شبگرد معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شبگرد معمولی
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: شبگردسانان[۲]
تیره: شبگردان
سرده: شبگردها (پرنده)[۳]
گونه: C. europaeus
نام دوبخشی
Caprimulgus europaeus
نارنجی: محل تابستانی زادآوری
آبی: زمستانگاه‌های شناخته‌شده
ستاره‌های آبی: زمستانگاه‌های احتمالی
Caprimulgus europaeus
یک شبگرد معمولی که در ایران عکس‌برداری شده

شبگرد معمولی یا شبگرد اروپایی، پرنده‌ای است از خانواده شبگردان (Caprimulgidae) که در بیشتر مناطق اروپا و مناطق معتدل آسیا زندگی می‌کند.

ویژگی‌ها[ویرایش]

این پرنده، ۲۶ سانتیمتر طول دارد و فراوانترین شبگرد در خاورمیانه‌است. که به واسطهٔ تارک تیرهٔ مایل به خاکستری با چانه و گلوی قهوه‌ای و روتنهٔ خاکستری با نوارهای پهنی که در خط بالی بر زمینهٔ قهوه‌ای تیره و نخودی رنگ دارد، مشخص می‌شود. در پرندهٔ نر، خال‌های سفیدی در بال و دم به چشم می‌خورد. نژاد unwini که در ایران و عراق تولید مثل می‌کند. به‌طور آشکاری کمرنگ تر است و روتنهٔ خاکستری و لکه زیر گلویش بزرگتر و سفیدتر دیده می‌شود. پرندهٔ نر، در شاهپرها خال‌های سفید بزرگتری دارد. مانند اغلب شبگردها معمولاً در غروب و اندکی دیرتر، در پرواز دیده شده و چنانچه هنگام روز، به‌طور ناگهانی، به پرواز در آید، تنها فاصلهٔ کوتاهی را طی کرده و می‌نشیند. بال زدن‌هایش آرام همراه با سر خوردن طولانی در هواست و در پرواز همانند سایر شبگردها بال‌ها را بالا نگه می‌دارد. صدای این پرنده با لرزش همراه است و شبیه» کو-ایک» شنیده می‌شود.

زیستگاه[ویرایش]

این پرنده در جنگل‌ها و زمین‌های پست، حاشیهٔ جنگل‌ها و میان جنگل‌هایی که سرخس روییده باشد و حوالی تپه‌های شنی به سر برده و روی زمین تخمگذاری می‌کند. در ایران، تابستان‌ها فراوان است. این پرنده، در حال حاضر، نیازی به برنامهٔ ویژه حفاظتی ندارد.

منابع[ویرایش]

  • Bijlsma, R.G. , F. Hustings & C.J. Camphuysen, 2001. Avifauna van Nederland 2. ISBN 90-74345-21-2
  1. BirdLife International (2012). "Caprimulgus europaeus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 16 July 2012.
  2. Caprimulgiformes
  3. Caprimulgus