiteisbn-international.org

The International Standard Book Number (ISBN) is a numeric commercial book identifier which is intended to be unique.[a][b] Publishers purchase ISBNs from an affiliate of the International ISBN Agency.[1]

An ISBN is assigned to each separate edition and variation (except reprintings) of a publication. For example, an e-book, a paperback and a hardcover edition of the same book will each have a different ISBN. The ISBN is ten digits long if assigned before 2007, and thirteen digits long if assigned on or after 1 January 2007.[c] The method of assigning an ISBN is nation-specific and varies between countries, often depending on how large the publishing industry is within a country.

The initial ISBN identification format was devised in 1967, based upon the 9-digit Standard Book Numbering (SBN) created in 1966. The 10-digit ISBN format was developed by the International Organization for Standardization (ISO) and was published in 1970 as international standard ISO 2108 (the 9-digit SBN code can be converted to a 10-digit ISBN by prefixing it with a zero digit '0').

Privately published books sometimes appear without an ISBN. The International ISBN Agency sometimes assigns such books ISBNs on its own initiative.[3]

Another identifier, the International Standard Serial Number (ISSN), identifies periodical publications such as magazines and newspapers. The International Standard Music Number (ISMN) covers musical scores.

History

The Standard Book Number (SBN) is a commercial system using nine-digit code numbers to identify books. It was created by Gordon Foster, Emeritus Professor of Statistics at Trinity College, Dublin,[4] for the booksellers and stationers WHSmith and others in 1965.[5] The ISBN identification format was conceived in 1967 in the United Kingdom by David Whitaker[6][7] (regarded as the "Father of the ISBN")[8] and in 1968 in the United States by Emery Koltay[6] (who later became director of the U.S. ISBN agency R.R. Bowker).[8][9][10]

The 10-digit ISBN format was developed by the International Organization for Standardization (ISO) and was published in 1970 as international standard ISO 2108.[5][6] The United Kingdom continued to use the nine-digit SBN code until 1974. ISO has appointed the International ISBN Agency as the registration authority for ISBN worldwide and the ISBN Standard is developed under the control of ISO Technical Committee 46/Subcommittee 9 TC 46/SC 9. The ISO on-line facility only refers back to 1978.[11]

An SBN may be converted to an ISBN by prefixing the digit "0". For example, the second edition of Mr. J. G. Reeder Returns, published by Hodder in 1965, has "SBN 340 01381 8", where "340" indicates the publisher, "01381" is the serial number assigned by the publisher, and "8" is the check digit. By prefixing a zero, this can be converted to ISBN 0-340-01381-8; the check digit does not need to be re-calculated.

Since 1 January 2007, ISBNs have contained thirteen digits, a format that is compatible with "Bookland" European Article Number EAN-13s.[2]

Overview

A separate ISBN is assigned to each edition and variation (except reprintings) of a publication. For example, an ebook, audiobook, paperback, and hardcover edition of the same book will each have a different ISBN assigned to it.[12]:12 The ISBN is thirteen digits long if assigned on or after 1 January 2007, and ten digits long if assigned before 2007.[c][2] An International Standard Book Number consists of four parts (if it is a 10-digit ISBN) or five parts (for a 13-digit ISBN).

Section 5 of the International ISBN Agency's official user manual[12]:11 describes the structure of the 13-digit ISBN, as follows:

The parts of a 10-digit ISBN and the corresponding EAN‑13 and barcode. Note the different check digits in each. The part of the EAN‑13 labeled "EAN" is the Bookland country code.
 1. for a 13-digit ISBN, a prefix element – a GS1 prefix: so far 978 or 979 have been made available by GS1,
 2. the registration group element (language-sharing country group, individual country or territory),[d]
 3. the registrant element,
 4. the publication element, and
 5. a checksum character or check digit.

A 13-digit ISBN can be separated into its parts (prefix element, registration group, registrant, publication and check digit), and when this is done it is customary to separate the parts with hyphens or spaces. Separating the parts (registration group, registrant, publication and check digit) of a 10-digit ISBN is also done with either hyphens or spaces. Figuring out how to correctly separate a given ISBN is complicated, because most of the parts do not use a fixed number of digits.[e]

ISBN is most often used alongside other special identifiers to describe references in Wikipedia, and can help to find the same sources with different descriptions in various language versions (for example different spellings of the title or authors depending on the language).[14][15]

How ISBNs are issued

ISBN issuance is country-specific, in that ISBNs are issued by the ISBN registration agency that is responsible for that country or territory regardless of the publication language. The ranges of ISBNs assigned to any particular country are based on the publishing profile of the country concerned, and so the ranges will vary depending on the number of books and the number, type, and size of publishers that are active. Some ISBN registration agencies are based in national libraries or within ministries of culture and thus may receive direct funding from government to support their services. In other cases, the ISBN registration service is provided by organisations such as bibliographic data providers that are not government funded.[16]

A full directory of ISBN agencies is available on the International ISBN Agency website.[17] Partial listing:

Registration group identifier

The ISBN registration group identifier is a 1- to 5-digit number that is valid within a single prefix element (i.e. one of 978 or 979),[12]:11 and can be separated between hyphens, such as "978-1-...". Registration group identifiers have primarily been allocated within the 978 prefix element.[36] The single-digit group identifiers within the 978-prefix element are: 0 or 1 for English-speaking countries; 2 for French-speaking countries; 3 for German-speaking countries; 4 for Japan; 5 for Russian-speaking countries; and 7 for People's Republic of China. An example 5-digit group identifier is 99936, for Bhutan. The allocated group IDs are: 0–5, 600–625, 65, 7, 80–94, 950–989, 9917–9989, and 99901–99983.[37] Books published in rare languages typically have longer group identifiers.[38]

Within the 979 prefix element, the registration group identifier 0 is reserved for compatibility with International Standard Music Numbers (ISMNs), but such material is not actually assigned an ISBN.[39] The registration group identifiers within prefix element 979 that have been assigned are 8 for the United States of America, 10 for France, 11 for the Republic of Korea, and 12 for Italy.[40]

The original 9-digit standard book number (SBN) had no registration group identifier, but prefixing a zero (0) to a 9-digit SBN creates a valid 10-digit ISBN.

Registrant element

The national ISBN agency assigns the registrant element (cf. Category:ISBN agencies) and an accompanying series of ISBNs within that registrant element to the publisher; the publisher then allocates one of the ISBNs to each of its books. In most countries, a book publisher is not legally required to assign an ISBN, although most large bookstores only handle publications that have ISBNs assigned to them.[41][42][43]

A listing of more than 900,000 assigned publisher codes is published, and can be ordered in book form (1399, US$1959). The web site of the ISBN agency does not offer any free method of looking up publisher codes.[44] Partial lists have been compiled (from library catalogs) for the English-language groups: identifier 0 and identifier 1.

Publishers receive blocks of ISBNs, with larger blocks allotted to publishers expecting to need them; a small publisher may receive ISBNs of one or more digits for the registration group identifier, several digits for the registrant, and a single digit for the publication element. Once that block of ISBNs is used, the publisher may receive another block of ISBNs, with a different registrant element. Consequently, a publisher may have different allotted registrant elements. There also may be more than one registration group identifier used in a country. This might occur once all the registrant elements from a particular registration group have been allocated to publishers.

By using variable block lengths, registration agencies are able to customise the allocations of ISBNs that they make to publishers. For example, a large publisher may be given a block of ISBNs where fewer digits are allocated for the registrant element and many digits are allocated for the publication element; likewise, countries publishing many titles have few allocated digits for the registration group identifier and many for the registrant and publication elements.[45] Here are some sample ISBN-10 codes, illustrating block length variations.

ISBN Country or area Publisher
99921-58-10-7 Qatar NCCAH, Doha
9971-5-0210-0 Singapore World Scientific
960-425-059-0 Greece Sigma Publications
80-902734-1-6 Czech Republic; Slovakia Taita Publishers
85-359-0277-5 Brazil Companhia das Letras
1-84356-028-3 English-speaking area Simon Wallenberg Press
0-684-84328-5 English-speaking area Scribner
0-8044-2957-X English-speaking area Frederick Ungar
0-85131-041-9 English-speaking area J. A. Allen & Co.
93-86954-21-4 English-speaking area Edupedia Publications Pvt Ltd.
0-943396-04-2 English-speaking area Willmann–Bell
0-9752298-0-X English-speaking area KT Publishing

Pattern for English language ISBNs

English-language registration group elements are 0 and 1 (2 of more than 220 registration group elements). These two registration group elements are divided into registrant elements in a systematic pattern, which allows their length to be determined, as follows:[46]

Publication
element length
0 – Registration group element 1 – Registration group element Total
Registrants
From To Registrants From To Registrants
6 digits 0-00-xxxxxx-x 0-19-xxxxxx-x 20 1-01-xxxxxx-x 1-06-xxxxxx-x 6 26
5 digits 0-200-xxxxx-x
0-229-xxxxx-x
0-370-xxxxx-x
0-640-xxxxx-x
0-649-xxxxx-x
0-656-xxxxx-x
0-227-xxxxx-x
0-368-xxxxx-x
0-638-xxxxx-x
0-647-xxxxx-x
0-654-xxxxx-x
0-699-xxxxx-x
495 1-000-xxxxx-x
1-100-xxxxx-x
1-714-xxxxx-x
1-009-xxxxx-x
1-397-xxxxx-x
1-716-xxxxx-x
311 806
4 digits 0-2280-xxxx-x
0-3690-xxxx-x
0-6390-xxxx-x
0-6550-xxxx-x
0-7000-xxxx-x
0-2289-xxxx-x
0-3699-xxxx-x
0-6398-xxxx-x
0-6559-xxxx-x
0-8499-xxxx-x
1,539 1-0700-xxxx-x
1-3980-xxxx-x
1-6860-xxxx-x
1-7170-xxxx-x
1-7900-xxxx-x
1-8672-xxxx-x
1-9730-xxxx-x
1-0999-xxxx-x
1-5499-xxxx-x
1-7139-xxxx-x
1-7319-xxxx-x
1-7999-xxxx-x
1-8675-xxxx-x
1-9877-xxxx-x
2,502 4,041
3 digits 0-85000-xxx-x 0-89999-xxx-x 5,000 1-55000-xxx-x
1-74000-xxx-x
1-77540-xxx-x
1-77650-xxx-x
1-77770-xxx-x
1-80000-xxx-x
1-86760-xxx-x
1-68599-xxx-x
1-77499-xxx-x
1-77639-xxx-x
1-77699-xxx-x
1-78999-xxx-x
1-86719-xxx-x
1-86979-xxx-x
25,420 30,420
2 digits 0-900000-xx-x 0-949999-xx-x 50,000 1-869800-xx-x
1-916506-xx-x
1-987800-xx-x
1-915999-xx-x
1-972999-xx-x
1-998999-xx-x
113,894 163,894
1 digit 0-6399000-x-x
0-6480000-x-x
0-9500000-x-x
0-6399999-x-x
0-6489999-x-x
0-9999999-x-x
511,000 1-7320000-x-x
1-7750000-x-x
1-7764000-x-x
1-7770000-x-x
1-9160000-x-x
1-9990000-x-x
1-7399999-x-x
1-7753999-x-x
1-7764999-x-x
1-7776999-x-x
1-9165059-x-x
1-9999999-x-x
107,060 618,060
Total 568,054 Total 249,193 817,247

Check digits

A check digit is a form of redundancy check used for error detection, the decimal equivalent of a binary check bit. It consists of a single digit computed from the other digits in the number. The method for the 10-digit ISBN is an extension of that for SBNs, so the two systems are compatible; an SBN prefixed with a zero (the 10-digit ISBN) will give the same check digit as the SBN without the zero. The check digit is base eleven, and can be an integer between 0 and 9, or an 'X'. The system for 13-digit ISBNs is not compatible with SBNs and will, in general, give a different check digit from the corresponding 10-digit ISBN, so does not provide the same protection against transposition. This is because the 13-digit code was required to be compatible with the EAN format, and hence could not contain an 'X'.

ISBN-10 check digits

According to the 2001 edition of the International ISBN Agency's official user manual,[47] the ISBN-10 check digit (which is the last digit of the 10-digit ISBN) must range from 0 to 10 (the symbol 'X' is used for 10), and must be such that the sum of the ten digits, each multiplied by its (integer) weight, descending from 10 to 1, is a multiple of 11. That is, if xi is the ith digit, then x10 must be chosen such that:

For example, for an ISBN-10 of 0-306-40615-2:

Formally, using modular arithmetic, this is rendered:

It is also true for ISBN-10s that the sum of all ten digits, each multiplied by its weight in ascending order from 1 to 10, is a multiple of 11. For this example:

Formally, this is rendered:

The two most common errors in handling an ISBN (e.g. when typing it or writing it down) are a single altered digit or the transposition of adjacent digits. It can be proven mathematically that all pairs of valid ISBN-10s differ in at least two digits. It can also be proven that there are no pairs of valid ISBN-10s with eight identical digits and two transposed digits. (These proofs are true because the ISBN is less than eleven digits long and because 11 is a prime number.) The ISBN check digit method therefore ensures that it will always be possible to detect these two most common types of error, i.e., if either of these types of error has occurred, the result will never be a valid ISBN – the sum of the digits multiplied by their weights will never be a multiple of 11. However, if the error were to occur in the publishing house and remain undetected, the book would be issued with an invalid ISBN.[48]

In contrast, it is possible for other types of error, such as two altered non-transposed digits, or three altered digits, to result in a valid ISBN (although it is still unlikely).

ISBN-10 check digit calculation

Each of the first nine digits of the 10-digit ISBN—excluding the check digit itself—is multiplied by its (integer) weight, descending from 10 to 2, and the sum of these nine products found. The value of the check digit is simply the one number between 0 and 10 which, when added to this sum, means the total is a multiple of 11.

For example, the check digit for an ISBN-10 of 0-306-40615-? is calculated as follows:

Adding 2 to 130 gives a multiple of 11 (because 132 = 12×11) – this is the only number between 0 and 10 which does so. Therefore, the check digit has to be 2, and the complete sequence is ISBN 0-306-40615-2. If the value of required to satisfy this condition is 10, then an 'X' should be used.

Alternatively, modular arithmetic is convenient for calculating the check digit using modulus 11. The remainder of this sum when it is divided by 11 (i.e. its value modulo 11), is computed. This remainder plus the check digit must equal either 0 or 11. Therefore, the check digit is (11 minus the remainder of the sum of the products modulo 11) modulo 11. Taking the remainder modulo 11 a second time accounts for the possibility that the first remainder is 0. Without the second modulo operation, the calculation could result in a check digit value of 11−0 = 11, which is invalid. (Strictly speaking, the first "modulo 11" is not needed, but it may be considered to simplify the calculation.)

For example, the check digit for the ISBN-10 of 0-306-40615-? is calculated as follows:

Thus the check digit is 2.

It is possible to avoid the multiplications in a software implementation by using two accumulators. Repeatedly adding t into s computes the necessary multiples:

// Returns ISBN error syndrome, zero for a valid ISBN, non-zero for an invalid one.
// digits[i] must be between 0 and 10.
int CheckISBN(int const digits[10])
{
    int i, s = 0, t = 0;

    for (i = 0; i < 10; i++) {
        t += digits[i];
        s += t;
    }
    return s % 11;
}

The modular reduction can be done once at the end, as shown above (in which case s could hold a value as large as 496, for the invalid ISBN 99999-999-9-X), or s and t could be reduced by a conditional subtract after each addition.

ISBN-13 check digit calculation

Appendix 1 of the International ISBN Agency's official user manual[12]:33 describes how the 13-digit ISBN check digit is calculated. The ISBN-13 check digit, which is the last digit of the ISBN, must range from 0 to 9 and must be such that the sum of all the thirteen digits, each multiplied by its (integer) weight, alternating between 1 and 3, is a multiple of 10.

Formally, using modular arithmetic, this is rendered:

The calculation of an ISBN-13 check digit begins with the first twelve digits of the 13-digit ISBN (thus excluding the check digit itself). Each digit, from left to right, is alternately multiplied by 1 or 3, then those products are summed modulo 10 to give a value ranging from 0 to 9. Subtracted from 10, that leaves a result from 1 to 10. A zero (0) replaces a ten (10), so, in all cases, a single check digit results.

For example, the ISBN-13 check digit of 978-0-306-40615-? is calculated as follows:

s = 9×1 + 7×3 + 8×1 + 0×3 + 3×1 + 0×3 + 6×1 + 4×3 + 0×1 + 6×3 + 1×1 + 5×3
 =  9 + 21 +  8 +  0 +  3 +  0 +  6 + 12 +  0 + 18 +  1 + 15
 = 93
93 / 10 = 9 remainder 3
10 – 3 = 7

Thus, the check digit is 7, and the complete sequence is ISBN 978-0-306-40615-7.

In general, the ISBN-13 check digit is calculated as follows.

Let

Then

This check system – similar to the UPC check digit formula – does not catch all errors of adjacent digit transposition. Specifically, if the difference between two adjacent digits is 5, the check digit will not catch their transposition. For instance, the above example allows this situation with the 6 followed by a 1. The correct order contributes 3×6+1×1 = 19 to the sum; while, if the digits are transposed (1 followed by a 6), the contribution of those two digits will be 3×1+1×6 = 9. However, 19 and 9 are congruent modulo 10, and so produce the same, final result: both ISBNs will have a check digit of 7. The ISBN-10 formula uses the prime modulus 11 which avoids this blind spot, but requires more than the digits 0–9 to express the check digit.

Additionally, if the sum of the 2nd, 4th, 6th, 8th, 10th, and 12th digits is tripled then added to the remaining digits (1st, 3rd, 5th, 7th, 9th, 11th, and 13th), the total will always be divisible by 10 (i.e., end in 0).

ISBN-10 to ISBN-13 conversion

An ISBN-10 is converted to ISBN-13 by prepending "978" to the ISBN-10 and recalculating the final checksum digit using the ISBN-13 algorithm. The reverse process can also be performed, but not for numbers commencing with a prefix other than 978, which have no 10-digit equivalent.

Errors in usage

Publishers and libraries have varied policies about the use of the ISBN check digit. Publishers sometimes fail to check the correspondence of a book title and its ISBN before publishing it; that failure causes book identification problems for libraries, booksellers, and readers.[49] For example, ISBN 0-590-76484-5 is shared by two books – Ninja gaiden®: a novel based on the best-selling game by Tecmo (1990) and Wacky laws (1997), both published by Scholastic.

Most libraries and booksellers display the book record for an invalid ISBN issued by the publisher. The Library of Congress catalogue contains books published with invalid ISBNs, which it usually tags with the phrase "Cancelled ISBN".[50] However, book-ordering systems such as Amazon.com will not search for a book if an invalid ISBN is entered to its search engine.[citation needed] OCLC often indexes by invalid ISBNs, if the book is indexed in that way by a member library.

eISBN

Only the term "ISBN" should be used; the terms "eISBN" and "e-ISBN" have historically been sources of confusion and should be avoided. If a book exists in one or more digital (e-book) formats, each of those formats must have its own ISBN. In other words, each of the three separate EPUB, Amazon Kindle, and PDF formats of a particular book will have its own specific ISBN. They should not share the ISBN of the paper version, and there is no generic "eISBN" which encompasses all the e-book formats for a title.[51]

EAN format used in barcodes, and upgrading

Currently the barcodes on a book's back cover (or inside a mass-market paperback book's front cover) are EAN-13; they may have a separate barcode encoding five digits called an EAN-5 for the currency and the recommended retail price.[52] For 10-digit ISBNs, the number "978", the Bookland "country code", is prefixed to the ISBN in the barcode data, and the check digit is recalculated according to the EAN-13 formula (modulo 10, 1x and 3x weighting on alternating digits).

Partly because of an expected shortage in certain ISBN categories, the International Organization for Standardization (ISO) decided to migrate to a 13-digit ISBN (ISBN-13). The process began on 1 January 2005 and was planned to conclude on 1 January 2007.[53] As of 2011, all the 13-digit ISBNs began with 978. As the 978 ISBN supply is exhausted, the 979 prefix was introduced. Part of the 979 prefix is reserved for use with the Musicland code for musical scores with an ISMN. The 10-digit ISMN codes differed visually as they began with an "M" letter; the bar code represents the "M" as a zero (0), and for checksum purposes it counted as a 3. All ISMNs are now thirteen digits commencing 979-0; 979-1 to 979-9 will be used by ISBN.

Publisher identification code numbers are unlikely to be the same in the 978 and 979 ISBNs, likewise, there is no guarantee that language area code numbers will be the same. Moreover, the 10-digit ISBN check digit generally is not the same as the 13-digit ISBN check digit. Because the GTIN-13 is part of the Global Trade Item Number (GTIN) system (that includes the GTIN-14, the GTIN-12, and the GTIN-8), the 13-digit ISBN falls within the 14-digit data field range.[54]

Barcode format compatibility is maintained, because (aside from the group breaks) the ISBN-13 barcode format is identical to the EAN barcode format of existing 10-digit ISBNs. So, migration to an EAN-based system allows booksellers the use of a single numbering system for both books and non-book products that is compatible with existing ISBN based data, with only minimal changes to information technology systems. Hence, many booksellers (e.g., Barnes & Noble) migrated to EAN barcodes as early as March 2005. Although many American and Canadian booksellers were able to read EAN-13 barcodes before 2005, most general retailers could not read them. The upgrading of the UPC barcode system to full EAN-13, in 2005, eased migration to the ISBN-13 in North America.

See also

 • ASIN (Amazon Standard Identification Number)
 • CODEN (serial publication identifier currently used by libraries; replaced by the ISSN for new works)
 • DOI (Digital Object Identifier)
 • ESTC (English Short Title Catalogue)
 • ETTN (Electronic Textbook Track Number)
 • ISAN (International Standard Audiovisual Number)
 • ISMN (International Standard Music Number)
 • ISWC (International Standard Musical Work Code)
 • ISRC (International Standard Recording Code)
 • ISSN (International Standard Serial Number)
 • ISTC (International Standard Text Code)
 • ISWN (International Standard Wine Number)
 • LCCN (Library of Congress Control Number)
 • List of group-0 ISBN publisher codes
 • List of group-1 ISBN publisher codes
 • OCLC number (Online Computer Library Center number)[55]
 • Registration authority
 • BICI (Book Item and Component Identifier)
 • SICI (Serial Item and Contribution Identifier)
 • VD 16 (Verzeichnis der im deutschen Sprachbereich erschienenen Drucke des 16. Jahrhunderts, "Bibliography of Books Printed in the German Speaking Countries of the Sixteenth Century")
 • VD 17 (Verzeichnis der im deutschen Sprachraum erschienenen Drucke des 17. Jahrhunderts, "Bibliography of Books Printed in the German Speaking Countries of the Seventeenth Century")
 • License number (East German books) [de] (Book identification system used between 1951 and 1990 in the former GDR)

Notes

 1. ^ Occasionally, publishers erroneously assign an ISBN to more than one title—the first edition of The Ultimate Alphabet and The Ultimate Alphabet Workbook have the same ISBN, 0-8050-0076-3. Conversely, books are published with several ISBNs: A German second-language edition of Emil und die Detektive has the ISBNs 87-23-90157-8 (Denmark), 0-8219-1069-8 (United States), 91-21-15628-X (Sweden), 0-85048-548-7 (United Kingdom) and 3-12-675495-3 (Germany).
 2. ^ In some cases, books sold only as sets share ISBNs. For example, the Vance Integral Edition used only two ISBNs for 44 books.
 3. ^ a b Publishers were required to convert existing ISBNs from the 10-digit format to the 13-digit format (in their publication records) by 1 January 2007. For existing publications, the new 13-digit ISBN would only need to be added if (and when) a publication was reprinted. During the transition period, publishers were recommended to print both the 10-digit and 13-digit ISBNs on the verso of a publication's title page, but they were required to print only the 13-digit ISBN after 1 January 2007.[2]
 4. ^ Some books have several codes in the first block: e.g. A. M. Yaglom's Correlation Theory..., published by Springer Verlag, has two ISBNs, 0-387-96331-6 and 3-540-96331-6. Though Springer's 387 and 540 codes are different for English (0) and German (3); the same item number 96331 produces the same check digit for both (6). Springer uses 431 as the publisher code for Japanese (4), and 4-431-96331-? also has a check digit of 6. Other Springer books in English have publisher code 817, and 0-817-96331-? would also have a check digit of 6. This suggests that special considerations were made for assigning Springer's publisher codes, as random assignments of different publisher codes would not be expected to lead by coincidence to the same check digit every time for the same item number. Finding publisher codes for English and German, say, with this effect would amount to solving a linear equation in modular arithmetic.[original research?]
 5. ^ The International ISBN Agency's ISBN User's Manual says: "The ten-digit number is divided into four parts of variable length, which must be separated clearly, by hyphens or spaces", although omission of separators is permitted for internal data processing. If present, hyphens must be correctly placed.[13] The actual definition for hyphenation contains more than 220 different registration group elements with each one broken down into a few to several ranges for the length of the registrant element (more than 1,000 total). The document defining the ranges, listed by agency, is 29 pages.

References

 1. ^ "The International ISBN Agency". Retrieved 20 February 2018.
 2. ^ a b c TC 46/SC 9. "Frequently Asked Questions about the new ISBN standard from ISO". lac-bac.gc.ca. Library and Archives Canada. Archived from the original on 10 June 2007.
 3. ^ Bradley, Philip (1992). "Book numbering: The importance of the ISBN" (PDF [245KB]). The Indexer. 18 (1): 25–26.
 4. ^ Foster, Gordon (1966). "International Standard Book Numbering (ISBN) System original 1966 report". informaticsdevelopmentinstitute.net. Archived from the original on 30 April 2011. Retrieved 20 April 2014.
 5. ^ a b "ISBN History". isbn.org. 20 April 2014. Archived from the original on 20 April 2014. Retrieved 20 April 2014.
 6. ^ a b c d Manwal ghall-Utenti tal-ISBN (PDF) (in Maltese) (6th ed.). Malta: Kunsill Nazzjonali tal-Ktieb. 2016. p. 5. ISBN 978-99957-889-4-0. Archived from the original (PDF) on 17 August 2016.
 7. ^ "International Publishers Association—'It was an idea whose time had come.' David Whitaker on the birth of ISBN". International Publishers Association. Retrieved 6 August 2019. Cite journal requires |journal= (help)
 8. ^ a b "Emery Koltay, David Whitaker Named NISO Fellows" (PDF), Information Standards Quarterly, National Information Standards Organization, 8 (3): 12–13, July 1996, archived from the original (PDF) on 4 August 2014
 9. ^ US ISBN Agency. "Bowker.com – Products". Commerce.bowker.com. Retrieved 11 June 2015.
 10. ^ Gregory, Daniel. "ISBN". PrintRS. Archived from the original on 16 May 2016. Retrieved 11 June 2015.
 11. ^ ISO 2108:1978 (PDF), ISO
 12. ^ a b c d ISBN Users' Manual, International Edition (PDF) (7th ed.). London: International ISBN Agency. 2017. ISBN 978-92-95055-12-4.
 13. ^ "ISBN Ranges". International ISBN Agency. 2014.
 14. ^ Lewoniewski, Włodzimierz; Węcel, Krzysztof; Abramowicz, Witold (23 September 2017). "Analysis of References Across Wikipedia Languages". Communications in Computer and Information Science. 756: 561–573. doi:10.1007/978-3-319-67642-5_47. ISBN 978-3-319-67641-8. Retrieved 13 January 2019.
 15. ^ Halfaker, Aaron; Mansurov, Bahodir; Redi, Miriam; Taraborelli, Dario (23 March 2018). "Citations with identifiers in Wikipedia" (dataset [version 10]). Figshare. Retrieved 15 June 2019.
 16. ^ "ISBN Canada". www.bac-lac.gc.ca. LAC. Retrieved 19 January 2016.
 17. ^ "Find an agency – International ISBN Agency". isbn-international.org.
 18. ^ "About the Australian ISBN Agency". THORPE-Bowker.
 19. ^ "Bowker – ISBN". Thorpe-Bowker. 5 January 2009. Retrieved 29 March 2012.
 20. ^ "Tabela de preços dos serviços" [Table of service prices] (in Portuguese). Biblioteca Nacional do Brasil. Retrieved 8 September 2015.
 21. ^ a b "Changes in arrangements for ISBN in Brazil". Retrieved 20 January 2020.
 22. ^ "ISBN Brasil" (in Portuguese). Retrieved 20 January 2020.
 23. ^ "Introduction to Books Registration". HKPL. Retrieved 12 January 2017.
 24. ^ "Union HRD Minister Smt. Smriti Zubin Irani Launches ISBN Portal". MHRD. 7 April 2016.
 25. ^ "What is an ISBN ?". ICL – מרכז הספר והספריות. 7 April 2015.
 26. ^ "ISBN – Chi siamo e contatti" [ISBN – Who we are and contacts] (in Italian). EDISER srl. Retrieved 3 January 2015.
 27. ^ "ISBN – Tariffe Servizi ISBN" [ISBN Service Tariffs] (in Italian). EDISER srl. Retrieved 3 January 2015.
 28. ^ "ISBN". Kunsill Nazzjonali tal-Ktieb. 2016. Archived from the original on 23 October 2016.
 29. ^ Manwal ghall-Utenti tal-ISBN (PDF) (in Maltese) (6th ed.). Malta: Kunsill Nazzjonali tal-Ktieb. 2016. pp. 1–40. ISBN 978-99957-889-4-0. Archived from the original (PDF) on 17 August 2016.
 30. ^ "Gazzetta tal-Gvern ta' Malta" (PDF). Government Gazette. 23 January 2015. p. 582. Archived from the original (PDF) on 23 November 2016.
 31. ^ "ISBNs, ISSNs, and ISMNs". National Library of New Zealand. Retrieved 19 January 2016.
 32. ^ "International Standard Book Number". NLP. Retrieved 25 December 2017.
 33. ^ "ISBN – Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü OS". ekygm.gov.tr.
 34. ^ "Nielsen UK ISBN Agency". Nielsen UK ISBN Agency. Retrieved 2 January 2015.
 35. ^ "Bowker – ISBN". RR Bowker. 8 March 2013. Retrieved 8 March 2013.
 36. ^ "ISBN Ranges". isbn-international.org. 29 April 2014. Select the format you desire and click on the Generate button. Archived from the original on 29 April 2014. Retrieved 29 April 2014.
 37. ^ See a complete list of group identifiers. ISBN.org sometimes calls them group numbers. Their table of identifiers now refers to ISBN prefix ranges, which must be assumed to be group identifier ranges.
 38. ^ Hailman, Jack Parker (2008). Coding and redundancy: man-made and animal-evolved signals. Harvard University Press. p. 209. ISBN 978-0-674-02795-4.
 39. ^ ISBN Users' Manual, International Edition (PDF) (6th ed.). London: International ISBN Agency. 2012. p. 23. ISBN 978-92-95055-02-5.
 40. ^ International ISBN Agency (5 December 2014). "International ISBN Agency – Range Message (pdf sorted by prefix)" (PDF). isbn-international.org. p. 29. Retrieved 15 December 2014.
 41. ^ "Independent Publishers". Waterstones. Retrieved 2 February 2020. Before submitting any titles to our central buying team for consideration, your book must have the following: An ISBN...
 42. ^ "How to obtain an ISBN". Barnes & Noble. Retrieved 2 February 2020. We use ISBNs to track inventory and sales information. All books Barnes & Noble transacts on must have an ISBN.
 43. ^ "Product ID (GTIN) requirements for Books". Amazon.com. Retrieved 2 February 2020. Effective June 1, 2017, you must provide an ISBN, EAN, or JAN to list a book in the Amazon catalog, regardless of the book's publication date.
 44. ^ See Publisher's International ISBN Directory Archived 21 September 2013 at the Wayback Machine
 45. ^ Splane, Lily (2002). The Book Book: A Complete Guide to Creating a Book on Your Computer. Anaphase II Publishing. p. 37. ISBN 978-0-945962-14-4.
 46. ^ "ISBN Ranges". isbn-international.org. International ISBN Agency. 15 September 2014. Retrieved 15 September 2014.
 47. ^ "ISBN Users' Manual (2001 edition) – 4. Structure of ISBN". International ISBN Agency. Archived from the original on 22 May 2013.
 48. ^ For example, I'saka: a sketch grammar of a language of north-central New Guinea. Pacific Linguistics. ISBN "0-85883-554-4".
 49. ^ Lorimer, Rowland; Shoichet, Jillian; Maxwell, John W. (2005). Book Publishing I. CCSP Press. p. 299. ISBN 978-0-9738727-0-5.
 50. ^ "020 – International Standard Book Number (R) – MARC 21 Bibliographic – Full". Library of Congress. September 2013.
 51. ^ "The Myth of the eISBN Why Every eBook Edition Needs a Unique Number – Publishing services for self publishing authors and businesses". Publishing services for self publishing authors and businesses. 28 June 2013. Retrieved 16 January 2017.
 52. ^ Frequently asked questions, US: ISBN, 12 March 2014, archived from the original on 16 April 2014 — including a detailed description of the EAN-13 format.
 53. ^ "ISBN", ISO TC49SC9 (FAQ), CA: Collections
 54. ^ "Are You Ready for ISBN-13?", Standards, ISBN
 55. ^ "xISBN (Web service)". Xisbn.worldcat.org. Archived from the original on 1 May 2011. Retrieved 27 May 2013.

External links