شدو خارپشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شدو خارپشت
شخصیت سونیک خارپشت
A tall and angry black hedgehog making a menacing pose. He has red eyes, dark skin around his snout and ears, red streaks on his quills and arms, black and gold handcuffs, white fur on his chest, and white, black, red, and yellow skates.
اثر هنری تبلیغاتی شدو برای ماجراجویی سونیک ۲ (۲۰۰۱)
نخستین حضورماجراجویی سونیک ۲ (۲۰۰۱)
پدیدآور
صداپیشهانگلیسی
دیوید همفری (۲۰۰۱–۰۴)
جیسون گریفیت (۲۰۰۳–۱۰)[۱]
کرک تورنتون (۲۰۱۰–اکنون)[۲]
ژاپنی
کوجی یوسا
اطلاعاتِ درون‌داستانی
جنسیتمذکر

شدو خارپشت (به انگلیسی: Shadow the Hedgehog، به ژاپنی: シャドウ・ザ・ヘッジホッグ) شخصیتی است که در فرنچایز سونیک خارپشت سگا ظاهر می‌شود. شدو توسط تاکاشی ایزوکا و شیرو مائکاوا ساخته شد و اولین بار در ماجراجویی سونیک ۲ (۲۰۰۱) حضور داشت. اگرچه قرار بود تنها در این بازی حضور داشته باشد، اما شدو آنقدر در بین طرفداران محبوب شد که توسعه دهنده سونیک تیم تصمیم گرفت او را در سونیک هیروز (۲۰۰۳) قرار دهد. شدو از آن زمان در آثار متعددی در فرنچایز، از جمله اسپین آف شدو خارپشت (۲۰۰۵) حضور داشته‌است. او همچنین در فیلم‌ها و اقتباس‌های تلویزیونی، کمیک و کالاهای سونیک ظاهر می‌شود.

توصیف[ویرایش]

شدو همانند سونیک یک خارپشت است که به رنگ سیاه و دارای خط‌های قرمز رنگ هست. او در ۵۰ سال قبل از زمان زندگی سونیک خارپشت توسط پروفسور جرالد بزرگترین پروفسور و نابغه دنیا به عنوان فرم نهایی زندگی برای بهبود بیماری نوه اش، ماریا روباتنیک، ساخته شد. ماریا به دلیل بیماری نمی‌توانست به زمین برود و مجبور بود با پدربزرگ خود در یک کلونی فضایی به نام آرک زندگی کند و با آمدن شدو، کم‌کم اوضاع او بهتر شد. زمانی که یک گروهک دولتی به نام G.U.N متوجه این قضیه شدند، به آرک حمله کردند تا شدو را از بین ببرند! اما ماریا شدو را درون کپسول گذاشت و آن را نجات داد و هنگام فرار از مأموران G.U.N به ضرب گلوله کشته شد و در دقایق پایانی عمر خود از شدو درخواست کرد تا از مردم زمین محافظت کند و بعد با کشیدن دستگیره او را به زمین فرستاد. ۵۰ سال بعد شدو توسط اگمن بیدار شد و به دلیل دستکاری حافظه اش توسط جرالد، تنها مرگ ماریا را به خاطر می‌آورد. او یک سلاح مرگبار را به اگمن معرفی کرد که با هفت زمرد آشوب کار می‌کرد و هنگامی که روشن بشود، زمین را نابود می‌کند اما اگمن از هدف این دستگاه بی‌خبر بود. اگمن پس از بدست آوردن هر هفت زمرد و روشن کردن دستگاه متوجه این شد و با سونیک متحد شد تا دستگاه را از کار بیندازد. اما دستگاه با زمردها ترکیب شده بود و از بین نمی‌رفت. تا اینکه امی در سونیک ماجراجو ۲ و کریس در سونیک ایکس، از شدو درخواست کردند تا زمین را نجات بدهد و شدو آرزوی واقعی ماریا را به خاطر آورد و به کمک سونیک شتافت و بعد از ارتقا به حالت سوپر شدو با درآوردن حلقه‌های محدودیت قدرتش و با فداکاری و از دست دادن تمام قدرتش، زمین را نجات داد و دستگاه را متوقف کرد و خودش به طرف زمین سقوط کرد اما این پایان ماجرا نبود و او نمرده بود. شدو عاشق هیچ دختری نیست و مهارت‌های زیادی مانند غیب شدن، متوقف کردن زمان (در چند ثانیه)، سرعت بسیار زیاد و سوپر شدو و غیره دارد. شدو شخصیت بسیار جدی دارد و خیلی هم کم لبخند می‌زند و با کسی صحبت می‌کند. او دوست دارد که بیش‌تر اوقات تنها باشد و همیشه دوست دارد به قولی که به ماریا (نوهٔ پروفسور جرالد) داده، وفادار باشد و از مردم و همچنین کرهٔ زمین محافظت کند. شدو بر خلاف ظاهر و رفتارش بسیار خوش قلب و مهربان است. شدو در کارتون‌های سونیک ایکس و سونیک بوم حضور داشته و به کمک سونیک دنیا را نجات داده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. "Jason Griffith". amtcworld.com. Archived from the original on 24 March 2016. Retrieved 23 August 2019.
  2. "Otakon ®: Please Welcome Kirk Thornton to Otakon 2019 - News & Announcements". Retrieved 23 August 2019.