شاخه تحقیقات و تحلیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish


شاخه تحقیقات و تحلیل
Flagofraw.JPG
اطلاعات کلی سازمان
بنیادگذاری ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۸
ستاد دهلی نو
شعار धर्मो रक्षति रक्षित:
عالی‌ترین مقام سازمان الوک جوشی، Secretary
سازمان بالادست دفتر نخست وزیری هند
سازمان زیردست The Aviation Research Centre

Radio Research Center
Electronics and Technical Services
National Technical Research Organisation
Special Frontier Force

شاخه تحقیقات و تحلیل (به انگلیسی: Research and Analysis Wing) اصلی‌ترین سازمان اطلاعات خارجی هند است که به خاطر جنگ هند و پاکستان در سال ۱۹۶۵ و جنگ هند و چین ایجاد شد. نظام اطلاعاتی هند شامل 14 سازمان می‌شود که از این 14 نهاد، 2 نهاد به عنوان یکه‌تاز عرصه اطلاعات و امنیت هند فعالیت می‌کنند و بقیه در خدمت این 2 می‌باشند. لذا، در این مقاله، بر این 2 مورد اصلی با نام‌های "اداره اطلاعات" (Intelligence Bureau (IB که نقش سرویس اطلاعات و امنیت داخلی را ایفا می‌کند، و "شاخه تحلیل و پژوهش (Research and Analysis Wing (RAW که سرویس اطلاعات برون مرزی است، تمرکز شده است.

14 سازمان اطلاعاتی هند عبارت‌اند از: 1. سازمان ملی پژوهش‌های تکنولوژیک (NTRO) 2. شاخه تحلیل و پژوهش (RAW) 3. اداره اطلاعات (IB) 4. اداره مبارزه با مواد مخدر (NCB) 5. سازمان اطلاعات درآمدها (DRI) 6. آژانس اطلاعات دفاعی (DIA) 7. اداره مشترک رمزیابی (JCB) 8. سرویس کنترل رادیویی سراسری هند (AIRMS) 9. اداره اطلاعات سیگنالی (SID) 10. مرکز پژوهش‌های هوایی (ASC) 11. اداره اطلاعات هوایی (DAI) 12. اداره اطلاعات دریایی (DNI) 13. اداره مالیات بر درآمد (بازرسی جنایی و اطلاعاتی) (DIT) 14. دفتر کل بازرسی مالیات بر درآمد (DGITI)

سرویس اطلاعات داخلی IB: IB سرویس داخلی اطلاعات و امنیت هند و مشهور به قدیمی‌ترین سرویس اطلاعاتی جهان است. ریشه تاسیس این سرویس، به 23 دسامبر سال 1885 (توسط وزارت کشور انگلیس) یعنی زمانی که "سر چارلز مک گرگور" ( Charles MacGregor) رئیس دپارتمان اطلاعات ارتش انگلیس در هند بود، باز می‌گردد. مأموریت این دپارتمان کنترل نیروهای روس‌ در افغانستان جهت جلوگیری از هرگونه احتمال تجاوز از سوی آن‌ها به هند تحت استعمار انگلیس بود.

در سال 1909، "دفتر سیاسی اطلاعات هند" به منظور مقابله با فعالیت‌های انقلابی هندی‌ها تأسیس شد. اداره‌ای که از سال 1921 به "اطلاعات سیاسی هند" (IPI) معروف شد و تحت نظر مستقیم دولت به کنترل مخالفین مشغول بود. در سال 1947 بار دیگر با نام "اداره مرکزی اطلاعات" زیر نظر وزارت امور داخلی تأسیس شد. اما IPI به‌طور مستقیم به دو نهاد گزارش می‌داد: قوه قضاییه و IB. این اداره، به‌طور مستمر با اداره پلیس لندن (اسکاتلندیارد) و MI6 همکاری می‌کرد.

یکی از جنجالی‌ترین انتصاب‌های IB، انتصاب "سید آصف ابراهیم" به عنوان رئیس سرویس در سال 2012 بود که اعتراضات بسیاری را از سوی رسانه‌ها مبنی بر مسلمان بودن او در پی داشت.

"دینشوار شارمه" ( Dineshwar Sharma) هم‌اکنون ریاست IB را بر عهده دارد. وی، از یکم ژانویه 2015 بر این سمت منصوب گردیده است.

مسئولیت‌ها

وظایف IB شامل جمع‌آوری اطلاعات داخلی، فعالیت‌های ضد اطلاعات و جاسوسی، و فعالیت‌های ضد تروریسم است. این سرویس اطلاعاتی، نیروهای خود را از پلیس و ارتش هند جذب می‌کند. در هر حال، رئیس این سرویس پیوسته یکی از افسران پلیس بوده‌است. از دیگر وظایف IB، جمع‌آوری اطلاعات از مرزهای مشترک هند با کشورهای همسایه بر اساس پیشنهاد سال 1951 کمیته "هیماتسینجی" است. پیش از استقلال هند، این وظیفه بر عهده سازمان‌های اطلاعاتی ارتش انگلیس بود. تمامی فعالیت‌های افراد در هند و کشورهای مجاور، تماما تحت نظر IB قرار دارد. IB تا سال 1968 -زمان تأسیس RAW- فعالیت‌های برون مرزی را نیز رهبری می‌کرد.

فعالیت‌ها

درک فعالیت‌های بسیار محرمانه IB، امری است دشوار. اصولا، در هند هیچ‌کدام از اعضای خانواده یک مامور اطلاعاتی از زندگی کاری وی خبر ندارند. IB واسطه تبادل اطلاعات بین پلیس و دیگر آژانس‌های اطلاعاتی کشور است. همچنین ارائه تاییدیه مبنی بر "پاک‌بودن سیاسی" سیاستمداران و قضات توسط این سازمان صورت می‌گیرد. در موارد نادر و در شرایط بحران، افسران IB‌ با اصحاب رسانه در ارتباط مستمر قرار می‌گیرند. مشهور است که IB‌ روزانه 6 هزار فقره ایمیل را رویت می‌کند و از سیستمی مشابه "کارنیوور" ( Carnivore) سازمان FBI استفاده می‌کند که همه ایمیل‌های روزانه را مورد بررسی قرار می‌دهد. طبق قوانین هند، سرویس امنیت داخلی کاملا مجاز به استراق سمع هر فرد حقیقی و حقوقی است.

عملکرد

افسرهای کلاس A، وظیفه مدیریت IB و هماهنگی‌های دست بالا را بر عهده دارند. افسران کلاس B، زیر دست این افسران هستند و مستقیما از روسای سازمان دستور می‌گیرند. افسران کلاس C، از معاونین سازمان و برخی از افسران درجه 2 متابعت می‌کنند. افسران درجه 2، معمولاً در معاونت‌های مستقل تحت مدیریت معاونین سازمان فعالیت دارند. IB، دارای دفاتر بسیاری در نقاط مختلف است و از طریق همین دفاتر با دفاتر مختلف پلیس ارتباط دارد. سازمان اطلاعات و امنیت داخلی، همچنین دارای دفاتری برای ارزیابی شرایط بحران، کشف هر گونه فعالیت خرابکارانه و تروریستی، و برآوردهای اطلاعاتی برای تأمین امنیت نقاط حساس کشور است. نیروهای IB‌ همچون نیروهای RAW دارای حقوق ماهیانه و تشویقی به ازای هر سال موفقیت به شکل پرداخت یک ماه حقوق و یا ترفیع درجه هستند. البته IB‌ هم همانند دیگر سرویس‌های اطلاعاتی از کمبود یا فقدان عملکرد در چارچوب قانون اساسی برخوردار است.

سلسله مراتب

افسران کلاس A: 1. رئیس IB؛ وی یا ارشدترین پلیس‌ هند و یا یکی از ژنرال‌های 4 ستاره است. در حال، ریاست IB‌ یک پست محسوب می‌گردد نه یک درجه. 2. رئیس ویژه؛ که معادل رئیس پلیس است. 3. مدیر جانشین؛ که معادل مدیر جانشین در پلیس است. 4. مدیر مشترک؛ که بازپرس کل پلیس است. 5. معاون مدیر مشترک؛ که مباشر ارشد پلیس است. 6. مدیر مشاور؛ که مباشر پلیس است. 7. افسر جانشین اطلاعات مرکزی؛ که معادل مباشر جانشین پلیس است.

Indian Police Service

افسران کلاس B: 1. افسر مشاور اطلاعات مرکزی دارای درجه یک (معادل بازپرس ارشد پلیس). 2. افسر مشاور اطلاعات مرکزی دارای درجه 2 (معادل بازپرس پلیس).

افسران کلاس C: 1. افسر اطلاعاتی عادی دارای درجه یک (معادل معاون اول بازپرس پلیس). 2. افسر اطلاعاتی عادی دارای درجه 2 (معادل معاون دوم بازپرس پلیس). 3. مباشر امنیتی ارشد (معادل سر پاسبان پلیس). 4. معاون مباشر امنیتی (معادل پاسبان پلیس).

البته افسران اجرایی هم در سازمان هستند که درجه‌بندی آن‌ها مانند درجه‌بندی پلیس نیست.

علمیات‌ها در پیله اختفا

IB‌ موفقیت‌های بسیاری در زمینه علمیاتی بدست آورده‌است و بر خلاف RAW دارای اسناد بسیار محرمانه است و اعتبارش مرهون همین امر می‌باشد. اطلاعات در مورد حوزه کاری این سروبس اطلاعاتی تا آن حد محدود است که جز تعداد انگشت‌شماری را نتوان یافت. این روش، از شوروی سابق که از دهه 1950 بر این سرویس مستولی بود، به ارث رسیده است.

ضعف در ارزیابی و پیش‌بینی جنگ هند-چین در سال 1962 و جنگ هند-پاکستان در سال 1965، موجب شد که IB فاقد وجاهت برای برآورد اتفاقات منطقه‌ای آتی شناخته شود و ترجیحا به همان امنیت داخلی بپردازد و چنان شد که در سال 1968 RAW‌خلق شد.

اما تخصص IB‌ در مقابله با تروریسم داخلی است. گزارش سال 2008 خبر از عملیات‌های موفقیت آمیز IB‌ در این زمینه می‌دهد. این سرویس اطلاعاتی قبل از بمب‌گذاری‌های حیدرآباد و حمله تروریستی به بمبئی در سال 2008، مکررا به پلیس هند اخطار داده بود. اما جالب اینکه پس از حملات خون‌بار 2008، این IB بود که از سوی رسانه‌ها محکوم به اهمال شد. پس از حملات 26 سپتامبر، دولت هند تا آستانه اخراج مقامات ارشد امنیتی هند پیش رفت.

روزنامه ایندیا تودی در مقاله دسامبر 2010 خود آورد: IB در طی هر سال بیش از یک میلیون خط تلفن همراه در داخل هند را تحت کنترل قرار می‌دهد. دولت هند در سال 2010 کنترل 6 هزار خط تلفن همراه در دهلی نو در یک عملیات را تأیید کرد. در فهرست محرمانه این عملیات، نام 400 نفر از مقامات سیاسی و نظامی هند که دست در فساد مالی داشتند، 200 مدیر شرکت‌های مختلف، بیش از 50 روزنامه‌نگار مهم، ده‌ها اسلحه فروش، ده‌ها رئیس سازمان خصوصی، حدودا 100 مفسد جنسی و فروشنده مواد مخدر، و صدها شبه نظامی و هواداران آن‌ها وجود داشت.

وقتی "آجیت دووال" صراحتا ISI پاکستان را تهدید می‌کند: "اگر یک حمله تروریستی دیگر علیه بمبئی صورت بگیرد، بلوچستان را از دست خواهید داد"

وزارت کشور هند بارها از سوی آژانس‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی هند برای صدور مجوز شنود تلفنی تحت فشار قرار گرفته‌است. سرویس‌های مانند IB، دپارتمان مالیات بر درآمد (ITP)، اداره مرکزی تحقیقات (CBI)، مدیریت اطلاعات بر درآمد (DRI)، و اداره اعمال قوانین (ED) درخواست صدور این مجوز را داشته‌اند.

شنود تلفنی طبق "قانون تلگراف" مجاز است اما فقط در مواقع بحران. در سال 1997، دادگاه عالی حکم بر مشروع بودن شنود در شرایط خاص داد اما هنوز این موضوع در ظاهر مورد بحث بوده اما در باطن عملیات شنود کاملا صورت می‌گیرد.

چالش اصلی IB هم‌اکنون سیاست‌های سنگین، بودجه ناکافی، و کمبود نیروهای زبده میدانی است. طبق آخرین برآوردها، مجموع ظرفیت IB‌ هم‌اکنون 25 هزار نیرو است که 3 هزار و 500 نفر آن‌ها نیروهای میدانی هستند که اکثر آن‌ها در عرصه اطلاعات سیاسی مشغول‌اند.

سرویس اطلاعات برون مرزی (RAW)

سازمان RAW در سال 1968 پس از شکست مفتضح اطلاعاتی IB‌ و در جهت کاهش نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی چین تأسیس شد. این سرویس اطلاعاتی، در آغاز کار خود را با 250 پرسنل و بودجه 450 هزار دلاری شروع کرد. تعداد پرسنل RAW‌ در دهه 1970 میلادی به چند هزار نفر و بودجه آن به 6 میلیون 750 هزار دلار رسید.

این سازمان، بعدها تمرکز خود را از روی چین به رقیب دیرینه‌اش پاکستان تغییر دارد. RAW و ISI سه دهه تمام است که تمام قد در حال مبارزه اطلاعاتی با یکدیگرند. موضوع کشمیر، یکی از بارزترین نمونه‌های اختلاف عمیق اطلاعاتی-امنیتی دو کشور است. ISI‌ قویا قائل بر این است که RAW انواع و اقسام کارشکنی را در حق این سازمان انجام می‌دهد. به‌طور مثال، می‌توان به طرح‌های دیپلماتیک همتای هندی در افغانستان و فعالیت مامورین آن جهت بی‌ثبات سازی پاکستان از طریق آموزش و مسلح ساختن جدایی‌طلبان بلوچستان -استان هم‌مرز با افغانستان- اشاره کرد. RAW نه تنها این اتصاف‌ها را پوچ خوانده، که ISI‌ را بانی بمبگذاری جولای 2008 سفارت هند در کابل می‌داند. سرویس اطلاعاتی برون مرزی هند موسوم به RAW‌ بارها به دخالت در امور دیگر کشورها متهم شده‌است.

تا سال 1968، IB‌ مسئول اطلاعات برون مرزی بود. اما فضاحت اطلاعاتی این سازمان در سال 1962 در جریان جنگ مرزی هند و چین و برآورد اشتباه از غافلگیری چینی‌ها، موجب شد که با توجه به درخواست ژنرال "جایانتا ناد چادوری" (Jayantha Nath Chaudhury) مبنی بر ایجاد یک سرویس اطلاعاتی خارجی برای امور برون مرزی، شش سال بعد در 1968، RAW‌ خلق گردد. ژنرال بازنشسته "وی کی سینگ" در کتاب خود تحت عنوان "اطلاعات برون مرزی: اسرار RAW" چاپ سال 2007، این شکست مفتضح را متذکر شد.

در سال 1968، با به قدرت رسیدن "ایندیرا گاندی"، "آر. ان. کائو" -قائم مقام IB- به عنوان رئیس جدید RAW انتخاب شد. در سال 1971، وی دستور به ایجاد "مرکز تحقیقات هوایی" داد. این مرکز، جای مرکز اکتشاف هوایی ارتش هند را گرفت و مسئول کشف تجهیزات نصب‌شده توسط چین و پاکستان در مرزهای مشترک شد.

در سال 2008-2009، شایعاتی مبنی بر ایجاد یک سازمان تحت نام "سازمان تسهیلات تکنیکال" که وظیفه جاسوسی تکنیکال را بر عهده داشت، پخش شد. اگرچه، هیچ گاه مدرکی از تأسیس این سازمان به دست نیامد و پیوسته در خفا ماند.

سازمان RAW‌ از زمان تأسیس تا به امروز که به قریب 50 سال می‌رسد، تمرکز خود را بر چین و پاکستان نهاده و در فعالیت‌های برون مرزی خود پیوسته دست پیش را داشته‌است تا جایی که تحلیلگران نقش RAW در خارج از مرزهای خود را عمیقا تأثیرگذار دانسته‌اند. اما، قدرت و نقش RAW در عرصه سیاست خارجی هند را نیز به مثابه تغییر نخست‌وزیر در دوره‌های مختلف، متغیر خوانده‌اند. هم اکنون، RAW‌ مدعی است که در چندین زمینه برون مرزی توفیقاتی در خور را به دست آورده‌است: خلق بنگلادش در سال 1971، رشد روز افزون تأثیر هند در افغانستان،‌الحاق ایالت "سی کیم" (سوخیم) به هند در سال 1975،‌ تأمین امنیت برنامه هسته‌ای هند، موفقیت‌های جنبش‌های آزادی آفریقا در طی جنگ سرد.

اولین و جدیدترین رؤسای سازمان

اولین رئیس RAW، "رامشوار نات کائو" (Rameshwar Nath Kao) بود که تا زمان بازنشستگی در سال 1977 این سازمان را رهبری کرد. بسیاری از موفقیت‌های هند در تاریخ معاصر مرهون مجاهدت‌ها و هوشمندی افسران برجسته‌ای بود که با وی همکاری کردند؛ که از آن دست می‌توان به پیروزی هند در جنگ 1971 با پاکستان، و کمک‌های زیر پوستی هند به کنگره ملی آفریقای جنوبی در طی مبارزه با حکومت آپارتاید اشاره کرد. سینگ در کتاب خود آورده که کائو، نقش بسیار حیاتی در تبدیل شدن RAW به قدرت اول اطلاعاتی هند داشت و عوامل وی در اکثر سفارت‌ها و کمیسیون‌های عالی نفوذ داشته‌اند، اما پیوسته به دلیل عدم هماهنگی با IB‌ مورد انتقاد قرار داشته‌است.

نات کائو

اما جدیدترین رئیس سازمان هم‌اکنون "راجیندر خانا" (Rajinder Khanna) است. وی که از سال 1978 به RAW پیوسته است، اولین رئیس سازمان است که مستقیما وارد پرسنل RAW‌ شد (نه از طریق پلیس یا سرویس‌های دیگر). او مؤسس معاونت ضد تروریسم سازمان است و در کنار "آرویند ساکسنا" دوست قدیمی خود که هم‌اکنون یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی هند است، درجات موفقیت را یکی پس از دیگری پیمود. تخصص او در برآوردها ضد تروریسم زبانزد سازمان است.

راجیندر خانا

وظایف سازمان

وظایف سازمان شامل جمع‌آوری اطلاعات خارجی، مبارزه با تروریسم، خراب‌کاری، ضد خراب‌کاری، و مدیریت عملیات‌های خارجی است. علاوه بر این، کسب و تحلیل اطلاعات از دولت‌ها، شرکت‌ها، و افراد خارجی را در دستور کار دارد تا بدین وسیله به تصمیم‌سازان سیاست خارجه هند مشاوره بدهد.

اهداف

اهداف سازمان به شرح ذیل است:

1. نظارت بر پیشرفت‌های سیاسی و نظامی کشورهای همسایه به خصوص پاکستان و چین که تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر امنیت ملی هند و فرمولاسیون سیاست خارجی آن دارند. و مضاف بر آن، جاسوسی از طریق سازمان تسهیلات تکنیکال. 2. محدودسازی ارسال اسلحه از کشورهایی مثل آمریکا و چین به پاکستان. 3. جمع‌آوری اطلاعات جهت مدیریت، برآورد ظرفیت و سازماندهی عملیات مقابله با گروهک‌های شورشی و جدایی‌طلب؛ و در این مسیر، استفاده از انواع جاسوسی، خرابکاری، ترور، زد و بند سیاسی، و تبانی. 4. ایجاد توازن استراتژیک جغرافیایی و جلوگیری از هر گونه تبانی کشورهای مجاور با گروه‌های کارشکن و شورش‌طلب داخلی از طریق همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای دوست. 5. تأمین امنیت برنامه هسته‌ای هند.

ساختار و عملکرد RAW

اطلاعات چندانی از ساختار RAW‌ در دست نیست. اما طبق گفته کارشناسان، این سازمان با 250 نفر پرسنل و 400 هزار دلار کار خود را شروع کرد. اکنون نیروهای این سازمان به چند هزار نفر رسیده اما هیچ‌کس از مقدار بودجه آن خبر ندارد. طبق محاسبات "فدراسیون دانشمندان آمریکایی"، تا سال 2000 تعداد نیروهای RAW‌ به 8 الی 10 هزار نفر رسیده و دارای بودجه 145 میلیون دلاری در سال بود. درست برعکس سازمان CIA‌ در آمریکا و MI6 در انگلیس، سازمان RAW‌ به جای وزارت دفاع به شخص نخست‌وزیر گزارش می‌دهد. رئیس سازمان، در جلسات هیئت دولت حضور می‌یابد. افسران برجسته RAW‌ در "واحد پژوهش و تحلیل" و دیگر افسران در واحدهای دیگر همچون پلیس عمومی مشغول فعالیت هستند.

"بی رامان" (B. Raman) -افسر سابق RAW- در کتاب خود تحت عنوان "کابوی‌های RAW: خاطرات شیرین گذشته" به دو اولویت این سازمان پس از تأسیس اشاره می‌کند. سازمان، تحکیم ظرفیت جمع‌آوری اطلاعات از چین و پاکستان جهت انجام عملیات مخفیانه در پاکستان شرقی (اکنون بنگلادش) را در دستور کار خود قرار داد.

برخی از کارشناسان معتقدند که تلاش‌های RAW‌ در پاکستان شرقی که منجر به جداسازی بنگلادش از استان بنگال هند و از پاکستان شد، با هدف دامن زدن به احساسات استقلال‌طلبانه صورت گرفت. اما دو اولویت به شرح ذیل است:

 • نظارت بر پیشرفت‌های سیاسی و نظامی در کشورهای مجاوری که بر امنیت هند تأثیرگذارند و سیاست خارجه هند بر اساس عملکرد آن‌ها شاکله‌بندی می‌شود.
 • کنترل و محدودسازی حمایت جنگ‌افزاری پاکستان که عموما توسط آمریکا و چین صورت می‌گیرد.

در میان تحلیلگران، بر سر تأثیر RAW‌ در سیاست خارجه هند بحث است. "سومیت گانگولی" (Sumit Ganguly) -استاد علوم سیاسی دانشگاه هند- معتقد است که RAW تأثیری بر سیاست خارجه هند ندارد. اما "دیپارکار بانرجی" (Dipankar Banerjee) -افسر بازنشسته ارتش و بنیان‌گذار "موسسه مطالعات صلح و مناقشه" که اتاق فکر مستقر در دهلی نو می‌باشد، معتقد است اتفاقا از آنجایی که رئیس این سازمان تحلیل‌های دقیق و حیاتی را در اختیار رئیس دولت قرار می‌دهد، لذا تأثیر کاملی بر دولت دارد.

سازمان RAW‌ از همان روزهای ابتدای کار، همکاری مخفیانه‌ای با موساد داشته‌است. هدف RAW این بود که از دانش موساد در زمینه شناخت غرب آسیا و شمال آفریقا نهایت بهره را ببرد.

استخدام

استخدام نیرو توسط RAW‌ تا همین اواخر از نیروهای ارتش، پلیس و نهادهای دیگر صورت می‌گرفت. اما هم‌اکنون این انتخاب به صورت مستقیم از دانشگاه‌ها انجام می‌پذیرد. اکنون تمرکز سازمان بر آماده‌سازی و اموزش هر چه بیشتر نوابغ جذب شده متمرکز شده‌است. بسیاری از نیروهای سازمان را افسران نیروهای مسلح و پلیس تشکیل می‌دهند. نیروهای جدید، پس از گذراندن دوره‌های ویژه به یگان خدمتی خود اعزام می‌گردند.

RAW‌ با ارائه آگهی استخدام به صورت فیزیکی در نشریات و مجازی، شرایط استخدام را پیش روی شهروند خود گذاشته که به اعتقاد برخی کارشناسان جدی نبوده و حالت کاملا صوری دارد. "دالجیت سینگ" -تحلیلگر سیاسی- معتقد است که برای نائل آمدن به درجه افسر عادی یا افسر برجسته در سازمان فرد ملزم به طی کردن مراحل مشخصی و بسیار ویژه است.

شکست‌ها

1. پاکستان، RAW را به خراب‌کاری در پنجاب به شکل حمایت مالی و نظامی از جنبش سرایکی، و برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای این جنبش در دهلی در نوامبر و دسامبر 1993 متهم می‌کند. Raw شبکه عظیمی از جاسوس و مخالفین حکومت پاکستان را در خاک این کشور رهبری می‌کند که بسیاری از آن‌ها گروهک‌های مخالف نظام از مناطق "سند" و "پنجاب" هستند. گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که بین سال‌های 1983 تا 1993، 35 هزار جاسوس RAW‌ در خاک پاکستان فعالیت کرده‌اند که از این تعداد 12 هزار نفر در سند، 10 هزار نفر در پنجاب، 8 هزار نفر در استان‌های شمال غربی، و 5 هزار نفر در بلوچستان مشغول بوده‌اند. همچنین کمک تسلیحاتی و آموزشی RAW‌به آزادی‌طلبان بنگلادش موسوم به "موکتی باهینی" در جنگ هند-پاکستان 1971 که منجر به استقلال بنگلادش شد، از زخم‌های بسیار بزرگی است که از سمت هند به پاکستان وارد آمده است.

2. طبق تحقیقات "کمیسیون جین"، RAW مسئول پشتیانی از گروهک‌های مسلح سریلانکا است. این سازمان به همراه IB، از سال 1981 اقدام به ایجاد اردوگاه‌های آموزش این نیروها در هند کرد. RAW‌ با تأسیس مراکز اطلاعاتی در شهرهای مختلف هند، پشتیبانی کامل خود از گروه "ببرهای آزادی‌بخش تمیل عیلام" (LITE) صورت داد. در اواخر سال 1986، سرویس اطلاعات برون مرزی هند بر گروه LITE‌ که رابطه خوبی گروهک جدایی‌طلب "تمیل نادو" داشت، متمرکز شد. "راجیو گاندی" حتی پس از استقرار نیروهای حافظ صلح در سریلانکا، به دنبال ایجاد رابطه نزدیک و صمیمی با LITE‌ بود. اما LITE‌ که از استقرار دوباره نیروهای حافظ صلح و ایجاد دوری و سردی در تمیل نادو نسبت به خود از سوی دولت هند وحشت داشت، راجیو گاندی را ترور کرد و این یک نمره منفی برای سازمان RAW‌ که در برآوردهای خود اشتباه کرد، محسوب می‌گردد.

3. در سال 1999، RAW‌ به کم‌کاری و قصور در برآورد حملات پاکستان به "کارگیل" متهم شد. تحلیل‌گران، وقوع یک جنگ تمام عیار ده هفته‌ای را ناشی از اشتباه این سازمان دانستند. وقتی که ارتش با کمبود اطلاعات مورد نیاز از سوی سازمان‌های اطلاعاتی روبرو شد، RAW سیاستمداران را به ضبط و غصب اطلاعات محکوم کرد. سیاستمداران هم پس از آن اقدام به تحکیم روابط اطلاعاتی بیشتر میان سازمان‌های اطلاعاتی هند کردند.

4. حملات تروریستی نوامبر 2008، به شدت RAW‌ و IB را در کانون انتقادات قرار داد. روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها برآورد ضعیف این سازمان از اتفاقات آتی را دلیل اصلی ورود مشتی تروریست به داخل شهر بمبئی خواندند. اما RAW سکوت را شکست و در بیانیه رسمی که صادر کرد به ارائه گزارش از اتفاقات تروریستی آتی به مقامات بالا سخن به میان آورد و علت این اهمال بزرگ و وقوع فاجعه را قصور مقامات سیاسی هند خواند.

عملیات‌ها

RAW از زمان تأسیس تاکنون عملیات‌های بسیاری را شکل داده که بخش اعظم آن مربوط به چین و پاکستان -دو رقیب و دشمن قدیمی- بوده‌است:

1. ادغام سی کیم: این استان با تبت، نپال، بوتان، و بنگال غربی در شرق هیمالایا هم‌مرز است. سی کیم، توسط مهاراجه‌ها اداره می‌گردد. مهاراجه حاکم بر هند عنوان "چوگیال" را بر خود می‌گیرد. در سال 1972، RAW‌ اجازه یافت که یک دولت دموکراتیک طرفدار هند در سی کیم دایر نماید. در کمتر از سه سال در 24 آوریل 1975، سی کیم رسما به عنوان بیست و دومین استان هند اعلام شد.

2. عملیات کاکتوس: در نوامبر 1988، گروهک جدایی‌طلب "سازمان آزادی‌بخش خلق تامیل عیلام" متشکل از 200 شبه نظامی به مالدیو حمله کرد. "مامون عبدول" -رییس جمهور مالدیو- بلافاصلله از هند درخواست کمک کرد. ارتش هند با کمک سازمان RAW‌ عملیات خارج ساختن نیروهای تامیل عیلام را شروع کرد. در شبانگاه 3 نوامبر، نیروهای هوایی هند، ششمین گردان از هنگ چتربازان را تا 2 هزار کیلومتر بر فراز آسمان مالدیو پرواز داد. چتربازان در "هولول" به زمین نشستند و ظرف چند ساعت حکومت مالدیو را نجات دادند. این عملیات به "کاکتوس" معروف شد، با همراهی نیروی دریایی هند همراه بود.

3. عملیات چاناکیا: این عملیات که یکی از مهم‌ترین عملیاتهای RAW است، با نفوذ عوامل اطلاعاتی به گروهک‌های جدایی طلب مورد حمایت ISI (سرویس اطلاعاتی پاکستان) در کشمیر آغاز گردید. عوامل نفوذی، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات نظامی از منطقه و مستندات مبنی بر آموزش این نیروها توسط ISI کردند. طی این عملیات، سرویس اطلاعاتی هند موفق به ایحاد شکاف در گروهک "حزب المجاهدین" و خلق گروهک "اخوان المسلمین هند" شد. در مرحله پایانی این عملیات، گروهک‌های جدایی‌طلب به خاک و خون کشیده شدند. اما "کوکا پاری" (Kokka Parrey) -رهبر اخوان المسلمین- بعدا توسط بازمانده‌های همین گروهک‌های جدایی‌طلب ترور شد.

4. ائتلاف شمال در افغانستان: پس از ظهور طالبان و حمایت آمریکا از آن‌ها در افغانستان، هند تصمیم گرفت که از ائتلاف شمال روس‌ها حمایت کند. تا سال 1996، RAW یک پایگاه هوایی در پایگاه "فرخور" تاجیکستان ساخت و از آن برای پشتیبانی هوایی و تعمیر جنگنده‌های آسیب دیده استفاده کرد. این ارتباط هند با شوروی سابق در سال 2001 در حمله آمریکا به افغانستان هم ادامه یافت. دولت هند از طریق RAW، هشت الی ده میلیون دلار برای تجهیز نظامی ائتلاف شمال هزینه کرد.

5. عملیات زالو: آرکان‌های مقیم ایالت راخین میانمار همیشه برای میانمار/برمه و RAW‌ دردسرساز بوده‌اند. هند، به عنوان یک بازیگر مهم در منطقه، پیوسته به دنبال حمایت از دموکراسی و ایجاد دولت‌های فرمانبر بوده‌است. RAW‌بارها به این متهم شده که از گروهک‌های شورشی و ائتلاف‌های آزادی‌خواه برمه و به خصوص "ارتش مستقل کاچین" (KIA) پشتیبانی کرده‌است. در ابتدا، KIA از سوی هند مجاز به قاچاق محدود سنگ‌های قیمتی هندی شد و بعدها نوبت قاچاق سلاح رسید. طبق برخی گزارشات، "ماران برانگ سنگ" (Maran Brang Seng) -فرمانده KIA- دو مرتبه با مقامات ارشد RAW‌ در دهلی دیدار داشته‌است. بعد از افشای اینکه گروهک‌های شورشی شمال شرقی از سمت KIA تغذیه تسلیحاتی می‌شوند، RAW‌ تصمیم به تشکیل تیم ترور رهبران ارشد KIA گرفت. 6 فرمانده اول، در لیست قرار گرفتند. ترور "خائینگ رازا" (Khaing Raza) -فرمانده شاخه نظامی حزب اتحاد ملی آرکان‌ها- و دستگیری برخی از کماندوها و شبه‌نظامیان برجسته KIA از اتفاقات عملیات بزرگ زالو بود.

6. عملیات‌های ویژه در پنجاب: در دهه 1980، RAW دو گروه عملیات مخفی تشکیل داد: تیم ضد اطلاعات CIT-X و تیم ضد اطلاعات CIT-J. اولی وظیفه نفوذ در پاکستان و دومی وظیفه نفوذ به "گروهک‌های خالصتانی" را داشت. "رابیندر سینگ" (Rabinder Singh) -جاسوس دو جانبه RAW‌ که در سال 2004 به آمریکا گریخت- از مهم‌ترین عوامل CIT-J‌ در سال‌های آغازین فعالیت‌اش بود. هر دو گروه، از قاچاقچیان مرزی برای انتقال سلاح و پول به گروه‌های تحت امر استفاده کردند. درست همین فعل را ISI‌ پاکستان صورت می‌داد. طبق گفته‌های بی. رامان (B. Raman) -از مقامات ارشد سابق RAW‌ و تحلیلگر برجسته‌، دو گروه موفقیت‌های بسیاری به دست آوردند. وی، در مقاله‌ای در سال 2000 تحت عنوان "نقش عملکرد ضد اطلاعات ما در پایان بخشیدن به دخالت ISI‌ در پنجاب" به عملکرد کم‌هزینه و بسیار هوشمندانه RAW‌ برای انجام عملیات ضد ISI‌ پرده برداشت.

رابیندر سینگ

7. جنگ با تروریسم: اگرچه برنامه مبارزه با تروریسم RAW‌ بسیار محرمانه است، اما وقتی که این سازمان رسما اعلام کرد که در همکاری با آمریکا مشغول یافتن مخفی‌گاه‌های اعضای برجسته القاعده است، قضیه فرق پیدا کرد. نقشه‌ها و تصاویر مربوط به اردوگاه‌های آموزشی تروریست‌ها و مستندات مرتبط با حملات جاری و آتی اسامه بن لادن به اهداف مورد نظرش، از سوی RAW در اختیار مقامات ارشد امنیتی آمریکا قرار می‌گرفت. وقتی که آمریکا اعلام کرد که RAW را نسبت به ISI‌ قابل اتکا و اعتمادتر می‌بیند، اهمیت و نقش این سازمان در مبارزه با تروریسم برجسته‌تر شد. اما افتخارات RAW‌ به اینجا محدود نگردید و اطلاع رسانی به موقع این سازمان، مانع از انجام ترور سوم ژنرال پرویز مشرف -رییس جمهور سابق پاکستان- شد.

8. پروژه خاد: سازمان ،RAW ‌از دیرباز و به خصوص دهه 1980 تمرکز بسیاری بر حفظ محور اتحاد اطلاعاتی -شامل RAW، KGB،‌و KHAD- داشته‌است. سازمان اطلاعاتی افغانستان (KHAD) به منزله چشم و گوش سرویس اطلاعاتی هند در منطقه خالصتان عمل کرده‌است. وظیفه KHAD کنترل جدایی‌طلبان "سیک" در مناطق مختلف پاکستان است. هند، پیوسته با جدایی‌طلبان خود به خصوص در ایالت پنجاب مشکل عدیده داشته‌است. این محور ائتلاف اطلاعاتی درست مقابل محور اطلاعاتی ISI، CIA، استخبارات {شامل پاکستان، آمریکا، عربستان} قرار دارد. علاوه بر این، RAW‌ به خوبی از وحشت ISI‌ از حضور هند در افغانستان که به معنای کاهش قدرت پاکستان در منطقه است، با خبر بوده و نهایت استفاده را از آن می‌برد.

سخنرانی لو رفته "آجیت کومار" (Ajeet Kumar) -مامور RAW- در مورد پاکستان که سلاح‌های هسته‌ای پاکستان را مهم‌ترین تهدید برای هند و امنیت ملی آن می‌داند.

9. پروژه استقلال بنگلادش: جنگ آزادی‌بخش بنگلادش که در 26 مارس 1971 آغاز شد،‌ مربوط به موضوع جدایی‌طلبی پاکستان شرقی (بنگلادش امروزی) از پاکستان غربی (پاکستان امروزی) بود. در پی سرکوب جنبش آزادی‌خواهی بنگلادش و سرکوب شدید از سوی دولت پاکستان، 10 میلیون آواره بنگلادشی روانه هند شدند. RAW‌، به پشتوانه دو همتای آمریکایی و روسی خود، تلاش بسیاری را صرف حمایت تسلیحاتی و آموزشی جدایی‌طلبان و به خصوص گروهک "موکتی بوهینی" کرد که تبدیل به گربه سیاه حکومت پاکستان و در نتیجه استقلال بنگلادش گردید. به جرأت می‌توان گفت بخش زیادی از استقلال بنگلادش و ورود ضربه به بدنه نظام پاکستان، مرهون وجود RAW است.

افشاگری یوری بزمنوف (Yuri Bezmenov) -مامور برجسته سابق KGB- در مورد نقش RAW، CIA، و KGB‌ در استقلال بنگلادش

10. عملیات بودای خندان: این اسم به عملیات حفظ محرمانه برنامه هسته‌ای هند که بر عهده RAW گذاشته شده بود، اختصاص یافت. این اولین عملیات داخلی بود که به این سازمان واگذار گردید. در 18 می 1974، 15 کیلوتن پلوتونیوم در پوخران (راجستان) به انفجار رسید و بدین ترتیب هند وارد باشگاه هسته‌ای شد. محرمانه نگاه داشتن این برنامه تا آن تاریخ، تحسین همه سازمان‌های اطلاعاتی جهان را در بر داشت.

11. عملیات مشترک با IB:‌ در اواخر سال 2009، مجله The Week به عملیات موفقیت آمیز مشترک این دو سرویس اطلاعاتی برای مقابله با تروریست‌هایی که قصد داشتند از طریق نپال و دیگر کشورهای همسایه وارد هند شوند اشاره کرد. طبق ادعای این مجله، در یک دهه اخیر بیش از 400 مورد اقدام ضدتروریستی مشترک موفق از سوی این دو در نپال و دیگر کشورها صورت گرفته‌است. در طی این عملیات‌ها، بسیاری از تروریست‌های مطرح دستگیر شده و تحت بازجویی سنگین قرار گرفتند که از آن دست می‌توان به "بوپیندر سینگ بودا" (از اعضای ارشد یگان کماندویی خالصتان)، "طارق محمود" (شبه نظامی لشکار)،‌ و "شیخ عبدالخواجه" (یکی از طراحان حملات تروریستی بمبئی) اشاره کرد.

12. عملیات ضد تروریسم بمبئی: در حدود 6 ماه قبل از حمله تروریستی 26 نوامبر 2008، اداره اطلاعات سیگنالی چند مرتبه با سرویس‌های اطلاعاتی از طریق تماس تلفنی مسئله احتمال حمله تروریستی به بمبئی توسط تروریست‌های پاکستانی را مطرح نمود.

طی این چند ماه، بررسی‌ها آغاز و انجام گرفت اما هماهنگی مسولان سیاست با مسئولان امنیت همچنان پای لنگان قضیه بود. ساعاتی پیش از حمله به بمبئی، سرویس‌های اطلاعاتی هند، از مکالمه بین هماهنگ‌کنندگان این حمله و تروریست‌های از طریق شنود باخبر شدند. لذا، بلافاصله با دفتر مشاور امنیت ملی تماس گرفته شد و موضوع به سمع رسید. اما نهایتا، قضیه به طرز مرموزی چندان جدی گرفته نشد و تازه پس از حمله تروریست‌ها به بمبئی و کشتار مردم، با بررسی مکالمات 6 دستگاه تلفن همراه تروریست‌ها، سر نخ به دست آمد و در 15 ژانویه 2010، این دو سرویس اطلاعاتی در عملیاتی مشترک موفق به دستگیری یکی از عاملان و طراحان اصلی این حمله شدند که از خطرناک‌ترین و تحت تعقیب‌ترین تروریست‌های هند بود.

13. عملیات کاهوتا: این عملیات را -اگر اغراق نباشد- می‌توان شجاعانه‌ترین عملیات تاریخ RAW‌ برشمرد. "کاهوتا" نام آزمایشگاه تسلیحاتی "آزمایشگاه‌های پژوهشی خان" در پاکستان است که موشک‌های دوربرد تولید می‌کند. این مرکز، وظیف غنی‌سازی و تولید اورانیوم درصد بالا را داراست. اولین مرتبه، RAW‌ با آزمایش موی چیده شده دانشمندان هسته‌ای پاکستان از یکی از آرایشگاه‌های نزدیک همان تأسیسات، موفق به کشف برنامه هسته‌ای پاکستان شد. سرویس اطلاعاتی هند، از سال 1978 از وجود این تأسیسات باخبر بود. اما با کشف این برنامه، شجاع‌ترین مامورین نفوذی RAW‌وارد تأسیسات مورد نظر شدند. اما اشتباه بسیار بزرگ و فاحش "مورارجی دسای" -نخست وزیر وقت هند- همه چیز را نابود کرد. او در مکالمه تلفنی خود با "ضیاء الحق" -رییس جمهور وقت پاکستان- خبر از آگاهی هند از برنامه هسته‌ای پاکستان داد و پاکستان هم بلافاصله اقدام به پاکسازی مدارک و مستندات و حذف و کشتار مامورین RAW در آن تأسیسات کرد.

جمع‌بندی

نظام اطلاعاتی هند شامل سازمان‌های IB‌ و RAW دارای دغدغه‌ای بزرگ به نام قطع دستان پاکستان و چین از سیطره سیاسی و اطلاعاتی بر منطقه است و در این مسیر تمامی تلاش خود به کار بسته تا نهایت بهره‌وری را از فراست تئوری‌پردازان، چابکی و هوش نیروهای عملیاتی، دید وسیع تحلیل‌گران سیاسی، شناخت عمیق منطقه، وجود احزاب و گروهک‌های فرقه‌ای و قومی، مساعدت‌های اطلاعاتی متحدانش داشته باشد.

قطع یقین، این دو سازمان اطلاعاتی مانند هر سازمان اطلاعاتی دیگر دارای پاشنه آشیل بوده و تا به امروز اشتباهات بزرگی را مرتکب شده‌اند اما فارغ از این امر، نباید توانایی این دو سازمان به علت عدم هماهنگی مسولان سیاسی کشور هند با آن‌ها -که به صورت سنتی ادامه داشته- زیر سؤال برود.

به نظر می‌رسد که تنش‌های نظام اطلاعاتی هند با پاکستان -به عنوان مهم‌ترین دشمن این کشور- همچنان به قوت خود باقی بماند و در بازی برابر همیشگی، شاهد برد و باخت‌های هر از گاه یکی از آن‌ها باشیم؛ تنازع کلیشه‌واری که ظاهراً هر دو -به‌طور شرطی- به آن عادت کرده‌اند. به هر حال، می‌توان این گونه برداشت نمود که پیش‌بینی آینده‌ای روشن برای سیطره نظام اطلاعاتی هند و یا پاکستان بر منطقه آسیای جنوبی و شکست دیگری - دست‌کم در آینده نزدیک - اصلا منطقی نباشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Research and Analysis Wing». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

Research and Analysis Wing (R&AW)
Research and Analysis Wing.svg
Wing overview
Formed21 September 1968; 51 years ago (1968-09-21)
HeadquartersCGO Complex, New Delhi, India[1]
28°35′19.0″N 77°14′16.3″E / 28.588611°N 77.237861°E / 28.588611; 77.237861
Mottoधर्मो रक्षति रक्षित:
(The law protects when it is protected)
EmployeesClassified
Annual budgetClassified
Minister responsible
Wing executive
Parent WingCabinet Secretariat
Child agencies
Emblem of India.svg
This article is part of a series on the
politics and government of
India

The Research and Analysis Wing (R&AW or RAW) (IAST: Anusaṃdhān Aur Viśleṣaṇ Viṅg) is the foreign intelligence agency of India. It was established in 1968 following the intelligence failures of the Sino-Indian War, which persuaded the Government of India to create a specialised, independent agency dedicated to foreign intelligence gathering;[2] previously, both domestic and foreign intelligence had been the purview of the Intelligence Bureau.[3]

During the nine-year tenure of its first Director, Rameshwar Nath Kao, R&AW quickly came to prominence in the global intelligence community, playing a role in major events such as the accession of the state of Sikkim to India.[4] The agency's primary function is gathering foreign intelligence, counter-terrorism, counter-proliferation, advising Indian policymakers, and advancing India's foreign strategic interests.[5][6][7] It is also involved in the security of India's nuclear programme.[8][9] Many foreign analysts consider the R&AW to be an effective organisation and identify it as one of the primary instruments of India's national power.[10][11]

Headquartered in New Delhi, R&AW's current chief is Samant Goel.[12] The head of RAW is designated Secretary (R) in the Cabinet Secretariat, and is under the direct command of the Prime Minister, and reports on an administrative basis to the Cabinet Secretary of India, who reports to the Prime Minister.

History

Background: 1923–68

Prior to the inception of the Research and Analysis Wing, overseas intelligence collection was primarily the responsibility of the Intelligence Bureau (IB), which was created by the British raj. In 1933, sensing the political turmoil in the world which eventually led to the Second World War, the Intelligence Bureau's responsibilities were increased to include the collection of intelligence along India's borders.

In 1947, after independence, Sanjeevi Pillai took over as the first Indian Director of the IB. Having been depleted of trained manpower by the exit of the British after Indian independence, Pillai tried to run the bureau on MI5 lines. In 1949, Pillai organised a small foreign intelligence operation, but the Indian debacle in the Sino-Indian War of 1962 showed it to be ineffective. Foreign intelligence failure during the 1962 Sino-Indian War led then-Prime Minister Jawaharlal Nehru to order a dedicated foreign intelligence agency to be established.[5][7] After the Indo-Pakistani war of 1965, the Chief of Army Staff, General Joyanto Nath Chaudhuri, also called for more intelligence-gathering.[5][6] Around the end of 1966 the concept of a separate foreign intelligence agency began to take concrete shape.

Formation of RAW in 1968 to present

The Indira Gandhi administration decided that a full-fledged second security service was needed. R. N. Kao, then a deputy director of the Intelligence Bureau, submitted a blueprint for the new agency.[13] Kao was appointed as the chief of India's first foreign intelligence agency, the Research and Analysis Wing.[14]:259 The R&AW was given the responsibility for strategic external intelligence, human as well as technical, plus concurrent responsibility with the Directorate-General of Military Intelligence for tactical trans-border military intelligence up to a certain depth across the Line of control (LOC) and the international border.[5][7]

The framework of Indian intelligence

R&AW started as a wing of the main Intelligence Bureau with 250 employees and an annual budget of 20 million (US$289,302.00). In the early seventies, its annual budget had risen to 300 million (US$4.3 million) while its personnel numbered several thousand. In 1971, Kao had persuaded the Government to set up the Aviation Research Centre (ARC). The ARC's job was aerial reconnaissance.[15][16] It replaced the Indian Air Force's old reconnaissance aircraft, and by the mid-1970s, R&AW, through the ARC, had high quality aerial pictures of the installations along the Chinese and Pakistani borders. In 2007, the budget of R&AW is speculated to be as high as US$450 million[17][18] to as low as US$100 million.[19]

Slowly other child agencies such as The Radio Research Center and Electronics & Tech. Services were added to R&AW in the 1970s and 1990s. In the 1970s, the Special Frontier Force moved to R&AW's control, working to train Bengali rebels.[14]:262 In 1977, R&AW's operations and staff were dramatically cut under the premiership of Morarji Desai, which hurt the organization's capabilities[20] with the shutting of entire sections of R&AW, like its Information Division.[21] These cuts were reduced following Gandhi's return.

In 2004 Government of India added yet another signal intelligence agency called the National Technical Facilities Organisation (NTFO), which was later renamed as National Technical Research Organisation (NTRO). While the exact nature of the operations conducted by NTRO is classified, it is believed that it deals with research on imagery and communications using various platforms.[5][6][6]

The Joint Intelligence Committee (JIC), under the Cabinet Secretariat, is responsible for coordinating and analysing intelligence activities between R&AW, the Intelligence Bureau and the Defence Intelligence Agency (DIA). In practice, however, the effectiveness of the JIC has been varied.[22] With the establishment of the National Security Council in 1999, the role of the JIC has been merged with the NSC. R&AW's legal status is unusual, in that it is not an "Agency", but a "Wing" of the Cabinet Secretariat. Hence, R&AW is not answerable to the Parliament of India on any issue, which keeps it out of reach of the Right to Information Act.[23][24] This exemption was granted through Section 24 read with Schedule II of the act.[25] However, information regarding the allegations of corruption and human rights violations has to be disclosed.[25][26]

Objectives

The present R&AW[27] objectives include:

 • Monitoring the political, military, economic and scientific developments in countries which have a direct bearing on India's national security and the formulation of its foreign policy.
 • Moulding international public opinion and influence foreign governments with the help of the strong and vibrant Indian diaspora.
 • Covert Operations to safe guard India's National interests.
 • Anti – Terror Operations and neutralising terror elements posing a threat to India.

In the past, following the Sino-Indian war of 1962 and due to India's volatile relations with Pakistan, R&AW's objectives had also consisted the following:

 • To watch the development of international communism and the schism between the two big communist nations, the Soviet Union and China. As with other countries, both these powers had direct access to the communist parties in India.
 • To control and limit the supply of military hardware to Pakistan, from mostly European countries, America and more importantly from China.[5][6]

Organisational structure

Organisational structure of R&AW.

R&AW has been organised on the lines of the CIA.[28] The head of R&AW is designated Secretary (R) in the Cabinet Secretariat. Most of the previous chiefs have been experts on either Pakistan or China.[29] They also have the benefit of training in either the USA or the UK, and more recently in Israel.[30] The Secretary (R), is under the direct command of the Prime Minister, and reports on an administrative basis to the Cabinet Secretary, who reports to the Prime Minister. On a daily basis the Secretary (R) also reports to the National Security Adviser. Reporting to the Secretary (R) are:[31][32]

 • An Additional Secretary responsible for the Office of Special Operations and intelligence collected from different countries processed by large number of Joint Secretaries, who are the functional heads of various specified desks with different regional divisions/areas/countries: Area one – Pakistan; Area two – China and Southeast Asia; Area three – the Middle East and Africa; and Area four – other countries. Two Special Joint Secretaries, reporting to the Additional Secretary, head the Electronics and Technical Department which is the nodal agency for ETS, NTRO and the RRC.
 • The Directorate General of Security has two important sections – the Aviation Research Centre is headed by one Special Secretary and the Special Services Bureau controlled by two Special Secretaries.[33]

The internal structure of the R&AW is a matter of speculation, but brief overviews of the same are present in the public domain. Attached to the Headquarters of R&AW at Lodhi Road, New Delhi are different regional headquarters, which have direct links to overseas stations and are headed by a controlling officer who keeps records of different projects assigned to field officers who are posted abroad. Intelligence is usually collected from a variety of sources by field officers and deputy field officers; it is either preprocessed by a senior field officer or by a desk officer. The desk officer then passes the information to the Joint Secretary and then on to the Additional Secretary and from there it is disseminated to the concerned end user. R&AW personnel are called "Research Officers" instead of the traditional "agents". There is a sizeable number of female officers in R&AW even at the operational level. In recent years, R&AW has shifted its primary focus from Pakistan to China and have started operating a separate desk for this purpose.[31]

List of Secretaries

No. Name Took office Left office Notes
1 R. N. Kao 1968 1977 Founder of R&AW, ARC
Bangladesh Liberation War
Operation Smiling Buddha
•Amalgamation of Sikkim
ELINT operation with the CIA against China
2 K. Sankaran Nair 1977 1977 Resigned from service in protest of downgrading the designation of Head of R&AW as Director, R&AW instead of Secretary (R).
3 N. F. Suntook 1977 1983 Founder Director of RRC, ETS
• Executed operation Lal Dora
4 Girish Chandra Saxena 1983 1986 Collaborated with the Intelligence Agencies of United States, the erstwhile USSR, China, Iran, Afghanistan, Saudi Arabia, etc.
Kanishka Bombing
Operation Blue Star
5 S. E. Joshi 1986 1987 Continued collaboration with Intelligence Agencies
• During his tenure, the post of Director of RA&W was re-designated as Secretary (R) and this designation has continued since then.
6 A. K. Verma 1987 1990 Operation Cactus
Indian Peace Keeping Force
7 G. S. Bajpai 1990 1991 Counter Insurgency operations
8 N. Narasimhan 1991 1993
9 J. S. Bedi 1993 1993 Chief during 1993 Mumbai bombings • Specialist in China, Pakistan and counter terrorism.
10 A. S. Syali 1993 1996 •Increased economic surveillance
• Emphasis on advanced training and more recruitment
11 Ranjan Roy 1996 1997 Negotiation on Farkhor Air Base
12 Arvind Dave 1997 1999 Kargil War
Operation Shakti
13 A. S. Dulat 1999 2000 Negotiated with IC 814 hijackers[34][35]
•Tenure marred by allegations of incompetence and mishandling.
14 Vikram Sood 13 December 2000 31 March 2003 Founder of National Technical Facilities Organisation
15 C. D. Sahay 1 April 2003 31 January 2005 Revamped ARC
• Inauguration of R&AW headquarters at Lodhi Road, New Delhi
16 P. K. H. Tharakan 1 February 2005 31 January 2007 Was instrumental in setting up of Nuclear Command Authority (India)
• negotiated the end of Nepalese Civil War and helped warring parties to sign the Comprehensive Peace Accord.[36]
17 Ashok Chaturvedi 1 February 2007 31 January 2009 • Tenure marred by many allegations of nepotism and corruption
•Investigation of Samjhauta bombings
18 K. C. Verma 1 February 2009 30 December 2010 Investigation of 2008 Mumbai attacks
19 Sanjeev Tripathi 30 December 2010 29 December 2012
20 Alok Joshi 30 December 2012 30 December 2014
21 Rajinder Khanna 31 December 2014 31 December 2016 2015 Indian counter-insurgency operation in Myanmar
2016 Indian Line of Control strike
22 Anil Dhasmana 1 January 2017 26 June 2019 Operation Sunrise[disambiguation needed]
2019 Balakot airstrike
23 Samant Goel 26 June 2019 Incumbent Abrogation of Article 370 and 35A

Most of the Secretaries of Research and Analysis Wing have been Indian Police Service (IPS) officers. R. N. Kao and K. Sankaran Nair belonged to the Imperial Police (IP), of the British colonial days which was renamed as the Indian Police Service after Indian Independence in 1947. N. F. Suntook had served in the Indian Navy, then in the Indian Police Service and in the Indian Frontier Administration Service. Vikram Sood was from the Indian Postal Service (IPoS)and was later permanently absorbed in the RAS cadre.[37] Now he acts as Advisor to Fair Observer.[38] A. S. Dulat was an Indian Police Service officer deputed from the Intelligence Bureau, while K. C. Verma is an ex-Intelligence Bureau officer. All the chiefs have been experts on China or Pakistan except for Ashok Chaturvedi, who was an expert on Nepal.[29]

Designations at R&AW

Recruitment

Initially, R&AW relied primarily on trained intelligence officers who were recruited directly. These belonged to the external wing of the Intelligence Bureau. Candidates are recruited from the Indian Armed Forces, Police[39] and Indian Revenue Service Officers.[40][41] Later, R&AW began directly recruiting graduates from universities. However owing to allegations of nepotism in appointments,[42] in 1983 R&AW created its own service cadre, the Research and Analysis Service (RAS) to absorb talent from other Group A Civil Services, under the Central Staffing Scheme.[43] Direct recruitment at Class I executive level is from Civil services officers undergoing Foundation course at Lal Bahadur Shastri National Academy of Administration. At the end of the course, R&AW conducts a campus interview. Based on a selection of psychological tests and the interview, candidates are inducted into R&AW for a lien period of one year. During this period, they have an option of rejoining their parent service (if they wish to) after which they can be permanently absorbed into the Research and Analysis Service. Delhi-based security think tank Institute for Defence Studies and Analyses noted in one of its reports that R&AW suffered from the 'tail-end syndrome' where the 'bottom of the entrance lists' of those qualifying the UPSC examinations were offered jobs.[44] Additionally, recruitment is also by lateral deputation from the Officer corps of Armed Forces or Group A Civil Service Officers.[45] The Civil and Defence Service Officers permanently resign their cadre and join the RAS.[46] However, according to recent reports, officers can return to their parent cadre after serving a specific period in the agency if they wish to.[47] Most of the secretaries have been officers from the IPS and other posts are held by IRS and IFS officers. R&AW also employs a number of linguists and other experts in various fields.[48] The service conditions of R&AW officers are governed by the Research and Analysis Wing (Recruitment, Cadre and Service) Rules, 1975.[49]

Training

Basic training

Basic training commences with 'pep talks' to boost the morale of the new recruit. This is a ten-day phase in which the inductee is familiarised with the real world of intelligence and espionage, as opposed to the spies of fiction. Common usages, tradecraft techniques and classification of information are taught. Financial and economic analysis, space technology, information security, energy security and scientific knowledge is imbibed to the trainees. The recruit is made to specialise in a foreign language and introduced to Geostrategic analysis. Case studies of other agencies like CIA, KGB, ISI, Mossad and MI6 are presented for study. The inductee is also taught that intelligence organisations do not identify who is friend and who is foe, the country's foreign policy does. Basic classroom training in tactics and language are imparted to R&AW officers at the residential Training and Language Institute in Gurgaon.[50][51][52] A multi-disciplinary school of economic intelligence is also being set up in Mumbai to train intelligence officers in investigating economic crimes like money laundering for terror purposes etc.[53]

Advanced training

After completing 'Basic Training' the recruit is now attached to a Field Intelligence Bureau (FIB). His/her training here lasts for 1–2 years. He/she is given firsthand experience of what it was to be out in the figurative cold, conducting clandestine operations. During night exercises under realistic conditions, he/she is taught infiltration and exfiltration. He/she is instructed to avoid capture and if caught, how to face interrogation. He/she learns the art of reconnoitre, making contacts, and, the numerous skills of operating an intelligence mission. At the end of the field training, the new recruit is brought back to the school for final polishing. Before his deployment in the field, he/she is given exhaustive training in the art of self-defence mainly Krav Maga, and the use of technical espionage devices. He/she is also drilled in various administrative disciplines so that he could take his place in the foreign missions without arousing suspicion. He/she is now ready to operate under the cover of an Embassy to gather information, set up his own network of informers, moles or operatives as the task may require. Field and arms training is provided in the Indian Military Academy Headquarters at Dehradun.[7][54] The training model has been criticised as being 'archaic and too police-centric' and not incorporating 'modern technological advances in methods of communication' etc.

Functions and methods

Activities and functions of R&AW are highly confidential and declassification of past operations are uncommon unlike agencies like CIA, MI6 and Mossad who have many of their activities declassified. The Secretary (R) reported to the Vohra Committee that R&AW offices abroad have limited strength and are largely geared to the collection of military, economic, scientific, and political intelligence. R&AW monitors the activities of certain organisations abroad only insofar as they relate to their involvement with narco terrorist elements and smuggling arms, ammunition, explosives, etc. into India.[55] It does not monitor the activities of criminal elements abroad, which are mainly confined to normal smuggling without any links to terrorist elements. However, if there is evidence to suggest that certain organisations have links with Intelligence agencies of other countries, and that they are being used or are likely to be used by such countries for destabilising India's economy, it would become R&AW's responsibility to monitor their activities.[5][6]

The primary mission of R&AW includes aggressive intelligence collection via espionage, psychological warfare, subversion, sabotage, and assassinations.[56] R&AW maintains active collaboration with other secret services in various countries. Its contacts with FSB of Russia, NDS, the Afghan agency, Israel's Mossad, the CIA and MI6 have been well-known, a common interest being Pakistan's nuclear programme.[57] R&AW has been active in obtaining information and operating through third countries like Afghanistan, the United Kingdom, Hong Kong, Myanmar and Singapore.[5]

R&AW obtains information critical to Indian strategic interests both by overt and covert means. The data is then classified and filed with the assistance of the computer networks. International business houses, information technology sector and media centres can easily absorb R&AW operatives and provide freedom of movement.[5][6] A task force report prepared by a New Delhi-based security think tank highlighted that R&AW operatives have inadequate non-official cover for overseas operations which 'limits access to spot real targets' and causes issues on handling 'high-value assets'.[44]

Operations

Some of the known activities and operations of RAW are as follows:

ELINT operations aimed at China

Electronic signals intelligence operations aimed at China:[58] After China tested its first nuclear weapons on 16 October 1964, at Lop Nur, Xinjiang, India and the USA shared a common fear about the nuclear capabilities of China.[59] Owing to the extreme remoteness of Chinese testing grounds, strict secrecy surrounding the Chinese nuclear programme, and the extreme difficulty that an Indian or American would have passing themselves off as Chinese, it was almost impossible to carry out any HUMINT operation. So, the CIA in the late 1960s decided to launch an ELINT operation along with RAW and ARC to track China's nuclear tests and monitor its missile launches. The operation, in the garb of a mountaineering expedition to Nanda Devi involved celebrated Indian climber M S Kohli who along with operatives of Special Frontier Force and the CIA – most notably Jim Rhyne, a veteran STOL pilot – was to place a permanent ELINT device, a transceiver powered by a plutonium battery, that could detect and report data on future nuclear tests carried out by China.[60] The monitoring device was near successfully implanted on Nanda Devi, when an avalanche forced a hasty withdrawal.[61] Later, a subsequent mountain operation to retrieve or replant the device was aborted when it was found that the device was lost. Recent reports indicate that radiation traces from this device have been discovered in sediment below the mountain.[62] However, the actual data is not conclusive.

In more recent time, under a security agreement with Mongolia, R&AW along with NTRO have set up cybertapping infrastructure on the main internet communication cable in Mongolia which links rest of the world to China. Giving India unparalleled access to monitor and intercept outgoing and incoming internet traffic from China.[63][non sequitur]

Bangladesh liberation and aftermath

Liberation of Bangladesh and its aftermath:[64][65] In the early 1970s the army of Pakistan launched military crackdown in response to the Bangladesh independence movement.[66][67] Nearly 10 million refugees fled to India. R&AW was instrumental in the formation of the Bangladeshi guerilla organisation Mukti Bahini and responsible for supplying information, providing training and heavy ammunition to this organisation. It is also alleged that R&AW planned and executed the 1971 Indian Airlines hijacking as a false flag operation to ban overflight by Pakistani aircraft and disrupt Pakistani troop movement in East Pakistan.[7] Special Frontier Force, the paramilitary wing of R&AW actively participated in military operations especially in the Chittagong Hill Tracts.[68] The war ended in the successful creation of Bangladesh. However, four years later Sheikh Mujibur Rahman was assassinated on 15 August 1975 at his residence.[69] RAW operatives claimed that they had advance information about Mujib-ur-Rahman's assassination but Sheikh Mujib tragically ignored inputs.[13] He was killed along with 40 members of his family. R&AW thus failed to prevent the assassination which led to the loss of a charismatic leader who was appreciative of India for its help. Later, R&AW successfully thwarted plans of assassinating Sheikh Hasina Wazed, daughter of Mujibur Rahman, by Islamist extremists.[70]

Operation Smiling Buddha

Operation Smiling Buddha was the name given to India's nuclear programme. The task to keep it under tight wraps for security was given to RAW.[71] This was the first time that R&AW was involved in a project inside India. On 18 May 1974, India detonated a 15-kiloton plutonium device at Pokhran and became a member of the nuclear club.[6]

Amalgamation of Sikkim

In 1947 Sikkim became a protectorate under India, which controlled its external affairs, defence, diplomacy and communications. It is alleged that in 1972 R&AW was authorised to install a pro-Indian democratic government there.[6][72] After widespread rioting and demonstration against the King of Sikkim in 1975 a referendum was held in which 97.5% of the electorate (in a nation where 59% of the population could vote) voted to join the Indian Union. On 16 May 1975, Sikkim officially became the 22nd state of the Indian Union, and the monarchy was abolished.[73]

Kahuta's Blueprint

The Blueprint of Khan Research Laboratories in Kahuta:[74][75] Kahuta is the site of the Khan Research Laboratories (KRL), Pakistan's main nuclear weapons laboratory as well as an emerging centre for long-range missile development. The primary Pakistani missile-material production facility is located at Kahuta, employing gas centrifuge enrichment technology to produce Highly Enriched Uranium (HEU). R&AW first confirmed Pakistan's nuclear programs by analysing the hair samples snatched from the floor of barber shops near KRL; which showed that Pakistan had developed the ability to enrich uranium to weapons-grade quality. RAW agents knew of Kahuta Research Laboratories from at least early 1978,[76] when the then Indian Prime Minister, Morarji Desai, accidentally thwarted R&AW's operations on Pakistan's covert nuclear weapons program. In an indiscreet moment in a telephone conversation one day, Morarji Desai informed the then Pakistan President, Zia-ul-Haq, that India was aware of Pakistan's nuclear weapons program. According to later reports, acting on this "tip-off", Pakistani Intelligence eliminated RAW's sources on Kahuta, leaving India in the dark about Pakistan's nuclear weapons program from then on.[6][7][77]

Operation Lal Dora

In February 1983, Mauritian Prime Minister Anerood Jugnauth requested assistance from Mrs Indira Gandhi in the event of a coup by rival politician Paul Bérenger. In March 1983, Gandhi ordered the Indian Army and Navy to prepare for a military intervention against a possible coup against the Jugnauth government. But the military intervention was put off by Mrs. Gandhi, after a squabble between the Indian Navy and Army, on who would lead the operation. Instead, she chose to task the Research and Analysis Wing's then chief, Nowsher F. Suntook, with supervising a largely intelligence-led operation to reunite the Indian community of Mauritious whose fracturing along ideological and communal lines had allowed Mr. Berenger to mount a political challenge.[78]

Operation Meghdoot

R&AW received information from the London company which had supplied Arctic-weather gear for Indian troops from Northern Ladakh region some paramilitary forces that Pakistan too had bought similar Arctic-weather gear.[79] This information was shared with Indian Army which soon launched Operation Meghdoot to take control of Siachen Glacier with around 300[79] acclimatised troops were airlifted to Siachen before Pakistan could launch any operation resulting in Indian head start and eventual Indian domination of all major peaks in Siachen.[79]

Kanishka Bombing case

The Kanishka Bombing case:[80][81][82] On 23 June 1985 Air India's Flight 182 was blown up near Ireland and 329 people died. On the same day, another explosion took place at Tokyo's Narita airport's transit baggage building where baggage was being transferred from Cathay Pacific Flight No CP 003 to Air India Flight 301 which was scheduled for Bangkok. Both aircraft were loaded with explosives from Canadian airports. Flight 301 got saved because of a delay in its departure. This was considered as a major setback to R&AW for failing to gather enough intelligence about the Khalistani terrorists.[83][84]

Special Operations

In the mid-1980s, R&AW set up two covert groups, Counterintelligence Team-X(CIT-X) and Counterintelligence Team-J(CIT-J), the first directed at Pakistan[85] and the second at Khalistani groups.[86] Rabinder Singh, the RAW double agent who defected to the United States in 2004, helped run CIT-J in its early years. Both these covert groups used the services of cross-border traffickers to ferry weapons and funds across the border, much as their ISI counterparts were doing. According to former RAW official and noted security analyst B. Raman, the Indian counter-campaign yielded results. "The role of our cover action capability in putting an end to the ISI's interference in Punjab", he wrote in 2002, "by making such interference prohibitively costly is little known and understood." These covert operations were discontinued during the tenure of IK Gujral and were never restarted.[87] As per B Raman a former RAW Additional Secretary, such covert operations were successful in keeping a check on ISI and were "responsible for ending the Khalistani insurgency".[88] He also notes that a lack of such covert capabilities, since they were closed down in 1997, has left the country even more vulnerable than before and says that developing covert capabilities is the need of the hour.[89]

Operation Cactus

Operation Cactus in Maldives:[90] In November 1988, the People's Liberation Organisation of Tamil Eelam (PLOTE), composed of about 200 Tamil secessionist rebels, invaded Maldives. At the request of the president of Maldives, Maumoon Abdul Gayoom, the Indian Armed Forces, with assistance from RAW, launched a military campaign to throw the mercenaries out of Maldives. On the night of 3 November 1988, the Indian Air Force airlifted the 6th parachute battalion of the Parachute Regiment from Agra and flew them over 2,000 km to Maldives. The Indian paratroopers landed at Hulule and restored the Government rule at Malé within hours. The operation, labelled Operation Cactus, also involved the Indian Navy. Swift operation by the military and precise intelligence by R&AW quelled the insurgency.[6]

Operations in Sri Lanka

Covert operations in Sri Lanka:[91][92] RAW started training the LTTE to keep a check on Sri Lanka,[93] which had helped Pakistan in the Indo-Pak War by allowing Pakistani ships to refuel at Sri Lankan ports. However, the LTTE created a lot of problems and complications and the then Prime Minister of India Rajiv Gandhi was forced to send the Indian Peace Keeping Force (IPKF) in 1987 to restore normalcy in the region. The disastrous mission of the IPKF was blamed by many on the lack of coordination between the IPKF and RAW. Its most disastrous manifestation was the Heliborne assault on LTTE HQ in the Jaffna University campus in the opening stages of Operation Pawan. The site was chosen without any consultation with the RAW. The dropping paratroopers became easy targets for the LTTE. A number of soldiers were killed. The assassination of Rajiv Gandhi is also blamed as a fallout of the failed RAW operation in Sri Lanka.[94][better source needed]

Anti-Apartheid Movement

R&AW trained the intelligence officers of many independent African countries and assisted the anti-apartheid struggles in South Africa and Namibia. Retired R&AW officers were deputed to work in training institutes of intelligence agencies of some African states.[95]

Operation Chanakya

Operation Chanakya in Kashmir:[96] This was the RAW operation in the Kashmir region to infiltrate various ISI-backed Kashmiri separatist groups and restore peace in the Kashmir valley. R&AW operatives infiltrated the area, collected military intelligence, and provided evidence about ISI's involvement in training and funding Kashmiri separatist groups.[97][98] RAW was successful not only in unearthing the links between the ISI and the separatist groups, but also in infiltrating and neutralising the militancy in the Kashmir valley.[99][100][101] RAW is also credited for creating a split in the Hizb-ul-Mujahideen.[102] Operation Chanakya also marked the creation of pro-Indian groups in Kashmir like the Ikhwan-ul-Muslimeen, Muslim Mujahideen etc. These counter-insurgencies consist of ex-militants and relatives of those slain in the conflict. Ikhwan-ul-Muslimeen leader Kokka Parrey was himself assassinated by separatists.[5]

Overthrowing monarchy in Nepal

In 1990, RAW launched a covert operation to overthrow the absolute monarchy system in Nepal. The operation involved building unity among various political parties in Nepal against the Monarchy and raising covert assets for the purpose.[103][104]

Against Jamat-e-Islami in Bangladesh

Covert operation against Jamat-e-Islami terror camps in Bangladesh:[105] Months after Begum Khaleda Zia swept Bangladesh election in February 1991, India's external spy agency Research & Analysis Wing (R&AW) was alarmed over increased harassment of pro-India politicians, large-scale radicalisation and meticulously planned infiltration of trained jihadis into Indian territory by Jamaat-e-Islami, that was operating as a semi-autonomous political force under the newly elected government of Bangladesh Nationalist Party (BNP).In early 1992, after gathering accurate leads on Jamaat cells, tactics and networks, the R&AW spies launched a daring operation in the Bangladesh sanctuary and dismantled terror camps using resilient tradecraft and a determined group of assets handpicked by a R&AW handler. Several Jamaat terror training camps located along the border and their facilities in the Satkhira, Khulna, Chittagong, Rajshahi and Jessore districts were bombed by the R&AW assets. RAW also targeted an ISI safe house in the capital city Dhaka, bringing down the entire building. The operation helped the Indian security establishment to put a lid on the radical organisation’s infiltration into India for the time being.

Help to the Northern Alliance

After the rise of Pakistan backed Taliban in Afghanistan, India decided to side with the Northern Alliance[106] By 1996, R&AW had built a 25-bed military hospital[107] at the Farkhor Air Base.[108] This airport was used by the Aviation Research Centre, the reconnaissance arm of RAW, to repair and operate the Northern Alliance's aerial support. This relationship was further cemented in the 2001 Afghan war. India supplied the Northern Alliance high altitude warfare equipment worth around US$8–10 million.[109][110] R&AW was the first intelligence agency to determine the extent of the Kunduz airlift.[111][112]

Kargil War

R&AW was heavily criticised in 1999, following the Pakistani incursions at Kargil. Critics accused R&AW of failing to provide intelligence that could have prevented the ensuing ten-week conflict that brought India and Pakistan to the brink of a full-scale war.[113] While the Army has been critical of the information they received R&AW has pointed the finger at the politicians, claiming they had provided all the necessary information. However, R&AW was successful in intercepting a telephonic conversation between Pervez Musharraf, the then Pakistan Army Chief who was in Beijing and his chief of staff Lt. Gen. Mohammed Aziz in Islamabad.[114] This tape was later published by India to prove Pakistani involvement in the Kargil incursion.[114][115] In 2011, a think tank report[116] stated that RAW had warned in its October 1998 assessment that Pakistan Army might launch a limited swift offensive with possible support of alliance partners, however the government ignored such reports.[117][118][119]

Operation Leech

Surrounded by Arakanese and dense forest, Myanmar had always been a worrisome point for Indian intelligence. India has sought to promote democracy and install friendly governments in the region. To these ends, RAW cultivated Burmese rebel groups and pro-democracy coalitions, especially the Kachin Independence Army (KIA). India allowed the KIA to carry a limited trade in jade and precious stones using Indian territory and even supplied them weapons. It is further alleged that KIA chief Maran Brang Seng met the RAW chief in Delhi twice. However, when the KIA became the main source of training and weapons for all northeastern rebel groups, R&AW initiated an operation, code named Operation Leech, to assassinate the leaders of the Burmese rebels as an example to other groups. in 1998, six top rebel leaders, including military wing chief of National Unity Party of Arakans (NUPA), Khaing Raza, were shot dead and 34 Arakanese guerrillas were arrested and charged with gunrunning.[6][120]

War on Terror

Although R&AW's contribution to the War on Terror is highly classified, the organisation gained some attention in the Western media after claims that it was assisting the United States by providing intelligence on Osama Bin Laden and the Taliban's whereabouts. Maps and photographs of terrorist training camps in Afghanistan and Pakistan along with other evidence implicating Osama bin Laden in terrorist attacks were given to US intelligence officials. RAW's role in the War on Terror may increase as US intelligence has indicated that it sees RAW as a more reliable ally than Pakistani intelligence. It has further come to light that a timely tip-off by RAW helped foil a third assassination plot against Pakistan's former President, General Pervez Musharraf.[7][121]

2008 Mumbai attacks

About 2–6 months before 26/11 Mumbai attacks R&AW had intercepted several telephone calls through SIGINT[122] which pointed at impending attacks on Mumbai Hotels by Pakistan-based terrorists,[123] however there was a coordination failure and no follow up action was taken.[124] Few hours before the attacks, a RAW technician monitoring satellite transmissions picked up conversations between attackers and handlers, as the attackers were sailing toward Mumbai. The technician flagged the conversations as being suspicious and passed them on to his superiors. RAW believed that they were worrying and immediately alerted the office of the National Security Advisor. However the intelligence was ignored.[125] Later, just after the terrorists had attacked Mumbai, RAW technicians started monitoring the six phones used by the terrorists and recorded conversations between the terrorists and their handlers.[126] On 15 January 2010, in a successful snatch operation R&AW agents nabbed Sheikh Abdul Khwaja, one of the handlers of the 26/11 attacks, chief of HuJI India operations and a most wanted terror suspect in India, from Colombo, Sri Lanka and brought him over to Hyderabad, India for formal arrest.[127]

Snatch operations with IB

In late 2009, investigative journal The Week ran a cover story on one of India's major clandestine operations that the R&AW ran with Intelligence Bureau to nab terrorists infiltrating India, via Nepal and other neighbouring countries.[128] To bypass the lengthy extradition process, R&AW conducts snatch operations to nab suspects from various foreign countries. The suspect is brought to India, interrogated in black sites, later shown as arrested at an airport or border post and is usually produced before a court. With emergence of Nepal as a terror transit point R&AW and the IB started closely monitoring the movement of suspected terrorists in Nepal. According to The Week, in last decade there has been close to 400 successful snatch operations conducted by R&AW and/or IB in Nepal, Bangladesh and other countries. Some famous snatches netted Bhupinder Singh Bhuda of the Khalistan Commando Force, Lashkar militant Tariq Mehmood and Abdul Karim Tunda,[129][130] Sheikh Abdul Khwaja, one of the handlers of the 2008 Mumbai attacks, Yasin Bhatkal founder leader of the proscribed terrorist organisation Indian Mujahideen etc. most of the suspects are kept at Tihar Jail.[131]

2015 Sri Lankan presidential election

It was alleged by the Sri Lankan newspaper The Sunday Times, that R&AW had played a role in uniting the opposition, to bring about the defeat of Mahinda Rajapaksa. There had been growing concern in the Indian government, on the increasing influence of economic and military rival China in Sri Lankan affairs. Rajapaksa further upped the ante by allowing 2 Chinese submarines to dock in 2014, without informing India, in spite of a stand still agreement to this effect between India and Sri Lanka. The growing Chinese tilt of Rajapaksa was viewed by India with unease. Further, it was alleged, that a RAW agent, helped coordination of talks within the opposition, and convincing former PM Ranil Wickremasinghe not to stand against Rajapaksa, but to choose a common opposition candidate, who had better chances of winning. The agent is also alleged to have been in touch with Chandrika Kumaratunga, who played a key role in convincing Maithripala Sirisena to be the common candidate.[132] However these allegations were denied by the Indian Government[133] and the Sri Lankan Foreign Minister Mangala Samaraweera.[134]

Controversies

Criticism

From its inception R&AW has been criticised for being an agency not answerable to the people of India (R&AW reports to Prime Minister only). Fears arose that it could turn into the KGB of India. Such fears were kept at bay by the R&AW's able leadership (although detractors of R&AW and especially the Janata Party have accused the agency of letting itself be used for terrorising and intimidating opposition during the 1975–1977 Emergency). The main controversy which has plagued R&AW in recent years is over bureaucratisation of the system with allegations about favouritism in promotions, corruption, ego clashes, no financial accountability,[44] inter-departmental rivalry, etc.[135][136][137][138] R&AW also suffers from ethnic imbalances in the officer level.[139] Noted security analyst and former Additional Secretary B. Raman has criticised the agency for its asymmetric growth; "while being strong in its capability for covert action it is weak in its capability for intelligence collection, analysis and assessment. Strong in low and medium-grade intelligence, weak in high-grade intelligence. Strong in technical intelligence, weak in human intelligence. Strong in collation, weak in analysis. Strong in investigation, weak in prevention. Strong in crisis management, weak in crisis prevention."[140][141]

Corruption cases

 • In the edition of 8 February 2010 Outlook Magazine reported on former R&AW Chief, Ashok Chaturvedi, using Government of India funds to take his wife along on international trips. After retirement, Chaturvedi had a diplomatic passport issued for himself and his wife. Per Outlook Magazine: "Only grade 'A' ambassadors—usually IFS officers posted in key countries like the UK and US—are allowed to hold diplomatic passports after retirement. The majority, who do not fit that bill, hold passports issued to ordinary citizens. In fact, all former R&AW chiefs Outlook spoke to confirmed they had surrendered their diplomatic passports the day they retired. And their spouses weren't entitled to diplomatic passports even while they were in service."[142]
 • In September 2007, R&AW was involved in a controversy due to a high-profile CBI raid at the residence of Major General (retired) V K Singh, a retired Joint Secretary of R&AW who has recently written a book on R&AW where it was alleged that political interference and corruption in the intelligence agency has made it vulnerable to defections. One of the instances of corruption mentioned in the book was the preference given by R&AW departments towards purchasing intelligence from the Rohde and Schwarz company.[143] A reason for such corruption as explained by the author is that "...R&AW was not answerable to any outside agency – the control of the Prime Minister's Office was perfunctory, at best – many officers thought that they were not only above the law but a law unto themselves."[144] A case under the Official Secrets Act has also been filed against V K Singh.[145]
 • On 19 August 2008 the R&AW Director (Language) who was also head of the R&AW Training Institute in Gurgaon from 2005[146] tried to commit suicide in front of Prime Minister's Office, alleging inaction and wrong findings to a sexual harassment complaint filed against a Joint Secretary, who was on deputation to R&AW.[147][148] She was discharged from duty on the ground that she was mentally unfit[149] and that her identity was disclosed.[150] She was later separately charged with criminal trespass,[151] human trafficking[152] and for her repeated attempts to commit suicide.[150] The Central Administrative Tribunal (CAT) ordered R&AW to reinstate her[153] however R&AW filed an appeal against the CAT order which is pending before Delhi High Court.[154] On 20 January 2011 she was sent for psychological evaluation[155] and medical detention by a Delhi High Court judge when she tried to strip herself in the court protesting over the slow pace of her trial.[156][157] The psychological evaluation report stated that 'she may be suffering a mental problem due to loss of job and her continuous run-ins at the courts, but she was certainly not suffering from any permanent or grave mental disorder.'[150] On 15 December 2014, the Supreme Court of India quashed the 2008 media release, which proclaimed Ms. Bhatia as mentally unstable, on the ground that it affected the "dignity, reputation and privacy of a citizen".[158]
 • A senior technical officer was arrested by CBI on graft charges, on 4 February 2009. The scientist, a Director level employee, worked in the division that granted export licenses to companies dealing in "sensitive" items, including defence-related equipment. He was accused of demanding and accepting a bribe of ₹ 100,000 from a Chennai based manufacturer for obtaining an export license.[159][160]
 • In September 2009, seven Additional Secretaries from the RAS cadre had gone on protest leave after A. B. Mathur, an IPS officer, superseded them to the post of Special Secretary.[161][162] Over the years the tussle between the RAS cadre and officers on deputation from IPS cadre has caused friction in the working of the agency.[163]

Defections and spy scandals

 • In the early 1980s, K.V. Unnikrishnan, a 1962 batch IPS officer, who was posted at R&AW station in Colombo was honey-trapped by CIA. Between 1985 and 1987 when he was deputed as the station chief at Chennai, coordinating Sri Lanka operations, he gave away information to his handler on training and arming Tamil groups including LTTE, the Indian government's negotiating positions on the peace accord with Sri Lanka and the encryption code used by the agency. He was caught by IB counter-intelligence in 1987, spent a year in Tihar jail and was dismissed from IPS cadre.[164][165][166]
 • In 2004, there was a spy scandal involving the CIA.[167] Rabinder Singh, Joint Secretary and the head of R&AW's South East Asia department, defected to America on 5 June 2004. R&AW had already become suspicious about his movements and he was under surveillance for a very long time. Soon he was confronted by Counter Intelligence officials on 19 April 2004. Despite all precautions, Rabinder Singh managed to defect with 'sensitive files' he had allegedly removed from R&AW's headquarters in south New Delhi. This embarrassing fiasco and national security failure were attributed to weak surveillance, shoddy investigation, and lack of coordination between the Counter Intelligence and Security, Intelligence Bureau (IB) and R&AW.[168] According to unconfirmed reports, Singh has surfaced in Virginia, USA.[169] Recently in an affidavit submitted to the court, R&AW deposed that Singh has been traced in New Jersey.[7][170] It has been speculated in the book Mission R&AW that although the CIA was found directly involved in compromising Singh and Unnikrishnan, at least eight other R&AW officers managed to clandestinely migrate and settle in foreign countries like the US and Canada with the help of their spy agencies.[171]
 • In 2007, there was a spy scandal involving Bangladesh.[172] A Bangladeshi DGFI agent concealed his nationality before joining R&AW, and was known by the name of Diwan Chand Malik in the agency. He was known to have some important intel which was damaging for the national security. He joined the agency in 1999 and used to live in East Delhi. A case of cheating and forgery was filed against him at the Lodhi Colony police station on the basis of a complaint by a senior R&AW official.[173]
 • On 25 March 2016, Pakistan claimed that they arrested a RAW operative by the name of Kulbhushan Jadhav who was operating in Balochistan province under the covername Hussain Mubarak Patel. Pakistan claimed that he was carrying a passport under that fake identity and used to operate a jewellery shop in Chahbahar, Iran. He is believed to be a serving commander-ranked officer in Indian Navy.[174][175][176] According to a section of Pakistani media, he was involved in terrorist incidents in Karachi and Balochistan, most notably the terrorist attack on a bus full of Shia passengers in Safoora Goth, Karachi.[177] However, Indian MEA said that though Jadhav was an Indian Navy officer who retired prematurely, but he has no link with the government.[178] The Indian High Commission has also sought consular access to Jadhav but Pakistan has not agreed to it [179] and Pakistan leaked some information without realising glaring loopholes in the same. The Iranian President Hassan Rouhani also dismissed Pakistan's claim and stated them as mere rumours.[179] According to an Indian official, Jadhav owns a cargo business in Iran and had been working out of Bandar Abbas and Chabahar ports. "It appears that he strayed into Pakistani waters. But there is also a possibility that he was lured into Pakistan sometime back and fake documents were created on him.[179]

Notable officers

In popular culture

Unlike in the Western cultural sphere, which has portrayed its foreign intelligence agencies (such as the CIA and MI6) in different media forms, Indian authors and actors have been shy to explore the area of espionage, especially R&AW, until the 1990s. Unlike CBI, the federal investigative agency of India, whose existence is known to the majority of people, R&AW receives little to no attention from the populace, which seems to be unaware of the existence of such an organisation or even India's internal intelligence agency, the Intelligence Bureau (IB). Excessive secrecy surrounding activities and rare declassification of the information are considered to be the major reasons behind this.

Books have been written by former chiefs of RAW. Vikram Sood, a former head of RAW can be seen in the photograph, during the book launch of his book The Unending Game, in New Delhi.[180] Another RAW chief A. S. Dulat has also recently published books chronicling certain tales of RAW such as The Spy Chronicles.[181][182]

Nevertheless, there were films which refer to 'agents' and 'espionage', like Aankhen (1968, Ramanand Sagar Production, starring Dharmendra, Mala Sinha),[183] Prem Pujari starring Dev Anand in 1970, Hindustan Ki Kasam (starring Raaj Kumar, Priya Rajvansh in 1973) and Highway (starring Suresh Gopi, Bhanupriya) including some modern films such as Romeo Akbar Walter(RAW) in 2019 . However, since the late 1990s and early 2000 the following Bollywood and other regional films have openly mentioning R&AW and its allied units, with the intelligence agencies at the centre of the plot.

The thriving entertainment channels in India have started to tap into the theme of Intelligence agencies. 2612 which used to air on Life OK, featured Cabir Maira as a R&AW agent Anand Swami who helps a STF officer Randeep Rathore to save the country from a terrorist attack. Time Bomb 9/11, a series aired on Zee TV, featured Rajeev Khandelwal in the role of a R&AW field officer who attempts to defuse a nuclear bomb set in India, as well as saving the life of the Indian prime minister. Zee Bangla featured a serial named Mohona where the chief protagonist is a R&AW officer. Sajda Tere Pyar Mein a series on Star Plus, features Shaleen Bhanot in the role of a R&AW officer who asks a young woman named Aliya for help in catching a spy named Mahendra Pratap. The Indian version of 24 has a host of characters affiliated to R&AW. The 2018 webseries Sacred Games has a RAW agent played by Radhika Apte.[202]

Some academic commentators have linked the increasing surfeit of Indian films and TV series on espionage thriller genre, where an Indian hero staves off impending global catastrophe, as a marker of an aspirational Pax Indica not based on 'older paradigms of internationalism based on universal brotherhood and non-violent pacifism associated with Gandhi and Nehru' but on the motif of an increasingly assertive potential superpower.[203][204]

See also

References

 1. ^ "Again RAW officer under cloud, IB searches his office, seals computer". The Indian Express. 17 June 2006. Retrieved 23 July 2018.
 2. ^ Raman, B. (7 March 2000). "South Asia Analysis Group: Papers: The Kargil Review Committee Report". South Asia Analysis Group. Archived from the original on 13 June 2010. Retrieved 28 September 2009.
 3. ^ Narayanan, M K (18 May 2015). "To win before the war". The Outlook. Archived from the original on 17 May 2015. Retrieved 18 May 2015.
 4. ^ Malhotra, Jyoti (15 August 2007). "What's the score on India's covert operations". The Telegraph. Calcutta, India. Archived from the original on 10 April 2012.
 5. ^ a b c d e f g h i j "B-Net:Reference Publications:India, Intelligence and Security:Encyclopedia of Espionage, Intelligence, and Security (2004)". Findarticles.com. 2 June 2009. Archived from the original on 6 March 2010. Retrieved 11 October 2009.
 6. ^ a b c d e f g h i j k l "Federation of American Scientists". Fas.org. Archived from the original on 3 December 2009. Retrieved 11 October 2009.
 7. ^ a b c d e f g h John Pike. "Global Security". Global Security. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 11 October 2009.
 8. ^ "RAW: India's External Intelligence Agency". Council on Foreign Relations. Archived from the original on 7 July 2012. Retrieved 2 July 2012.
 9. ^ "Research and Analysis Wing (RAW) – India Intelligence Agencies". Fas.org. Archived from the original on 21 June 2012. Retrieved 2 July 2012.
 10. ^ John Pike. "Research and Analysis Wing (RAW)- India Intelligence Agencies". Globalsecurity.org. Archived from the original on 26 June 2012. Retrieved 2 July 2012.
 11. ^ "RAW: An Instrument Of Indian Imperialism By Isha Khan". countercurrents.org. Archived from the original on 25 March 2016. Retrieved 25 March 2016.
 12. ^ "Balakot strategist Samant Goel is new RAW chief, Kashmir expert Arvind Kumar IB director". India Today. 26 June 2019. Retrieved 26 June 2019.
 13. ^ a b Sainis, Sunil (March–April 2002). "Obituary:Rameshwar Nath Kao (1918–2002)". Volume 4(5). Bharat Rakshak Monitor. Archived from the original on 20 May 2009. Retrieved 28 September 2009.
 14. ^ a b Shaffer, Ryan (2015). "Unraveling India's Foreign Intelligence: The Origins and Evolution of the Research and Analysis Wing". International Journal of Intelligence and CounterIntelligence. 28 (2): 252–289. doi:10.1080/08850607.2015.992754.
 15. ^ Yadav, Yatish (28 April 2013). "Intelligence agencies run into babu bind". The Sunday Standard. New Delhi. Archived from the original on 4 July 2013. Retrieved 21 May 2013.
 16. ^ "The CIA's Secret War in Tibet". Vayu-sena.tripod.com. Archived from the original on 14 March 2010. Retrieved 28 September 2009.
 17. ^ India vs. Pakistan Archived 13 October 2007 at the Wayback MachineRetrieved 11 April 2007..
 18. ^ The Spin and Swing of RAW Orchestra Archived 14 August 2014 at the Wayback MachineRetrieved 11 April 2007..
 19. ^ Henderson, Robert W. (2003). Brassey's International Intelligence Yearbook: 2003 Edition (Brassey's International Intelligence Yearbook (Paperback)). Brassey's Inc. p. 78. ISBN 978-1-57488-550-7. Archived from the original on 8 January 2016.
 20. ^ Shaffer, Ryan (2017). "Significant Distrust and Drastic Cuts: The Indian Government's Uneasy Relationship with Intelligence". International Journal of Intelligence and CounterIntelligence. 30 (3): 522–531. doi:10.1080/08850607.2017.1263529.
 21. ^ Shaffer, Ryan (2017). "Indian intelligence revealed: an examination of operations, failures and transformations". Intelligence and National Security. 32 (4): 598–610. doi:10.1080/02684527.2017.1327135.
 22. ^ Dixit, J. N. (Jyotindra Nath) (1996). My South Block years: memoirs of a foreign secretary. New Delhi: UBS Publishers' Distributors. p. 418. ISBN 978-81-7476-132-3. Archived from the original on 8 January 2016.
 23. ^ Dept. Right to Information Archived 14 March 2007 at the Wayback Machine which are excluded
 24. ^ However notwithstanding that they are exempt from the Right to Information Act, Research and Analysis Wing (R&AW) has conveyed, in response to an RTI petition filed by Anuj Dhar, that they aren't holding any information on Subhas Chandra Bose RAW says no info on Netaji, but the slip shows. Archived 15 March 2007 at the Wayback Machine
 25. ^ a b "Section 24 in The Right To Information Act, 2005". indiankanoon.org. Archived from the original on 13 June 2012. Retrieved 2 July 2012.
 26. ^ "Reveal Case Details of Sex Abuse, Graft: CIC to RAW". 2 July 2012. Archived from the original on 2 May 2013. Retrieved 2 July 2012.
 27. ^ Raina, Asoka (1981). Inside RAW: the story of India's secret service. New Delhi: Vikas. ISBN 978-0-7069-1299-9. Archived from the original on 2 May 2016.
 28. ^ Krishna Dhar, Maloy (1 January 2006). Fulcrum of evil: ISI, CIA, Qaeda nexus. Manas Publications. ISBN 978-81-7049-278-8. Archived from the original on 8 January 2016.
 29. ^ a b "A RAW hand: Rediff.com news". Rediff.com. Archived from the original on 31 December 2009. Retrieved 28 September 2009.
 30. ^ The new Indian Govt. & national security: Part V & last Archived 13 October 2007 at the Wayback Machine
 31. ^ a b "Research and Analysis Wing [RAW] – India Intelligence Agencies". Fas.org. Archived from the original on 22 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 32. ^ Isha KhanDhaka (12 September 2007). "R.A.W.: An Instrument of Indian Imperialism". Bangladesh: Worldpress.org. Archived from the original on 4 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 33. ^ GoI. "6th Pay commission recommendation on Cabinet Secretariat" (PDF). Archived from the original (PDF) on 18 April 2013. Retrieved 13 September 2013.
 34. ^ 'Advani pressed for release of terrorist', Hindustan Times, Saturday, 18 April 2009, Page 1
 35. ^ "Kashmir After Kandahar". Hinduonnet.com. Archived from the original on 4 March 2010. Retrieved 4 March 2010.
 36. ^ "The Fierce One". The Caravan. Archived from the original on 22 March 2016. Retrieved 25 March 2016.
 37. ^ "A RAW hand". Rediff.com. Archived from the original on 31 May 2012. Retrieved 28 May 2012.
 38. ^ "Fair Observer - Advisors". Archived from the original on 27 September 2011. Retrieved 15 September 2011. Fair Observer Advisor List
 39. ^ Unnithan, Sandeep (28 August 2006). "RAW in crisis with leaks outside, dissent within when India needs it most". India Today. Retrieved 20 September 2019.
 40. ^ "RAW chief briefs PM, warns of action against woman who complained". The Indian Express. Archived from the original on 13 April 2016. Retrieved 25 March 2016.
 41. ^ "The Telegraph – Calcutta (Kolkata) – Careergraph – RAW IS RIPE". The Telegraph. Kolkota. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 25 March 2016.
 42. ^ IDSA (2012). A case for intelligence reforms in India (PDF). IDSA. ISBN 978-93-82169-03-1. Archived from the original (PDF) on 13 October 2013.
 43. ^ "Bharath asked: How about a website for RAW and can we recruit more people from outside UPSC route? we got to change | Institute for Defence Studies and Analyses". Idsa.in. Archived from the original on 18 April 2012. Retrieved 28 May 2012.
 44. ^ a b c "Ghosts Who Walk | Saikat Datta". Outlookindia.com. Archived from the original on 7 April 2012. Retrieved 28 May 2012.
 45. ^ Advertisement for position in Cabinet Secretariat by Directorate of Advertising and Visual Publicity dated 19 August 2013 Archived 25 March 2014 at the Wayback Machine
 46. ^ Cabinet Secretariat (24 February 2012). "Memorandum for lateral induction into RAS" (PDF). Archived from the original (PDF) on 9 June 2012. Retrieved 11 September 2013.
 47. ^ "Soon, a beefier, meaner, deadlier RAW". Rediff.com. Archived from the original on 8 October 2009. Retrieved 28 September 2009.
 48. ^ "Career Queries Hotline: I want to join RAW. How should I go about it?". The Tribune. Archived from the original on 3 December 2009. Retrieved 28 September 2009.
 49. ^ "Vinod Kumar Jain vs Union of India on 5 March, 2009". indiankanoon.org. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 25 March 2016.
 50. ^ "RAW officer attempts suicide at PMO". Headlinesindia.com. Archived from the original on 13 January 2009. Retrieved 28 September 2009.
 51. ^ "Raw at War-Genesis of Secret Agencies in Ancient India". Defencejournal.com. Archived from the original on 2 May 2009. Retrieved 28 September 2009.
 52. ^ Sarin, Ritu (4 February 2014). "To bridge language gap, R&AW ropes in native linguists as 'gurus'". The Indian Express. Archived from the original on 1 March 2014. Retrieved 23 February 2014.
 53. ^ "Soon, training school for secret agents in Mumbai". The Times of India. 17 July 2011. Archived from the original on 17 July 2011.
 54. ^ "Open Secrets: India's Intelligence Unveiled"- Maloy Krishna Dhar. He was the joint director of IB.
 55. ^ Vohra Committee Report Archived 6 January 2008 at the Wayback Machine. Retrieved 14 October 2007
 56. ^ Balakrishnan, S (2 August 2013). "Why does India dither on bringing Dawood to justice?". DNA. Archived from the original on 24 August 2013. Retrieved 19 August 2013.
 57. ^ Unnithan, Sandeep (25 March 2013). "A House for Mossad". India Today. Archived from the original on 17 August 2013. Retrieved 19 August 2013.
 58. ^ Vayu Sena: Book Extract: Spies in the Himalayas Archived 7 August 2007 at the Wayback Machine last visited on 22 August 2007
 59. ^ 'An Eye at the Top of the World', by Pete Takeda, Thunder's Mouth Press; 1st edition (4 September 2006), ISBN 1-56025-845-4
 60. ^ Spies in the Himalayas, by Kenneth Conboy and M.S. Kohli, University Press of Kansas (March 2003), ISBN 0-7006-1223-8
 61. ^ Harish Kapadia, "Nanda Devi", in World Mountaineering, Audrey Salkeld, editor, Bulfinch Press, 1998, ISBN 0-8212-2502-2, pp. 254–257.
 62. ^ Smith, Carol (25 March 2007). "Spy Robert Schaller's life of secrecy, betrayal and regrets". Seattle Post-Intelligencer. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 September 2009.
 63. ^ Nayar, K (16 May 2015). "Lessons from Mongolia". The Telegraph. Archived from the original on 17 May 2015. Retrieved 17 May 2015.
 64. ^ Helal Uddin Ahmed. "Mukti Bahini". Banglapedia. Archived from the original on 3 July 2015. Retrieved 23 July 2005.
 65. ^ "Mission Pakistan"-Maloy Krishna Dhar
 66. ^ "Documents on Crimes against Humanity Committed by Pakistan Army and their agents in Bangladesh during 1971". Bangladeshmariners.com. Archived from the original on 4 May 2003. Retrieved 28 September 2009.
 67. ^ "Case Study: Genocide in Bangladesh, 1971". Gendercide.org. Archived from the original on 21 July 2012. Retrieved 28 September 2009.
 68. ^ Swami, Praveen (26 December 2011). "India's secret war in Bangladesh". The Hindu. Chennai, India. Archived from the original on 31 March 2014.
 69. ^ R. K. Radhakrishnan (13 April 2013). "Before his assassination, there was an attempt on Mujib's life". The Hindu. Archived from the original on 26 December 2016. Retrieved 25 March 2016.
 70. ^ The plan to assassinate Bangladesh Prime Minister Shiekh Hasina Wajed: How LTTE deal was blocked, suicide bombers failed to explode Archived 10 November 2006 at the Wayback Machine last visited on 9.4.07
 71. ^ "Turf battles hit Indian spy in the sky". India eNews. 19 March 2006. Archived from the original on 8 January 2009. Retrieved 28 September 2009.
 72. ^ "The Palace | Wagle Street Journal". Wagle.com.np. 11 November 2009. Archived from the original on 28 March 2012. Retrieved 28 May 2012.
 73. ^ "About Sikkim". Official website of the Government of Sikkim. Archived from the original on 25 May 2009. Retrieved 15 June 2009.
 74. ^ John Pike. "Kahuta Khan Research Laboratories". Global-security.org. Archived from the original on 14 February 2009. Retrieved 28 September 2009.
 75. ^ According to 18–24 September 1988 issue of the weekly Indian Magazine Sunday
 76. ^ In a stunning intelligence coup, India apparently first learned of Pakistan's programmed by analyzing the hair samples snatched from the floor of barber shops near the Pakistani nuclear research facility at Kahuta. India's external intelligence agency, the Research and Analysis Wing, sent the samples to New Delhi's BHABHA Atomic Research Center, which discovered clear indications from analysis of the hair, that Pakistan had developed the ability to enrich uranium to weapons-grade quality. Robert Hutchinson, Weapons of Mass Destruction, "Is your company over-managed and under-directed?" Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine. Retrieved 9 April 2007.
 77. ^ "RAW & MOSSAD: The Secret Link". Rediff.com. 8 September 2003. Archived from the original on 12 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 78. ^ David Brewster. India's Ocean: the Story of India's Bid for Regional Leadership. Retrieved 13 August 2014. Archived from the original on 7 January 2016.
 79. ^ a b c "War at the Top of the World". Time. 7 November 2005. Archived from the original on 14 April 2010.
 80. ^ As per conspiracy theorists Zuhair Kashmiri and Brian Mac Andrew in their book Soft Target: How the Indian Intelligence Service Penetrated Canada the bombings were RAW's operations to malign the Canadian Sikhs who were actively participating in the Khalistani movement and make them suspect in the eyes of the Canadian authorities.
 81. ^ Air India In depth. Canadian Broadcasting Corporation. Archived 10 August 2006 at the Wayback Machine
 82. ^ The Story of the Air Bombing at the Wayback Machine (archived 20 May 2011), Death of Flight 182 website archived from the original
 83. ^ CBC. Canadian Security Intelligence Service (CSIS) had obtained permission to tape Parmar's phone on the basis that he was the leader of the Babbar Khalsa. Archived 19 March 2009 at the Wayback Machine
 84. ^ Air India witness describes impact of wife's death. Last visited on 12 September 2007 Archived 6 December 2008 at the Wayback Machine
 85. ^ "The 'Jihad' Against India". Newsline.com.pk. Archived from the original on 2 December 2007. Retrieved 28 September 2009.
 86. ^ Praveen Swami (28 April 2013). "Sarabjit Singh, and the spies India left out in the cold". First Post. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 April 2013.
 87. ^ "Covert contestation". Hinduonnet.com. 12 March 1972. Archived from the original on 10 January 2010. Retrieved 28 September 2009.
 88. ^ "Covert contestation". hinduonnet.com. Archived from the original on 11 August 2010. Retrieved 25 March 2016.
 89. ^ "Under Cover of Deniability". News report. Archived from the original on 2 May 2013. Retrieved 25 March 2016.
 90. ^ "Operation Cactus". Bharat-rakshak.com. 3 November 1988. Archived from the original on 21 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 91. ^ John Pike. "Research and Analysis Wing RAW". Globalsecurity.org. Archived from the original on 7 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 92. ^ nesohr.org Archived 23 July 2012 at Archive.today R&AW created a terrorist organisation to stop Sri Lanka from developing quickly economically and forging ties with other nations in the West or China. RAW funded and armed the terrorists to wreak havoc in the country. Breaking with the Past By Shirin R. Tahir-Kheli, p54.
 93. ^ "Archived copy". Archived from the original on 27 August 2013. Retrieved 25 August 2013.CS1 maint: archived copy as title (link) Madras Cafe brings back memories by Tavleen Singh
 94. ^ Sachi Sri Kantha. The RAW Factor Archived 28 September 2007 at the Wayback Machine last visited on 9.4.07
 95. ^ "South Asia news – India's silent warriors". Asia Times. 18 August 2007. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 May 2012.
 96. ^ The Millennium (sic) Manifesto or ’Ikeesween Sadi Dastoor’ Archived 3 January 2008 at the Wayback Machine
 97. ^ Joint Intelligence North(JIN) is a department in ISI which is exclusively responsible for the Jammu and Kashmir region and in particular the Indian troop movement along the LOC (Line of Control). However, due to recent peace overtures between India and Pakistan, the size of this department is being reduced.
 98. ^ Defense, Pakistan. "Overview of Intelligence Services". Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 5 May 2006.
 99. ^ McCarthy, Rory (25 May 2002). "Dangerous game of state-sponsored terror that threatens nuclear conflict". The Guardian. London. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 5 May 2006.
 100. ^ "Directorate for ISI article on FAS, Intelligence Resource Program". Archived from the original on 11 June 2014.
 101. ^ McCarthy, Rory (25 May 2002). "Dangerous game of state-sponsored terror..." The Guardian. London. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 22 May 2010.The Guardian
 102. ^ "R A W: Kashmir & Beyond". The Kashmir Telegraph. Archived from the original on 2 December 2008. Retrieved 28 September 2009.
 103. ^ "R&AW threw out monarchy in Nepal, reveals ex-spl director". DNA India. 2 September 2019. Retrieved 3 September 2019.
 104. ^ Bagaria, Amit. I-SPY: A peep into the world of Spies. Chennai: Notion Press. ISBN 9781684666324. Retrieved 18 October 2019.
 105. ^ Jun 30, Firstpost •; Ist, 2018 16:36. "R&AW covert ops dismantled Jamaat-e-Islami terror camps in 1992, reveals spymaster Amar Bhushan in book". Firstpost.
 106. ^ "The Daily Mail – Daily News from Pakistan – Newspaper from Pakistan". Dailymailnews.com. 18 February 2008. Archived from the original on 26 February 2008. Retrieved 28 September 2009.
 107. ^ The Northern Alliance military commander, Ahmad Shah Massoud, who was assassinated in September 2001 by two Arab suicide bombers posing as journalists, died in the India-run hospital.
 108. ^ "India and Central Asia". Frontlineonnet.com. Archived from the original on 2 December 2008. Retrieved 28 September 2009.
 109. ^ "India-Afghanistan relations: Post-9/11". Issi.org.pk. Archived from the original on 9 January 2009. Retrieved 28 September 2009.
 110. ^ "India joins anti-Taliban coalition – Jane's Security News". Janes.com. 15 March 2001. Archived from the original on 26 February 2008. Retrieved 28 September 2009.
 111. ^ Hersh, Seymour (28 January 2002). "The Getaway". The New Yorker. Archived from the original on 1 July 2014. Retrieved 17 July 2014.
 112. ^ Sudarshan, V. (1 September 2019). "How India secretly armed Afghanistan's Northern Alliance". The Hindu. ISSN 0971-751X. Retrieved 10 September 2019.
 113. ^ Swami, Praveen. "The bungle in Kargil". Frontline. Archived from the original on 10 February 2016. Retrieved 17 July 2014.
 114. ^ a b Subir Bhaumik. "550, Subir Bhaumik, Guns, drugs and rebels". India-seminar.com. Archived from the original on 23 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 115. ^ "A RAW hand: Rediff.com news". Rediff.com. Archived from the original on 15 March 2010. Retrieved 28 September 2009.
 116. ^ "The Centre for Land Warfare Studies (CLAWS)". Claws.in. 24 June 2011. Archived from the original on 26 April 2012. Retrieved 28 May 2012.
 117. ^ "Did Vajpayee government sleep for a year over intelligence alert on Kargil?". The Times of India. 28 November 2011. Archived from the original on 10 July 2012.
 118. ^ "India's Independent Weekly News Magazine". Tehelka. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 May 2012.
 119. ^ "Kargil: IB had informed PM of Pak build up in 1998". Hindustan Times. 27 November 2011. Archived from the original on 30 December 2011. Retrieved 28 May 2012.
 120. ^ Guns, drugs and rebels Archived 23 September 2009 at the Wayback Machine. B.B. Nandi, former RAW additional secretary, interview to author, 6 March 2002.
 121. ^ "India's CIA spy scandal – Jane's Security News". Janes.com. 11 September 2001. Archived from the original on 25 February 2008. Retrieved 28 September 2009.
 122. ^ US Warned India of Mumbai Attack[dead link]
 123. ^ India's lack of preparedness raised Mumbai death toll Archived 14 April 2009 at the Wayback Machine
 124. ^ Lessons of Mumbai Archived 4 October 2012 at the Wayback Machine, Rand Corporation, p19
 125. ^ Virsanghvi.com Archived 27 April 2010 at the Wayback Machine
 126. ^ Hindustantimes.com Archived 26 April 2010 at the Wayback Machine
 127. ^ 26/11 attacks handler arrested Hindustan Times, Abhishek Sharan & Ashok Das, Delhi/Hyderabad, 18 January 2010 Archived 29 January 2010 at the Wayback Machine
 128. ^ "Home". theweek.in. Archived from the original on 30 March 2014. Retrieved 25 March 2016.
 129. ^ "Intelligence op that spanned 3 nations, 20 yrs led to Tunda's arrest". Hindustan Times. 18 August 2013. Archived from the original on 18 August 2013. Retrieved 18 August 2013.
 130. ^ "Terror vet falls into net". The Telegraph. 17 August 2013. Archived from the original on 21 August 2013. Retrieved 18 August 2013.
 131. ^ "RAW & IB's biggest anti-terror covert ops abroad". Defence.pk. Archived from the original on 13 December 2009. Retrieved 28 May 2012.
 132. ^ Chalmers, John; Miglani, Sanjeev (17 January 2015). "Indian spy's role alleged in Sri Lankan president's election defeat" (US). Reuters. Archived from the original on 3 February 2015. Retrieved 2 February 2015.
 133. ^ "India denies RAW deal in Sri Lanka's recent elections". Hindustan Times (New Delhi). 19 January 2015. Archived from the original on 30 January 2015. Retrieved 2 February 2015.
 134. ^ "SL election won by the people, not by RAW-Mangala". Daily Mirror. 19 January 2015. Archived from the original on 3 February 2015. Retrieved 2 February 2015.
 135. ^ Watch, Naxal (15 February 2009). "IntelliBriefs: Special report: New Era, New Hope at India's Intelligence Agency". Intellibriefs.blogspot.com. Archived from the original on 5 February 2010. Retrieved 4 March 2010.
 136. ^ C K Kutty. A RAW Hand Archived 15 March 2010 at the Wayback Machine
 137. ^ "Can its new chief turn R&AW around?: Rediff.com news". Rediff.com. Archived from the original on 18 May 2009. Retrieved 28 September 2009.
 138. ^ "India's Independent Weekly News Magazine". Tehelka. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 May 2012.
 139. ^ Singh, Brijesh (13 September 2014). "Why Intel Agencies are wary of Hiring Muslims and Sikhs". Tehelka. 11 (37). Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 5 September 2014.
 140. ^ 'The Kaoboys of RAW: Down Memory Lane', B. Raman, Lancer Publishers (2007), ISBN 0-9796174-3-X
 141. ^ Spooks in the machine[dead link]
 142. ^ Outlook reports on RAW corruption: Outlookindia.com Archived 4 February 2010 at the Wayback Machine
 143. ^ Singh VK. India's External Intelligence: Secrets of Research and Analysis Wing (RAW). New Delhi: Manas Publications. Pg 87
 144. ^ Singh VK. India's External Intelligence: Secrets of Research and Analysis Wing (RAW). New Delhi: Manas Publications. Pg 12
 145. ^ RAW man protests CBI raid on his home over story book. Retrieved 24 September 2007[dead link]
 146. ^ "'Sexually harassed but no one listening': suicide bid at PMO by RAW director". The Indian Express. 20 August 2008. Archived from the original on 4 December 2008. Retrieved 28 September 2009.
 147. ^ RAW officer attempts suicide near PMO (19 August 2008). "RAW officer attempts suicide near PMO". NDTV.com. Archived from the original on 2 December 2008. Retrieved 28 September 2009.
 148. ^ "RAW officer attempts suicide at PMO". Newstrackindia.com. 20 August 2008. Archived from the original on 23 April 2010. Retrieved 28 September 2009.
 149. ^ "Ms. Nisha Priya Bhatia vs Cabinet Secretariat (R ) on 31 December, 2009". Indiankanoon.org. Archived from the original on 19 March 2012. Retrieved 28 May 2012.
 150. ^ a b c "No 'grave' mental disorder, institute seeks review in trial of ex-RAW official". The Indian Express. 1 March 2011. Archived from the original on 4 March 2011. Retrieved 28 May 2012.
 151. ^ "Arrested RAW director gets bail in trespass case". The Indian Express. 10 December 2009. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 May 2012.
 152. ^ "Former RAW official tries to undress in court". The Times of India. Archived from the original on 24 January 2011.
 153. ^ "CAT snubs R&AW, reinstates officer". The Indian Express. 19 March 2010. Archived from the original on 23 January 2011. Retrieved 28 May 2012.
 154. ^ "No 'grave' mental disorder, institute seeks review in trial of ex-RAW official". The Indian Express. 1 March 2011. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 28 May 2012.
 155. ^ "Ex-RAW official to stay in medical detention". The Times of India. 28 January 2011. Archived from the original on 10 February 2016.
 156. ^ "Protesting slow pace of trial, woman strips in HC". The Times of India. 21 January 2011. Archived from the original on 24 January 2011.
 157. ^ "Former RAW official strips in Delhi court – India News – IBN7". Ibnlive.in.com. 21 January 2011. Archived from the original on 1 May 2012. Retrieved 28 May 2012.
 158. ^ Correspondent, Legal (15 December 2014). "Sanity slur off". Calcutta Telegraph. Archived from the original on 16 December 2014. Retrieved 16 December 2014.
 159. ^ "Front Page : RAW official arrested on graft charge". The Hindu. Chennai, India. 4 February 2009. Archived from the original on 29 June 2009. Retrieved 28 September 2009.
 160. ^ "The Daily Mail – Daily News from india – Newspaper from Pakistan". Dailymailnews.com. 1 February 2009. Archived from the original on 12 February 2009. Retrieved 28 September 2009.
 161. ^ "India's spies the latest to go on strike: Rediff.com news". Rediff.com. 7 September 2009. Archived from the original on 14 October 2009. Retrieved 28 September 2009.
 162. ^ "IPS promoted, RAW officials strike with a holiday – Yahoo! India News". Yahoo! News. Retrieved 28 September 2009.[dead link]
 163. ^ "Spy Versus Spy | Saikat Datta". Outlookindia.com. Archived from the original on 16 October 2012. Retrieved 28 May 2012.
 164. ^ Unnithan, Sandip (29 August 2013). "Madras Cafe brings back uncomfortable memories of the CIA's honey trap". India Today. Archived from the original on 12 September 2013. Retrieved 11 September 2013.
 165. ^ Gupta, Shekhar (11 September 2013). "Such a long Lankan journey". The Indian Express. Archived from the original on 14 September 2013. Retrieved 11 September 2013.
 166. ^ Bahdwar, Inderjit (30 September 1987). "Spy Catching" (PDF). India Today. Archived (PDF) from the original on 18 September 2013. Retrieved 11 September 2013.
 167. ^ "India's CIA spy scandal". Janes.com. 11 September 2001. Archived from the original on 25 February 2008. Retrieved 28 September 2009.
 168. ^ C K Kutty. Did the CIA help Rabinder Singh flee? Archived 6 July 2006 at the Wayback Machine
 169. ^ "Rabindra "spy" Singh surfaces in Virginia". Hvk.org. Archived from the original on 23 September 2009. Retrieved 28 September 2009.
 170. ^ "Rabinder in US, we want him back: RAW in court". The Indian Express. 2 November 2006. Archived from the original on 7 March 2008. Retrieved 28 September 2009.
 171. ^ Yadav, Yatish. "Former Spy Reveals Secrets of Research and Analysis Wing". The New Indian Express. Archived from the original on 7 April 2014. Retrieved 6 April 2014.
 172. ^ "Bangladeshi worked for RAW for 6 years- Hindustan Times". Newsrack.in. Archived from the original on 8 January 2008. Retrieved 28 September 2009.
 173. ^ Bangladeshi worked for RAW for 6 years Archived 3 January 2008 at the Wayback Machine
 174. ^ "New Delhi admits spy served in Indian Navy". The Express Tribune. 26 March 2016. Archived from the original on 26 March 2016. Retrieved 26 March 2016.
 175. ^ Mateen Haider, Shakeel Qarar (25 March 2016). "India accepts 'spy' as former navy officer, denies having links". DAWN. Archived from the original on 26 March 2016. Retrieved 26 March 2016.
 176. ^ "RAW agent reveals, more spies present to destabilize Pakistan". geo.tv. Archived from the original on 29 March 2016. Retrieved 27 March 2016.
 177. ^ "Dunya News reveals undeniable facts about arrested RAW agent – Pakistan – Dunya News". dunyanews.tv. Archived from the original on 16 May 2017. Retrieved 25 March 2016.
 178. ^ "Alleged 'Indian spy' arrested in Pakistan has no connection with govt: MEA to Islamabad". Zee News. Archived from the original on 27 March 2016. Retrieved 26 March 2016.
 179. ^ a b c "Iran President Dismisses Pakistan's RAW Spy Claim". The New Indian Express. Archived from the original on 4 April 2016.
 180. ^ "Book launch | The Unending Game: A Former R&AW Chief's Insights into Espionage | ORF". ORF. Retrieved 16 August 2018.
 181. ^ "Review: The Spy Chronicles by AS Dulat, Asad Durrani and Aditya Sinha". Hindustan Times. 8 June 2018. Retrieved 16 August 2018.
 182. ^ "Book Review – AS Dulat's 'Kashmir: The Vajpayee Years'". The Indian Express. 11 July 2015. Retrieved 16 August 2018.
 183. ^ Peter Young (3 August 1979). "Ankhen (1968)". Internet Movie Database. Archived from the original on 10 March 2016. Retrieved 25 March 2016.
 184. ^ "Such a Long Journey". Reelviews.net. Archived from the original on 6 July 2010. Retrieved 28 September 2009.
 185. ^ Hitting Pakistan is Bollywood's formula as. Retrieved 4 April 2007 Archived 11 October 2007 at the Wayback Machine
 186. ^ "Asambhav (2004)". Internet Movie Database. 23 July 2004. Archived from the original on 19 November 2003. Retrieved 25 March 2016.
 187. ^ Anand Vaishnav (2 May 2009). "REVIEW: 10 Kamals in Dashavatar- Buzz18 Entertainment". India: Buzz18.in.com. Archived from the original on 20 April 2009. Retrieved 28 September 2009.
 188. ^ "'Dasavathaaram' – 10 Kamals too many | Bollywood News – Yahoo! India Movies". Yahoo!. Archived from the original on 17 June 2008. Retrieved 28 September 2009.
 189. ^ "HindustanTimes-Print". Hindustan Times. Archived from the original on 6 June 2011. Retrieved 28 September 2009.
 190. ^ "AAZAAN-one of the most expensive films of Bollywood – Yahoo!! OMG! India". Yahoo!. 9 September 2011. Archived from the original on 26 March 2012. Retrieved 14 September 2011.
 191. ^ Singh, Dalip (30 December 2002). "Frontpage". The Telegraph. Calcutta, India. Archived from the original on 6 January 2013. Retrieved 18 September 2012.
 192. ^ "Dead RAW agent's nephew takes Salman's Ek Tha Tiger producers to court". Indiatvnews.com. 28 July 2012. Archived from the original on 19 September 2012. Retrieved 18 September 2012.
 193. ^ Udita Jhunjhunwala (5 August 2013). "Madras Cafe courts controversy with Sri Lanka war references". Livemint. Archived from the original on 9 August 2013. Retrieved 18 August 2013.
 194. ^ "'Madras Cafe' defines cinema I stand for: John Abraham". The Times of India. 12 July 2013. Archived from the original on 17 July 2013. Retrieved 15 July 2013.
 195. ^ "Madras Cafe: Bollywood film stirs up a storm in India". BBC. 1 January 1970. Archived from the original on 24 August 2013. Retrieved 25 August 2013.
 196. ^ "Madras CafÃ". The Times of India. 11 July 2013. Archived from the original on 17 July 2013. Retrieved 15 July 2013.
 197. ^ Dubey, Bharati. "No 'Baby' in Pakistan?". Archived from the original on 23 January 2015. Retrieved 23 January 2015.
 198. ^ "That spy princess!". The Hindu. 3 May 2008. Archived from the original on 23 August 2018. Retrieved 29 January 2019.
 199. ^ Faisal, Shah (27 May 2018). "What a spy thriller teaches us about patriotism and empathy". The Times of India. Retrieved 29 January 2019.
 200. ^ "Romeo Akbar Walter is an original Indian espionage thriller: John Abraham". The Indian Express. 26 January 2019. Retrieved 11 March 2019.
 201. ^ "Emraan Hashmi opens up on making of Bard of Blood posters. Watch video". India Today. 26 August 2019. Retrieved 27 August 2019.
 202. ^ "Sacred Games: Radhika Apte on playing a RAW agent, the freedom that comes with a Netflix series- Entertainment News, Firstpost". Firstpost. Retrieved 9 November 2018.
 203. ^ Maderya, Kumuthan. "The Myth of the Global Brown Messiah in Kollywood Cinema". PopMatters. Archived from the original on 24 September 2015. Retrieved 7 August 2014.
 204. ^ Sampath, Jananai (1 September 2013). "Foreign baddies muscle into Tamil cinema". The New Indian Express. Archived from the original on 14 August 2014. Retrieved 7 August 2014.

Further reading

External links