شرکت دخانیات ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شرکت دخانیات ایران، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تهیه، تولید و توزیع تنباکو و دخانیات در ایران است که از سال ۱۳۱۶ هجری شمسی در ایران فعالیت می‌کند.این شرکت در چند شهر غیر از تهران نیز تولید سیگار دارد.از مهم ترین مراکز تولیداین شرکت «مجتمع دخانیات گیلان» میباشد.

محصولات[ویرایش]

اهداف و فعالیت‌ها[ویرایش]

شرکت دخانیات ایران برای تامین نیاز داخلی ایران فعالیت می‌کند. این شرکت طبق قانون انحصار دخانیات فعالیت می‌کند. شرکت دخانیات ایران انواع سیگارت بهمن، فروردین، تیر، و محصولات تحت لیسانس شرکت‌های بزرگ دخانیاتی جهان را تولید و عرضه می‌کند. شرکت دخانیات ایران دارای هفت مجتمع بزرگ در استان‌های تهران، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان و گیلان و مازندران و گلستان و چندین اداره کل و اداره در ایران است. از سال ۱۳۸۱ هجری شمسی بعد از امضاء قراردادهایی با شرکت‌های JTI و BAT سیستم تولید خود را متحول و به روز کرد. ورود فناوری‌های مختلف همانند کشت فلوسیستم توتون از دستاورد این همکاری بود.

تغییرات پی در پی در مدیریت عامل شرکت و برنامه‌های استراتژیک آن در سال های اخیر، روند روبه رشد فعالیت‌های شرکت دخانیات را متوقف و در بسیاری موارد معکوس نموده است. از آثار برنامه ریزی‌های غیرکارشناسی از سال ۱۳۸۹ به بعد، افزایش سطح قاچاق سیگارهای خارجی به داخل و کاهش سهم از بازار محصولات شرکت دخانیات ایران و نیز عدم رضایت وزارت بهداشت می‌باشد. در حال حاضر این شرکت محصولات خود را با قیمت بسیار ارزان وارد بازار نموده و در سطح سیگارهای لوکس و گران قیمت هیچ گونه محصولی تولید نمی‌نماید. عدم فعالیت شرکت دخانیات همانند سال‌های اولیه دهه هشتاد هجری، موجب افزایش سود و فروش محصولات شرکت‌های خارجی در بازار رقابت داخلی شده است. در سال 1391 وزارت صنایع تصمیم به خصوصی سازی بخش‌های عمده‌ای از شرکت دخانیات ایران گرفت که به گونه‌ای با قانون انحصار دخانیات که از نود سال قبل وضع و اجرا گردیده، منافات داشت.

بحث مهم سال 1391 شرکت دخانیات علاوه بر خصوصی سازی افزایش قیمت محصولات تولیدی این شرکت بدون از دست دادن مشتریان خاص خود می‌باشد. اصولاً بحث قیمت در مدیریت قیمت گذاری محصولات شرکت‌های صنعتی بحثی کاملاً تخصصی بوده که برای انجام آن نیاز به طراحی و اجرای طرح‌های دقیق مطالعاتی و اجرائی می‌باشد. تورم در ایران در ماه‌های آخر سال 1391 بطور گسترده‌ای اقتصاد کشور را ناپایدار کرد. مبحث انتخاب مدیران و روسای کارآمد که با اصول اساسی مدیریت و اخلاق حرفه‌ای آشنا بوده و شایستگی لازم و کافی برای احراز پست‌های مختلف داشته باشند از بحث‌های مهم شرکت دخانیات می‌باشد که به آن توجه مناسبی نشده است. وجود افراد مختلف نا آشنا با اصول مورد اشاره منجر به افت بهره وری و ایجاد ضرر وزیان برای شرکت دخانیات و ایجاد انحصار در بخش‌های مختلف و ساخت موانع گوناگون بر سر راه متخصصان و کارشناسان خدمتگزار شرکت شده است.

در اواخر سال 1391 طبق تصویب هیئت وزیران ۵۵ درصد از سهام شرکت دخانیات ایران به همراه سهام چندین شرکت دیگر دولتی به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار گردید و این صندوق به وزارت رفاه و تامین اجتماعی منتقل گردید.

در سال 1392 بازار کالاهای دخانی بعد از رشدی مختصر با رکود و کاهش قیمت و فروش مواجه شد. در این میان مرکز نظارت بر صنعت دخانیات وابسته به وزارت صنایع متولی اصلی تنظیم و کنترل بازار کالاهای دخانی بوده و شرکت دخانیات ایران همانند سایر شرکت های بخش خصوصی، تنها در زمینه تولید و فروش انواع سیگار نقش دارد. انتظار می رود خصوصی شدن این شرکت منجر به تغییرات گسترده در سیستم مدیریتی و تولید محصولات شود. همچنین انتظار می رود با خصوصی سازی انجام شده، در سال های آتی تغییراتی در سیستم مدیریتی بخش های مختلف شرکت دخانیات ایران صورت گرفته و در جهت درآمدزا نمودن بیش از پیش آن ، معیار انتخاب مدیران و مسئولان نه بر اساس روابط بلکه بر اساس شایستگی های علمی و تجربی صورت گیرد.

منابع[ویرایش]