شلمنسر یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شلمانصر یکم)

شلمنسر یکم (Shulmanu-asharidu) ۱۲۶۳-۱۲۳۳ (پیش از میلاد) پادشاه آشور بود. او جانشین پدرش اددنراری یکم بود . او چندین بار به جنگ با آرامی‌ها در شمال میانرودان پرداخت و بخش‌هایی از کیلیکیه را به امپراتوری آشور چسباند. او همچنین در مرزهای کاپادوکیه آبادیهای آشوری پدید آورد.

شلمنسر یکم
پادشاه آشور

KingshalmaneserI.jpg

شلمنسر یکم خاک شهری را که با جنگ گرفته‌است به پای نیایشگاهی در آشور می‌ریزد
دورانپادشاهی ۱۲۶۳-۱۲۳۳ (پیش از میلاد)
زادگاهشهر آشور
پیش ازتوکولتی‌نینورتای یکم
پس ازاددنراری یکم
دودمانآشور میانه
پدراددنراری یکم
فرزندانتوکولتی‌نینورتای یکم
دینادیان طبیعی

زندگینامه[ویرایش]

برپایه رخدادنگاری آشور او در نخستین سال پادشاهیش هشت کشور را در شمال غربی آشور به دست آورد . دژ آریننو را ویران نمود و خاکش را به توبره کشید و با خود به آشور آورد . در دومین سال پادشاهیش شات‌توارا پادشاه هانیگالبات (میتانی) را به همراه همپیمانان هیتی و اهلامویش شکست داد . او بازمانده پادشاهی میتانی را به مانند بخشی از خاک آشور درآورد . او همچنین ادعاکرده است که ۱۴٬۴۰۰ دشمن دربند خود را از یک چشم کور نموده است. او از نخستین پادشاهان آشوری است که دشمنانش را بیشتر تبعید می‌کرد تا آنکه بکشد.

خود شلمنسر یکم در کتیبه ای می گوید:

"شاتوآرا، پادشاه هانی، [و] سپاه هیتی و آهلامو همراه او را محاصره کردم. او گذرگاه ها و راه تأمین آب مرا قطع کرد. سپاه من بر اثر تشنگی و خستگی دلیرانه به درون صفوف سربازان آن ها پیشروی کرد و من با جدّیت جنگیدم و آن ها را شکست دادم. تعداد بیشماری را کشتم. از انبوهشان کاستم، و 14.400 تن از ان ها را برانداختم و زنده به اسارت گرفتم. 9 قلعه-ی نظامی و پایتختش را تسخیر کردم. سپاه هیتی و آهلامی، متحدینش را، مثل گوسفند سلاخی کردم".

او همچنین همچون پدرش، به کارکمیش واقع در سوریه حمله برد.

این فتوحات و فتوحات بعدی آشور، تهدیدی تقریباً دائمی، نه تنها برای قدرت های بزرگی چون مصر و هیتی، بلکه برای پایداری و ثبات بسیاری از پادشاهی های کوچک منطقه، از جمله اسرائیل و یهودیه نیز بود.

او سراسر سرزمینهای میان تایته تا ایریدو را به دست آورد . او کاخهای آشور و نینوا را ساخت و نیایشگاه جهانی آشور را بازسازی نمود . او همچنین شهر نمرود را ساخت. پس از او پسرش توکولتی‌نینورتای یکم به جانشینیش رسید.

پانویس[ویرایش]

جستارهای ویژه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • the Encyclopædia Britannica Eleventh Edition, a publication now in the public domain.

پیوند به بیرون[ویرایش]