شرم عشقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
استیو کارل که در فیلم چهل ساله باکره نقش یک مرد میانسال دچار شرم عشقی (کمرویی دوست داشتن) را بازی می‌کند.

شرم عشقی (به انگلیسی: Love shyness[۱])، یک نوع خاص از کمرویی شدید و مزمن است که مانع روابط صمیمی می‌باشد، این درجه از کمرویی بقدری است که باعث مهار درونی شخص در برابر ایجاد آشنایی و سکوت در برابر شرکای بالقوه می‌شود، که این امر به‌شدت مانع از شرکت شخص در اظهار عشق و ازدواج است.

بنابرتعریف، مردمان دچار شرم عشقی نمی‌توانند در موقعیت‌های غیررسمی نظیر موقعیت‌هایی دارای پتانسیل ایجاد روابط رمانتیک و یا در برابر موقعیت‌های دارای پتانسیل رابطه جنسی نقشی قاطعانه داشته‌باشند. به عنوان مثال، یک مرد نرمال و دگرجنسگرای دارای شرم‌عشقی شروع گفتگو با زنان برایش مشکل است، چراکه از احساسات قوی اضطراب اجتماعی رنج می‌برد.

دیدگاه‌های مختلف در رابطه با شرم عشقی[ویرایش]

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که عشق گریزی می‌تواند بدون وجود ترس‌های دیگر و یا اختلالات اضطرابی، مانند ترس یا اضطراب اجتماعی نیز رخ دهد و می‌توان آن را تنها در مورد مسائل مربوط به شروع ایجاد رابطهٔ صمیمی و خودمانی دانست و به دیگر روابط اجتماعی ربطی نداد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

دانته از دور به بیتریس پورتینری (بانوی در لباس زرد) نگاه می‌کند، در حالی که او همراه‌با بانو وانا (بانوی سرخ‌پوش) از مقابل آمده و از کنار او می‌گذرد. تصویری از نقاشی دانته و پاتریس اثر هنری هالیدی

منابع[ویرایش]

  1. Shei, Dr. Nima. “How to Survive Romantic Relationship Shyness”. PositiveMed. 2014-05-29. Retrieved 2015-10-10.