سینما آزادی (کرمانشاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پردیس سینما آزادی کرمانشاه
نام‌های پیشینشهر فرنگ
مکانکرمانشاه – خیابان فردوسی (پل چوبی)
مالکحوزه هنری (از ۱۳۵۹)
موسسه بهمن سبز (از ۱۳۹۲)
گردانندهمحمد جواد کنجوری
گونهداخل سالنی
گنجایشسالن شماره ۱ (۵۰۱ نفر)

سالن vip شماره ۲ (۱۸ نفر)

سالن vip شماره ۳ (۱۸ نفر)
ساخت
ساخت۱۳۵۴
گشایش۱۳۵۴
بازسازی۱۳۹۰–۱۳۹۱ و ۱۳۹۹-۱۳۹۸
هزینه ساختیک میلیارد تومان (بازسازی ۹۱) دو میلیارد تومان (بازسازی ۹۹)

پردیس سینما آزادی یا سینما شهر فرنگ نام یک سینما در شهر کرمانشاه است. این سینما در خیابان اشرفی اصفهانی و محلۀ پل چوبی این شهر قرار دارد. سینما آزادی دارای سه سالن به گنجایش ۵۰۱ نفر و دو سالن vip با ظرفیت هریک ۱۸ نفر بوده (جمعا ۵۳۷ صندلی) و کافی شاپ مجلل و با درجه ممتاز به موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز و حوزه هنری تعلق دارد.[۱]

تاریخچه

سینما شهر فرنگ کرمانشاه در سال ۱۳۵۴ با یک سالن نمایش فیلم به گنجایش ۱۰۸۵ صندلی توسط خلیل جوادیان[۲] شروع به فعالیت نمود.[۳] این سینما فعالیت خود را با نمایش فیلم مغول‌ها اثر پرویز کیمیاوی آغاز کرد.[۴] از جمله فیلم‌هایی که در این سینما اکران شده‌است می‌توان به سرایدار (۱۳۵۵) اثر خسرو هریتاش اشاره کرد.

در جریان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ سینما شهر فرنگ چندین بار از سوی گروه‌های افراطی اسلام‌گرا مورد حمله قرار گرفت و خسارت‌هایی بدان وارد آمد.[۵] پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ سینما شهر فرنگ نیز همچون دیگر سینماهای ایران تعطیل شد. در ۲ مرداد سال ۱۳۵۹ به دستور علی قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی تمام سینماهای ایران توسط حکومت به نفع بنیاد مستضعفان مصادره شدند[۶] و سینما شهر فرنگ نیز مصادره و تعطیل شد. اما پس از مدتی نام این سینما به سینما آزادی تغییر داده‌شد و فعالیت آن از سر گرفته‌شد.

فعالیت سینما آزادی تا شهریور سال ۱۳۸۳ ادامه یافت و در آن زمان در تعطیلی ۷۲ ساعتۀ سینماهای کرمانشاه همراه با دو سینمای استقلال و پیروزی در این شهر اعلام تعطیلی کرد.[۷] با این حال اندکی بعد فعالیت این سینما از سر گرفته شد. این سینما تا سال ۱۳۸۷ به صورت نیمه ورشکسته به فعالیت خود ادامه داد،‌ اما در نهایت از دی ۱۳۸۷ از سوی حوزۀ‌ هنری سازمان تبلیغات اسلامی کرمانشاه که ادارۀ‌ آن را بر عهده داشت تعطیل اعلام شد.[۸] [۹]

این سینما در سال ۹۹-۱۳۹۸ توسط موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز بازسازی و دو سالن vip با ظرفیت هریک ۱۸ نفر به آن اضافه شد و به پردیس سینمایی تبدیل گردید.

این پردیس در مجموع دارای ۵۳۷ صندلی نمایش است.

این سینما دارای کافی شاپ ، فود کورت و بوفه نیز می باشد.

بازسازی سینما آزادی

پس از مدتی عملیات نوسازی و تجهیز آن آغاز شده و طی آن سالن بزرگ این سینما به یک سالن کوچک‌تر به گنجایش ۵۰۰ نفر تقسیم شد. سینما آزادی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ به طور رسمی بازگشایی شد.[۱۰][۱۱]

در سال ۹۹-۱۳۹۸ در طرح توسعۀ سینما آزادی، دو سالن vip با ظرفیت ۱۸ نفر به این سینما افزوده شد و سینما آزادی با سه سالن به پردیس سینمایی تبدیل شد.[۱۲]

سینما آزادی هم‌اکنون در کنار سالن سینما فرهنگ، یکی از دو سینمای فعال شهر کرمانشاه به شمار می‌آید.

درب بسته سینما آزادی در هنگام ورشکستگی و تعطیلی عمومی سینماهای کرمانشاه

پانویس

 1. پایگاه خبری-تحلیلی اندیشه کرمانشاه، فاجعه فرهنگی در استان کرمانشاه: مهد تمدن، فرهنگ و هنر ایران زمین تنها دو سالن سینما دارد!؛ بایگانی‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine بازدید در ۱۳ فروردین ۱۳۹۵.
 2. سلطانی، محمدعلی، جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان، جلد اول، تهران: مؤسسۀ فرهنگی نشر سها، چاپ سوم: ۱۳۸۱؛ ص ۵۵۱-۵۵۰.
 3. بانک جامع اطلاعات سینمای ایران، سینما آزادی کرمانشاه، بازدید در ۱۳ فروردین ۱۳۹۵.
 4. حبیبیان،‌ محمد. روزی روزگاری سینما، نوشته‌شده در روزنامۀ‌ شرق، ضمیمۀ‌ کرمانشاه، سال اول،‌ شمارۀ ۱، مرداد ۱۳۹۳؛ ص ۸.
 5. جوان‌آنلاین: آیا ساخت سینما پیروزی کرمانشاه به پلان آخر خواهد رسید، نوشته‌شده در ۲۶ شهرریور ۱۳۹۶؛ بازدید در ۷ فروردین ۱۳۹۹.
 6. تاریخ ایرانی: سینماها مصادره شدند، نوشته‌شده در ۲۴ فروردین ۱۳۵۹؛ بازدید در ۷ فروردین ۱۳۹۹.
 7. رادیو فردا: تعطیل شدن سه سینما در کرمانشاه و مشکلات سینماداران از دید سخنگوی انجمن سینماداران ایران، نوشته‌شده در ۱۶ شهریور ۱۳۸۳؛ بازدید در ۷ فروردین ۱۳۹۹.
 8. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): سینماهای کرمانشاه تعطیل شدند! رییس حوزۀ هنری استان: یک فاجعۀ فرهنگی در استان ما در حال وقوع است، نوشته‌شده در ۲۲ دی ۱۳۸۷؛ بازدید در ۷ فروردین ۱۳۹۹.
 9. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): معاون فرهنگی ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه: تشکیل یک کمیتۀ بحران برای بررسی تعطیلی سینماها در کرمانشاه ضروری است، نوشته‌شده در ۲۳ دی ۱۳۸۷؛ بازدید در ۷ فروردین ۱۳۹۹.
 10. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گزارش ایسنا از افتتاح سینما آزادی کرمانشاه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
 11. خبرگزاری مهر، سینمای آزادی کرمانشاه افتتاح شد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
 12. باشگاه خبرنگاران جوان: افزایش دو سالن وی.آی.پی به سینما آزادی کرمانشاه، نوشته‌شده در ۸ دی ۱۳۹۸؛ بازدید در ۱۱ فروردین ۱۳۹۹.

جستارهای وابسته