شرکت اسپین-آف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شرکت اسپین-آف (به انگلیسی: spin-off) یا شرکت درون‌گذارده[۱] که از آن با نام‌هایی چون اسپین-اوت (به انگلیسی: spin-out) یا استاربرست (به انگلیسی: starburst) نیز یاد می‌شود به عملی گفته می‌شود که در آن یک شرکت، بخش‌های خود را به تجارت‌های جداگانه تقسیم می‌کند.[۲]

تعریف[ویرایش]

تعریف رایج شرکت اسپین-آف بدین صورت است که بخش‌های یک شرکت یا سازمان، به تجارت‌های مستقل تبدیل شود. یک شرکت اسپین-آف شده، دارایی، مالکیت فکری، فناوری یا محصولات تولیدشده را از سازمان مادر دریافت می‌کند. سهام‌داران شرکت مادر نیز برابر سهم از دست داده‌شان، سهم تازه از شرکت اسپین-آف شده دریافت می‌کنند. پس از این، سهام‌داران می‌توانند به طور مستقل سهام شرکت تازه و مادر را خرید و فروش کنند و این موضوع سبب جذاب‌تر شدن سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها می‌شود بدین‌صورت که خریدار می‌تواند فقط بر روی بخشی از یک شرکت که از نظر او توانایی رشد بالاتری را دارد سرمایه‌گذاری کند.

در بسیاری مواقع، مدیریت شرکت تازه، از مدیران شرکت مادر انتخاب می‌شود. در بیشتر موارد، شرکت تازه، فرصت‌هایی مانند پشتیبانی شرکت مادر پیدا می‌کند. البته این به معنی تأثیرپذیری شرکت تازه، از نام و نشان و تاریخچه شرکت مادر نیست. همچنین ایجاد چنین شرکت تازه‌ای می‌تواند سبب شود برخی ایده‌ها و نظریات که در محیط پیشین، فراموش شده‌اند در محیط تازه، جان دوباره بگیرند و رشد کنند.

شرکت مادر در برخی زمینه‌ها پشتیبانی‌هایی از شرکت تازه به‌عمل می‌آورد. همانند:

  • سرمایه‌گذاری منصفانه در شرکت تازه
  • شرکت مادر، نخستین مشتری شرکت اسپین-آف می‌شود. (برای ایجاد گردش مالی)
  • ایجاد و توسعه فضای کار (مانند میز و صندلی و تلفن و غیره)
  • فراهم کردن خدماتی مانند خدمات حقوقی، مالی، فناوری، و غیره

در همه این موارد، پشتیبانی‌ها برای کمک مستقیم به شرکت اسپین-آف است.

نمونه‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «معادل واژهٔ spin-off company». فرهنگستان زبان و ادب فارسی.
  2. "Starbursting". Economist. Mar 24 2011. Retrieved 18 April 2011. {{cite web}}: Check date values in: |date= (help)

منابع[ویرایش]