سی‌پی‌ال (زبان برنامه‌نویسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
CPL
پارادایم

مولتی‌پارادایم:

رویه‌ای، دستوری، ساخت‌یافته، تابعی
طراحی‌شده توسط Christopher Strachey et al.
ظهوریافته در ۱۹۶۳ میلادی

CPL ( زبان برنامه نویسی ترکیب شده Combined Programming Language و قبل تر از آن تحت عنوان زبان برنامه نویسی کمبریج ) یک زبان برنامه نویسی چند مدلی[۱] (multi-paradigm) می باشد ، که در اوایل سال ۱۹۶۰ توسعه یافت.

طراحی[ویرایش]

CPL مشترکاً توسط آزمایشگاه ریاضیات دانشگاه کمبریج و همچنین واحد رایانه ای دانشگاه لندن , در طول دهه ی ۱۹۶۰ توسعه یافت . از این رو CPL نام مستعار "کمبریج بعلاوه ی لندن"[۲] را به دست آورد . تلاش مشترک این دو بیشتر برای قسمتِ "ترکیب شده" در نامِ زبان بود. (قبلاً نام زبان،زبان برنامه نویسی کمبریج بود.)
D.W. Barron و Christopher Strachey درگیر این پروژه بودند. در سال ۱۹۶۳ (زمانی که مقاله منتشر شد) این پروژه به طور همزمان در کامپیوتر تیتان , Titan Computer , در کمبریج و کامپیوتر اطلس , Atlas Computer ، در لندن پیاده سازی شد.
این زبان از زبان الگول ۶۰ بسیار تأثیر می پذیرفت، ولی به جای اینکه خیلی کوچک ، کارا ، کم دستور و ساده باشد ، نامزد داشتن زمینه های کاربردی گسترده تری نسبت به محاسبات علمی بود . بنابراین CPL زبانی بسیار پیچیده بود و به کاراییِ زبان الگول ۶۰ نبود. CPL در زمان خود , زبان بزرگی بود . CPL تلاش کرد تا از زبان الگول فراتر برود تا بتواند علاوه برداشتن ویژگی های زبان الگول شامل کنترل فرایندهای صنعتی و پردازش داده های تجاری نیز باشد . CPL همچنین تلاش داشت تا هم به برنامه های سطح پایین و هم داده های انتزاعی سطح بالا اجازه دهد که از یک زبان مشترک استفاده کنند.
اگرچه زبان CPL بسیار آهسته به مرحله ی پیاده سازی رسید , ولی اولین کامپایلر زبان احتمالاً در سال ۱۹۷۰ نوشته شده است . ولی این زبان هیچ گاه محبوبیت چندانی کسب نکرد و به نظر می رسد که در سال ۱۹۷۰ بدون هیچ اثری ناپدید شد.
زبان بعدی که بر پایه ی زبان CPL نوشته شد ، بی‌سی‌پی‌ال نامیده شد (این نام برگرفته از "Basic CPL" به معنای بر اساس CPL می باشد، اگرچه در اصل مخفف "Bootstrap CPL" به معنای CPL خودراه انداز بود.) BCPL زبان ساده تری می باشد و مشخصاً نامزد زبان برنامه نویسی سیستم[۳] مانند نوشتن کامپایلر[۴] بود. BCPL بعدها درخشید ، توسط زبان برنامه نویسی B , به سوی زبان برنامه نویسی مشهور و با نفوذ C پیش رفت.

مثال[ویرایش]

تابع MAX که توسط Peter Noving نوشته شده است:

Max(Items, ValueFunction) = value of
§ (Best, BestVal) = (NIL, -∞)
while Items do §
(Item, Val) = (Head(Items), ValueFunction(Head(Items)))
if Val> BestVal then (Best, BestVal) := (Item, Val)
Items := Rest(Items) §
result is Best §

کتاب شناسی[ویرایش]

  • Collected papers of Christopher Strachey, section pertaining to CPL, archived at the Bodleian Library, Oxford; CSAC 71.1.80/C.136-C.184
  • D. W. Barron, J. N. Buxton, D. F. Hartley, E. Nixon, and C. Strachey. "The main features of CPL" The Computer Journal 6:2:134-143 (1963).

واژه‌نامه[ویرایش]

منابع[ویرایش]