سیکلوآلکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Cyclobutane-buckled-3D-balls.png

سیکلو آلکانها ترکیبات سیر شده حلقوی هستند که در آن‌ها تمام کربنها دارای پیوندهای یگانه هستند. و بصورت حلقوی به هم متصل می‌باشند. هیبریداسیون اتمهای کربن در سیکلو آلکانها sp3 می‌باشد و تمام پیوندهای موجود در این ترکیبات از نوع سیگما است.

فرمول عمومی[ویرایش]

فرمول عمومی سیکلو آلکان‌ها CnH2n بوده و کاملاً مشخص است که مقدار n باید بیشتر از ۳ باشد تا یک حلقه ایجاد گردد. همچنین سیکلو آکانها دارای شکلهای فضایی منحصر بفردی هستند. سیکلو آلکان ها دارای خواص مشابه با الکان ها نیز میباشند.

نامگذاری سیکلو آلکانها[ویرایش]

برای نامگذاری سیکلو آلکانها حلقه را مانند زنجیر اصلی در آلکان‌ها نامگذاری می‌کنیم با این تفاوت که برای این ترکیبات همیشه از پیشوند «سیکلو» استفاده می‌کنیم. به الگوی زیر توجه نمایید:

«سیکلو + تعداد کربن حلقه با لفظ یونانی + ان» [۱]

نامگذاری سیکلو آلکان‌های شاخه دار[ویرایش]

برای نامگذاری سیکلو آکانهای شاخه دار چنانچه فقط یک حلقه جانبی بر روی حلقه وجود داشته باشد، قبل از ذکر نام سیکلو آلکان، نام شاخه را ذکر می‌کنیم. چنانچه بیشتر از یک شاخه بر روی حلقه اصلی موجود باشد، حلقه را طوری شماره گذاری می‌نماییم که مجموع اعداد کمترین باشد. و شماره کربن محل شاخه را قبل از نام شاخه ذکر می‌کنیم.

سیکلو آلکان به عنوان شاخه[ویرایش]

اگر تعداد کربن‌های شاخه بیشتر از تعداد کربنهای حلقه باشد، در این صورت حلقه را به عنوان شاخه در نظر می‌گیریم. سایر قواعد نامگذاری مانند نامگذاری آلکان‌ها می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. سیدی، دکتر علی.«شیمی آلی»،. انتشارات فاطمی