شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۳۷۸
دفتر مرکزی ایران گچساران، ایران
محدودهٔ فعالیت کهگیلویه و بویراحمد
استان خوزستان
استان بوشهر
استان فارس
مدیر عامل امین محمدی
رئیس هیئت مدیره بیژن عالی پور
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
درآمد افزایش ۲٫۷۵۰ میلیارد ریال (۱۳۹۰)[۱]
مالک شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب
کارکنان ۲٫۹۵۰ نفر (۱۳۹۳)[۲]
وب‌گاه www.gsogpc.nisoc.ir

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، شرکت نفت و گاز ایرانی است، که به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، در زمینه استخراج، پالایش و انتقال نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند. ظرفیت تولید نفت خام این شرکت بطور متوسط معادل ۷۴۰ هزار بشکه در روز، می‌باشد.[۳]

دفتر مرکزی شرکت نفت و گاز گچساران در شهر گچساران، کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد،[۴] ولی تأسیسات این شرکت در چهار استان خوزستان، استان بوشهر، استان کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس مستقر می‌باشد.

این شرکت مدیریت و استخراج از ۱۸ میدان نفتی را بر عهده دارد، که بزرگترین میادین تولیدی آن عبارتند از: میدان نفتی گچساران، میدان نفتی بی‌بی‌حکیمه، میدان نفتی رگ‌سفید، میدان نفتی بینک، میدان نفتی گلخاری، میدان نفتی نرگسی و میدان نفتی پازنان. شرکت نفت و گاز گچساران مالک شبکه گسترده‌ای از ۶٫۲۴۷ کیلومتر خط لوله انتقال نفت خام و گاز طبیعی، ۳ کارخانه نمک‌زدایی، ۱۱ ایستگاه تقویت فشار، ۱۰ واحد بهره‌برداری و ۵ پالایشگاه می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

منطقه نفتخیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۳ مورد مطالعه اکتشافی قرار گرفت. در سال ۱۳۱۰ عملیات حفاری برای چندمین بار در این منطقه آغاز شد و پس از حفر چاه‌های بسیار در لایه آسماری، بالاخره تولید نفت از میدان گچساران از سال ۱۳۱۸ با چاه شماره ۱۳ آغاز شد. میدان نفتی گچساران در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار گرفته و شامل سازندهای شکافدار آسماری و بنگستان بوده که در جهت عمومی شمال غربی، جنوب شرقی، طاقدیس‌های میادین نفتی جنوب ایران واقع شده است. این میدان، طاقدیسی به طول حدود ۷۰ کیلومتر و عرض ۶ تا ۱۵ کیلومتر است. عمده تولید نفت از سازند آسماری این میدان صورت می‌گیرد، که عمدتاً از سنگ‌های کربناتی تشکیل شده است. اولین چاه بنگستانی که به تولید درآمد، چاه شماره ۳۶ بود، که بهره‌برداری از آن از سال ۱۳۴۰ آغاز گردید. تاریخچه بهره‌برداری از مخزن نشان می‌دهد، که بجز یک دوره کوتاه بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲، تولید از مخزن گچساران همواره ادامه داشته و میزان تولید نیز همیشه سیر صعودی داشته است بطوریکه در سال ۱۳۵۳ به حداکثر میزان خود یعنی بالغ بر ۹۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

تأسیسات[ویرایش]

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران مسئولیت تولید از ۱۸ میدان نفتی را با استفاده از تجهیزات و تأسیسات زیر برعهده دارد.

 • ۶۵۴ حلقه چاه نفت و گاز
 • ۱۰ واحد بهره‌برداری
 • ۳ کارخانه نمک‌زدایی
 • ۱۱ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز
 • ۵ پالایشگاه گاز:
  • پالایشگاه گازمایع-۹۰۰
  • پالایشگاه پازنان-۲
  • پالایشگاه گازمایع-۱۲۰۰ گچساران
  • پالایشگاه گازمایع-۱۳۰۰ بی‌بی‌حکیمه
  • پالایشگاه گاز آغار و دالان
 • ۱۲ دستگاه بهره‌برداری نفت و گاز
 • ۱ مجتمع تصفیه و لخته‌گیر مایع
 • ۵ آزمایشگاه شیمیایی
 • ۵ ایستگاه آب‌رسانی صنعتی
 • ۷۰ دستگاه تفکیک‌گر سرچاهی
 • ۲ مجموعه تفکیک و تقویت فشار سرچاهی
 • ۳ ایستگاه برق صنعتی
 • شبکه گسترده‌ای از ۶،۲۴۷ کیلومتر خط لوله انتقال (۴ تا ۴۲ اینچ) نفت و گاز

میادین نفتی[ویرایش]

این شرکت دارای ۱۳ مخزن در مدار می‌باشد که عمده تولید نفت به ترتیب از مخازن میدان نفتی گچساران با حدود ۴۷۸ هزار بشکه در روز، میدان نفتی بی‌بی حکیمه با حدود ۱۰۸ هزار بشکه در روز و میدان نفتی رگ سفید با حدود ۶۶ هزار بشکه در روز صورت می‌گیرد. مخازن میدان نفتی بینک، میدان نفتی گلخاری، میدان نفتی نرگسی، میدان نفتی چلینگر، میدان نفتی پازنان، میدان نفتی سیاهمکان، میدان نفتی گرنگان، میدان نفتی سولابدر، میدان نفتی رودک و میدان نفتی خویز نیز به ترتیب چهارمین تا سیزدهمین مخزن در مدار این شرکت محسوب می‌شوند. علاوه بر این مخازن، میدان نفتی کیلورکریم، میدان نفتی زاغه، میدان نفتی چهاربیشه، میدان نفتی منصورآباد و میدان نفتی کوه‌کاکی، جمعاً با ظرفیت تولید ۱۸ هزار بشکه در روز، بعنوان مخازن برنامه شده این شرکت تلقی می‌شوند.

میدان نفتی گچساران[ویرایش]

میدان نفتی گچساران در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در منطقه نفتخیز گچساران واقع شده است. این حوزه شامل سازندهای شکافدار آسماری و بنگستان بوده که در جهت عمومی شمال غربی-جنوب شرقی طاقدیس‌های میادین نفتی جنوب ایران قرار گرفته است. این میدان، طاقدیسی به طول حدود ۷۰ کیلومتر و عرض ۶ تا ۱۵ کیلومتر است. منطقه نفتخیز گچساران در سالهای ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی مورد مطالعه قرار گرفت. در سال ۱۳۱۰ عملیات حفاری برای چندمین بار آغاز شد و پس از حفر چاه‌های بسیار در لایه آسماری، سرانجام استخراج نفت از مخزن گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی از چاه شماره ۱۳ به بهره‌برداری رسید.

میدان نفتی نرگسی[ویرایش]

میدان نفتی نرگسی، از میدان‌های نفتی ایران است، که در شهرستان دشتستان، استان بوشهر[۵] و در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال برازجان قرار دارد. میدان نرگسی از میادین تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب می‌باشد، که شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عملیات تولید آن را برعهده دارد. این میدان در سال ۱۳۵۱ کشف شد[۶] ولی تولید نفت از سال ۱۳۷۶ آغاز گردید.[۷] نفت تولیدی این میدان که از نظر کیفیت سبک و شیرین محسوب می‌شود و دارای کمترین درصد آلاینده‌های زیست محیطی است. تولید نفت خام این میدان بطور میانگین، معادل ۱۵ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود.[۸]

میدان نفتی گلخاری[ویرایش]

میدان نفتی گلخاری، از میادین نفتی جنوب ایران است، که در ۳۵ کیلومتری شمال بندر گناوه، واقع در استان بوشهر و در ۷۰ کیلومتری شمال غربی بوشهر، میان میدان نفتی نرگسی و میدان نفتی بینک و در حوزه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران قرار دارد، که از شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است.[۹]

میدان نفتی بینک[ویرایش]

میدان نفتی بینک، از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان بوشهر و در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال بندر گناوه در ساحل خلیج فارس واقع شده و از سمت شمال به میدان گلخاری، میدان نفتی بی‌بی‌حکیمه و میدان نفتی سیاهمکان و از سمت جنوب نیز به میدان نفتی خارک در خلیج فارس هم‌جوار است. حجم نفت درجای مخزن بنگستان میدان بینک بر اساس محاسبات انجام شده، توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دو میلیارد و ۸۹۰ میلیون بشکه متعارفی پیش‌بینی شده است. این میدان در سال ۱۳۴۰ کشف شد و سال ۱۳۴۶ به بهره‌برداری رسید و هم اکنون ۲۶ هزار بشکه نفت خام، در روز تولید دارد و دارای ۱۸ حلقه چاه می‌باشد.

میدان نفتی رگ سفید[ویرایش]

میدان نفتی رگ‌سفید در جنوب غربی ایران و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در نزدیکی بندر دیلم واقع شده است. این میدان در سال ۱۳۴۳ کشف شد و هم‌اکنون پس از میدان نفتی پازنان، دارای بزرگترین حجم کلاهک گازی در میان میادین نفتی ایران است. میزان نفت درجای این میدان ۱۶/۵ میلیارد بشکه تخمین زده شده‌است، که ۳/۴۴ میلیارد بشکه از آن قابل برداشت است. ابعاد میدان در حدود ۵۵ در ۷ کیلومتر می‌باشد و تعداد چاه‌های حفاری شده این میدان تا سال ۱۳۸۱ به ۱۰۵ حلقه رسیده‌بود. حجم درجای نفت و گاز سازندهای آسماری و بنگستان این میدان براساس آخرین مطالعات مخزن بترتیب معادل ۶/۱۴ میلیارد بشکه و ۸/۱۷ تریلیون فوت مکعب گزارش شده‌است. میزان تولید نفت و گاز تجمعی از این میدان از ابتدای بهره‌برداری تا پایان سال ۱۳۷۹ که در حدود ۴۰ سال می‌باشد، بترتیب معادل ۱٫۵۲۱ میلیون بشکه و ۹۷۰ میلیارد فوت مکعب بوده‌است.

میدان نفتی بی‌بی حکیمه[ویرایش]

میدان نفتی بی‌بی‌حکیمه از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان کهگیلویه و بویراحمد و در بخش مرکزی شهرستان گچساران قرار دارد. این میدان با طول ۷۰ کیلومتر و عرض ۵ کیلومتر در جنوب فرو افتادگی دزفول در ناحیه جنوب غرب ایران، در فاصله ۲۱۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در جنوب میدان نفتی گچساران مستقر می‌باشد.[۱۰]

میدان نفتی بی‌بی حکیمه در سال ۱۳۴۱ کشف و در همان سال به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید نفت خام آن در حال حاضر بطور متوسط روزانه ۱۲۰ هزار بشکه است. این میدان دارای مخازن آسماری، بنگستان و خامی است که مخزن خامی آن از سازندهای فهلیان، گدوان و داریان تشکیل شده است. میدان نفتی بی‌بی حکیمه از میادین تحت مدیریت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران است، که از شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب می‌باشد.

تولید نفت خام[ویرایش]

براساس برنامه ارائه شده از سوی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، ظرفیت تولید مؤثر این شرکت ۷۰۷ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۸۵ اعلام گردیده که با رعایت تولید صیانتی از مخازن، میانگین تولید واقعی این شرکت طی نیمه اول سال ۱۳۸۵ در حدود ۷۵۴٫۵ هزار بشکه در روز بوده است. اختلاف اندک میان میزان برنامه شده و تولید واقعی نفت عمدتاً مربوط به مشکلات فنی چاه‌ها، انجام آزمایش‌ها، تعمیرات اساسی و عوامل مختلف دیگر نظیر عملیات اسیدکاری، قطع برق، عدم نیاز به نفت و انجام اصلاحیه‌ها و کارهای تعمیراتی بوده است.

تولید گاز طبیعی[ویرایش]

بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین بازیافت از مخازن گچساران و بی‌بی حکیمه زمانی میسر خواهد بود، که تزریق گاز دراین مخازن انجام پذیرد و در این راستا از سال ۱۳۵۶ تاکنون، گاز گنبدی مخزن پازنان پس از فرآورش در کارخانه گازوگازمایع-۹۰۰ از طریق خط لوله ۲۶ اینچ انتقال گاز در میدان گچساران تزریق می‌گردد، که طی نیمه اول سال ۱۳۸۵ روزانه معادل ۱/۲۹۷ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت مخزن گچساران جمع‌آوری شده که پس از فرآورش در ۴ ایستگاه تقویت فشار، سپس مایع گیری و شیرین سازی در پالایشگاه گاز و گازمایع-۱۲۰۰، معادل ۵/۱۳۷ میلیون فوت مکعب از آن به اضافه ۲/۷۰۰ میلیون فوت مکعب گاز گنبدی میدان نفتی پازنان در ۱۷ حلقه چاه تزریق شده است.

در مخزن بی‌بی حکیمه نیز از آبان ماه سال ۱۳۷۴ تا کنون تزریق گاز آغاز گردید، که طی نیمه اول سال ۱۳۸۵ روزانه حدود ۳۱/۱۷۸ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت میادین رگ سفید و بی‌بی‌حکیمه جمع‌آوری شده و پس از فرآورش در ۴ ایستگاه تقویت فشار (ایستگاه رگ سفید-۱ در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری)، مایع‌گیری و شیرین‌سازی در پالایشگاه گاز و گازمایع-۱۳۰۰ و فشارافزایی در ایستگاه تقویت فشار سیاهمکان، ۶۷/۵۶ میلیون فوت مکعب از آن باضافه حدود ۸۳/۷۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز گنبدی مخزن پازنان در ۴ حلقه چاه تزریق شده است.

ذخایر عظیم گازی در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران نیز از موقعیت ممتازی برخوردار است. در نیمه اول سال ۱۳۸۵ بیش از ۸۸ میلیارد فوت مکعب گاز همراه و ۱۶۶ میلیارد فوت مکعب گاز گنبدی پازنان-۲، تولید و پس از جمع‌آوری و فرآورش در ۲۲ حلقه چاه مخازن گچساران و بی‌بی حکیمه تزریق شده است.

تولید گاز مایع[ویرایش]

علاوه بر تولید نفت و گاز، گازمایع و نفتا نیز از دیگر تولیدات با ارزش این شرکت است که در مجتمع‌های پالایشگاهی گازوگازمایع-۱۲۰۰و۱۳۰۰ گچساران و بی‌بی حکیمه و مجتمع گازوگازمایع-۹۰۰ پازنان-۲ تولید می‌شود. نفتا به مایعات سنگین گازی اطلاق می‌شود که پس از فرآورش گازومایعات گازی در مجتمع گاز و گازمایع-۹۰۰ بدست می‌آید. این محصول بعنوان خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا استفاده می‌شود و در نتیجه ارزش افزوده بسیار بیشتری را ایجاد می‌نماید.

گازمایع یا ال‌ان‌جی نیز پس از شیرین سازی گازهای ترش دریافتی از واحدهای تقویت فشار و تزریق گاز، در مجتمع‌های پالایشگاه ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ و طی فرایندهای خاص آبزدایی، ایجاد سرمایش با استفاده از سیکل تبرید پروپان و نهایتاً پایین آوردن درجه حرارت سیال تا ۳۰- درجه سانتی گراد تولید و جهت تأمین بخشی از خوراک مجتمع‌های پتروشیمی بندرامام ارسال می‌گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]