شرکت آلدوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شركت آلدوس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

معرفی شرکت آلدوس[ویرایش]

شرکت آلدوس در فوریه 1984، توسط "پُل برینِرد" تأسیس شد. این شرکت نام خود را از یک مخترع ونیزی قرن 15 میلادی به نام "آلدویس آنتنیوس"، صاحب دفتر نشر Aldine Press، بر گرفته‌است. این شرکت با هدف ارائه و توسعه ابزار نرم‌افزاری مؤثر با قیمتی مناسب و استفاده راحت در میکروکامپیوترها برای فرایندهای حروفچینی، صفحه بندی، طراحی و اقدام‌های لازم برای سیستم‌های چاپ و نشر، شروع بکار کرد که نتیجه آن نرم‌افزاری به نام PageMaker بود.با این نرم‌افزار کاربران به راحتی می‌توانستند مستندات خود را تولید، ویرایش و چاپ الکترونیکی از محصولات خود را ایجاد نمایند و در کنار آن از مزایایی مانند کاهش زمان انجام کار و کاهش هزینه تولید نیز بهرمند گردند. این نشر جدید که توسط میکروکامپیوترها شکل می‌گرفت تحت عنوان نشر میزی شهرت یافت.

پُل برینِرد (Paul Brainerd)[ویرایش]

پیش از تأسیس شرکت آلدوس توسط " پل برینِرد "، وی به عنوان قائم مقام شرکتی که منحصراً برای نشر مجلات و روزنامه ایجاد شده بود، فعالیت میکرد و قبل از آن " پل برینِرد " سر ویراستار در روزنامه "مینیسوتا" (Minnesota Daily) و معاون مدیر عامل شرکت "منیاپلیس استار و تریبون" (Minneapolis Star and Tribune) بود. برینرد با توجه به تجربه‌ای که در صنعت چاپ و نشر داشت، با ظهور کامپیوترهای شخصی به بازار و شناسایی قابلیتهای آنها، به فکر تولید و توسعه نرم‌افزار جهت خدمات چاپ و نشر توسط کامپیوترهای شخصی افتاد و شرکت آلدوس را بوجود آورد.

استراتژی شرکت آلدوس[ویرایش]

با بررسی‌های به عمل آمده از متن ارائه شده و مطالب منتشر شده در سایت اینترنتی، این شرکت استراتژی‌ها مختلفی در برخورد با چالشهای خود اتخاذ نموده است که در مجموع می‌توان این استراتژهای را به چهار بخش تقسیم نمود 1. استراتژی گسترش : در این استراتژی شرکت آلدوس سعی نموده است تا محصولی را ارائه دهد که بتواند محصول شرکت معتبر دیگری را تکمیل نماید. یا به عبارت دیگر محصولات خود را مکمل محصولات سایر شرکت‌ها مینماید. هدف از این عمل، استفاده از امکانات بازاریابی و شبکه توزیع این شرکت و استفاده برد-برد بین دو شرکت می‌باشد بصورتی که یک شرکت تامین‌کننده تجهیزات و سخت‌افزارها می‌باشد و شرکت دیگر نرم‌افزار کاربردی برای این‌گونه تجهیزات و سخت‌افزارها را تأمین می‌کند. 2. استراتژی آموزش و تشویق شبکه توزیع و فروش : با توجه به اینکه شرکت آلدوس اولین تولیدکننده نرم‌افزار نشر میزی بوده‌است و کاربران و استفاده کنندگان از این نرم‌افزار برای اولین بار با چنین امکاناتی در این صنعت آشنا می‌شدند، لذا این شرکت برای ترقیب مشتریان برای استفاده از این ابزار، استراتژی آموزش و تشویق شبکه توزیع و فروش را اتخاذ نمود تا این فروشندگان و توزیع کنندگان بتوانند بطور صحیح اطلاعات لازم را ارائه دهند و مشتریان را برای خرید محصولات این شرکت ترقیب نمایند. 3. با توجه به این مدیر عامل شرکت "پل برینرد" با بزرگان صنعت چاپ و نشر آشنا بود، با ارتباط خود توانست توانایی و امکانات نشر میزی را به آن‌ها نشان دهد. صاحبان بزرگ صنعت چاپ و نشر هم با مشاهده ویژگی‌های آن، استفاده از این ابزارها را در صنعت چاپ و نشر رواج داد. این رویکرد مدیران صنعت چاپ و نشر از نشر میزی خود تبلیغ گسترده و کم هزینه‌ای برای محصولات نرم‌افزاری شرکت آلدوس بود. 4. رسوخ در بازار کسب و کار یکی دیگر از استراتژهای شرکت آلدوس بود. این شرکت سعی براین داشت تا با شناسایی بخشها مختلف بازار خود نیازمندیهای آنهای را شناسایی کند و در پاسخ به این نیازمندیهای محصولات نرم‌افزاری متناسب را طراحی و تولید کند تا بتواند همواره به عنوان رهبر بازار، تسلط کامل بر روی بازار کسب و کار صنعت نشر میزی را داشته باشد.

رویکرد شرکت اَپل[ویرایش]

در دهه 80 شرکت اَپل با ارائه کامپیوترهای بر پایه سیستم‌عامل جدید مکنتاش خود انقلاب جدید را ایجاد نمود این سیستم‌عامل برای اولین بار توانست واسط کاربری گرافیکی کاربر پسندی ایجاد کند. در سیستم‌عامل مانند Unix یا MS-DOS کاربر میبایست دستور مورد نظر خود در بخش درگاه فرمان تایپ و اجرا کنند به همین دلیل کاربرانی می‌توانستند با این گونه سیستم‌عامل‌ها به خوبی کار کنند که با دستورها و عملکردهای آن آشنا باشند ولی در سیستم‌عامل مکنتاش، کاربران به تخصص زیاد احتیاج نداشتن و واسط گرافیکی آن بوسیله ابزار جدید ماوس دستورهای یک کاربر تازه‌کار را براحتی و سرعت انجام می‌داند. از ویژگی‌های دیگر این سیستم‌عامل قدرت گرافیکی آن در پردازنده‌ها 16 بیتی کامپیوترها شرکت اَپل بود که آن را برای برنامه‌های گرافیکی کاملاً مناسب نموده بود. در سال 1985 شرکت آلدوس مشغول کار بر روی نسخه PageMaker بود و به این منظور 15 نفر را استخدام کرد . عملیات بازاریابی متشکل از یک فروشنده، مشاور بازاریابی نیمه وقت و "پل برینرد" بود . نسخه ابتدایی PageMaker برای اجرا شدن بر روی کامپیوترهای Apple Macintosh طراحی شده بود . در سال 1984 شرکت اپل در حدود 2000 فروشنده در کانادا و ایالات متحده داشت . برای گروه مدیریت شرکت آلدوس واضح بود که اگر PageMaker موفق شود، فروش یک بسته نرم‌افزاری می‌تواند منجر به فروش چندین هزار دلار سخت‌افزار (در کامپیوتر، پرینتر، و دیگر تجهیزات وابسته ) می‌گردد . اگر Apple متقاعد می‌شد که ارزش بالقوه PageMaker همانند تولید و فروش سخت‌افزار است، دارای منابع مالی و سازمانی بود که می‌توانست کمک اعظمی به آلدوس کند . در عین حال که آلدوس شرکت اَپل را زیر نظر داشت، اَپل در حال دست و پنجه نرم کردن با بعضی از مشکلات مهم خودش بود . اَپل در حال تولید پرینتر لیزر و Laserwriter ا برای تکمیل کامپیوتر Macintosh بود .این پروژه در تقابل قابل توجه‌ای با اَپل قرار گرفت . سازمان هنوز از انتقال پر هزینه کامپیوتر Lisa هوشمند بود و برخی مدیران اَپل از عقلانی بودن بازاریابی پرینتر با قیمت 7000 دلار می پرسیدند که این قیمت دو برابر هزینه کامپیوتر بود. به علاوه، هیچگونه برنامه کاربردی که از ظرفیت‌ها استفاده کامل بکند وجود نداشت .هرچند Steve Jobs به پشتیبانی از پروژه پرینتر Laser ادامه داد و اَپل همچنان با سیستم‌های Adobe و زبان گرافیکی آن‌ها Post script کارمی کرد که نقطه مهمی در به کاربردن از ظرفیت پرینترهای لیزری به‌شمار می‌رفت.

فرصت شرکت آلدوس در مسئله مهم شرکت اَپل[ویرایش]

موسسان شرکت آلدوس با بررسی بر روی شرکت اَپل متوجه فرصتهایی مناسب در بازار برنامه‌های کاربردی در صنعت نشر میزی شدند. در ژوئیه 1984، شرکت آلدوس یک نمونه اولیه PageMaker را برای مدیر پروژه اَپل جهت LaserWriter به نمایش گذاشت . قرار بر این شد که شرکت اَپل ، Work-Station وLaser Printer و نیز شرکت Adobe زبان Postscripts وشرکت آلدوس برنامه کسب وکار را فرهم کند . در طی سال بعد ،"پل برینرد" هر4 تا 6 هفته به شرکت اَپل سر می‌زد . Bruce Blumbery، مدیر پروژه اَپل برای LaserWriter، به صورت غیررسمی، پل را به بیشتر کارمندان اَپل معرفی کرد و در گپ‌های خودمانی که بین کارمندان و پل صورت می‌گرفت او توانست درکی از نیازهای آن‌ها بدست آورد. آلدوس، نقش رهبر را در بهبود بازاریابی مناسب ایفا می‌کرد که برنامه‌های کاربردی ممکن نشر میزی را برای کاربران به نمایش می گذاشت . اَپل اغلب نقش رهبری را در تبلیغ و ترفیع این برنامه‌ها به کاربران با استعداد توسط ترکیب برنامه‌های نشر میزی در تبلیغات کسب و کار Media برای مکینتاش ایفا می‌کرد . اَپل و آلدوس در کنار هم طرح بازاریابی برای نفوذ PublishingMarket را برنامه‌ریزی کردند . در شرکت اَپل پروژه با افزایش تاکیدی که john sculley رئیس جدید کامپیوتر اَپل بر روی نفوذ کسب و کار بازار داشت فوریتی جدید پیدا کرد .تنها برنامه Solution-oriented با جزئیات برنامه‌ریزی بازاریابی برای اجرا شدن نشر میزی بود . برخی از پرسنل در اَپل درباره سایز قطعه شک داشتند اما هم Sculley و هم Jobs حس کردند که نشر میزی می‌تواند در تجارت موفق باشد و می‌تواند انقلابی در زمینه تجارت چاپ در سازمان‌ها با حذف نیاز برای داشتن حروف چینی اسناد “Pasted-up” و چاپ گرفتن ازآنها باشد . این برنامه متعهد می‌شد که مرکزیت انتشار الکترونیکی را بر روی میز بیاورد . همچنان که بازار نشر میزی طرفدار پیدا می‌کرد، این‌گونه به نظرمی رسید که درحقیقت بهترین “Trojan house” برای اَپل می‌باشد . نشر میزی ورود اَپل را به تجارت فراهم کرد . همچنان که اَپل در سازمان‌ها مستقر می‌شد، افراد متوجه خاصیت کاربر پسند بودن واسط گرافیکی مکینتاش می‌شدند وهمین موجب استفاده آن‌ها از مکینتاش دربرنامه‌های کاربردی جدید می‌شد . در برخی سازمان‌ها، استفاده از مکینتاش شروع به سرایت ازیک بخش به بخش دیگر نمود . پیوستگی استراتژی با اَپل موجب دستیابی آلدوس به 2000 فروشنده درشمال آمریکا شد . برای بهبود و گسترش بخشیدن این شبکه خرید و فروش به سازمان مؤثر بازار یابی برای نشر میزی، آلدوس و اَپل با هم وظایفی را که نیاز به اجرا شدن داشتند را تعیین و اولویت بندی نمودند و سپس هر یک از وظایف که اولویت بالاتری داشتند را به یکی ازدو شریک اختصاص دادند . یک خروجی از این فرایند مجموعه سمینارهای خیلی موقتی بود که موجب بدست آوردن نشر میزی “hands-on” برای پرسنل فروشنده بود . اَپل، سمینارها در شبکه فروش را ترفیع داد و سخت‌افزار و وسایل مورد نیاز را فراهم کرد . آلدوس نرم‌افزار و دو تیم از مردم را برای تنظیم کردن سمینارها در شمال آمریکا در نظر گرفت . هر کدام از تیم‌ها 10 شهر را در مدت زمان 2 هفته بازدید کردند . در نتیجه باکم کردن نفوذ منابع و امکانات شرکت اَپل، آلدوس توانست درمدت زمان کوتاهی به صورت مستقیم با واسط‌های اصلی و بازار ارتباط برقرار کند .

شایستگی اصلی شرکت آلدوس[ویرایش]

شایستگی‌های شرکت آلدوس را می‌تواند در تخصص آن‌ها و شناسایی بموقع فرصتها در بازار نشر میزی دانست. این شرکت ماهیتا یک شرکت نرم‌افزاری بود که با سرمایه‌گذاری بر روی گسترش نشر میزی با استفاده از کامپیوترهای و چاپگرهای کارآمد و ایجاد استانداردهای ونگرش جدیدی در این صنعت ایجاد نمودند. موسسان این شرکت خود از تجربه کاری در این صنعت برخوردار بودند و مشکلات این صنعت را می‌دانستند. لذا راه حل آن در نرم‌افزارهای کاربردی و سخت‌افزارهای که نرم‌افزار آن‌ها بتواند بر روی بستر آن اجرا شود، می‌دانستند. همچنین از آنجایی که این شرکت نزدیکی زیاد به حوزه رسانه داشت، تأثیر تبلیغات و آموزش به فروشندگان و کابران را به خوبی درک می‌کرد و در نتیجه با استفاده از ارتباطات خود توانست ازاین شایستگی به بهتری نحو استفاده کند به‌طوری‌که پس از ارائه محصول مهم خود یعنی PageMaker کاربران که خود از سران رسانه‌ها بود شروع به تمجید از این محصول در رسانه‌های خود زدند که در نتیجه این خود بهترین تبلیغ رایگان برای محصول PageMaker شرکت آلدوس بود.

صنعت نشر میزی[ویرایش]

صنعتی نشر میزی سنتی، صنعتی بود که در آن برای چاپ مطالب و توزیع داخلی و خارجی، از حروفچینی یک سری حروف حک شده سربی در طی یک فرایند بسیار دشوار و زمان بر و پر هزینه که در کنار هم قرار می‌گرفتند گرفته تا طراحی و چسباندن آن‌ها در کنار یکدیگر که توسط واحدهای چاپ و نشر سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ با هزینه هنگفته صورت می‌گرفت. با نگرش تاریخی چاپ و نشر تجاری با کیفیت بالا همواره در اختیار شرکت‌های بزرگ تجاری بود که دستگاه‌های بزرگ و نرم‌افزارهایی بر روی کامپیوترها بزرگی (Mainframe) کار می‌کردند، بود. این‌گونه دستگاه‌ها به کاربرانی با تجربه و متخصصی که آموزشهای لازم را برای صفحه آرایی و چیدمان دارا باشند را داشت که هزینه‌های بین 30000 الی 200000 دلار را در بر می‌گرفت. پیرو مسئله فوق، این سیستم‌های به شرکت‌های بزرگ روزنامه، مجله پرفروش و شرکت‌های بزرگ تجاری فروخته می‌شد. بهره‌گیری از کامپیوترهای شخصی و نرم‌افزارها آن‌ها در صنعت نشر میزی باعث کاهش شدید هزینه چه از نظر سخت‌افزار و نرم‌افزارها و چه از نظر کاربران آن می‌شد. بطور با استفاده از نرم‌افزار مانند PageMaker کاربران با یک آموزش ساده می‌توانستند بوسیله آن کلیه احتیاج خود برای چاپ توسط چاپگرهای لیزی را بر طرف کنند که در نهایت هزینه آن در سال 1988 بین 8000 الی 12000 می‌شد. راه حل صنعت دیجیتالی نشر میزی باعث ارتقای بهبود کیفیت، صرفه جویی در زمان و هزینه چاپ می‌شد. به همین دلیل صنعت دیجیتالی نشر میزی خیلی زود رشد نمود و توانست بازار مناسب و بزرگی را در بین مشاغل کوچک کسب و کار، آژانسهای دولتی، موسسات آموزشی، طراحان گرافیکی و مشاغل حرفه ای، ایجاد کند که نوعاً کاربرد آن‌ها در ارتباطات تجاری، روزنامه‌های، گزارشها برای سهامداران، مجلات سازمانی، وسایل تبلیغاتی شامل تبلیغات، برشور و ...، در وسایل فروش بازاریابی مانند کاتالوگها، لیست قیمتها و راهنماها و سایر مستندات و ارائه‌ها گرافیکی، ایجاد نماید.

بررسی منتخب تراز مالی شرکت آلدوس[ویرایش]

شرکت آلدوس به عنوان یکی از رهبران صنعت نشر میزی نوین توانست بیشتر سهم بازار را در اختیار بگیرد که عملکرد تراز مالی این شرکت را می‌توان در شکل زیر مشاهده نمود.

تراز مالی این شرکت در بین سالهای 1985 الی 1988 نشان دهنده رشد بسیار مناسب و چشمگیری می‌باشد. به‌طوری‌که در سال 1986 درآمد شرکت دو برابر و در سال بعدی آن بیکباره بیش از 15 برابر می‌شود. این رشد زیاد نشان دهنده تقاضای بازار و گسترش بازار در نتیجه عملکرد موفق شد می‌باشد که این عمل مدیران شرکت آلدوس را برآن داشت با کشف پتانسیل‌های زیاد این بازار، فعالیت خود را در جهت گسترش آن بیشتر نمایند.

مشتریان و بخشهای بازار شرکت آلدوس[ویرایش]

دیدگاه مدیریان شرکت آلدیوس به بازار نشر میزی آن را به چهار بخش اصلی بر پایه سیستم‌های عامل مورد استفاده در کامپیوتر ( اَپل مکنتاش یا کامپیوترهای شخصی آی بی اِم یا سازگار با آن ) و کاربر کسب و کار نشر میزی یا خالق حرفه‌ای گرافیک، تقسیم مینمود. خالق حرفه‌ای گرافیک به هر شخصی خدمات حروفچینی و گرافیکی مستندات برای انتشار ارائه نماید اطلاق می‌شود. این چهار بخش در جدول زیر مشخص شده است

شرکت آلدوس برنامه کاربرد PageMaker را برای بخش اول بازار خود در سال 1985 ارائه نمود. این محصول برای کاربرانی مفید واقع می‌شد که میخواستند کارهای دستی مربوط به چاپ و نشر را کنار گذاشته و از کامپیوتر برای خدمات بهتر و سریعتر و کم هزینه تر استفاده کنند. در جایگاه بعدی، کسانی بودند که با استفاده از ابزارهای واقع در برنامه کاربردی PageMaker به خلق آثار گرافیکی می‌پرداختند. این‌گونه کاربران که با بیشتر از فناوری ای که مکینتاش در اختیارشان میگذاشت سود میجستند در بخش دوم بازار قرار داشتند که از سال 1986 توسعه پیدا کرد و رشد سریع و شتاب خود را با در دسترس قرار گرفتن چاپگرهای لیزری ادامه داد. در بخش سوم که از سال 1987 و بعد از ارائه نگارشهایی محصول برای کامپیوترهای PC ارائه شد، بوجود آمد. این بخش از بازار با گسترش روز افزون کامپیوترهای PC از پتانسیل بالای برخوردار بود. آلدوس بر این باور بود که رقابت اصلی در این بخش در پردازشگران پیشرفته کلمات یا نرم‌افزارها نشر میزی می‌باشد. بخش چهارم نیز شامل محصولهایی برای کابران حرفه‌ای گرافیک که از کامپیوترهای شخصی IBM یا سازگار با آن کار می‌کردند، بود. نرم‌افزار FreeHand شرکت آلدوس نیز برای پاسخ به این بخش طراحی شد تا بتواند به نیاز این بخش از بازار را پاسخ دهد.

خط تولید شرکت آلدوس[ویرایش]

علاوه بر PageMaker، آلدوس محصولات نرم‌افزاری دیگری در خط تولید داشت هر چند هنوز بیش از 80% فروش آلدوس ، PageMaker بود . در ژوئیه 1987، آلدوس حقوق بازاریابی برای یک نرم‌افزار طراحی Post-Script شرکت مکینتاش را که در بازار به عنوان FreeHand بود، بدست آورد محصول FreeHand شرکت آلدوس به عنوان یک رقیب مستقیم با محصول Illustrator سیستم Adobe قرار گرفت . آلدوس سعی می‌کرد بازار FreeHand را در میان گروههای دیگر بوسیله قرار دادن پیشنهاداتش در مقابل macdraw2 که یک برنامه با قیمت بیشتر و پیچیده تر نسبت به Mac Draw اصلی بود، گسترش دهد . شرکت در سال 1987 حقوق بازار و حقوق توسعه را برای برنامه “electronic photography” که مربوط به کامپیوترهای شخصی (PC) بود بدست آورد . Aldus Snapshot یک محصول نرم‌افزاری با مشکلات بیشتر بود که نیازهای سخت‌افزار ی را برای اجرای آن بر روی MS-Dos محدود می‌کرد.در فوریه 1988، آلدوس حقوق بازار و حقوق توسعه را برای محصول Desktop presentation بدست آورد که در آگوست 1988 Desktop Persuasion معرفی شد و قرار بود در 1988 انتقال یابد. این مالکیت به دلایل مختلف برای آلدوس مهم بود : اولاً آن‌ها باور داشتند که محصولات Desktop presentation بار دیگر در بازار ممتاز شود . ظرفیت “setting the standard” برای محصولات نسبت به Desktop presentation بیشتر شبیه PageMaker است که در محصولات Desktop presentation اجرا می‌شود . دوماً بازار Desktop presentation باور دارد که بازار فرصتی برای نمایش بوسیله Desktop presentation را داد و عمدتاً وسیعتر از پتانسیل بازار برای FreeHand یا Snapshot بود . سوماً بازار Desktop presentation همانند “business market” بود بنابراین بازار امیدوار بود که Aldus Persuasion بتواند به موقعیت شرکت آلدوس کمک کند .

قیمت محصولات شرکت آلدوس[ویرایش]

علاوه بر PageMaker، آلدوس محصولات نرم‌افزاری دیگری نیز در خط تولید داشت. هر چند هنوز بیش از 80% فروش آلدوس ، PageMaker بود . در ژوئیه 1987، آلدوس حقوق بازاریابی برای یک نرم‌افزار طراحی Post-Script شرکت مکینتاش را که در بازار به عنوان FreeHand ارائه شد را بدست آورد محصول Freehand شرکت آلدوس به عنوان یک رقیب مستقیم با محصول Illustrator شرکت آدُب سیستم Adobe System قرار گرفت . آلدوس سعی می‌کرد بازار FreeHand را در میان گروههای دیگر بوسیله قرار دادن پیشنهاداتش در مقابل MacDraw-2 که یک برنامه با قیمت بیشتر و پیچیده تر نسبت به MacDraw اصلی بود، گسترش دهد . شرکت در سال 1987 حقوق بازار و حقوق توسعه را برای برنامه “electronic photography” که مربوط به کامپیوترهای شخصی (PC) بود بدست آورد .آلدوس Snapshot یک محصول نرم‌افزاری با مشکلات بیشتر بود که نیازهای سخت‌افزاری را برای اجرای آن بر روی MS-Dos محدود می‌کرد.در فوریه 1988، آلدوس حقوق بازار و حقوق توسعه را برای محصول Desktop presentation بدست آورد که در آگوست 1988 نرم‌افزار Desktop Persuasion معرفی شد و قرار بود در 1988 انتقال یابد. این مالکیت به دلایل مختلف برای آلدوس مهم بود : اولاً آن‌ها ( مدیران ارشد شرکت آلدوس) باور داشتند که محصولات Desktop presentation بار دیگر در بازار ممتاز شود . ظرفیت “setting the standard” برای محصولات نسبت به Desktop presentation بیشتر شبیه PageMaker است که در محصولات Desktop presentation اجرا می‌شود . دوماً بازار Desktop presentation باور داشت که بازار فرصتی برای نمایش بوسیله Desktop presentation را دارد که در واقع این بازار عمدتاً وسیعتر از پتانسیل بازار FreeHand یا Snapshot بود . سوماً بازار Desktop presentation همانند “business market” بود بنابراین بازار امیدوار بود که آلدوس Persuasion بتواند به موقعیت شرکت آلدوس کمک کند .

قیمت محصول[ویرایش]

یکی از تصمیمات مهم بازار به وسیله آلدوس قیمت PageMaker برای مکینتاش بود . در سال 1984 گران‌ترین نرم‌افزارها EXCEL، برنامه Spread Sheet بود که قیمت 395 دلاری داشت.بعد از برخی مناظرات مدیریت آلدوس تصمیم گرفت قیمت PageMaker را 495 دلار قرار دهد . وقتی که آلدوس نسخه 3.0 PageMaker را برای مکینتاش در 1987 معرفی کرد قیمت تا 595 دلار بالا رفت. نسخه PageMaker برای PC برای گسترش دادن پرهزینه بود . مدیریت آلدوس اعتقاد داشت که PageMaker باید برای فروش و سرویس در بازار گرانتر باشد . با برخی بیم و هراس آن‌ها قیمت این نسخه از PageMaker را به 695 دلار رساندند.

توزیع و فروش[ویرایش]

آلدوس محصولات خود را در ابتدا در میان واسط‌ها و تولید کنندگان تجهیزات اصلی توزیع کرد . شرکت کسانی را انتخاب می‌کرد که تعهد می‌دادند محصولات را پشتیبانی کنند .

توزیع کنندگان جزئی فروش[ویرایش]

فروش PageMaker در حالی آغاز شد که هنوز نشر میزی وجود نداشت .آلدوس آگاه بود که برخی مشتریان هنرهای گرافیکی نیازهایی دارند و این نیاز نقش مهمی برای پرورش فروشنده‌ها برای فروختن نشر میزی ایفا می‌کند . آلدوس فروشنده‌ها را از فواید و مزایای نشر میزی آگاه کرد و به آن‌ها برای گسترش محصولات کمک کرد . آلدوس به سه نکته برای انتخاب فروشندگان PageMaker توجه می‌کرد : 1. فروشنده‌ها باید فروشگاه ارائه محصول داشته باشند 2. لازم است سخت‌افزار و نرم‌افزار بفروشند تا یک را ه حل کلی فراهم کنند 3. بر روی بازار متمرکز شوند.

فروشنده‌های شبکه‌ای در شمال آمریکا به بیش از 1200 نفر برای نسخه PageMaker   برای شرکت Apple رسیدند . با معرفی نسخه PC، فروشنده‌های آلدوس  افزایش یافتند .

در مارچ 1987، آلدوس با مکینتاش یک توافق‌نامه امضا کرد تا به عنوان سومین توزیع‌کننده اصلی PageMaker باشد و PageMaker اولین نرم‌افزاری بود که Micromerica توزیع کرد . آلدوس به این دلیل Micromerica را انتخاب کرد که سخت‌افزار را توزیع می‌کرد .

نفوذ فروش خانگی[ویرایش]

در تابستان 1988، آلدوس ،7 شرکت داشت که در آمریکا محصولات را می فروختند اما فروش مستقیم نداشتند . شرکت‌ها انرژی زیادی صرف می‌کردند تا شرکت‌های اصلی را به استانداردهای PageMaker ترغیب کنند . به‌علاوه فروش خوب مدیر فروش و همبستگی نمایندگان فروش در میان کشورها برای برانگیختن واسطها و فروش VAR گسترش دادند . تما هزینه‌های فروشنده‌های آلدوس در ایالات متحده که شامل حقوق، کمیسیون و هزینه‌های شرکت بود حدود 000/100 دلار در سال 1988 بود . شرکت‌های فروش به 3 منطقه در ایالات متحده تقسیم شدند که مدیران منطقه خود را داشتند و گزارش خود را به مدیر فروش می رساندند .

توزیع بین الملی شرکت آلدوس[ویرایش]

آلدوس به محصولات جهانی خود در بازار متعهد بود . حتی قبل از ایمکه اولین محصول به ایالات متحده منتقل شود اولین توزیع‌کننده در اروپا قرارداد را امضا کرد . گسترش توزیع در بازارهای بین‌المللی نسبت به بازارها در ایالات متحده متفاوت بود . در اروپا، روش آلدوس برای تعیین رهبر توزیع کنندگان یکی از 5 توزیع‌کننده اصلی در کشور بود . در 1987، آلدوس یک بازار یابی، توزیع و پشتیبانی مخاطره‌آمیز در اسکاتلند را تأسیس کرد . 50% از آلدوس U.K متعلق به آلدوس و 50% دیگر آن متعلق به اشخاصی بود که License منحصربه‌فرد توزیع محصولات آلدوس را در U.K(انگلستان) و ایرلند دارند . بعد از سال 1987، آلدوس 50% را خرید و آلدوس Europeنام گرفت .آلدوس Europe برای تمام فعالیت‌های آلدوس در اروپا عملکردی متناسب فراهم کرد.2سال بعد توابع در انگلستان و سوئد و آلمان غربی راه اندازی شد.توابع برای بدست آوردن عملکرد بازار استقرار یافتند که توزیع کنندگان آلدوس آماده نشدند و آلدوس اجازه ساخت یک رابطه حقیقی وابسته با شرکت‌های IBM وApple را در شرکت‌های اصلی صادر کرد.در نیمه 1988 آلدوس،10 نسخه فرعی ازPageMaker و 5مترجم FreeHand در 40 کشور نزدیک را پشتیبانی می‌کند.در تاریخ 1988، حدود 40% از فروش آلدوس از عوامل بین الملی تخمین زده شد .

توزیع OME[ویرایش]

شرکت آلدوس در توافق‌نامه توزیع OEM با Hewlett-package و DEC و WANG و Olivetti و IBM وارد شد .توافق نامه OEM حقوقی را برای توزیع محصولات شرکت با میکروکامپیوترهای OEM و در برخی موارد سخت‌افزار وابسته جانبی مثل پرینترها در نظر گرفت. در اکتبر 1986، آلدوسبه یک توافق‌نامه وابسته به بازار با Hewlett-package و مایکروسافت وارد شد.سه شرکت با اتصال بازار و ترویج راه حل نشر میزی برای Hewlett-package vectra میکروکامپیوتر و خانواده پرینتر لیزری، محیط گرافیکی ویندوز، نرم‌افزار پردازش و نرم‌افزار Word مایکروسافت وPageMaker نسخه Pcا موافق بودند.سه شرکت برای ترویج این محصولات میان یک زمینه بازرگانی یک ساله، معامله برنامه‌های آموزشی، نمایش‌های داد و ستد، سمینارها و دیگر فعالیت‌ها برنامه‌ریزی کردند.

بودجه کسب و کار[ویرایش]

بودجه‌ای که برای بازاریابی کامل و بودجه فروش برای آلدوس در نظر گرفته شده بود حدود 20% از فروش بود. در 1988، شرکت انتظار داشت تا حدود 1.5 میلیون دلار برای تبلیغات صرف شود .محصول جدیدی تولید کرد که قیمت آن بالا رفت.مدیریت آلدوس اعتقاد داشت که هزینه شروع مهم در بازار مکینتاش حدود 000/750 دلار و در بازار PC حدود 1.5-2 میلیون دلار می‌باشد که شامل آگهی، روابط عمومی، ابزار مناسب، ابزار نمایش (مثل دیسکت یا ویدئوها)و برنامه‌های بازاریابی جانبی است.

سرویس دهی و پشتیبانی فنی[ویرایش]

آلدوس تکنیک پشتیبانی، سرویس وآموزش را برای بازار در میان کانال‌های دیگر فراهم کرد که شامل استفاده از 800 مرکز تلفن برای پشتیبانی بود.این پیشنهاد، پشتیبانی تکنیکی را به اشخاص و شرکت‌ها در میان برنامه‌های مختلف هدایت کردند

رقابت[ویرایش]

بازار نشر میزی به شدت رقابت پذیر بود و تحت تأثیر تغییرات سریع بود و انتظار می‌رفت در آینده ادامه یابد . شرکت این باور را داشت که فاکتورهای رقابت پذیر اصلی در بازار نشر میزی شامل مشخصه‌های محصولات و عملکرد آنها، عملکرد ساده نرم‌افزار، قابلیت اعتماد به محصول، قیمت، مشخصه‌های اجرایی تشخیص brand، در دسترس بودن و کیفیت پشتیبانی و خدمات آموزشی می‌باشد . آلدوس در صنعت نرم‌افزار نشر میزی با فروشندگان نرم‌افزار مستقل و شرکت‌های بزرگ رقابت کرد . تعدادی از رقبای اصلی آلدوس، منابع مالی، بازاریابی و تکنولوژیکی بیشتری نسبت به آلدوس داشتند . در طول تاریخ رقابت بر سر قیمت فاکتور میان تولیدکنندگان نرم‌افزار نشر میزی نبوده است . به هر حال، تأمین کنندگان پردازش کلمه، پایگاه داده و نرم‌افزارها کاهش قیمت قابل توجهی را با استفاده از site license (که اجازه کپی برنامه و اسناد را می‌دهد) تجربه کرده‌اند . نسخه مکینتاش از PageMaker با نرم‌افزار فروشندگان مستقل زیادی رقابت کرد . PageMaker در نتیجه ارتباط نزدیک آلدوس با Apple توانست به رقبای جدید خود فائق آید . Macpublisher مربوط به Boston software و یک محصول به نام Scoop که توسط Targent به فروش رسید . تا اواسط سال 1988 Ready-Set-Go از Letraset که یک شرکت معروف در زمینه بازار گرافیکی بود تهدید رقابتی بزرگی در سال 1988 با قیمت 795 دلاری Quark xpress بود و رقیب بزرگ بازار شده بود . Quark یک سیستم توزیع مشابه آلدوس داشت که به شدت روی فروشندگان و VARها وابسته بود، اما شبکه آن به گستردگی شبکه آلدوس نبود . Quark Xpress سطح بالاتری از مهارت چاپی را نسبت به PageMaker داشت . طراحی نرم‌افزار ماژولارتر از طراحی PageMaker بود و برای VARها این امکان وجود داشت که نرم‌افزار را برای رفع نیازهای خاص بازار بهبود بخشید .

طرح پیشنهادی[ویرایش]

در تابستان 1988 ، Richard Strong و دیگران بر این باور بودند که شاهد روش‌های مشکل زا هستند . زمانی‌که PageMaker به یک محصول پیچیده تر تبدیل شد که نیازهای کاربر نهایی را بر طرف می‌کرد، در بخش‌هایی از تجارت که پیچیدگی کمتری داشتند، جذابیت خود را از دست داد . متأسفانه، کانال‌های توزیع و پخش اصلی و واسطه گران فروش پیچیدگی را برای پشتیبانی از کاربر کاهش دادند . بنا براین ، Richard Strong بر این باور بود که آلدوس در خطر استفاده نادرست از تمامی بخش‌های بازار بود . این وضعیت در اروپا توسط موقعیت ضعیف تر مکینتاش که فروش آلدوس در اروپا را که به نسخه MS-DOS از PagMaker و دیگر محصولات وابسته تر ساخته بود، تشدید شد .