شادی معترضان بعد از حذف تیم فوتبال ایران از جام جهانی ۲۰۲۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جشن و پایکوبی سراسری پس از حذف تیم فوتبال جمهوری اسلامی از جام جهانی وقتی صورت گرفت که تیم فوتبال جمهوری اسلامی در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در مسابقه با تیم ملی فوتبال آمریکا شکست خورد.[۱] حکومت ایران روی صعود این تیم به مرحله بعدی بازی‌ها حساب کرده بود.[۲]

پیش‌زمینه[ویرایش]

این دوره از بازی‌های جام جهانی در حالی آغاز شد که بیش از دو ماه از شروع خیزش ۱۴۰۱ می‌گذشت. از این‌رو تیم ملی ایران، هدف انتقادهای زیادی قرار گرفت. چند روز پیش از آغاز بازی‌های جام جهانی در قطر، بازیکنان و کادر فنی با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، دیدار کردند و با او عکس یادگاری گرفتند.[۳] این دیدار بازتاب و انتقادات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. بعد از افشای اسناد بعد از هک خبرگزاری فارس مشخص شد جمهوری اسلامی و سپاه پاسدارن برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای استفاده تبلیغاتی از این بازی‌ها دارند.

جشن و شادی مردم[ویرایش]

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، در تهران، تبریز، اصفهان، زاهدان، بهبهان، مشهد، روانسر، کرمانشاه، قم، سنندج، مریوان، اردبیل، دزفول، کرج، اراک، رشت، زنجان، گرگان، ساوه و بسیاری از دیگر شهرها کشور، معترضان در خیابان‌ها تا پاسی از شب با شادی و رقص، حذف تیم جمهوری اسلامی از جام جهانی را جشن گرفتند.[۱][۴][۵][۶][۷][۸]

در شهر سقز، زادگاه مهسا (ژینا) امینی مردم شکست تیم فوتبال جمهوری اسلامی و حذف آن از رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ را با ابراز شادی و آتش‌بازی در آسمان این شهر جشن گرفتند.[۹] در شهرهای اهواز، جوانرود، نیز مردم به همین مناسبت به جشن و شادی پرداختند.[۹]

تیراندازی مأموران امنیتی به سوی مردم[ویرایش]

مأموران امنیتی در چند شهر به سمت مردمی که در حال شادی بودند، تیراندازی کردند.[۱۰] بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، مهران سماک، جوان ۲۷ ساله شامگاه سه‌شنبه هشتم آذر ماه در جریان تجمع مردم انزلی بر اثر شلیک مستقیم مأموران امنیتی جان باخت.[۱۱][۱۲][۱۳] همچنین در اثر تیراندازی مأموران امنیتی جمهوری اسلامی علاوه بر مهران سماک که بنا به گفته دادستان رشت وی با گلوله ساچمه‌ای کشته شد، ۳۰ شهروند کرد نیز مجروح شدند.[۱۰][۱۴][۹][۱۵][۱۶]

واکنش‌ها[ویرایش]

 • قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی در خطبه‌های ۱۱ آذر نمازجمعه اراک با تشکر از فوتبالیست‌های تیم ملی فوتبال ایران اعلام کرد «از اینکه بعضی‌ها نسبت به فوتبالیست‌ها بی مهری کردند و از باخت آنها مقابل آمریکا اظهار خوشحالی و شادی کردند، دل انسان شکسته می‌شود.»[۱۷]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «جشن و پایکوبی سراسری پس از حذف تیم فوتبال ایران از جام جهانی – DW – ۱۴۰۱/۹/۹». dw.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۳۰.
 2. «حذف تیم فوتبال جمهوری اسلامی از جام جهانی؛ مردم در ده‌ها شهر ایران ابراز شادی کردند». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۳۰.
 3. «دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با رئیس‌جمهور». ایسنا. ۲۰۲۲-۱۱-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۲۱.
 4. «شادی خیابانی پس از شکست تیم فوتبال جمهوری اسلامی ایران». ایندیپندنت فارسی. ۲۰۲۲-۱۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 5. «شادی خیابانی پس از شکست تیم فوتبال جمهوری اسلامی ایران». ایندیپندنت فارسی. ۲۰۲۲-۱۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 6. اخبار، منوچهر شفایی in؛ ایران (۲۰۲۲-۱۱-۳۰). «جشن و شادی سراسری پس از حذف تیم فوتبال ایران از جام جهانی». آزادگی. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 7. «گزارش رخدادها − خشمی که به صورت رقص و شادی جلوه‌گر شد». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 8. شادی معترضان پس از شکست تیم فوتبال ایران مقابل آمریکا؛ همدان ۹ آذر, retrieved 2022-12-03
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ «شادی ایرانیان در پی شکست تاریخی و حذف تیم فوتبال جمهوری اسلامی». العربیه فارسی. ۲۰۲۲-۱۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ «یک کشته در انزلی و ۳۰ زخمی در کردستان، نتیجه شلیک مأموران به شهروندان شادان از باخت تیم ملی». ار. اف. ای - RFI. ۲۰۲۲-۱۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۳۰.
 11. «اعتراضات ایران؛ شادمانی مردم پس از شکست تیم ملی در برابر آمریکا». euronews. ۲۰۲۲-۱۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۳۰.
 12. «دادستان رشت می‌گوید مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای کشته شده‌است». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 13. «مهران سماک، جوان ۲۷ ساله، در تیراندازی مأموران به تجمع‌های شادی مردم در انزلی کشته شد». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 14. «مهران سماک، جوان ۲۷ ساله، در شادی بعد فوتبال در انزلی با شلیک مأموران کشته شد». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 15. «می‌جنگیم می‌میریم ایرانو پس می‌گیریم»؛ شعار در مراسم سوم مهران سماک, retrieved 2022-12-03
 16. «دادستان رشت می‌گوید مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای کشته شده‌است». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۳.
 17. «مهم‌ترین مسئله کشور رشد و توسعه علمی است». خبرگزاری ایسنا. دریافت‌شده در ۱۱ آذر ۱۴۰۱.