شستشوی مغزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

اعتراضی در این‌باره در هنگ کنگ

شستشوی مغزی (به انگلیسی: brainwashing, coercive persuasion, thought control, or thought reform) عبارتی است عام برای اشاره به استفاده از روش‌های مختلف به ویژه روانشناسانه برای تغییر باورها و افکار. شست‌وشوی مغزی ممکن است با عبارات دیگری مانند کنترل افکار، کنترل عقاید، مغزشویی و ... نیز شناخته شود.[۱]

(راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی DSM-IV-TR) این اختلال تجزیه‌ای را به این شکل توصیف می‌کند: "حالت‌های تجزیه‌ای که در افرادی رخ می‌دهد که در معرض دوره‌های طولانی مدت و شدید متقاعد سازی اجباری قرار داشته‌اند (مثل شستشوی مغزی، بازسازی فکر، یا تلقین در هنگام اسارت).

شستشوی مغزی عمدتاً در جریان بازسازی سیاسی انجام می‌شود، چنان که در انقلاب فرهنگی چین، اسرای جنگی، شکنجه مخالفین سیاسی، گروگان‌گیری تروریستها، و نمونه آشنا تر آن در فرهنگ غرب، تلقینات فرقه‌های مذهبی تمامیت خواه، به تفصیل می‌توان شستشوی مغزی را مشاهده کرد. شستشوی مغزی به این معناست که تحت شرایط فشار و ارعاب کافی، فرد را وادار به تبعیت از خواسته‌های افراد صاحب قدرت کرد و تغییرات عمده‌ای در شخصیت، باورها، و رفتارهای او به وجود آورد. افرادی که در معرض چنین شرایطی قرار می‌گیرند ممکن است آسیب‌های قابل توجهی ببینند، مثل از دست دادن سلامتی یا حتی زندگی، و نوعاً به شکل‌های مختلفی از علایم تجزیه‌ای و پس از سانحه دچار می‌شوند.

اولین مرحله این فرایند زورگویانه(coercive process) به ایجاد مصنوعی یک بحران هویت تشبیه شده‌است که با پیدایش یک هویت کاذب و جدید همراه است و خصوصیات یک حالت تجزیه‌ای را دارد. تحت شرایط وابستگی مفرط و بدخیم، آسیب‌پذیری توان فرسا، و به خطر افتادن زندگی، فرد دچار حالتی می‌شود که مشخصات آن عبارتند از آرمانی سازی مفرط افراد گروگان گیر، و سپس همانند سازی با پرخاشگر و برونی کردن (externalization) فرامن (سوپر ایگو)، تطابق توأم با واپس روی، که اصطلاحاً کودک ماندگی ناشی از آسیب(traumatic infantilism) خوانده می‌شود، فلج اراده، و یک حالت خشک شدن از ترس(frozen fright). فنون اجبار و شکنجه‌ای که نوعاً برای القای چنین حالتی در فرد قربانی به کار می‌روند، مفصلاً تشریح شده‌اند و عبارتند از منزوی کردن فرد، تحقیر و توهین، نظارت و کنترل بر تمام ارتباطات و عملکردهای اساسی روزمره، القای ترس و سردرگمی، فشار بر همتایان، اتخاذ اقدامات معمول به صورت تکراری و یکنواخت، غیرقابل پیش‌بینی کردن منابع محیطی، طرد و انکار روابط و ارزش‌های گذشته، و انواع و اقسام محرومیت‌ها. هرچند می‌توان سوء رفتار جسمی و جنسی، شکنجه، و افراط در محرومیت حسی و بی‌توجهی فیزیکی را نیز بخشی از این فرایند دانست، ولی وجود این عوامل برای تعریف یک فرایند زورگویانه الزامی نیست. در نتیجه، قربانیان این فرایندها که به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، علایم پس از سانحه و تجزیه‌ای وسیعی را از خود نشان داده‌اند، از جمله: تغییرات بنیادی در هویت، ارزشها، و باورها؛ افول انعطاف‌پذیری شناختی توأم با واپس روی به سمت ادراک‌های ساده انگارانه‌ای نظیر خیر و شر یا غالب و مغلوب؛ کرختی تجربه و کندی عاطفی؛ حالت‌های شبه خلسه و کاهش پاسخ دهی محیطی؛ و در برخی موارد، علایم تجزیه‌ای شدیدتری نظیر فراموشی، مسخ شخصیت، و تغییرات هویت.

درمان قربانیان زورگویی از تنوع چشمگیری برخوردار است، و به پیشینه خاص آنها، شرایطی که درگیر آن بوده‌اند، و فضای درخواست کمک بستگی دارد. با اینکه هیچ مطالعه سازمان یافته‌ای در این زمینه انجام نشده‌است، ولی روش‌های اساسی عبارتند از تعیین و تأیید تجارب آسیب زا و فنون اعمال زور، بازسازی شناختی نسبت به رویدادهای اتفاق افتاده، جستجوی صدمات و آسیب‌های روانی قبلی (در صورت امکان)، و فنون عمومی که در حالت‌های پس از سانحه و حالت‌های تجزیه‌ای به کار می‌روند. به علاوه مداخلات خانوادگی و خانواده درمانی نیز ممکن است لازم باشند (حداقل در موارد مربوط به تلقینات مذهبی)، چون در چنین مواردی معمولاً ارعاب و آشفتگی شدیدی در خانواده رخ می‌دهد.[۲]

کنترل ذهن[ویرایش]

کنترل ذهن به استفاده از مجموعه ای از روش‌ها و ابزارها با هدف خواندن فکر و کنترل و تسلط بر ذهن اطلاق می‌شود. کنترل ذهن همچنین به عنوان دستکاری و بازسازی فکر، شستشوی مغزی، کنترل محرک‌های الکتریکی افکار، برنامه جراحی روان پزشکی برای کنترل افکار، کنترل ذهنی، کنترل فیزیکی افکار، متقاعد سازی و ترغیب اجباری، استفاده بدخواهانه و تسلط بر پویایی گروه(group dynamics) و بسیاری دیگر تعاریف شناخته شده‌است. واقعیت این است که اسامی فراوانی که وجود دارد نشان از عدم توافق بر سر تعریف ان می‌دهد و باعث سردرگمی و تحریف آن می‌شود که این موضوع به نفع کسانی است که از این روش سود می‌برند.[۳]

تاریخچه کنترل ذهن[ویرایش]

دادگاه نورنبرگ که پس از جنگ جهانی دوم برای محاکمه جنایتکاران جنگی تشکیل شد پرده از آزمایش‌هایی برداشت که توسط پزشکان کنترل فکر و رفتار بر روی یهودیان و اسرای جنگی انجام شده بود و سرانجام ۲۳ تن از این پزشکان محکوم و دستور منع چنین آزمایش‌هایی بر روی انسان صادر شد. در سال ۱۹۸۵ دکتر خوزه دلگادو رئیس دانشکده مغز و اعصاب دانشگاه ییل Yale University آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری سی. ان. ان هنگام کنترل یک گاو نر که به وسیله کاشت الکترود در مغز و امواج رادیویی انجام می‌شد گفت: «ما به یک برنامه جراحی روان پزشکی برای کنترل سیاسی جامعه خود نیازمندیم. مقصود از این برنامه کنترل فیزیکی افکار است، به طوری که اگر کسی از خط مشی داده شده منحرف شد بتوان توسط برنامه یاد شده او را بازگرداند. هر شخصی ممکن است فکر کند مهم‌ترین واقعیت، وجود خود اوست اما این تنها دید گاه شخصی است و چنین نگرشی بعد تاریخی ندارد، به عبارت دیگر انسان‌ها حق ندارند افکار خود را پرورش دهند. ماباید محرک‌های الکتریک فکری افکار را کنترل کنیم. روزی خواهد امد که ژنرال‌ها و ارتش بوسیله محرک‌های الکتریک کنترل خواهند شد.»[۴]

تفاوت شستشوی مغزی با کنترل ذهن[ویرایش]

استیون حسن تمایز جالبی بین شستشوی مغزی و کنترل ذهن قائل می‌شود. در شستشوی مغزی فرد از اتفاقاتی که در حال رخ دادن است آگاهی دارد اما در کنترل ذهن افراد تحت عنوان دوست، همکار، خانواده و غیره بکار گرفته می‌شوند و شخص از اتفاقات بی خبر است.[۳]

روش‌های کنترل ذهن[ویرایش]

کنترل ذهن توسط حکومت هااز طریق سرویس‌های اطلاعاتی، پلیس و نهادهای وابسته به حکومت با هدف همسو سازی افراد با سیاست‌ها و خط مشی‌های خود بدون اینکه فرد هدف متوجه شود و از طریق بکاری سایر افراد جامعه تحت عنوان دوست، همکار، خانواده و غیره صورت می‌گیرد. برای درخدمت گرفتن افراد، فرد هدف به عنوان یک فرد با رفتار ناهنجار که نیاز به اصلاح دارد معرفی می‌شود و بدین ترتیب سایر افراد متقاعد به همکاری می‌شوند. روش دیگر متقاعد کردن افراد به همکاری ایجاد اختلاف و دشمن سازی برای فرد قربانی از طریق شنود همه جانبه و شناسایی مؤلفه‌های رفتاری فرد قربانی و روابط فرد با سایرین در گروه و سوء استفاده ار آن‌ها انجام می‌شود.

عملیات روانی[ویرایش]

عملیات روانشناختی ( عملیات روانی ) عملیات برنامه‌ریزی شده برای انتقال اطلاعات و شاخص‌های انتخاب شده به مخاطبان برای تأثیرگذاری بر احساسات، انگیزه‌ها و استدلال‌های عینی و در نهایت رفتار دولت‌ها، سازمان‌ها، گروه‌ها و افراد است .عملیات روانی با کنترل احساسات فرد قربانی و سوء استفاده از جهل قربانی صورت می‌گیرد. در این روش فرد قربانی از طریق روشهای علمی کشف و پیشگیری از جرم و روانشاسی جرم که بر پایه ترس و مقایسه استوار است باز خوردهایی از رفتارش به صورت کلامی ، تصویری و یا اشکال دیگری از طریق افراد، رسانه‌ها، سارمان‌ها و افراد در گیر دریافت ی کند. به عنوان مثال اگر فرد هدف به جایی رفته که نمی‌باید می‌رفته نمادهایی از آنجا به فرد نشان داده می‌شود یا چیزهای در مورد آن می‌شنود یا از طریق رسانه مثلاً تلویزیون یا اینترنت، روزنامه و غیره پیام‌هایی را دریافت می‌کند که باعث شوکه شدن فرد و ایجاد ترس و استرس در فرد می‌شود.شاید شایعاتی را در مورد یک برنامه تلویزیونی شنیده باشید که به نهاد خاصی وابسته است در واقع این برنامه‌ها به صورت ناخواسته پیام‌هایی را برای افراد هدف ارسال می‌کنند و وابستگی در میان نیست و این برداشت افراد هدف از ماجرا بوده‌است. در واقع واکنش فرد از دریافت بازخوردها مورد سنجش قرار می‌گیرد. واکنش‌های عادی دلالت بر بی گناهی فرد هدف و واکنش‌های غیر عادی نشان از گناهکار بودن فرد دارد. در روش‌های علمی پلیسی رفتار و واکنش فرد در دو شرایط یکی در شرایط عادی و دیگری در شرایط با عامل باز دارنده و ایجاد ترس مقایسه می‌شود. بدین معنی که اگر شخص رفتاری را در حالت عادی انجام می‌دهد باید همان رفتار را در شرایط ترس نیز انجام دهد تا بی گناه شناخته شود. مثلاً فردی به جایی رفت‌وآمد دارد و فرض می‌کنیم این فرد از پدر خود ترس دارد اگر با حضور پدر در آن محل از رفت‌وآمد به آنجا خودداری کرد ظن انجام خلاف در آن محل توسط فرد تقویت می‌شود اما دلیل قطعی به حساب نمی‌آید. در عملیات روانی تمامی اعمال رفتارهای فرد تحت نظر قرار می‌گیرد و بازخوردهایی به فرد داده می‌شود و واکنش فرد سنجیده می‌شود و این چرخه ادامه می یابد.

آماده سازی فرد قربانی برای عملیات روانی[ویرایش]

 1. قطع ارتباط قربانی از محیط و منزوی ساختن وی به طوری که نتواند هیچ پیام و بازخوردی خارج از برنامه دریافت کند. اگرچه در این شرایط قربانی در جامعه حضور دارد اما ارتباط وی تحت کنترل است و هماهنگی‌های لازم در محیط کار، خانواده و غیره در پوشش اهداف خیرخواهانه برای جلب همکاری انجام می‌شود.
 2. ازبین بردن اعتماد به نفس قربانی و شکستن شخصیت قربانی که برای انجام این کار نیاز به ابزارهای شنود و پایش می‌باشد برای از بین بردن اعتماد به نفس قربانی اقداماتی صورت می‌گیرد تا قربانی در کسب و کار، تحصیل، ازدواج و زندگی روزمره دچار شکست و سرخوردگی شود و خود را فردی ضعیف و ناتوان دریابد. همچنین تلقین‌های نیز به صورت پیام از محیط و یا رسانه درافت می‌کند. برای انجام این کار برنامه‌هایی توسط سرویس‌های اطلاعاتی پیاده‌سازی می‌شود و فرد نا آگاهانه شکست‌های خود را ناشی از ناتوانی خود می‌بیند. از بین رفتن اعتماد به نفس قربانی زمینه را برای پذیرش پیام فراهم می‌کند.
 3. ایجاد ذهنیت داشتن قدرت ماورایی پیام دهنده و ایجاد این تصور که پیام دهنده قدرت بی پایانی دارد و قربانی خود را در مقابل آن‌ها همچون مورچه در برابر فیل می‌بیند . این ذهنیت سبب می‌شود تا قربانی پیام‌های دریافتی را به راحتی قبول کند و از استدلال و تحقیق در مورد آن‌ها پرهیز کند. برای رسیدن به این هدف توسط ابزارهای جاسوسی زندگی خصوصی فرد تحت نظر قرار می‌گیرد و به فرد قربانی بازخوردهایی از زندگی اش از طریق محیط، رسانه یا افراد داده می‌شود به طوریکه فرد قربانی تصور می‌کند پیام دهنده دارای قدرت ماورایی است. یکی از ابرازهای جاسوسی که برای پردازش امواج مغزی استفاده می‌شود و از طریق حفره بینی در زیر پیاز بویایی کاشته می‌شود میکروچیپ ایمپلنت است. مثلاً در حالیکه فرد در حال خواندن روزنامه است یا به رادیو گوش می‌دهد یا به تلویزیون گوش می‌دهد به مطلبی بر می خورد که به زندگی خصوصی وی اشاره می‌کند.
فلوچارت کنترل با مواد شیمیایی[۵]

مراحل زیر در فرایند عملیات روانی طی می شود[ویرایش]

 1. مأموریت به روشنی تعریف می‌شود برای مطابقت با اهداف اصلی
 2. برآورد عملیات روانی از وضعیت
 3. آماده کردن طرح
 4. انتخاب رسانه
 5. توسعه محصول
 6. پیش آزمون - تأثیر احتمالی عملیات روانی را بر مخاطبان هدف تعیین می‌کند.
 7. تولید و انتشار مواد و روش‌های عملیات روانی
 8. پیاده سازی
 9. پس آزمون - ارزیابی پاسخ مخاطب است.
 10. بازخورد[۶]

شرطی سازی[ویرایش]

از دیگر روش‌های کنترل ذهن و رفتار شرطی سازی است . شرطی سازی یک روش تربیت مبتنی بر تشویق و تنبیه است. در این روش هرگاه قربانی رفتار خاصی را انجام دهد مورد تنبیه قرار می‌گیرد تا خاطره بدی نسبت به آن رفتار در ذهنش شکل بگیرد و از ان اجتناب کند. معمولاً روش‌هایی که توسط سرویس‌های اطلاعاتی و پلیس استفاده شده عبارتند از استفاده از مواد شیمیایی برای ایجاد درد یا بد حال کردن، استفاده از سلاح‌های ماکروویو، لیزرهای ماکروویو و گاما، شپش، ادرار، ایجاد بوی بد و متعفن و عوامل بیماری زا

آزار و اذیت الکترونیک[ویرایش]

ابزارهای الکترونیک مولد امواج الکترومغناطیس و گاما از جمله ابزارهایی هستند که برای شرطی سازی و ممانعت از رفتار خاصی استفاده می‌شوند. این ابزارها با ایجاد احساس گرما و داغی در بدن فرد قربانی و سوختگی‌های سطحی باعث بدحال شدن قربانی و ممانعت از کلیه فعالیت‌های وی می‌شود.

داروها و مواد شیمیایی[ویرایش]

از داروها و مواد شیمیایی نیز برای شرطی سازی استفاده می‌شود. برخی از این داروها برای کاهش میل جنسی و برخی برای تولید درد استفاده می‌شود.

تجهیزات الکترونیک[ویرایش]

تجهیزات الکترونیک مورد استفاده در کنترل ذهن اغلب برای شنود، نظارت تصویری، ردیابی و پردازش امواج مغزی استفاده می‌شود. ابزارهای شنود این قابلیت را دارند که در وسایل نقلیه، کیف و یا کفش، دندان، داخل گوش جاسازی شوند. میکروچیپ ایمپلنت‌ها نیز برای پردازش امواج مغزی استفاده می‌شوند. برای نظارت تصویری از دوربین‌های مخفی یا دروبین‌های ماکروویو استفاده می‌شود. همچنین دستگاهای موبایل این قابلیت را دارند که با تجزیه تحلیل امواج بین دکل‌ها برای ردیابی، شنود و موقعیت یابی استفاده شوند. کنترل اینترنت و تلفن نیز برای شنود و نظارت استفاده می‌شود.

قربانیان کنترل ذهن[ویرایش]

آلن تورینگ(با دارو)

منابع[ویرایش]

 1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Brainwashing». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۸۹/۵/۲۹.
 2. کاپلان، هارولد، و سادوک، بنیامین. چکیده روانپزشکی بالینی. ترجمهٔ فرزین رضاعی. تهران: انشارات ارجمند. جلد دوم، صفحه 270.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ https://www.decision-making-confidence.com/mind-control.html
 4. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۰ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸.
 5. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸.
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_Operations_(United_States)

1977 United States Senate report on Project MKUltra, the Central Intelligence Agency's program of research into behavioral modification

Brainwashing (also known as mind control, menticide, coercive persuasion, thought control, thought reform, and re-education) is the concept that the human mind can be altered or controlled by certain psychological techniques. Brainwashing is said to reduce its subject's ability to think critically or independently,[1] to allow the introduction of new, unwanted thoughts and ideas into the subject's mind,[2] as well as to change his or her attitudes, values, and beliefs.[3][4]

The concept of brainwashing was originally developed in the 1950s to explain how the Chinese government appeared to make people cooperate with them. Advocates of the concept also looked at Nazi Germany, at some criminal cases in the United States, and at the actions of human traffickers. It was later applied by Margaret Singer, Philip Zimbardo, and some others in the anti-cult movement to explain conversions to some new religious movements and other groups. This resulted in scientific and legal debate[5] with Eileen Barker, James Richardson, and other scholars, as well as legal experts, rejecting at least the popular understanding of brainwashing.[6]

The concept of brainwashing is sometimes involved in legal cases, especially regarding child custody; and is also a theme in science fiction and in criticism of modern political and corporate culture. Although the term appears in the fifth edition of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) of the American Psychiatric Association[7] brainwashing is not accepted as scientific fact[8] and has been characterized as pseudo-scientific.[9]

China and the War

The Chinese term xǐnăo (洗脑,"wash brain")[10] was originally used to describe the coercive persuasion used under the Maoist government in China, which aimed to transform "reactionary" people into "right-thinking" members of the new Chinese social system.[11] The term punned on the Taoist custom of "cleansing / washing the heart / mind" (xǐxīn,洗心) before conducting ceremonies or entering holy places.[a]

The Oxford English Dictionary records the earliest known English-language usage of the word "brainwashing" in an article by newspaperman Edward Hunter, in Miami News, published on 24 September 1950. Hunter was an outspoken anticommunist and was alleged to be a CIA agent working undercover as a journalist.[12] Hunter and others used the Chinese term to explain why, during the Korean War (1950-1953), some American prisoners of war (POWs) cooperated with their Chinese captors, even in a few cases defected to their side.[13] British radio operator Robert W. Ford[14][15] and British army Colonel James Carne also claimed that the Chinese subjected them to brainwashing techniques during their war-era imprisonment.[16]

The U.S. military and government laid charges of brainwashing in an effort to undermine confessions made by POWs to war crimes, including biological warfare.[17] After Chinese radio broadcasts claimed to quote Frank Schwable, Chief of Staff of the First Marine Air Wing admitting to participating in germ warfare, United Nations commander Gen. Mark W. Clark asserted:[18]

Whether these statements ever passed the lips of these unfortunate men is doubtful. If they did, however, too familiar are the mind-annihilating methods of these Communists in extorting whatever words they want .... The men themselves are not to blame, and they have my deepest sympathy for having been used in this abominable way.

Beginning in 1953, Robert Jay Lifton interviewed American servicemen who had been POWs during the Korean War as well as priests, students, and teachers who had been held in prison in China after 1951. In addition to interviews with 25 Americans and Europeans, Lifton interviewed 15 Chinese citizens who had fled after having been subjected to indoctrination in Chinese universities. (Lifton's 1961 book Thought Reform and the Psychology of Totalism: A Study of "Brainwashing" in China, was based on this research.)[19] Lifton found that when the POWs returned to the United States their thinking soon returned to normal, contrary to the popular image of "brainwashing."[20]

In 1956, after reexamining the concept of brainwashing following the Korean War, the U.S. Army published a report entitled Communist Interrogation, Indoctrination, and Exploitation of Prisoners of War, which called brainwashing a "popular misconception". The report concludes that "exhaustive research of several government agencies failed to reveal even one conclusively documented case of 'brainwashing' of an American prisoner of war in Korea."[21]

Popularization

In George Orwell's 1949 dystopian novel Nineteen Eighty-Four the main character is subjected to imprisonment, isolation, and torture in order to conform his thoughts and emotions to the wishes of the rulers of Orwell's fictional future totalitarian society. Orwell's vision influenced Hunter and is still reflected in the popular understanding of the concept of brainwashing.[22][23]

In the 1950s many American films were filmed that featured brainwashing of POWs, including The Rack, The Bamboo Prison, Toward the Unknown, and The Fearmakers. The film Forbidden Area told the story of Soviet secret agents who had been brainwashed through classical conditioning by their own government so they wouldn't reveal their identities. In 1962 The Manchurian Candidate (based on the 1959 novel by Richard Condon) "put brainwashing front and center" by featuring a plot by the Soviet government to take over the United States by use of a brainwashed presidential candidate.[24][25][26] The concept of brainwashing became popularly associated with the research of Russian psychologist Ivan Pavlov, which mostly involved dogs, not humans, as subjects.[27] In The Manchurian Candidate the head brainwasher is Dr. Yen Lo, of the Pavlov Institute.[28]

The science fiction stories of Cordwainer Smith (written from the 1940s until his death in 1966) depict brainwashing to remove memories of traumatic events as a normal and benign part of future medical practice.[29] Mind control remains an important theme in science fiction. Terry O'Brien comments: "Mind control is such a powerful image that if hypnotism did not exist, then something similar would have to have been invented: The plot device is too useful for any writer to ignore. The fear of mind control is equally as powerful an image."[30] A subgenre is corporate mind control, in which a future society is run by one or more business corporations that dominate society using advertising and mass media to control the population's thoughts and feelings.[31]

American governmental research

For 20 years starting in the early 1950s, the United States Central Intelligence Agency (CIA) and the United States Department of Defense conducted secret research, including Project MKUltra, in an attempt to develop practical brainwashing techniques; the results are unknown (see also Sidney Gottlieb).[32][33] CIA experiments using various psychedelic drugs such as LSD and Mescaline drew from Nazi human experimentation.[34]

Criminal and civil cases

In 1974, Patty Hearst, a member of the wealthy Hearst family, was kidnapped by the Symbionese Liberation Army, a left-wing militant organization. After several weeks of captivity she agreed to join the group and took part in their activities. In 1975, she was arrested and charged with bank robbery and use of a gun in committing a felony. Her attorney, F. Lee Bailey, argued in her trial that she should not be held responsible for her actions since her treatment by her captors was the equivalent of the alleged brainwashing of Korean War POWs (see also Diminished responsibility). Hearst was found guilty, but her "brainwashing defense" brought the topic to renewed public attention in the United States,[35] as did the 1969 to 1971 case of Charles Manson, who was said to have brainwashed his followers to commit murder and other crimes.[36][37]

Bailey developed his case in conjunction with psychiatrist Louis Jolyon West and psychologist Margaret Singer. They had both studied the experiences of Korean War POWs. In 1996 Singer published her theories in her best-selling book Cults in Our Midst.[38][39][40] In 2003, the brainwashing defense was used unsuccessfully in the defense of Lee Boyd Malvo, who was charged with murder for his part in the D.C. sniper attacks.[41] Some legal scholars have argued that the brainwashing defense undermines the law's fundamental premise of free will.[42][43]

Italy has had controversy over the concept of plagio, a crime consisting in an absolute psychological—and eventually physical—domination of a person. The effect is said to be the annihilation of the subject's freedom and self-determination and the consequent negation of his or her personality. The crime of plagio has rarely been prosecuted in Italy, and only one person was ever convicted. In 1981, an Italian court found that the concept is imprecise, lacks coherence, and is liable to arbitrary application.[44] By the twenty-first century, the concept of brainwashing was being applied "with some success" in child custody and child sexual abuse cases. In some cases "one parent is accused of brainwashing the child to reject the other parent, and in child sex abuse cases where one parent is accused of brainwashing the child to make sex abuse accusations against the other parent" (possibly resulting in or causing parental alienation[45]).[46][47]

In 2003, forensic psychologist Dick Anthony said that "no reasonable person would question that there are situations where people can be influenced against their best interests, but those arguments are evaluated on the basis of fact, not bogus expert testimony."[47] In 2016, Israeli anthropologist of religion and fellow at the Van Leer Jerusalem Institute Adam Klin-Oron said about then-proposed "anti-cult" legislation:

In the 1980s there was a wave of ‘brainwashing’ claims, and then parliaments around the world examined the issue, courts around the world examined the issue, and reached a clear ruling: That there is no such thing as cults…that the people making these claims are often not experts on the issue. And in the end courts, including in Israel, rejected expert witnesses who claimed there is "brainwashing."[48]

Anti-cult movement

In the 1970s, the anti-cult movement applied the concept of brainwashing to explain seemingly sudden and dramatic religious conversions to various new religious movements (NRMs) and other groups that they considered cults.[49][50][51] News media reports tended to support the brainwashing view[52] and social scientists sympathetic to the anti-cult movement, who were usually psychologists, developed revised models of mind control.[50] While some psychologists were receptive to the concept, sociologists were for the most part skeptical of its ability to explain conversion to NRMs.[53]

Philip Zimbardo defined mind control as "the process by which individual or collective freedom of choice and action is compromised by agents or agencies that modify or distort perception, motivation, affect, cognition or behavioral outcomes,"[54] and he suggested that any human being is susceptible to such manipulation.[55] Another adherent to this view, Jean-Marie Abgrall was heavily criticized by forensic psychologist Dick Anthony for employing a pseudo-scientific approach and lacking any evidence that anyone's worldview was substantially changed by these coercive methods. On the contrary, the concept and the fear surrounding it was used as a tool for the anti-cult movement to rationalize the persecution of minority religious groups.[56]

Eileen Barker criticized the concept of mind control because it functioned to justify costly interventions such as deprogramming or exit counseling.[57] She has also criticized some mental health professionals, including Singer, for accepting expert witness jobs in court cases involving NRMs.[58] Her 1984 book, The Making of a Moonie: Choice or Brainwashing?[59] describes the religious conversion process to the Unification Church (whose members are sometimes informally referred to as Moonies), which had been one of the best known groups said to practice brainwashing.[60][61] Barker spent close to seven years studying Unification Church members. She interviewed in depth or gave probing questionnaires to church members, ex-members, "non-joiners" and control groups of uninvolved people from similar backgrounds, as well as parents, spouses and friends of members. She also attended numerous church workshops and communal facilities.[57] Barker writes that she rejects the "brainwashing" theory, because it explains neither the many people who attended a recruitment meeting and did not become members, nor the voluntary disaffiliation of members.[62][63][64][65]

James Richardson observed that if the new religious movements had access to powerful brainwashing techniques, one would expect that they would have high growth rates, yet in fact most have not had notable success in recruitment. Most adherents participate for only a short time, and the success in retaining members is limited.[66] For this and other reasons, sociologists of religion including David Bromley and Anson Shupe consider the idea that "cults" are brainwashing American youth to be "implausible."[67] In addition, Thomas Robbins, Massimo Introvigne, Lorne Dawson, Gordon Melton, Marc Galanter, and Saul Levine, amongst other scholars researching NRMs, have argued and established to the satisfaction of courts, relevant professional associations and scientific communities that there exists no generally accepted scientific theory, based upon methodologically sound research, that supports the concept of brainwashing as advanced by the anti-cult movement.[68]

Benjamin Zablocki responded that brainwashing is not "a process that is directly observable,"[69] and that the "real sociological issue" is whether "brainwashing occurs frequently enough to be considered an important social problem",[70] and that Richardson misunderstands brainwashing, conceiving of it as a recruiting process, instead of a retaining process,[71] and that the number of people who attest to brainwashing in interviews (performed in accordance with guidelines of the National Institute of Mental Health and National Science Foundation) is too large result from anything other than a genuine phenomenon.[72] Zablocki also pointed out that in the two most prestigious journals dedicated to the sociology of religion there have been no articles "supporting the brainwashing perspective," while over one hundred such articles have been published in other journals "marginal to the field."[73] He concludes that the concept of brainwashing has been unfairly blacklisted.[6][70][73][74]

American Psychological Association on brainwashing

In 1983, the American Psychological Association (APA) asked Singer to chair a taskforce called the APA Task Force on Deceptive and Indirect Techniques of Persuasion and Control (DIMPAC) to investigate whether brainwashing or coercive persuasion did indeed play a role in recruitment by NRMs. [75] It came to the following conclusion:[76]

Cults and large group awareness trainings have generated considerable controversy because of their widespread use of deceptive and indirect techniques of persuasion and control. These techniques can compromise individual freedom, and their use has resulted in serious harm to thousands of individuals and families. This report reviews the literature on this subject, proposes a new way of conceptualizing influence techniques, explores the ethical ramifications of deceptive and indirect techniques of persuasion and control, and makes recommendations addressing the problems described in the report.

On 11 May 1987, the APA's Board of Social and Ethical Responsibility for Psychology (BSERP) rejected the DIMPAC report because the report "lacks the scientific rigor and evenhanded critical approach necessary for APA imprimatur", and concluded that "after much consideration, BSERP does not believe that we have sufficient information available to guide us in taking a position on this issue."[77]

Human trafficking

Kathleen Barry, co-founder of the United Nations NGO, the Coalition Against Trafficking in Women (CATW),[78][79] in her 1979 book Female Sexual Slavery prompted international awareness of human sex trafficking.[80] In his 1986 book Woman Abuse: Facts Replacing Myths Lewis Okun reported that: "Kathleen Barry shows in Female Sexual Slavery that forced female prostitution involves coercive control practices very similar to thought reform."[81] In their 1996 book, Casting Stones: Prostitution and Liberation in Asia and the United States, Rita Nakashima Brock and Susan Brooks Thistlethwaite report that the methods commonly used by pimps to control their victims "closely resemble the brainwashing techniques of terrorists and paranoid cults."[82]

Some of the techniques used by traffickers include feigning love and concern for the victims' well-being to gain trust before beginning to track, manipulate and control the entire life of the victim, including environment, relationships, access to information and daily activities, promises of lucrative employment or corrupt marriage proposals, debt bondage, kidnapping,[83] induced drug dependency and fear tactics such as threats about law enforcement, deportation, and harm to friends or family members.[84][85] Physical captivity, shame, Stockholm syndrome, traumatic bonding and fear of arrest can contribute to victims’ inability to seek assistance.[86]

Other areas and studies

Russian historian Daniel Romanovsky, who interviewed survivors and eyewitnesses in the 1970s, reported on what he called "Nazi brainwashing" of the people of Belarus by the occupying Germans during the Second World War, which took place through both mass propaganda and intense re-education, especially in schools. Romanovsky noted that very soon most people had adopted the Nazi view that the Jews were an inferior race and were closely tied to the Soviet government, views that had not been at all common before the German occupation.[87][88][89][90][91][92]

Joost Meerloo, a Dutch psychiatrist, was an early proponent of the concept of brainwashing. ("Menticide" is a neologism coined by him meaning: "killing of the mind.") Meerloo's view was influenced by his experiences during the German occupation of his country and his work with the Dutch government and the American military in the interrogation of accused Nazi war criminals. He later emigrated to the United States and taught at Columbia University.[93] His best-selling 1956 book, The Rape of the Mind, concludes by saying:

The modern techniques of brainwashing and menticide—those perversions of psychology—can bring almost any man into submission and surrender. Many of the victims of thought control, brainwashing, and menticide that we have talked about were strong men whose minds and wills were broken and degraded. But although the totalitarians use their knowledge of the mind for vicious and unscrupulous purposes, our democratic society can and must use its knowledge to help man to grow, to guard his freedom, and to understand himself. [94]

Scholars have said that modern business corporations practice mind control to create a work force that shares common values and culture.[95] Critics have linked "corporate brainwashing" with globalization, saying that corporations are attempting to create a worldwide monocultural network of producers, consumers, and managers.[96] Modern educational systems have also been criticized, by both the left and the right, for contributing to corporate brainwashing.[97] In his 1992 book, Democracy in an Age of Corporate Colonization, Stanley A. Deetz says that modern "self awareness" and "self improvement" programs provide corporations with even more effective tools to control the minds of employees than traditional brainwashing.[98]

In his 2000 book, Destroying the World to Save It: Aum Shinrikyo, Apocalyptic Violence, and the New Global Terrorism, Robert Lifton applied his original ideas about thought reform to Aum Shinrikyo and the War on Terrorism, concluding that in this context thought reform was possible without violence or physical coercion. He also pointed out that in their efforts against terrorism Western governments were also using some mind control techniques, including thought-terminating clichés.[99]

In her 2004 popular science book, Brainwashing: The Science of Thought Control, neuroscientist and physiologist Kathleen Taylor reviewed the history of mind control theories, as well as notable incidents. She suggests that persons under its influence have more rigid neurological pathways, and that can make it more difficult to rethink situations or be able to later reorganize these pathways.[100] Reviewers praised her book for its clear presentation, while some criticized it for oversimplification.[101][102][103][104]

See also

Further reading

 • Dunne, Matthew W. (2013). A Cold War State of Mind: Brainwashing and Postwar American Society. Amherst, MA: University of Massachusetts Press.
 • Lifton, Robert J. (1961). Thought Reform and the Psychology of Totalism: A Study of "Brainwashing" in China. New York: Norton. ISBN 978-0-8078-4253-9.; Reprinted, with a new preface: University of North Carolina Press, 1989 (Online at Internet Archive).
 • Lifton, Robert J. (2000). Destroying the World to Save It: Aum Shinrikyo, Apocalyptic Violence, and the New Global Terrorism. Owl Books.
 • Meerloo, Joost (1956). "The Rape of the Mind: The Psychology of Thought Control, Menticide, and Brainwashing". World Publishing Company.
 • Pollini, F. Night (formerly banned novel about brainwashing of American POWs in Korea). Olympia Press, Paris, 1960
 • Singer M; et al. (1 November 1986). "Report of the APA Task Force on Deceptive and Indirect Techniques of Persuasion and Control (DIMPAC report)". American Psychological Association. Retrieved 10 October 2008.
 • Taylor, Kathleen (2004). Brainwashing: The Science of Thought Control. Oxford University Press.
 • Zablocki, B. (1997). "The Blacklisting of a Concept. The Strange History of the Brainwashing Conjecture in the Sociology of Religion". Nova Religio. 1 (1): 96–121. doi:10.1525/nr.1997.1.1.96.
 • Zablocki, B (1998). "Exit Cost Analysis: A New Approach to the Scientific Study of Brainwashing". Nova Religio. 2 (1): 216–249. doi:10.1525/nr.1998.1.2.216.
 • Zimbardo, P. (1 November 2002). "Mind Control: Psychological Reality or Mindless Rhetoric?". Monitor on Psychology.

Notes

 1. ^ Note: xīn can mean "heart", "mind" or "centre" depending on context. For example, xīn zàng bìng means Cardiovascular disease, but xīn lǐ yī shēng means psychologist, and shì zhōng xīn means Central business district.

External links

Media related to Brainwashing at Wikimedia Commons

References

 1. ^ Encyclopaedic Dictionary of Religion. 2. Gyan Publishing House. 2005.
 2. ^ Campbell, Robert Jean (2004). Campbell's Psychiatric Dictionary. USA: Oxford University Press. p. 403.
 3. ^ Corsini, Raymond J. (2002). The Dictionary of Psychology. Psychology Press. p. 127.
 4. ^ Kowal, D.M. (2000). "Brainwashing". In Love, A.E. (ed.). Encyclopedia of Psychology. 1. American Psychological Association. pp. 463–464. doi:10.1037/10516-173.
 5. ^ Wright, Stuart (December 1997). "Media coverage of unconventional religion: Any "good news" for minority faiths?". Review of Religious Research. 39 (2): 101–115. doi:10.2307/3512176. JSTOR 3512176.
 6. ^ a b Melton, J. Gordon (10 December 1999). "Brainwashing and the Cults: The rise and fall of a theory". Center for Studies on New Religions (CESNUR). Retrieved 5 September 2009. Since the late 1980s, though a significant public belief in cult-brainwashing remains, the academic community-including scholars from psychology, sociology, and religious studies-have shared an almost unanimous consensus that the coercive persuasion / brainwashing thesis proposed by Margaret Singer and her colleagues in the 1980s is without scientific merit.
 7. ^ American Psychiatric Association. DSM-5.
 8. ^ Usarski, Frank (6 December 2012). Cresswell, Jamie; Wilson, Bryan (eds.). New Religious Movements: Challenge and Response. Routledge. p. 238. ISBN 9781134636969. ... there has been until now a lack of any convincing scientific evidence which can be applied in a generalised form to show that involvement in a New Religious Movement has any destructive consequences for the psyche of the individual concerned. ... The fact that, in all the ensuing years, no one has succeeded in verifying beyond reasonable doubt any of these claims, has however, never been regarded as a reason to exonerate the groups in any way. ... Thus, up to the time of writing, there has not been one single successful, legal conviction of the Scientology Church, even though this group has come to be regarded as the most dangerous of the new religious organisations. ... The fact that even long-term investigations have as yet failed to produce the desired results continues to be ignored.
 9. ^ Moore, Rebecca (19 July 2018). "The idea of brainwashing is 'pseudoscientific' and 'dehumanises people'". The Independent. Retrieved 22 April 2019.
 10. ^ "Word dictionary - 洗腦 - MDBG English to Chinese dictionary". mdbg.net.
 11. ^ Taylor, Kathleen (2006). Brainwashing: The Science of Thought Control. Oxford, UK: Oxford University Press. p. 5. ISBN 978-0-19-920478-6. Retrieved 2 July 2010.
 12. ^ Marks, John (1979). "Chapter 8. Brainwashing". The Search for the Manchurian Candidate: The CIA and mind control. New York: Times Books. ISBN 978-0-8129-0773-5. Retrieved 30 December 2008. In September 1950, the Miami News published an article by Edward Hunter titled ‘"Brain-Washing" Tactics Force Chinese into Ranks of Communist Party’. It was the first printed use in any language of the term "brainwashing", Hunter, a CIA propaganda operator who worked under cover as a journalist, turned out a steady stream of books and articles on the subject.
 13. ^ Browning, Michael (14 March 2003). "Was kidnapped Utah teen brainwashed?". Palm Beach Post. Palm Beach. ISSN 1528-5758. During the Korean War, captured American soldiers were subjected to prolonged interrogations and harangues by their captors, who often worked in relays and used the "good-cop, bad-cop" approach – alternating a brutal interrogator with a gentle one. It was all part of "Xi Nao" (washing the brain). The Chinese and Koreans were making valiant attempts to convert the captives to the communist way of thought.
 14. ^ Ford, R.C. (1990). Captured in Tibet. Oxford [Oxfordshire]: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-581570-2.
 15. ^ Ford, R.C. (1997). Wind between the Worlds: Captured in Tibet. SLG Books. ISBN 978-0-9617066-9-2.
 16. ^ "Red germ charges cite 2 U.S. Marines" (PDF). New York Times. 23 February 1954. Retrieved 16 February 2012.
 17. ^ Endicott, Stephen; Hagerman, Edward (1998). The United States and Biological Warfare: Secrets from the early Cold War. Indiana University Press.
 18. ^ "Clark denounces germ war charges" (PDF). New York Times. 24 February 1953. Retrieved 16 February 2012.
 19. ^ Wilkes, A.L. (1998). Knowledge in Minds. Psychology Press. p. 323. ISBN 978-0-86377-439-3.
 20. ^ Lifton, Robert J. (April 1954). "Home by Ship: Reaction patterns of American prisoners of war repatriated from North Korea". American Journal of Psychiatry. 110 (10): 732–739. doi:10.1176/ajp.110.10.732. PMID 13138750. Retrieved 30 March 2008.
 21. ^ U.S Department of the Army (15 May 1956). Communist Interrogation, Indoctrination, and Exploitation of Prisoners of War (PDF). Washington, DC: U.S. Government Printing Office. pp. 17, 51. Pamphlet number 30-101.
 22. ^ Leo H. Bartemeier, (1 August 2011). Psychiatry and Public Affairs. Aldine Transaction. p. 246.CS1 maint: extra punctuation (link)
 23. ^ Clarke, Peter (1 March 2004). Encyclopedia of New Religious Movements. Routledge. p. 76.
 24. ^ Sherman, Fraser A. (13 December 2010). Screen Enemies of the American Way: Political paranoia about Nazis, Communists, Saboteurs, Terrorists and Body Snatching Aliens in Film and Television. McFarland.
 25. ^ Seed, David (2004). Brainwashing: A study in Cold War demonology. Kent State University Press. p. 51. ISBN 978-0-87338-813-9.
 26. ^ Steven a.k.a. Superant. "Mind-control movies and TV". listal.com. Retrieved 12 March 2016.
 27. ^ Feeley, Malcolm M.; Rubin, Edward L. (28 March 2000). Judicial Policy Making and the Modern State: How the courts reformed America's prisons. Cambridge University Press. p. 268.
 28. ^ Ma, Sheng-mei (2012). Asian Diaspora and East-West Modernity. Purdue University Press. p. 129.
 29. ^ Wolfe, Gary K.; Williams, Carol T. (1983). "The Majesty of Kindness: The dialectic of Cordwainer Smith". In Clareson, Thomas D. (ed.). Voices for the Future: Essays on major science fiction writers. 3. Popular Press. pp. 53–72.
 30. ^ O'Brien, Terry (2005). Westfahl, Gary (ed.). The Greenwood Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy: Themes, Works, and Wonders. 1. Greenwood Publishing Group.
 31. ^ Schelde, Per (1 July 1994). Androids, Humanoids, and other Science Fiction Monsters: Science and soul in science fiction films. NYU Press. pp. 169–175.
 32. ^ Anthony, Dick (1999). "Pseudoscience and Minority Religions: An evaluation of the brainwashing theories of Jean-Marie". Social Justice Research. 12 (4): 421–456. doi:10.1023/A:1022081411463.
 33. ^ "Chapter 3, part 4: Supreme Court Dissents Invoke the Nuremberg Code: CIA and DOD Human Subjects Research Scandals". Advisory Committee on Human Radiation Experiments Final Report. Archived from the original on 9 November 2004. Retrieved 24 August 2005. "MKUltra, began in 1950 and was motivated largely in response to alleged Soviet, Chinese, and North Korean uses of mind-control techniques on U.S. prisoners of war in Korea."
 34. ^ The Search for the Manchurian Candidate: The CIA and Mind Control: By John Marks. P 93 (c)1979 by John Marks Published by Times Books ISBN 0-8129-0773-6
 35. ^ Regulating Religion: Case Studies from Around the Globe, James T. Richardson, Springer Science & Business Media, 6 December 2012, page 518
 36. ^ Minds on Trial: Great Cases in Law and Psychology, by Charles Patrick Ewing, Joseph T. McCann pp. 34–36
 37. ^ Shifting the Blame: How Victimization Became a Criminal Defense, Saundra Davis Westervelt, Rutgers University Press, 1998. page 158
 38. ^ Cults in Our Midst: The Continuing Fight Against Their Hidden Menace Archived 2 February 2015 at the Wayback Machine, Margaret Thaler Singer, Jossey-Bass, publisher, April 2003, ISBN 0-7879-6741-6
 39. ^ Clarke, Peter; Clarke, Reader in Modern History Fellow Peter (March 2004). Encyclopedia of New Religious Movements. ISBN 9781134499700.
 40. ^ Hilts, Philip J. (9 January 1999). "Louis J. West, 74, Psychiatrist Who Studied Extremes, Dies". The New York Times. Retrieved 31 December 2016.
 41. ^ Mental Condition Defences and the Criminal Justice System: Perspectives from Law and Medicine, Ben Livings, Alan Reed, Nicola Wake, Cambridge Scholars Publishing, 27 February 2015, Page 98
 42. ^ Freedom and Criminal Responsibility in American Legal Thought, Thomas Andrew Green, Cambridge University Press, 27 Oct 2014, page 391
 43. ^ LaFave's Criminal Law, 5th (Hornbook Series), Wayne LaFave, West Academic, 18 March 2010, pages 208-210
 44. ^ Alessandro Usai "Profili penali dei condizionamenti mentali, Milano, 1996 ISBN 88-14-06071-1.
 45. ^ Warshak, R. A. (2010). Divorce Poison: How to Protect Your Family from Bad-mouthing and Brainwashing. New York: Harper Collins.
 46. ^ Richardson, James T. Regulating Religion: Case Studies from Around the Globe, Kluwer Academic/Plenum Publishers 2004, p. 16, ISBN 978-0-306-47887-1.
 47. ^ a b Oldenburg, Don (2003-11-21). "Stressed to Kill: The Defense of Brainwashing; Sniper Suspect's Claim Triggers More Debate" Archived 1 May 2011 at the Wayback Machine, Washington Post, reproduced in Defence Brief, issue 269, published by Steven Skurka & Associates
 48. ^ [1], Times of Israel''
 49. ^ Melton, J. Gordon (10 December 1999). "Brainwashing and the Cults: The Rise and Fall of a Theory". CESNUR: Center for Studies on New Religions. Retrieved 15 June 2009. In the United States at the end of the 1970s, brainwashing emerged as a popular theoretical construct around which to understand what appeared to be a sudden rise of new and unfamiliar religious movements during the previous decade, especially those associated with the hippie street-people phenomenon.
 50. ^ a b Bromley, David G. (1998). "Brainwashing". In William H. Swatos Jr. (Ed.) (eds.). Encyclopedia of Religion and Society. Walnut Creek, CA: AltaMira. pp. 61–62. ISBN 978-0-7619-8956-1.CS1 maint: uses editors parameter (link)
 51. ^ Barker, Eileen: New Religious Movements: A Practical Introduction. London: Her Majesty's Stationery office, 1989.
 52. ^ Wright, Stewart A. (1997). "Media Coverage of Unconventional Religion: Any 'Good News' for Minority Faiths?". Review of Religious Research. 39 (2): 101–115. doi:10.2307/3512176. JSTOR 3512176.
 53. ^ Barker, Eileen (1986). "Religious Movements: Cult and Anti-Cult Since Jonestown". Annual Review of Sociology. 12: 329–346. doi:10.1146/annurev.so.12.080186.001553.
 54. ^ Zimbardo, Philip G. (November 2002). "Mind Control: Psychological Reality or Mindless Rhetoric?". Monitor on Psychology. Retrieved 2 June 2016. Mind control is the process by which individual or collective freedom of choice and action is compromised by agents or agencies that modify or distort perception, motivation, affect, cognition or behavioral outcomes. It is neither magical nor mystical, but a process that involves a set of basic social psychological principles. Conformity, compliance, persuasion, dissonance, reactance, guilt and fear arousal, modeling and identification are some of the staple social influence ingredients well studied in psychological experiments and field studies. In some combinations, they create a powerful crucible of extreme mental and behavioral manipulation when synthesized with several other real-world factors, such as charismatic, authoritarian leaders, dominant ideologies, social isolation, physical debilitation, induced phobias, and extreme threats or promised rewards that are typically deceptively orchestrated, over an extended time period in settings where they are applied intensively. A body of social science evidence shows that when systematically practiced by state-sanctioned police, military or destructive cults, mind control can induce false confessions, create converts who willingly torture or kill 'invented enemies,' and engage indoctrinated members to work tirelessly, give up their money—and even their lives—for 'the cause.'
 55. ^ Zimbardo, P (1997). "What messages are behind today's cults?". Monitor on Psychology: 14.
 56. ^ Anthony, Dick (1999). "Pseudoscience and Minority Religions: An Evaluation of the Brainwashing Theories of Jean-Marie Abgrall". Social Justice Research. 12 (4): 421–456. doi:10.1023/A:1022081411463.
 57. ^ a b Review, William Rusher, National Review, 19 December 1986.
 58. ^ Barker, Eileen (1995). "The Scientific Study of Religion? You Must Be Joking!". Journal for the Scientific Study of Religion. 34 (3): 287–310. doi:10.2307/1386880. JSTOR 1386880.
 59. ^ Eileen Barker, The Making of a Moonie: Choice or Brainwashing?, Blackwell Publishers, Oxford, United Kingdom, ISBN 0-631-13246-5.
 60. ^ Moon’s death marks end of an era, Eileen Barker, CNN, 3 September 2012, Although Moon is likely to be remembered for all these things – mass weddings, accusations of brainwashing, political intrigue and enormous wealth – he should also be remembered as creating what was arguably one of the most comprehensive and innovative theologies embraced by a new religion of the period.
 61. ^ Hyung-Jin Kim (2 September 2012). "Unification Church founder Rev. Sun Myung Moon dies at 92". USA Today. ISSN 0734-7456. Retrieved 2 September 2012. The Rev. Sun Myung Moon was a self-proclaimed messiah who built a global business empire. He called both North Korean leaders and American presidents his friends, but spent time in prisons in both countries. His followers around the world cherished him, while his detractors accused him of brainwashing recruits and extracting money from worshippers.
 62. ^ New Religious Movements - Some Problems of Definition George Chryssides, Diskus, 1997.
 63. ^ The Market for Martyrs Archived 11 January 2012 at the Wayback Machine, Laurence Iannaccone, George Mason University, 2006, "One of the most comprehensive and influential studies was The Making of a Moonie: Choice or Brainwashing? by Eileen Barker (1984). Barker could find no evidence that Moonie recruits were ever kidnapped, confined, or coerced. Participants at Moonie retreats were not deprived of sleep; the lectures were not "trance-inducing" and there was not much chanting, no drugs or alcohol, and little that could be termed "frenzy" or "ecstatic" experience. People were free to leave, and leave they did. Barker’s extensive enumerations showed that among the recruits who went so far as to attend two-day retreats (claimed to beMoonie’s most effective means of "brainwashing"), fewer than 25% joined the group for more than a week and only 5% remained full-time members one year later. And, of course, most contacts dropped out before attending a retreat. Of all those who visited a Moonie centre at least once, not one in two-hundred remained in the movement two years later. With failure rates exceeding 99.5%, it comes as no surprise that full-time Moonie membership in the U.S. never exceeded a few thousand. And this was one of the most New Religious Movements of the era!"
 64. ^ Oakes, Len "By far the best study of the conversion process is Eileen Barker’s The Making of a Moonie [...]" from Prophetic Charisma: The Psychology of Revolutionary Religious Personalities, 1997, ISBN 0-8156-0398-3
 65. ^ Storr, Anthony Feet of clay: a study of gurus 1996 ISBN 0-684-83495-2
 66. ^ Richardson, James T. (June 1985). "The active vs. passive convert: paradigm conflict in conversion/recruitment research". Journal for the Scientific Study of Religion. 24 (2): 163–179. doi:10.2307/1386340. JSTOR 1386340.
 67. ^ "Brainwashing by Religious Cults". religioustolerance.org.
 68. ^ Richardson, James T. 2009. "Religion and The Law" in The Oxford Handbook of the Sociology of Religion. Peter Clarke. (ed) Oxford Handbooks Online. p. 426
 69. ^ Allen, Charlotte (December 1998). "Brainwashed! Scholars of Cults Accuse Each Other of Bad Faith". Lingua Franca. linguafranca.com. Archived from the original on 3 December 2000. Retrieved 16 June 2014.
 70. ^ a b Zablocki, Benjamin. (October 1997). "THE BLACKLISTING OF A CONCEPT: THE STRANGE HISTORY OF THE BRAINWASHING CONJECTURE IN THE SOCIOLOGY OF RELIGION". Nova Religio. 1 (1): 96–121. doi:10.1525/nr.1997.1.1.96.
 71. ^ Zablocki, Benjamin (2001). Misunderstanding Cults: Searching for Objectivity in a Controversial Field. U of Toronto Press. p. 176. ISBN 978-0-8020-8188-9.
 72. ^ Zablocki, Benjamin (2001). Misunderstanding Cults: Searching for Objectivity in a Controversial Field. U of Toronto Press. pp. 194–201. ISBN 978-0-8020-8188-9.
 73. ^ a b Zablocki, Benjamin. (April 1998). "TReply to Bromley". Nova Religio. 1 (2): 267–271. doi:10.1525/nr.1998.1.2.267.
 74. ^ Phil Zuckerman. Invitation to the Sociology of Religion. Psychology Press, 24 July 2003 p. 28
 75. ^ As archived at http://www.cesnur.org/testi/DIMPAC.htm, retrieved 2008-06-23
 76. ^ American Psychological Association Board of Social and Ethical Responsibility for Psychology (BSERP) (11 May 1987). "Memorandum". CESNUR: APA Memo of 1987 with Enclosures. CESNUR Center for Studies on New Religions. Retrieved 18 November 2008. BSERP requests that Task Force members not distribute or publicize the report without indicating that the report was unacceptable to the Board.
 77. ^ American Psychological Association Board of Social and Ethical Responsibility for Psychology (BSERP) (11 May 1987). "Memorandum". CESNUR: APA Memo of 1987 with Enclosures. CESNUR Center for Studies on New Religion. Retrieved 18 November 2008. BSERP thanks the Task Force on Deceptive and Indirect Methods of Persuasion and Control for its service but is unable to accept the report of the Task Force. In general, the report lacks the scientific rigor and evenhanded critical approach necessary for APA imprimatur.
 78. ^ "A Distinctive Style Article". Archived from the original on 21 October 2013. Retrieved 21 January 2018.
 79. ^ "On the Issues Article". Ontheissuesmagazine.com. Retrieved 5 August 2019.
 80. ^ Biography at The People Speak Radio Archived 15 June 2012 at the Wayback Machine
 81. ^ Woman Abuse: Facts Replacing Myths, Lewis Okun, SUNY Press, 1986, page 133
 82. ^ Casting Stones: Prostitution and Liberation in Asia and the United States, Rita Nakashima Brock, Susan Brooks Thistlethwaite, Fortress Press, 1996, page 166
 83. ^ "Sex Trafficking Fact Sheet - US Department of Health and Human Sciences, Administration for Children and Families" (PDF). Retrieved 5 August 2019.
 84. ^ "Alvarez, Larry and Cañas-Moreira, Jocelyn. "A Victim-Centered Approach to Sex Trafficking" November 9, 2015". Leb.fbi.gov. Retrieved 5 August 2019.
 85. ^ [2] 2016 Trafficking in Persons Report, U.S. Department of State
 86. ^ [3] Archived 3 January 2018 at the Wayback Machine Terrell, Stacy L. "Sex Trafficking Victims", Texas Tech University Health Sciences Center
 87. ^ Nazi Europe and the Final Solution, David Bankier, Israel Gutman, Berghahn Books, 2009, page 282-285.
 88. ^ Gray Zones: Ambiguity and Compromise in the Holocaust and its Aftermath, Jonathan Petropoulos, John Roth, Berghahn Books, 15 July 2005, page 209
 89. ^ The Minsk Ghetto 1941-1943: Jewish Resistance and Soviet Internationalism, Barbara Epstein, University of California Press, 2008, page 295
 90. ^ Bringing the Dark Past to Light: The Reception of the Holocaust in Postcommunist Europe, John-Paul Himka, Joanna Beata Michlic, University of Nebraska Press, 1 July 2013, pages 74, 78
 91. ^ "Interview". Angelfire.com. Retrieved 5 August 2019.
 92. ^ *Romanovsky, Daniel (2009), "The Soviet Person as a Bystander of the Holocaust: The case of eastern Belorussia", in Bankier, David; Gutman, Israel (eds.), Nazi Europe and the Final Solution, Berghahn Books, p. 276
 93. ^ The Oxford Handbook of Propaganda Studies, Jonathan Auerbach, Russ Castronovo, Oxford University Press, 2014, page 114
 94. ^ *Meerloo, Joost (1956). "The Rape of the Mind: The Psychology of Thought Control, Menticide, and Brainwashing". World Publishing Company.
 95. ^ Exploring Leadership: Individual, Organizational, and Societal Perspectives, Richard Bolden, Beverley Hawkins, Jonathan Gosling, Scott Taylor, Oxford University Press, 30 June 2011, page 95.
 96. ^ The Rise of the Anti-corporate Movement: Corporations and the People who Hate Them, Evan Osborne, Greenwood Publishing Group, 2007, page 14
 97. ^ More Money Than Brains: Why School Sucks, College is Crap, & Idiots Think They're Right, Laura Penny, McClelland & Stewart, 20 April 2010, page 63.
 98. ^ Democracy in an Age of Corporate Colonization: Developments in Communication and the Politics of Everyday Life, Stanley Deetz, SUNY Press, 1 January 1992, page 257.
 99. ^ Destroying the World to Save It: Aum Shinrikyo, Apocalyptic Violence, and the New Global Terrorism, Owl Books, 2000.
 100. ^ Szimhart, Joseph (July–August 2005). "Thoughts on thought control". Skeptical Inquirer. 29 (4): 56–57.
 101. ^ Le Fanu, James (20 December 2004). "Make up your mind". The Daily Telegraph. Telegraph Media Group Limited. Retrieved 2 November 2008.
 102. ^ Hawkes, Nigel (27 November 2004). "Brainwashing by Kathleen Taylor". The Times. London: Times Newspapers Ltd. Retrieved 2 November 2008.
 103. ^ Caterson, Simon (2 May 2007). "Hell to pay when man bites God". The Australian. p. 4.
 104. ^ Taylor, Kathleen Eleanor (December 2004). Brainwashing: The Science of Thought Control. Oxford University Press. p. 215. ISBN 978-0-19-280496-9. Retrieved 30 July 2009.