شفافیت (اجتماعی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شفافیت یک خاصیت عمومی است. این موضوع با یک سری از سیاست‌ها ، عملکرد ها و شیوه هایی پیش میرود که به شهروندان اجازه دسترسی ، استفاده ، سود بردن ، فهمیدن ، اصل اطلاع رسانی [۱] و حسابرسیِ اطلاعات و روند برگزار شده انها توسط مراکز قدرت (جامعه یا سازمان ها) را میدهد. مکانیسم بازخورد این موضوعات از سمت شهروندان برای کامل کردن هدف والای شفافیت بسیار مهم میباشد.

انگیزه[ویرایش]

شفافیت برای مدت طولانی یک نیاز عمومی برای جوامع دموکراتیک بوده است. حق آگاهی و دسترسی به اطلاعات یک موضوع مهم در جوامع مدرن است.

حوزه ها[ویرایش]

شفافیت سازمانی (برای سهامداران)[ویرایش]

شفافیت در سازمان به اخلاق و مقدارحقیقتی که ر آن سازمان وجود دارد محدود میشود. (در صورتی که مقدار حقیقت تایید شده و به درجه عینیت برسد). شفافیت همچنین بوسیله تاثیر سازمان مربوطه یا وابسته، به سهامدارانش هم مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد. این تاثیرات مهم هستند برای اینکه معین شود که آیا فعالیت های سازمان سازگار با منافع جامعه می باشد یا خیر، آیا آنها اخلاقی هستنند یا خیر و این که آیا این فعالیت ها نهادینه (یکپارچه سازی سازمانی) شده یا خیر.[۲]

شفافیت هدف (برای مصرف کنندگان)[ویرایش]

با استناد به فونگ و همکارانش از دانشگاه کمبریدج،[۳] "شفافیت هدف، به منظور کاهش ریسک های خاص یا مشکلات عملکردی مورد نظر میباشد، که باید از طریق بی پردی گویی از سمت شرکت‌ها و سازمان های دیگر تحقق پیدا کند . هوشمندانه بودن شفافیت هدف در تحرک به سمت انتخاب های فردی، نیروهای بازاری و دموکراسی مشارکتی که از طریق اقدام دولت نسبتاً راحت است نهفته است. "

شفافیت اجتماعی (برای شهروندان)[ویرایش]

شفافیت اجتماعی به شهروندان این امکان را می دهد تا آگاه تر باشند و به بی پرده گویی تشویق شوند و مانند تنظیم مکانیزمی از مرکز قدرت عمل کنند. پایه و بنیان اصول اخلاقی و حکومت جایی است که در آن منافع و نیازها شهروندان مورد تمرکز قرار بگیرند.

منابعی برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

Byung-Chul Han: Transparenzgesellschaft. Matthes & Seitz, Berlin 2012, ISBN: 978-3-88221-595-3.

منابع[ویرایش]

  1. قوانین اصل اطلاع رسانی چیست?
  2. Henriques A., Corporate Truth The Limits to Transparency, Earthscan, UK, 2007.
  3. Wikisource-logo.svg Fung A., Graham M., Weil D., "Full Disclosure: the Perils and Promise of Transparency", Cambridge University Press, 2007..

پیوند به بیرون[ویرایش]