صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

شبکه خصوصی مجازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish

شبکهٔ خصوصی مجازی (به انگلیسی: Virtual Private Network، به اختصار VPN)، شبکه‌ای است که اطلاعات در آن از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت جابه‌جا می‌شود اما در عین حال با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و با احراز هویت (به انگلیسی: Authentication)، این ارتباط هم‌چنان اختصاصی باقی می‌ماند.[۱]

شبکهٔ خصوصی مجازی به‌طور عمده برای ایجاد ارتباط بین شعبه‌های مختلف شرکت‌ها یا فعالیت از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه و شکل‌گیری

با تحولات عظیم در عرصه ارتباطات، اغلب سازمان‌ها و موسسات ارائه‌دهندهٔ کالا و خدمات که در گذشته بسیار محدود و منطقه‌ای مسائل را دنبال می‌کردند، امروزه بیش از گذشته نیازمند تفکر در سطح جهانی برای ارائه خدمات و کالای تولیده شده را دارند. به عبارت دیگر، تفکرات منطقه‌ای و محلی حاکم بر فعالیت‌های تجاری جای خود را به تفکرات جهانی و سراسری داده‌اند. امروزه سازمان‌های زیادی وجود دارند که در سطح یک کشور دارای دفاتر فعال و حتی در سطح دنیا دارای دفاتر متفاوتی می‌باشند. تمام سازمان‌های فوق به‌دنبال یک روش سریع، ایمن و قابل اعتماد به منظور برقراری ارتباط با دفاتر و نمایندگی‌های خود در اقصی نقاط یک کشور یا در سطح دنیا هستند.

اکثر سازمان‌ها و موسسات به منظور ایجاد یک شبکه گسترده (به انگلیسی: WAN) از خطوط اختصاصی استفاده می‌نمایند. خطوط فوق دارای انواع متفاوتی می‌باشند، از جمله آی‌اس‌دی‌ان (به انگلیسی: ISDN) (با سرعت ۱۲۸کیلوبیت در ثانیه) و OC3 Optical Carrier-۳ (با سرعت ۱۵۵ مگابیت در ثانیه). یک شبکهٔ گسترده دارای مزایای عمده‌ای نسبت به یک شبکه عمومی نظیر اینترنت از بعد امنیت و کارایی است. اما پشتیبانی و نگهداری یک شبکهٔ گسترده در عمل و زمانی‌که از خطوط اختصاصی استفاده می‌گردد، مستلزم صرف هزینه بالائی است.

همزمان با عمومیت یافتن اینترنت، اغلب سازمان‌ها و موسسات ضرورت توسعه اختصاصی خود را به درستی احساس کردند. درابتدا شبکههای اینترانت مطرح گردیدند. این نوع شبکه‌ها به صورت کاملاً اختصاصی بوده و کارمندان یک سازمان بااستفاده از گذر واژه تعریف شده، قادر به ورود به شبکه و استفاده از منابع موجود می‌شوند. ولی به تازگی، موسسات و سازمان‌ها با توجه به مطرح شدن خواسته‌های جدید (کارمندان و ادارات از راه دور) اقدام به ایجاد شبکه‌های اختصاصی مجازی نموده‌اند.

یک وی‌پی‌ان شبکه‌ای اختصاصی است که از یک شبکه برای ارتباط با شبکه‌ای دیگر از راه دور و ارتباط کاربران با شبکهٔ سازمان خود استفاده می‌نماید. این نوع شبکه‌ها به جای استفاده از خطوط واقعی نظیر خطوط Leased، از یک ارتباط مجازی به اینترنت برای ایجاد شبکه اختصاصی استفاده می‌کنند.

اصول کار وی‌پی‌ان

شبکه‌های رایانه‌ای به شکل گسترده‌ای در سازمان‌ها و شرکت‌های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر یک شرکت از نظر جغرافیایی و در فضای کوچک متمرکز باشد، ارتباطات بین بخش‌های مختلف آن‌را می‌توان با یک شبکهٔ محلی برقرار کرد. اما برای یک شرکت بزرگ که دارای فضای گسترده جغرافیایی و شعب مختلف در نقاط مختلف یک کشور یا در نقاط مختلف دنیا است و این بخشها یا شعب نیاز دارند که با هم ارتباطاتِ اطلاعاتیِ امن داشته باشند، بایستی یک شبکهٔ گستردهٔ خصوصی بین نقاط آن ایجاد گردد. شبکه‌های اینترانت که فقط محدود به یک سازمان یا یک شرکت می‌باشند، به دلیل محدودیت‌های گسترشی نمی‌توانند چندین سازمان یا شرکت را تحت پوشش قرار دهند. شبکه‌های گسترده نیز که با خطوط استیجاری راه‌اندازی می‌شوند، در واقع شبکه‌های گستردهٔ امنی هستند که بین مراکز سازمان‌ها ایجاد شده‌اند. پیاده‌سازی این شبکه‌ها علی‌رغم درصد پایین بهره‌وری، نیاز به هزینه زیادی دارد زیرا این شبکه‌ها به دلیل عدم اشتراک منابع با دیگران، هزینه مواقع عدم استفاده از منابع را نیز بایستی پرداخت کنند. راه‌حل غلبه بر این مشکلات، راه‌اندازی یک وی‌پی‌ان است.

فرستادن حجم زیادی از داده از یک رایانه به رایانه دیگر مثلاً در به‌هنگام‌رسانی بانک اطلاعاتی یک مشکل شناخته‌شده و قدیمی است. انجام این کار از طریق ایمیل به دلیل محدودیت گنجایش سرویس‌دهندگان ایمیل نشدنی است.

استفاده از اف‌تی‌پی هم به سرویس‌دهنده مربوطه و همچنین ذخیره‌سازی موقت روی فضای اینترنت نیاز دارد که قابل اطمینان نیست.

یکی از راه حل‌ها، اتصال مستقیم به کامپیوتر مقصد به کمک مودم است که در اینجا هم علاوه بر مودم، پیکربندی کامپیوتر به عنوان سرویس‌دهندهٔ Remote Access Service لازم خواهد بود. از این گذشته، هزینه ارتباط تلفنی راه دور برای مودم هم قابل تامل است.

اما اگر دو کامپیوتر در دو جای مختلف به اینترنت متصل باشند می‌توان از طریق سرویس به اشتراک‌گذاری فایل در ویندوز بسادگی فایل‌ها را رد و بدل نمود. در این حالت، کاربران می‌توانند به دیسک سخت کامپیوترهای دیگر همچون دیسک سخت کامپیوتر خودشان دسترسی داشته باشند. به این ترتیب بسیاری از راه‌های خرابکاری برای نفوذکنندگان بسته می‌شود.

شبکه‌های شخصی مجازی یا وی‌پی‌ان‌ها برای حل این‌گونه مشکلات مناسب هستند. وی‌پی‌ان به کمک رمزگذاری روی داده‌ها، درون اینترنت یک شبکه کوچک می‌سازد و تنها کسانی که آدرس‌های لازم و گذر واژه را در اختیار داشته باشد می‌توانند به این شبکه وارد شوند.

مدیران شبکه‌ای که بیش از اندازه وسواس داشته و محتاط هستند می‌توانند وی‌پی‌ان را حتی روی شبکه محلی هم پیاده کنند. اگر چه نفوذ کنندگان می‌توانند به کمک برنامه‌های Packet sniffer جریان داده‌ها را دنبال کنند اما بدون داشتن کلید رمزنگاری نمی‌توانند آن‌ها را بخوانند.

توضیح وی‌پی‌ان با یک مثال

فرض نمائید در جزیره‌ای در اقیانوسی بزرگ، زندگی می‌کنید. هزاران جزیره در اطراف جزیره شما وجود دارد. برخی از جزایر نزدیک و برخی دیگر دارای مسافت طولانی با جزیرهٔ شما می‌باشند. متداول‌ترین روش به منظور مسافرت به جزیره دیگر، استفاده از یک کشتی مسافربری است. مسافرت با کشتی مسافربری، به منزله عدم وجود امنیت است، بدین معنی که هر کاری را که شما انجام دهید، توسط سایر مسافرین قابل مشاهده خواهد بود.

در این مثال هر یک از جزایر مورد نظر را می‌توان مشابه یک شبکه محلی (به انگلیسی: LAN) دانست، اقیانوس به مثابه اینترنت است و مسافرت با یک کشتی مسافربری مشابه برقراری ارتباط با یک سرویس دهنده وب یا سایر دستگاه‌های موجود در اینترنت خواهد بود.

شما دارای هیچگونه کنترلی بر روی کابل‌ها و روترهای موجود دراینترنت نیستید (مشابه عدم کنترل شما به عنوان مسافر کشتی مسافربری بر روی سایر مسافرین حاضر در کشتی). در صورتی‌که تمایل به ارتباط بین دو شبکه اختصاصی از طریق منابع عمومی وجود داشته باشد، اولین مسئله‌ای که با چالش‌های جدی برخورد خواهد کرد، امنیت خواهد بود. فرض کنید، جزیره شما قصد ایجاد یک پل ارتباطی با جزیره مورد نظر را داشته باشد. مسیر ایجاد شده یک روش ایمن، ساده و مستقیم برای مسافرت ساکنین جزیره شما به جزیره دیگر را فراهم می‌آورد. همانطور که حدس زده‌اید، ایجاد و نگهداری یک پل ارتباطی بین دو جزیره مستلزم صرف هزینه‌های بالائی خواهد بود. (حتی اگر جزایر در مجاورت یکدیگر باشند). با توجه به ضرورت و حساسیت مربوط به داشتن یک مسیر ایمن و مطمئن، تصمیم به ایجاد پل ارتباطی بین دو جزیره گرفته شده‌است. در صورتی‌که جزیره شما قصد ایجاد یک پل ارتباطی با جزیره دیگر را داشته باشد که در مسافت بسیار طولانی نسبت به جزیره شما واقع است، هزینه‌های مربوط بمراتب بیشتر خواهد بود. وضعیت فوق، نظیر استفاده از یک خط Leased اختصاصی است. ماهیت پل‌های ارتباطی (خطوط اختصاصی) از اقیانوس (اینترنت) متفاوت بوده و کماکان قادر به ارتباط جزایر (شبکه‌های محلی) خواهند بود.

سازمانها و موسسات متعددی از رویکرد فوق (استفاده از خطوط اختصاصی) استفاده می‌نمایند. مهمترین عامل در این زمینه وجود امنیت و اطمینان برای برقراری ارتباط هر یک سازمان‌های مورد نظر با یکدیگر است. در صورتی‌که مسافت ادارات یا شعب یک سازمان از یکدیگر بسیار دور باشد، هزینه مربوط به برقراری ارتباط نیز افزایش خواهدیافت.

با توجه به مقایسه انجام شده در مثال فرضی، می‌توان گفت که بااستفاده از وی‌پی‌ان به هر یک از ساکنین جزیره یک زیردریائی داده می‌شود. زیردریائی فوق دارای خصایص متفاوت زیر است:

 • دارای سرعت بالایی است.
 • هدایت آن ساده است.
 • قادر به استتار(مخفی نمودن) شما از سایر زیردریایی‌ها و کشتی‌ها است.
 • قابل اعتماد است.

پس از تأمین اولین زیردریائی، افزودن امکانات جانبی و حتی یک زیردریائی دیگر مقرون به صرفه خواهد بود.

در مدل فوق، باوجود ترافیک در اقیانوس، هر یک از ساکنین دو جزیره قادر به تردد در طول مسیر در زمان دلخواه خود با رعایت مسایل ایمنی می‌باشند. مثال فوق بیانگر نحوه عملکرد وی‌پی‌ان است. هر یک از کاربران از راه دور شبکه قادر به برقراری ارتباطی امن و مطمئن بااستفاده از یک محیط انتقال عمومی (نظیر اینترنت) با شبکه محلی موجود در سازمان خود خواهند بود. توسعه یک وی‌پی‌ان (افزایش تعداد کاربران از راه دور یا افزایش مکان‌های مورد نظر) بمراتب آسانتر از شبکه‌هایی است که از خطوط اختصاصی استفاده می‌نمایند. قابلیت توسعه فراگیر از مهمترین ویژگی‌های یک وی‌پی‌ان نسبت به خطوط اختصاصی است.

با توجه به اینکه در یک شبکه وی‌پی‌ان به عوامل متفاوتی نظیر: امنیت، اعتمادپذیری، مدیریت شبکه و سیاست نیاز خواهد بود. استفاده از وی‌پی‌ان برای یک سازمان دارای مزایای متعددی است:

 • گسترش محدوده جغرافیائی ارتباطی
 • بهبود وضعیت امنیت
 • کاهش هزینه‌های عملیاتی در مقایسه با روش‌های سنتی نظیرWAN
 • کاهش زمان ارسال و حمل اطلاعات برای کاربران از راه دور
 • بهبود بهره وری
 • توپولوژی آسان،... است.

وی‌پی‌ان نسبت به شبکه‌های پیاده‌سازی شده با خطوط استیجاری، در پیاده‌سازی و استفاده، هزینه کمتری صرف می‌کند. اضافه و کم کردن گره‌ها یا شبکه‌های محلی به وی‌پی‌ان، به خاطر ساختار آن، با هزینه کمتری امکان‌پذیر است. در صورت نیاز به تغییر همبندی شبکهٔ خصوصی، نیازی به راه‌اندازی مجدد فیزیکی شبکه نیست و به صورت نرم‌افزاری، همبندی شبکه قابل تغییر است.

امنیت در وی‌پی‌ان

تبادل داده‌ها روی اینترنت چندان ایمن نیست. تقریباً هر کسی که در جای مناسب قرار داشته باشد می‌تواند جریان داده‌ها را زیر نظر گرفته و از آن‌ها سوء استفاده کند. شبکه‌های شخصی مجازی یا وی‌پی‌ان‌ها کار نفوذ را برای خرابکاران خیلی سخت می‌کنند.

شبکه‌های وی‌پی‌ان به منظور تأمین امنیت (داده‌ها و ارتباطات)از روش‌های متعددی استفاده می‌نمایند، از جمله:

دیوار آتش

دیوار آتش یا فایروال یک دیواره مجازی بین شبکه اختصاصی یک سازمان و اینترنت ایجاد می‌نماید. با استفاده از دیوار آتش می‌توان عملیات متفاوتی را در جهت اعمال سیاست‌های امنیتی یک سازمان انجام داد. ایجاد محدودیت در تعداد پورت‌های فعال، ایجاد محدودیت در رابطه به پروتکل‌های خاص، ایجاد محدودیت در نوع بسته‌های اطلاعاتی و... نمونه هائی از عملیاتی است که می‌توان با استفاده از یک دیوارآتش انجام داد.

رمزنگاری

رمزنگاری فرایندی است که بااستفاده از آن کامپیوتر مبدأ اطلاعاتی رمزشده را برای کامپیوتر دیگر ارسال می‌نماید. سایر کامپیوترهای مجاز قادر به رمزگشایی اطلاعات ارسالی خواهند بود. بدین ترتیب پس از ارسال اطلاعات توسط فرستنده، دریافت کنندگان، قبل از استفاده از اطلاعات می‌بایست اقدام به رمزگشایی اطلاعات ارسال شده نمایند. سیستم‌های رمزنگاری در کامپیوتر به دو گروه عمده تقسیم می‌گردد:

رمزنگاری کلید متقارن

در رمز نگاری کلید متقارن هر یک از کامپیوترها دارای یک کلید رمزنگاری (کد) بوده که بااستفاده ازآن قادر به رمزنگاری یک بسته اطلاعاتی قبل از ارسال در شبکه برای کامپیوتر دیگر می‌باشند. در روش فوق می‌بایست در ابتدا نسبت به کامپیوترهایی که قصد برقراری و ارسال اطلاعات برای یکدیگر را دارند، آگاهی کامل وجود داشته باشد. هر یک از کامپیوترهای شرکت‌کننده در مبادله اطلاعاتی می‌بایست دارای کلید رمزنگاری مشابه به منظور رمزگشایی اطلاعات باشند. به منظور رمزنگاری اطلاعات ارسالی نیز از کلید فوق استفاده خواهد شد.

برای مثال فرض کنید قصد ارسال یک پیام رمز شده برای یکی از دوستان خود را داشته باشید. بدین منظور از یک الگوریتم خاص برای رمزنگاری استفاده می‌شود. در الگوریتم فوق هر حرف به دوحرف بعد از خود تبدیل می‌گردد. (حرف A به حرف C، حرف B به حرف D و...). پس از رمزنمودن پیام و ارسال آن، می‌بایست دریافت‌کننده پیام به این حقیقت واقف باشد که برای رمزگشایی پیام ارسال شده، هر حرف باید به دو حرف قبل از خود تبدیل گردد. در چنین حالتی می‌بایست به دوست امین خود، واقعیت فوق (کلید رمزنگاری) گفته شود. در صورتی‌که پیام فوق توسط افراد دیگری دریافت گردد، به دلیل عدم آگاهی از کلید، آنان قادر به رمزگشایی و استفاده از پیام ارسال شده نخواهند بود.

رمزنگاری کلید عمومی

در رمزنگاری عمومی از ترکیب یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی استفاده می‌شود. کلید خصوصی صرفاً برای کامپیوتر شما (ارسال‌کننده) قابل شناسایی و استفاده‌است. کلید عمومی توسط کامپیوتر شما در اختیار تمام کامپیوترهای دیگری که قصد ارتباط با آن را داشته باشند گذاشته می‌شود. به منظور رمزگشایی یک پیام رمز شده، یک کامپیوتر می‌بایست با استفاده از کلید عمومی (ارائه شده توسط کامپیوتر ارسال‌کننده) و کلید خصوصی مربوط به خود اقدام به رمزگشایی پیام ارسالی نماید. یکی از متداول‌ترین ابزارهای رمزنگاری کلید عمومی، روشی با نام پی‌جی‌پی است. با استفاده از این روش می‌توان اقدام به رمزنگاری اطلاعات دلخواه خود نمود.

آی‌پی‌سک

پروتکل آی‌پی‌سک یکی از امکانات موجود برای ایجاد امنیت در ارسال و دریافت اطلاعات می‌باشد. قابلیت این روش در مقایسه با الگوریتم‌های رمزنگاری بمراتب بیشتر است. پروتکل فوق دارای دو روش رمزنگاری است: Tunnel، Transport. در روش tunel، هدر و Payload رمز شده درحالیکه در روش transport صرفاً payload رمز می‌گردد. پروتکل فوق قادر به رمزنگاری اطلاعات بین دستگاه‌های متفاوت است:

 1. روتر به روتر
 2. فایروال به روتر
 3. کامپیوتر به روتر
 4. کامپیوتر به سرویس‌دهنده

جزئیات IP-Sec

VPN-Ipsec فقط برای اینترنت

Ipsec برخلافPPTP و L2TPروی لایه شبکه یعنی لایه سوم کار می‌کند. این پروتکل داده‌هایی که باید فرستاده شود را همراه با همه اطلاعات جانبی مانند گیرنده و پیغام‌های وضعیت رمزگذاری کرده و به آن یک IP Header معمولی اضافه کرده و به آن سوی تونل می‌فرستد.
کامپیوتری که در آن سو قرار دارد IP Headerرا جدا کرده، داده‌ها را رمز گشایی کرده و آن را به کامپیوتر مقصد می‌فرستد.Ipsec را می‌توان با دو شیوه Tunneling پیکر بندی کرد. در این شیوه انتخاب اختیاری تونل، سرویس گیرنده نخست یک ارتباط معمولی با اینترنت برقرار می‌کند و سپس از این مسیر برای ایجاد اتصال مجازی به کامپیوتر مقصد استفاده می‌کند. برای این منظور، باید روی کامپیوتر سرویس گیرنده پروتکل تونل نصب شده باشد. معمولاً کاربر اینترنت است که به اینترنت وصل می‌شود. اما کامپیوترهای درون LAN هم می‌توانند یک ارتباط VPN برقرا کنند. از آنجا که ارتباط IPاز پیش موجود است تنها برقرار کردن ارتباط VPN کافی است.
در شیوه تونل اجباری، سرویس گیرنده نباید تونل را ایجاد کند بلکه این کار به عهده فراهم ساز است. سرویس گیرنده تنها باید به ISP وصل شود. تونل به‌طور خودکار از فراهم ساز تا ایستگاه مقصد وجود دارد. البته برای این کار باید هماهنگی‌های لازم با ISPانجام بگیرد.

ویژگی‌های امنیتی در IPsec

Ipsec از طریق AH مطمئن می‌شود که Packetهای دریافتی از سوی فرستنده واقعی نه از سوی یک نفوذکننده(که قصد رخنه دارد) رسیده و محتویات شان تغییر نکرده.AH اطلاعات مربوط به تعیین اعتبار و یک شماره توالی در خود دارد تا از حملات Replay جلوگیری کند. اما AH رمزگذاری نمی‌شود. رمزگذاری از طریق Encapsulation Security Header یا ESH انجام می‌گیرد. در این شیوه داده‌های اصلی رمزگذاری شده و VPNاطلاعاتی رااز طریق ESH ارسال می‌کند.
ESH همچنین کارکردهایی برای تعیین اعتبار و خطایابی دارد. به این ترتیب دیگر به AH نیازی نیست. برای رمزگذاری و تعیین اعتبار روش مشخص و ثابتی وجود ندارد اما با این همه، IETF برای حفظ سازگاری میان محصولات مختلف، الگوریتم‌های اجباری برای پیاده‌سازی Ipsec تدارک دیده. برای نمونه می‌توان به MD5،DES یا Secure Hash Algorithm اشاره کرد. مهمترین استانداردها و روش‌هایی که در Ipsec به کار می‌روند عبارتنداز:

 • Diffie-Hellman برای مبادله کلیدها میان ایستگاه‌های دو سر ارتباط.
 • رمزگذاری Public Key برای ثبت و اطمینان از کلیدهای مبادله شده و همچنین اطمینان از هویت ایستگاه‌های سهیم در ارتباط.
 • الگوریتم‌های رمزگذاری مانند DES برای اطمینان از درستی داده‌های انتقالی.
 • الگوریتم‌های درهم ریزی (Hash) برای تعیین اعتبار تک تک Packetها.
 • امضاهای دیجیتال برای تعیین اعتبارهای دیجیتالی.
Ipsec بدون تونل

Ipsec در مقایسه با دیگر روش‌ها یک برتری دیگر هم دارد و آن اینست که می‌تواند همچون یک پروتکل انتقال معمولی به کار برود.
در این حالت برخلاف حالت Tunneling همه IP packet رمزگذاری و دوباره بسته بندی نمی‌شود. به جای آن، تنها داده‌های اصلی رمزگذاری می‌شوند و Header همراه با آدرس‌های فرستنده و گیرنده باقی می‌ماند. این باعث می‌شود که داده‌های سرباز (Overhead) کمتری جابجا شوند و بخشی از پهنای باند آزاد شود. اما روشن است که در این وضعیت، خرابکاران می‌توانند به مبدأ و مقصد داده‌ها پی ببرند. از آنجا که در مدل OSI داده‌ها از لایه ۳ به بالا رمزگذاری می‌شوند خرابکاران متوجه نمی‌شوند که این داده‌ها به ارتباط با سرویس دهنده Mail مربوط می‌شود یا به چیز دیگر.

جریان یک ارتباط Ipsec

بیش از آن که دو کامپیوتر بتوانند از طریق Ipsec داده‌ها را میان خود جابجا کنند باید یکسری کارها انجام شود.

 • نخست باید ایمنی برقرار شود. برای این منظور، کامپیوترها برای یکدیگر مشخص می‌کنند که آیا رمز گذاری، تعیین اعتبار و تشخیص خطا یا هر سه آن‌ها باید انجام بگیرد یا نه.
 • سپس الگوریتم را مشخص می‌کنند، مثلاً DEC برای رمزگذاری و MD5 برای خطایابی.
 • در گام بعدی، کلیدها را میان خود مبادله می‌کنند.

Ipsec برای حفظ ایمنی ارتباط از SA استفاده می‌کند. SA چگونگی ارتباط میان دو یا چند ایستگاه و سرویس‌های ایمنی را مشخص می‌کند.SAها از سوی SPI شناسایی می‌شوند.SPI از یک عدد تصادفی و آدرس مقصد تشکیل می‌شود. این به آن معنی است که همواره میان دو کامپیوتر دو SPI وجود دارد:
یکی برای ارتباط A و B و یکی برای ارتباط B به A. اگر یکی از کامپیوترها بخواهد در حالت محافظت شده داده‌ها را منتقل کند نخست شیوه رمزگذاری مورد توافق با کامپیوتر دیگر را بررسی کرده و آن شیوه را روی داده‌ها اعمال می‌کند. سپس SPI را در Header نوشته و Packet را به سوی مقصد می‌فرستد.

مدیریت کلیدهای رمز در Ipsec

اگر چه Ipsec فرض را بر این می‌گذارد که توافقی برای ایمنی داده‌ها وجود دارد اما خودش برای ایجاد این توافق نمی‌تواند کاری انجام بدهد.
Ipsec در این کار به IKE تکیه می‌کند که کارکردی همچون IKMP دارد. برای ایجاد SA هر دو کامپیوتر باید نخست تعیین اعتبار شوند. در حال حاضر برای این کار از راه‌های زیر استفاده می‌شود:

 • Pre shared keys: روی هر دو کامپیوتر یک کلید نصب می‌شود که IKE از روی آن یک عدد Hash ساخته و آن را به سوی کامپیوتر مقصد می‌فرستد. اگر هر دو کامپیوتر بتوانند این عدد را بسازند پس هر دو این کلید دارند و به این ترتیب تعیین هویت انجام می‌گیرد
 • رمزگذاری Public Key:هر کامپیوتر یک عدد تصادفی ساخته و پس از رمزگذاری آن با کلید عمومی کامپیوتر مقابل، آن را به کامپیوتر مقابل می‌فرستد. اگر کامپیوتر مقابل بتواند با کلید شخصی خود این عدد را رمز گشایی کرده و باز پس بفرستد برا ی ارتباط مجاز است. در حال حاضر تنها از روش RSA برای این کار پیشنهاد می‌شود.
 • امضاء دیجیتال:در این شیوه، هر کامپیوتر یک رشته داده را علامت‌گذاری (امضاء) کرده و به کامپیوتر مقصد می‌فرستد. در حال حاضر برای این کار از روش‌های RSA و DSS استفاده می‌شود. برای امنیت بخشیدن به تبادل داده‌ها باید هر دو سر ارتباط نخست بر سر یک یک کلید به توافق برسند که برای تبادل داده‌ها به کار می‌رود. برای این منظور می‌توان همان کلید به دست آمده از طریق Diffie Hellman را به کاربرد که سریع تر است یا یک کلید دیگر ساخت که مطمئن تر است.
پروتکل ike

پروتکلی که امروزه استفاده از آن رایج است مبادله کلید اینترنت (به انگلیسی: Internet Key Exchange، به اختصار IKE) نام دارد. نسخه اول آن در سال ۱۹۹۸ به بازار آمد و اسم رایج آن IKEv1 است. به دلیل این که اولین نسخه از IKE توسط IPsec به‌عنوان پیش‌فرض استفاده شد. خصوصیات IKEv1 بخش‌های پنهان آن را ارتقا داد. برای ارتقای آن در ۲۰۰۵، IKEv2 ایجاد شد. با این به‌روزرسانی، این پروتکل قابل‌اعتمادتر شد و در مقابل حملات DOS منعطف‌تر شد.[۲]

سرویس دهنده AAA

سرویس دهندگان AAA به منظور ایجاد امنیت بالا در محیط‌های وی‌پی‌ان از نوع دستیابی از راه دور استفاده می‌گردند. زمانیکه کاربران با استفاده از خط تلفن به سیستم متصل می‌شوند، سرویس دهنده AAA درخواست آن‌ها را اخذ و عملیات زیر را انجام خواهد داد:

 • شما چه کسی هستید؟ (تایید،Authentication)
 • شما مجاز به انجام چه کاری هستید؟ (مجوز،Authorization)
 • چه کارهایی را انجام داده اید؟ (حسابداری،Accounting)

انواع وی‌پی‌ان

دو نوع عمده شبکهٔ وی‌پی‌ان وجود دارد:

شبکهٔ وی‌پی‌ان دستیابی از راه دور

به این نوع از شبکه‌ها وی‌پی‌دی‌ان (به انگلیسی: VPDN مخفف عبارت Virtual private dial-up network) نیز گفته می‌شود. در وی‌پی‌دی‌ان از مدل ارتباطی کاربر به یک شبکه محلی (به انگلیسی: User to LAN) استفاده می‌گردد. سازمان‌هایی که از مدل فوق استفاده می‌کنند بدنبال ایجاد تسهیلات لازم برای ارتباط پرسنل یا به‌طور عام کاربران راه دور هستند تا بتوانند از هر مکانی به شبکهٔ سازمان متصل شوند.

سازمانهایی که تمایل به برپاسازی یک شبکهٔ بزرگ دستیابی از راه دور دارند، می‌بایست از امکانات یک مرکز ارائه دهنده خدمات ای‌اس‌پی (به انگلیسی: Encapsulating Security Payload یا به اختصار ESP) استفاده نمایند. سرویس دهندهٔ ای‌اس‌پی، به منظور نصب و پیکربندی وی‌پی‌ان، یک ان‌ای‌اس (به انگلیسی: Network access server به اختصارNAS) را پیکربندی و نرم‌افزاری را در اختیار کاربران از راه دور به منظور ارتباط با سایت قرار خواهد داد. کاربران در ادامه با برقراری ارتباط قادر به دستیابی به ان‌ای‌اس و استفاده از نرم‌افزار مربوطه به منظور دستیابی به شبکه سازمان خود خواهند بود.

شبکهٔ وی‌پی‌ان سایت به سایت

درمدل فوق یک سازمان با توجه به سیاست‌های موجود، قادر به اتصال چندین سایت ثابت ازطریق یک شبکه عمومی نظیر اینترنت است. شبکه‌های وی‌پی‌ان که از این روش استفاده می‌نمایند، خود دارای انواع مختلفی هستند:

 • مبتنی بر اینترانت: در صورتی‌که سازمانی دارای یک یا بیش از یک محل (راه دور) بوده و تمایل به الحاق آن‌ها در یک شبکه اختصاصی داشته باشد، می‌تواند یک وی‌پی‌ان مبتنی بر اینترانت را به منظور برقراری ارتباط هر یک از شبکه‌های محلی بایکدیگر ایجاد کند.
 • مبتنی بر اکسترانت: در مواردی که سازمانی در تعامل اطلاعاتی بسیار نزدیک با سازمان دیگر باشد، می‌تواند یک اکسترانت‌وی‌پی‌ان را به منظور ارتباط شبکه‌های محلی هر یک از سازمان‌ها ایجاد کند. در چنین حالتی سازمان‌های متعدد قادر به فعالیت در یک محیط اشتراکی خواهند بود.

استفاده از وی‌پی‌ان برای یک سازمان دارای مزایای متعددی است، از جمله: گسترش محدوده جغرافیائی ارتباطی، بهبود وضعیت امنیت، کاهش هزینه‌های عملیاتی در مقایسه با روش‌های سنتی ون (به انگلیسی: WAN)، کاهش زمان ارسال و حمل اطلاعات برای کاربران از راه دور، بهبود بهره‌وری، توپولوژی آسان و...

تونل‌زنی در وی‌پی‌ان

وی‌پی‌ان دو رایانه یا دو شبکه را به کمک یک شبکه دیگر که به عنوان مسیر انتقال به کار می‌گیرد به هم متصل می‌کند. برای نمونه می‌توان دو رایانه یکی در تهران، و دیگری در مشهد که در فضای اینترنت به یک شبکه وصل شده‌اند اشاره کرد. وی‌پی‌ان از نگاه کاربر کاملاً مانند یک شبکه محلی به نظر می‌رسد. برای پیاده‌سازی چنین چیزی، وی‌پی‌ان به هر کاربر یک ارتباط آی‌پی مجازی می‌دهد.

داده‌هایی که روی این ارتباط آمدوشد دارند را سرویس‌گیرنده نخست به رمز در آورده و در قالب بسته‌ها بسته‌بندی کرده و به سوی سرویس‌دهندهٔ وی‌پی‌ان می‌فرستد. اگر بستر این انتقال اینترنت باشد، بسته‌ها همان بسته‌های آی‌پی خواهند بود.

سرویس گیرنده وی‌پی‌ان بسته هارا پس از دریافت رمز گشایی کرده و پردازش لازم را روی آن انجام می‌دهد. روشی که شرح داده شد را اغلب تونل‌زنی (به انگلیسی: Tunneling) می‌نامند زیرا داده‌ها برای رسیدن به کامپیوتر مقصد از چیزی مانند تونل عبور می‌کنند. برای پیاده‌سازی وی‌پی‌ان راه‌های گوناگونی وجود دارد که پر کاربردترین آن‌ها عبارتند از:

 • قرار تونل‌زنی نقطه به نقطه (به انگلیسی: Point to point Tunneling protocol یا PPTP) که برای انتقال NetBEUI روی یک شبکه بر پایه آی‌پی مناسب است.
 • L2TP که برای انتقال IP،IPX یا NetBEUI روی هر رسانه دلخواه که توان انتقال Datagramهای نقطه به نقطه را داشته باشد مناسب است. برای نمونه می‌توان به IP، X.۲۵، Frame Relay یا ATM اشاره کرد.
 • آی‌پی‌سک که برای انتقال داده‌های آی‌پی روی یک شبکه بر پایه آی‌پی مناسب است.

تونل‌زنی

اکثر شبکه‌های وی‌پی‌ان به منظور ایجاد یک شبکه اختصاصی با قابلیت دستیابی از طریق اینترنت از امکان تونل‌زنی (به انگلیسی: Tunneling) استفاده می‌نمایند. در روش فوق تمام بسته اطلاعاتی در یک بسته دیگر قرار گرفته و از طریق شبکه ارسال خواهد شد. پروتکل مربوط به بسته اطلاعاتی خارجی (پوسته) توسط شبکه و دو نفطه(ورود و خروج بسته اطلاعاتی) قابل فهم می‌باشد. دو نقطه فوق را اینترفیس‌های تونل می‌گویند. تونل‌زنی مستلزم استفاده از سه پروتکل است:

 1. پروتکل حمل‌کننده: پروتکلی است که شبکهٔ حامل اطلاعات استفاده می‌نماید.
 2. پروتکل کپسوله‌سازی: از پروتکل‌هایی نظیر IPSec،L2F،PPTP،L2TP یا GRE استفاده می‌گردد.
 3. پروتکل مسافر:از پروتکل‌هایی نظیر IPX،IP یا NetBeui به منظور انتقال داده‌های اولیه استفاده می‌شود.

با استفاده از روش تونل‌زنی می‌توان عملیات جالبی را انجام داد. مثلاً می‌توان از بسته‌ای اطلاعاتی که پروتکل اینترنت را حمایت نمی‌کند (نظیر NetBeui) درون یک بسته اطلاعاتی آی‌پی استفاده و آن را از طریق اینترنت ارسال نمود یا می‌توان یک بسته اطلاعاتی را که از یک آدرس آی‌پی غیر قابل روت (اختصاصی)استفاده می‌نماید، درون یک بسته اطلاعاتی که از آدرس‌های معتبر آی‌پی استفاده می‌کند، مستقر و از طریق اینترنت ارسال نمود.

در شبکه‌های وی‌پی‌ان نوع سایت به سایت، از پروتکل جی‌آرای (به انگلیسی: GRE یا generic routing encapsulation) به عنوان پروتکل کپسوله‌سازی استفاده می‌گردد. فرایند فوق نحوه استقرار و بسته‌بندی پروتکل مسافر از طریق پروتکل حمل‌کننده برای انتقال را تبین می‌نماید. پروتکل حمل‌کننده، عموماً آی‌پی است. این فرایند شامل اطلاعاتی در رابطه با نوع بسته‌های اطلاعاتی برای کپسوله نمودن و اطلاعاتی در رابطه با ارتباط بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده‌است. در برخی موارد از پروتکل آی‌پی‌سک (در حالت تونل) برای کپسوله‌سازی استفاده می‌گردد. پروتکل آی‌پی‌سک، قابل استفاده در دو نوع شبکه وی‌پی‌ان (سایت به سایت و دستیابی از راه دور) است. اینترفیس‌های تونل می‌بایست دارای امکانات حمایتی از آی‌پی‌سک باشند.

در شبکه‌های وی‌پی‌ان نوع دستیابی از راه دور، تونل‌زنی با استفاده از PPP انجام می‌گیرد. پروتکل نقطه به نقطه به عنوان حمل‌کننده سایر پروتکل‌های آی‌پی در زمان برقراری ارتباط بین یک سیستم میزبان و یک سیستم ازه دور، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هر یک از پروتکل‌های زیر با استفاده از ساختار اولیه PPP ایجاد و توسط شبکه‌های وی‌پی‌ان دستیابی از راه دور استفاده می‌گردند:

پروتکل‌های درون تونل

تونل‌زنی را می‌توان روی دو لایه از لایه‌های OSI پیاده کرد. PPTP و L2TP از لایه ۲ یعنی پیوند داده استفاده کرده و داده‌ها را در قالب Frameهای پروتکل نقطه به نقطه (PPP) بسته‌بندی می‌کنند. در این حالت می‌توان از ویژگی‌های PPP همچون تعیین اعتبار کاربر، تخصیص آدرس پویا (مانند DHCP)، فشرده سازی داده‌ها یا رمزگذاری داده‌ها بهره برد.

با توجه به اهمیت ایمنی انتقال داده‌ها در وی‌پی‌ان، در این میان تعیین اعتبار کاربر نقش بسیار مهمی دارد. برای این کار معمولاً از CHAP استفاده می‌شود که مشخصات کاربر را در این حالت رمزگذاری شده جابه جا می‌کند. Call back هم دسترسی به سطح بعدی ایمنی را ممکن می‌سازد. در این روش پس از تعیین اعتبار موفقیت‌آمیز، ارتباط قطع می‌شود. سپس سرویس دهنده برای برقرار کردن ارتباط جهت انتقال داده‌ها شماره‌گیری می‌کند. هنگام انتقال داده‌ها، Packetهای IP، IP X یا NetBEUI در قالب Frameهای PPP بسته‌بندی شده و فرستاده می‌شوند. PPTP هم Frameهای PPP را پیش از ارسال روی شبکه بر پایه IP به سوی کامپیوتر مقصد، در قالب Packetهای IP بسته‌بندی می‌کند. این پروتکل در سال ۱۹۹۶ از سوی شرکت‌هایی چون مایکروسافت، Ascend، 3 com و Robotics US پایه‌گذاری شد. محدودیت PPTP در کار تنها روی شبکه‌های IP باعث ظهور ایده‌ای در سال ۱۹۹۸ شد. L2TP روی X.۲۵،Frame Relay یا ATM هم کار می‌کند. برتری L2TP در برابر PPTP این است که به‌طور مستقیم روی رسانه‌های گوناگون WAN قابل انتقال است.

Layer 2 Forwarding

پروتکل L2F توسط سیسکو ایجاد شده‌است. در این پروتکل از مدل‌های تعیین اعتبار کاربر که توسط PPP حمایت شده‌اند استفاده شده‌است.

پروتکل تونل‌زنی نقطه به نقطه

پروتکل PPTP توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های متفاوت ایجاد شده‌است. این پروتکل امکان رمزنگاری ۴۰ بیتی و ۱۲۸ بیتی را دارا بوده و از مدل‌های تعیین اعتبار کاربر که توسط PPP حمایت شده‌اند، استفاده می‌نماید.

پروتکل تونل‌زنی لایه دوم

پروتکل L2TP با همکاری چندین شرکت ایجاد شده‌است. این پروتکل از ویژگی‌های PPTP و L2F استفاده کرده‌است. پروتکل L2TP به صورت کامل آی‌پی‌سک را حمایت می‌کند. از پروتکل فوق به منظور ایجاد تونل بین موارد زیر استفاده می‌گردد:

 • سرویس گیرنده و روتر
 • NAS و روتر
 • روتر و روتر

عملکرد تونل‌زنی مشابه حمل یک کامپیوتر توسط یک کامیون است. فروشنده، پس از بسته‌بندی کامپیوتر (پروتکل مسافر) درون یک جعبه (پروتکل کپسوله‌سازی) آن را توسط یک کامیون (پروتکل حمل‌کننده) از انبار خود (اینترفیس ورودی تونل) برای متقاضی ارسال می‌دارد. کامیون (پروتکل حمل‌کننده)از طریق بزرگراه (اینترنت) مسیر خودرا طی، تا به منزل شما (اینترفیس خروجی تونل) برسد. شما در منزل جعبه (پروتکل کپسول سازی) را باز و کامیون (پروتکل مسافر)را از آن خارج می‌نمایید.

وی‌پی‌ان در ایران

در حدود سال ۱۳۹۱ طرح ایجاد VPN بومی در ایران مطرح شد اما مسئولان بعدها اعلام کردند که این طرح از نظر اقتصادی با شکست مواجه شده‌است.[۳]

اگرچه وی‌پی‌ان کاربردهای بسیاری دارد، اما یکی از کاربردهای اصلی وی‌پی‌ان در ایران استفاده از آن به عنوان فیلترشکن است. برای دسترسی به وی‌پی‌ان در ایران می‌توان از طریق برخی شرکت‌های سرویس‌دهنده اقدام کرد.[۴][۵][۶]

پانویس

 1. Electronic Commerce, Efraim Turabn, ۴۸۲
 2. «تاریخچه وی پی ان». اسفند ۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۱۴ فروردین ۱۳۹۷. 
 3. «ایران VPN دارد؟». ایسنا. ۲۵ بهمن ۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۲-۱۴. 
 4. «وی پی ان چیست». مایا وی‌پی‌ان. بازبینی‌شده در ۵ فروردین ۱۳۹۰. 
 5. «کلیک؛ وی‌پی‌ان و کاربردهای آن». بی‌بی‌سی فارسی. بازبینی‌شده در ۵ فروردین ۱۳۹۰. 
 6. «راهنمای ساخت سرور VPN». سایت تخصصی مبارزه با فیلترینگ، اسفند ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۵ فروردین ۱۳۹۰. 

منابع

VPN connectivity overview

A virtual private network (VPN) is technology that connects a private network across a public network to enables users on the private network to send and receive data across shared or public networks as if their computing devices were directly connected to the private network. Applications running across a VPN may use the functionality, security, and management of the private network.[1]

VPN technology was developed to allow remote users and branch offices to securely access corporate applications and other resources. To ensure safety, data travels through secure tunnels and VPN users must use authentication methods - including passwords, tokens and other unique identification methods - to gain access to the VPN. In addition, individual Internet users may secure their transactions with a VPN, to circumvent geo-restrictions and censorship, or to connect to proxy servers to protect personal identity and location to stay anonymous on the internet. However, some Internet sites block access to known VPN technology to prevent the circumvention of their geo-restrictions. Therefore, many personal VPN providers have been developing strategies to get around these roadblocks.

A VPN is created by establishing a virtual point-to-point connection through the use of dedicated connections, virtual tunneling protocols, or traffic encryption. A VPN available from the public Internet can provide some of the benefits of a wide area network (WAN). From a user perspective, the resources available within the private network can be accessed remotely.[2]

Traditional VPNs are characterized by a point-to-point topology, and they do not tend to support or connect broadcast domains, so services such as Microsoft Windows NetBIOS may not be fully supported or work as they would on a local area network (LAN). Designers have developed VPN variants, such as Virtual Private LAN Service (VPLS), and Layer 2 Tunneling Protocols (L2TP), to overcome this limitation.

Types

Early data networks allowed VPN-style remote connections through dial-up modem or through leased line connections utilizing Frame Relay and Asynchronous Transfer Mode (ATM) virtual circuits, provided through networks owned and operated by telecommunication carriers. These networks are not considered true VPNs because they passively secure the data being transmitted by the creation of logical data streams.[3] They have been replaced by VPNs based on IP and IP/Multi-protocol Label Switching (MPLS) Networks, due to significant cost-reductions and increased bandwidth[4] provided by new technologies such as digital subscriber line (DSL)[5] and fiber-optic networks.

VPNs can be either remote-access (connecting a computer to a network) or site-to-site (connecting two networks). In a corporate setting, remote-access VPNs allow employees to access their company's intranet from home or while travelling outside the office, and site-to-site VPNs allow employees in geographically disparate offices to share one cohesive virtual network. A VPN can also be used to interconnect two similar networks over a dissimilar middle network; for example, two IPv6 networks over an IPv4 network.[6]

VPN systems may be classified by:

 • the tunneling protocol used to tunnel the traffic
 • the tunnel's termination point location, e.g., on the customer edge or network-provider edge
 • the type of topology of connections, such as site-to-site or network-to-network
 • the levels of security provided
 • the OSI layer they present to the connecting network, such as Layer 2 circuits or Layer 3 network connectivity
 • the number of simultaneous connections.

Security mechanisms

VPNs cannot make online connections completely anonymous, but they can usually increase privacy and security. To prevent disclosure of private information, VPNs typically allow only authenticated remote access using tunneling protocols and encryption techniques.

The VPN security model provides:

Secure VPN protocols include the following:

Authentication

Tunnel endpoints must be authenticated before secure VPN tunnels can be established. User-created remote-access VPNs may use passwords, biometrics, two-factor authentication or other cryptographic methods. Network-to-network tunnels often use passwords or digital certificates. They permanently store the key to allow the tunnel to establish automatically, without intervention from the administrator.

Routing

Tunneling protocols can operate in a point-to-point network topology that would theoretically not be considered as a VPN, because a VPN by definition is expected to support arbitrary and changing sets of network nodes. But since most router implementations support a software-defined tunnel interface, customer-provisioned VPNs often are simply defined tunnels running conventional routing protocols.

Provider-provisioned VPN building-blocks

Depending on whether a provider-provisioned VPN (PPVPN)[clarification needed] operates in layer 2 or layer 3, the building blocks described below may be L2 only, L3 only, or combine them both. Multi-protocol label switching (MPLS) functionality blurs the L2-L3 identity.[citation needed][original research?]

RFC 4026 generalized the following terms to cover L2 and L3 VPNs, but they were introduced in RFC 2547.[14] More information on the devices below can also be found in Lewis, Cisco Press.[15]

Customer (C) devices

A device that is within a customer's network and not directly connected to the service provider's network. C devices are not aware of the VPN.

Customer Edge device (CE)

A device at the edge of the customer's network which provides access to the PPVPN. Sometimes it is just a demarcation point between provider and customer responsibility. Other providers allow customers to configure it.

Provider edge device (PE)

A PE is a device, or set of devices, at the edge of the provider network which connects to customer networks through CE devices and presents the provider's view of the customer site. PEs are aware of the VPNs that connect through them, and maintain VPN state.

Provider device (P)

A P device operates inside the provider's core network and does not directly interface to any customer endpoint. It might, for example, provide routing for many provider-operated tunnels that belong to different customers' PPVPNs. While the P device is a key part of implementing PPVPNs, it is not itself VPN-aware and does not maintain VPN state. Its principal role is allowing the service provider to scale its PPVPN offerings, for example, by acting as an aggregation point for multiple PEs. P-to-P connections, in such a role, often are high-capacity optical links between major locations of providers.

User-visible PPVPN services

OSI Layer 2 services

Virtual LAN

Virtual LAN (VLAN) is a Layer 2 technique that allow for the coexistence of multiple local area network (LAN) broadcast domains, interconnected via trunks using the IEEE 802.1Q trunking protocol. Other trunking protocols have been used but have become obsolete, including Inter-Switch Link (ISL), IEEE 802.10 (originally a security protocol but a subset was introduced for trunking), and ATM LAN Emulation (LANE).

Virtual private LAN service (VPLS)

Developed by Institute of Electrical and Electronics Engineers, VLANs allow multiple tagged LANs to share common trunking. VLANs frequently comprise only customer-owned facilities. Whereas VPLS as described in the above section (OSI Layer 1 services) supports emulation of both point-to-point and point-to-multipoint topologies, the method discussed here extends Layer 2 technologies such as 802.1d and 802.1q LAN trunking to run over transports such as Metro Ethernet.

As used in this context, a VPLS is a Layer 2 PPVPN, rather than a private line, emulating the full functionality of a traditional LAN. From a user standpoint, a VPLS makes it possible to interconnect several LAN segments over a packet-switched, or optical, provider core; a core transparent to the user, making the remote LAN segments behave as one single LAN.[16]

In a VPLS, the provider network emulates a learning bridge, which optionally may include VLAN service.

Pseudo wire (PW)

PW is similar to VPLS, but it can provide different L2 protocols at both ends. Typically, its interface is a WAN protocol such as Asynchronous Transfer Mode or Frame Relay. In contrast, when aiming to provide the appearance of a LAN contiguous between two or more locations, the Virtual Private LAN service or IPLS would be appropriate.

Ethernet over IP tunneling

EtherIP (RFC 3378)[17] is an Ethernet over IP tunneling protocol specification. EtherIP has only packet encapsulation mechanism. It has no confidentiality nor message integrity protection. EtherIP was introduced in the FreeBSD network stack[18] and the SoftEther VPN[19] server program.

IP-only LAN-like service (IPLS)

A subset of VPLS, the CE devices must have Layer 3 capabilities; the IPLS presents packets rather than frames. It may support IPv4 or IPv6.

OSI Layer 3 PPVPN architectures

This section discusses the main architectures for PPVPNs, one where the PE disambiguates duplicate addresses in a single routing instance, and the other, virtual router, in which the PE contains a virtual router instance per VPN. The former approach, and its variants, have gained the most attention.

One of the challenges of PPVPNs involves different customers using the same address space, especially the IPv4 private address space.[20] The provider must be able to disambiguate overlapping addresses in the multiple customers' PPVPNs.

BGP/MPLS PPVPN

In the method defined by RFC 2547, BGP extensions advertise routes in the IPv4 VPN address family, which are of the form of 12-byte strings, beginning with an 8-byte route distinguisher (RD) and ending with a 4-byte IPv4 address. RDs disambiguate otherwise duplicate addresses in the same PE.

PEs understand the topology of each VPN, which are interconnected with MPLS tunnels, either directly or via P routers. In MPLS terminology, the P routers are Label Switch Routers without awareness of VPNs.

Virtual router PPVPN

The virtual router architecture,[21][22] as opposed to BGP/MPLS techniques, requires no modification to existing routing protocols such as BGP. By the provisioning of logically independent routing domains, the customer operating a VPN is completely responsible for the address space. In the various MPLS tunnels, the different PPVPNs are disambiguated by their label, but do not need routing distinguishers.

Unencrypted tunnels

Some virtual networks use tunneling protocols without encryption for protecting the privacy of data. While VPNs often do provide security, an unencrypted overlay network does not neatly fit within the secure or trusted categorization.[citation needed] For example, a tunnel set up between two hosts with Generic Routing Encapsulation (GRE) is a virtual private network, but neither secure nor trusted.[23][24]

Native plaintext tunneling protocols include Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP) when it is set up without IPsec and Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) or Microsoft Point-to-Point Encryption (MPPE).[25]

Trusted delivery networks

Trusted VPNs do not use cryptographic tunneling, and instead rely on the security of a single provider's network to protect the traffic.[26]

 • Multi-Protocol Label Switching (MPLS) often overlays VPNs, often with quality-of-service control over a trusted delivery network.
 • L2TP[27] which is a standards-based replacement, and a compromise taking the good features from each, for two proprietary VPN protocols: Cisco's Layer 2 Forwarding (L2F)[28] (obsolete as of 2009) and Microsoft's Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP).[29]

From the security standpoint, VPNs either trust the underlying delivery network, or must enforce security with mechanisms in the VPN itself. Unless the trusted delivery network runs among physically secure sites only, both trusted and secure models need an authentication mechanism for users to gain access to the VPN.

VPNs in mobile environments

Mobile virtual private networks are used in settings where an endpoint of the VPN is not fixed to a single IP address, but instead roams across various networks such as data networks from cellular carriers or between multiple Wi-Fi access points.[30] Mobile VPNs have been widely used in public safety, where they give law enforcement officers access to mission-critical applications, such as computer-assisted dispatch and criminal databases, while they travel between different subnets of a mobile network.[31] They are also used in field service management and by healthcare organizations,[32] among other industries.

Increasingly, mobile VPNs are being adopted by mobile professionals who need reliable connections.[32] They are used for roaming seamlessly across networks and in and out of wireless coverage areas without losing application sessions or dropping the secure VPN session. A conventional VPN can not withstand such events because the network tunnel is disrupted, causing applications to disconnect, time out,[30] or fail, or even cause the computing device itself to crash.[32]

Instead of logically tying the endpoint of the network tunnel to the physical IP address, each tunnel is bound to a permanently associated IP address at the device. The mobile VPN software handles the necessary network authentication and maintains the network sessions in a manner transparent to the application and the user.[30] The Host Identity Protocol (HIP), under study by the Internet Engineering Task Force, is designed to support mobility of hosts by separating the role of IP addresses for host identification from their locator functionality in an IP network. With HIP a mobile host maintains its logical connections established via the host identity identifier while associating with different IP addresses when roaming between access networks.

VPN on routers

With the increasing use of VPNs, many have started deploying VPN connectivity on routers for additional security and encryption of data transmission by using various cryptographic techniques.[33] Home users usually deploy VPNs on their routers to protect devices, such as smart TVs or gaming consoles, which are not supported by native VPN clients. Supported devices are not restricted to those capable of running a VPN client.[34]

Many router manufacturers supply routers with built-in VPN clients. Some use open-source firmware such as DD-WRT, OpenWRT and Tomato, in order to support additional protocols such as OpenVPN.

Setting up VPN services on a router requires a deep knowledge of network security and careful installation. Minor misconfiguration of VPN connections can leave the network vulnerable. Performance will vary depending on the ISP.[citation needed]

Networking limitations

One major limitation of traditional VPNs is that they are point-to-point, and do not tend to support or connect broadcast domains. Therefore, communication, software, and networking, which are based on layer 2 and broadcast packets, such as NetBIOS used in Windows networking, may not be fully supported or work exactly as they would on a real LAN. Variants on VPN, such as Virtual Private LAN Service (VPLS), and layer 2 tunneling protocols, are designed to overcome this limitation.[citation needed]

See also

References

 1. ^ Mason, Andrew G. (2002). Cisco Secure Virtual Private Network. Cisco Press. p. 7. 
 2. ^ "Virtual Private Networking: An Overview". Microsoft Technet. September 4, 2001. 
 3. ^ Cisco Systems, et al. Internet working Technologies Handbook, Third Edition. Cisco Press, 2000, p. 232.
 4. ^ Lewis, Mark. Comparing, Designing. And Deploying VPNs. Cisco Press, 2006, p. 5
 5. ^ International Engineering Consortium. Digital Subscriber Line 2001. Intl. Engineering Consortium, 2001, p. 40.
 6. ^ Technet Lab. "IPv6 traffic over VPN connections". Archived from the original on 15 June 2012. 
 7. ^ RFC 6434, "IPv6 Node Requirements", E. Jankiewicz, J. Loughney, T. Narten (December 2011)
 8. ^ "1. Ultimate Powerful VPN Connectivity - SoftEther VPN Project". www.softether.org. 
 9. ^ "OpenConnect". Retrieved 2013-04-08. OpenConnect is a client for Cisco's AnyConnect SSL VPN [...] OpenConnect is not officially supported by, or associated in any way with, Cisco Systems. It just happens to interoperate with their equipment. 
 10. ^ "Trademark Status & Document Retrieval". tarr.uspto.gov. 
 11. ^ "ssh(1) - OpenBSD manual pages". man.openbsd.org. 
 12. ^ c@cb.vu, Colin Barschel. "Unix Toolbox". cb.vu. 
 13. ^ "SSH_VPN - Community Help Wiki". help.ubuntu.com. 
 14. ^ E. Rosen & Y. Rekhter (March 1999). "BGP/MPLS VPNs". Internet Engineering Task Force (IETF). RFC 2547Freely accessible. 
 15. ^ Lewis, Mark (2006). Comparing, designing, and deploying VPNs (1st print. ed.). Indianapolis, Ind.: Cisco Press. pp. 5–6. ISBN 1587051796. 
 16. ^ Ethernet Bridging (OpenVPN) 
 17. ^ Hollenbeck, Scott; Housley, Russell. "EtherIP: Tunneling Ethernet Frames in IP Datagrams". 
 18. ^ Glyn M Burton: RFC 3378 EtherIP with FreeBSD, 03 February 2011
 19. ^ net-security.org news: Multi-protocol SoftEther VPN becomes open source, January 2014
 20. ^ Address Allocation for Private Internets, RFC 1918, Y. Rekhter et al., February 1996
 21. ^ RFC 2917, A Core MPLS IP VPN Architecture
 22. ^ RFC 2918, E. Chen (September 2000)
 23. ^ "Overview of Provider Provisioned Virtual Private Networks (PPVPN)". Secure Thoughts. Retrieved 29 August 2016. 
 24. ^ RFC 1702: Generic Routing Encapsulation over IPv4 networks. October 1994.
 25. ^ IETF (1999), RFC 2661, Layer Two Tunneling Protocol "L2TP"
 26. ^ Cisco Systems, Inc. (2004). Internetworking Technologies Handbook. Networking Technology Series (4 ed.). Cisco Press. p. 233. ISBN 9781587051197. Retrieved 2013-02-15. [...] VPNs using dedicated circuits, such as Frame Relay [...] are sometimes called trusted VPNs, because customers trust that the network facilities operated by the service providers will not be compromised. 
 27. ^ Layer Two Tunneling Protocol "L2TP", RFC 2661, W. Townsley et al., August 1999
 28. ^ IP Based Virtual Private Networks, RFC 2341, A. Valencia et al., May 1998
 29. ^ Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP), RFC 2637, K. Hamzeh et al., July 1999
 30. ^ a b c Phifer, Lisa. "Mobile VPN: Closing the Gap", SearchMobileComputing.com, July 16, 2006.
 31. ^ Willett, Andy. "Solving the Computing Challenges of Mobile Officers", www.officer.com, May, 2006.
 32. ^ a b c Cheng, Roger. "Lost Connections", The Wall Street Journal, December 11, 2007.
 33. ^ "Encryption and Security Protocols in a VPN". Retrieved 2015-09-23. 
 34. ^ "VPN". Draytek. Retrieved 19 October 2016. 

Further reading