شاهزاده آریسوگاوا تاروهیتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شاهزاده

شاهزاده آریسوگاوا تاروهیتو
Taruhito Arisugawanomiya 2.jpg
شاهزاده آریسوگاوا تاروهیتو
نام بومی
有栖川宮熾仁親王
زاده۱۷ مارس ۱۸۳۵
کیوتو، ژاپن
درگذشته۱۵ ژانویهٔ ۱۸۹۵ (۵۹ سال)
کوبه، ژاپن
وفاداری امپراتوری ژاپن
شاخه نظامی نیروی زمینی امپراتوری ژاپن
سال‌های خدمت۱۸۶۷–۱۸۹۵
درجهارتشبد
فرماندهیارتش سلطنتی ژاپن
جنگ‌ها و عملیات‌ها
نشان‌هاOrder of the Chrysanthemum
Taruhito Arisugawanomiya.jpg

شاهزاده آریسوگاوا تاروهیتو (به ژاپنی: 有栖川宮熾仁親王, Arisugawa-no-miya Taruhito-Shinnō)؛ زاده ۱۷ مارس ۱۸۳۵ درگذشته ۱۵ ژانویهٔ ۱۸۹۵) یک فرد نظامی اهل ژاپن بود.

شاهزاده آریسوگاوا در سال ۱۸۵۱ در سن ۱۷ سالگی، با شاهدخت چیکاکو، شاهدخت کازو که در آن زمان ۵ سال داشت، دختر هشتم امپراتور نینکو و خواهر کوچکتر امپراتور کومی نامزد شد. اما این نامزدی در سال ۱۸۶۰ توسط شوگون‌سالاری توکوگاوا متوقف شد تا شاهزاده خانم بتواند با شوگون چهاردهم توکوگاوا ایه‌موچی ازدواج کند. این ازدواج سیاسی به هدف پیوند میان شوگون‌سالاری و دربار ژاپن صورت می‌گرفت. از دوران میجی، لغو نامزدی وی با شاهدخت کازو در رمان‌های کوچک و بزرگی اقتباس شده و به عنوان «داستان عشقی غم‌انگیز» در میان عوام پخش شده و افسانه‌های بسیاری را خلق کرده‌است.

در سال ۱۸۶۷ امپراتور میجی شاهزاده آریسوگاوا را به عنوان سوسای sōsai (عنوانی معادل وزیر ارشد) منصوب کرد و وی را به فرماندهی ارتش امپراتوری اعزام شده برای جنگ با آخرین پارتیزان‌های شوگون‌سالاری توکوگاوا در جنگ بوشین منصوب کرد. از ۱۸۶۸–۱۸۶۹. او در نبرد توبا-فوشیمی جنگید و بعداً در ۳ مه، ۱۸۶۷ برای پذیرفتن تسلیم قلعه ادو از نامزد سابق خود شاهزاده خانم چیکاکو، شاهدخت کازو از توکایدو (جاده) عبور کرد. شاهزاده آریسوگاوا بعداً ارتش دولت مرکزی را علیه نیروهای سایگو تاکاموری در شورش ساتسوما در سال ۱۸۷۸ هدایت کرد.

از ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۵ شاهزاده به عنوان رئیس ستاد نیروی زمینی امپراتوری ژاپن خدمت می‌کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]