دختر افغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شربت‌گله)
پرش به: ناوبری، جستجو

دختر افغان نام عکسی است که توسط استیو مک‌کری عکاس آمریکایی در سال ۱۹۸۴ از دختری با نام شَربَت‌گل زمانی (به پشتو: شربت گلې؛ به اردو: شربت گلہ) در ۱۲ سالگی در یک اردوگاه پناهندگان در شمال غرب پاکستان گرفته شده است.

عکس دختر افغان روی جلد شماره ژوئن ۱۹۸۵ مجله نشنال جئوگرافیک
تصویر فراموش ناشدنی شربت‌گل که در ۱۲ سالگی او در اردوگاهی در پاکستان توسط استیو مک‌کری، عکاس مجله نشنال جیوگرافیک در دهه هشتاد میلادی گرفته شده بود، مشهورترین تصویر در تاریخ این مجله به شمار می‌رود.
نسخه گرنیکا از تصویر دختر افغان

شربت‌گل (زاده ح. ۱۹۷۲ میلادی) زنی افغان از قوم پشتون‌ها است. شربت‌گل در بمباران افغانستان توسط اتحاد شوروی، یتیم شد و در ۱۹۸۴ به اردوگاه پناهندگی ناصر باغ در پاکستان فرستاده شد. او مجبور شده بود از افغانستان به اردوگاه پناهندگی در پاکستان فرار کند و در این هنگام بود که روزنامه‌نگاری به نام استیو مک‌کری که عکاس مجله نشنال جیوگرافیک بود از او عکس انداخت. این عکس روی جلد شماره ژوئن ۱۹۸۵ این مجله چاپ شد و شربت‌گل را معروف کرد. تصویر شربت‌گل که عنوان «فراموش‌نشدنی‌ترین عکس» را به خود اختصاص داد مشهورترین تصویر در تاریخ مجله نشنال جیوگرافیک به شمار می‌رود که بیش از هرچیز به تصاویرش شهره است.

شربت را تا سال ۲۰۰۲ به نام «دختر افغان» می‌شناختند تا این که بالاخره استیو مک‌کوری پس از ۱۷ سال در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت‌گل را در یک روستای دوردست در شرق افغانستان پیدا کرد؛ جایی‌که او ازدواج کرده بود و مادر سه فرزند شده بود. شربت‌گل به کمک تشخیص عنبیه شناسایی شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

هلیکوپترهای اتحاد شوروی در اوایل دهه ۱۹۸۰ به روستای او حمله کردند و پدر و مادر شربت‌گل را کشتند و در نتیجه او، خواهران و برادران و مادربزرگ شان مجبور شدند از میان کوه‌ها به اردوگاه پناهندگی ناصر باغ در پاکستان بگریزند.

شربت‌گل زمانی در اواخر دهه ۱۹۸۰ با فردی بنام رحمت گل ازدواج کرد و در ۱۹۹۲ به افغانستان بازگشت. شربت‌گل سه دختر دارد: روبینا، زاهده و عالیه. دختر چهارمش در کودکی درگذشت. او اعلام کرده که امید دارد کودکانش، تحصیلاتی که خود او نداشت را به دست بیاورند.

در اکتبر ۲۰۱۶ شربت گل به اتهام جعل کارت هویت پاکستانی (شناختی کارت) بازداشت شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]