شبکه استانی آفتاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکه آفتاب
Arak AFTAB.svg
کشورایران
گستره پخشاستان مرکزی، آسیا
ستاداراک
برنامه‌سازی
زبان(ها)فارسی
مالکیت
مالکصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۱۳۸۲ خورشیدی
پیوندها
وبگاهmarkazi.irib.ir
دسترسی
ماهواره‌ای
عربست12265/27500V 12302/32000H
اینتلست ۹۰۲11016/3500V[۱]
رادیوی ماهواره‌ای
RADIO MARKAZI

صدا و سیمای مرکز اراک در سال ۱۳۶۲ به عنوان یک دفتر خبری آغاز به‌کار کرد. در آبان ماه سال ۱۳۶۵ فعالیت رسمی مرکز با نصب و بهره‌برداری از یک فرستنده یک کیلو وات رادیویی با پخش برنامه‌های خبری توسط واحد اطلاعات و اخبار آغاز شد. در سال ۱۳۷۹ با بهره‌برداری از شبکه صدای استان مرکزی با سه استودیوی تولید و پخش روزانه ۱۸ ساعت برنامه تهیه و پخش می‌شود که این برنامه‌ها با یک فرستنده یکصد کیلو وات در تمام مناطق استان مرکزی و قسمتی از استانها هم جوار قابل دریافت است. در سال ۱۳۸۲ شبکه استانی سیما (شبکه آفتاب) به عنوان بیستمین شبکه استانی ایران شروع به کار کرد. این شبکه هم اکنون همه‌روزه برنامه‌های متعددی را به صورت ۲۴ ساعته به زبان فارسی پخش می‌کند. ساختمان این مرکز در بزرگراه آیت‌الله اراکی و جنب پارک جنگلی باهنر واقع شده‌است.

رادیو اراک

رادیو اراک شبکه رادیویی رسمی استان مرکزی می‌باشد که زیر مجموعه صدا و سیمای مرکز اراک می‌باشد.

صدا و سیمای مرکز اراک در سال ۱۳۶۲ بعنوان یک دفتر خبری در سطح استان کار خود را آغاز کرد در آبان ماه سال ۱۳۶۵ فعالیت رسمی مرکز با نصب و بهره‌برداری از یک فرستنده یک کیلووات رادیویی با پخش برنامه‌های خبری توسط واحد اطلاعات و اخبار آغاز شد. تا سال ۱۳۶۵این مرکز دارای یک فرستنده یک کیلوواتی بود که تنها ۴۵ درصد مناطق استان را تحت پوشش قرار می‌داد که در سال ۱۳۶۹ با راه‌اندازی فرستنده ۱۰ کیلوواتی و نصب یک استودیوی تولید و یک استودیوی پخش به ۶۵ درصد رسید و از سال ۱۳۷۳ با راه‌اندازی فرستنده ۱۰۰ کیلو وات همه استان زیر پوشش صدای استانی قرار گرفته. واحد تولید صدای مرکز نیز فعالیت خود را از سال ۱۳۶۶ آغاز نموده و تا سال ۱۳۷۵ با یک استودیو و سپس با دو استودیو به صورت متناوب روزانه ۲الی ۳ برنامه رادیویی تولید و پخش کرده است.

از سال ۱۳۷۵ همزمان با انتقال به ساختمان جدیدالاحداث و با برخورداری از فضایی به وسعت ۷۵۴۶۵ متر مربع در غرب شهر اراک در مسیر جاده اراک-قم و با زیر بنای ۸۵۷۷ متر مربع شامل واحدهای تولید و پخش صد او سیما، پشتیبانی، اطلاعات و اخبار، واحد فنی وسایر امکانات رفاهی به کار خود ادامه می‌دهد.

در سال ۱۳۷۹ با بهره‌برداری از شبکه صدای استان مرکزی با ۳ استودیوی تولید و پخش، روزانه ۱۶ ساعت برنامه تهیه و پخش می‌شود که این برنامه‌ها با یک فرستنده ۱۰۰ کیلو وات در تمام مناطق استان مرکزی و قسمتی از استان‌های همجوار قابل دریافت است.

اکنون با افزایش تولید و پخش برنامه‌های این شبکه از ساعت ۴:۰۰ صبح تا ۲۴ شب افزون بر ۲۰ ساعت برنامه‌های متنوع را در موضوعات گوناگون فرهنگی، اجتماعی، معارف اسلامی، اقتصادی، علم و فن، بسیج و دفاع مقدس، ورزش و تفریحات سالم، تاریخی، اطلاعات عمومی و سیاسی، جوان، زن و خانواده، نوجوان، کودک و خردسال و عامه مردم تهیه و پخش می‌کند.

منابع