سینت مارتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سنت مارتن
شعارSemper pro grediens (لاتین)
(همواره روبه‌رشد)
سرود ملیO Sweet Saint Martin's Land
پایتختفیلیپسبورگ
۱۸°۰۱′ شمالی ۶۳°۰۳′ غربی / ۱۸٫۰۱۷°شمالی ۶۳٫۰۵۰°غربی / 18.017; -63.050
بزرگترین شهر Lower Prince's Quarter
دولت پادشاهی مشروطه
 -  پادشاه ملکه بئاتریکس
 -  فرماندار یوجین هالیدی
 -  نخست‌وزیر سارا وسکوت-ویلیامز
قوه مقننه Estates of Sint Maarten
خودمختاری در درون پادشاهی هلند
 •  تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۰ 
مساحت
 -  مجموع ۳۴ کیلومترمربع (_)
۱۳٫۱ مایل مربع 
 -  درصد آب‌ها ناچیز
جمعیت
 -   تخمین ۲۰۱۰ ۳۷٬۴۲۹ (_)
 -  سرشماری  ۲۰۰۱ ۳۰٬۵۹۴ 
 -  تراکم ۱۱۰۰/کیلومترمربع (_)
?/مایل‌مربع
تولید ناخالص داخلی (PPP) تخمین ۲۰۰۳
 -  مجموع ۴۰۰ میلیون دلار (_)
 -  تولید سرانه ۱۱٬۴۰۰ دلار (تخمین ۲۰۰۳) (_)
واحد پول گیلدر آنتیل هلند (ANG)
منطقه زمانی (ساعت جهانی-۴)
جهت رانندگی راست.
پیش‌شماره تلفن ۷۲۱[۱]

سنت مارتن (به هلندی: Sint Maarten با تلفظ [sɪnt ˈma:rtə(n)]) به پایتختی فیلیپسبورگ یکی از کشورهای جزء پادشاهی هلند است. این کشور نیمهٔ جنوبی جزیرهٔ سن مارتن را تشکیل می‌دهد و نیمهٔ شمالی آن دراختیار فرانسه است.

سنت مارتن تا پیش از ۱۰ اکتبر ۲۰۱۰ با عنوان پهنهٔ جزیره‌ای سنت مارتن (به هلندی: Eilandgebied Sint Maarten) شناخته می‌شد و یکی از پنج ناحیهٔ جزیره‌ای بود که آنتیل هلند را تشکیل می‌داد.

تاریخچه[ویرایش]

کریستف کلمب در طی دومین دور از سفرهایش به جزایر هند غربی در ۱۴۹۳، با دیدن جزیرهٔ سن مارتن آن را ایسلا ده سن مارتن نامید. علت این نام‌گذاری مصادف‌شدن آن روز با ۱۱ نوامبر، روز گرامی‌داشت مارتین قدیس بود. با این حال علی‌رغم آنکه او این جزیره را جزو قلمرو اسپانیا به‌حساب آورد هرگز بر خاک آن پانگذاشت و دولت اسپانیا نیز این جزیره را آنقدر حائز اهمیت ندانست که برای مسکونی‌ساختنش اقدام کند.

در مقابل اما، دولت‌های فرانسه و هلند هر دو مایل به تصاحب این جزیره بودند. از یک سو فرانسویان می‌خواستند تا جزیره‌های واقع در بین ترینیداد و برمودا را تحت استعمار خود درآورند و هلندیان نیز از سوی دیگر، جزیرهٔ سنت مارتن را مکانی مناسب در نیمه‌راه مستعمراتشان در نیو آمستردام (نیویورک امروزی) و برزیل می‌دیدند. مردم کمی در این جزیره زندگی می‌کردند و در نتیجه هلندیان در ۱۶۳۱ به‌راحتی آنجا را دراختیار خود گرفته و دژ آمستردام را به‌منظور مقابله با مهاجمان در جزیره برپاساختند. یان کلزن فان کمپن نخستین فرماندار جزیره شد و دیری نپایید که کمپانی هند شرقی هلند کار استخراج نمک درآنجا را آغاز نمود. دولت‌های فرانسه و بریتانیا نیز بخش‌های دیگری از جزیره را دراختیار خود گرفتند.

اسپانیا که اینک متوجهٔ اهمیت این مستعمره شده‌بود تمایل داشت تا تجارت نمک را در کنترل خود بگیرد. از سوی دیگر آن‌ها که درگیر جنگ هشتادساله با هلند بودند انگیزهٔ بیشتری برای حمله به هلندیان یافتند. نیروهای اسپانیایی در ۱۶۳۳ سنت مارتن را از دست هلندیان به‌درآورده و دیگر مهاجران را نیز از آنجا بیرون کردند. آن‌ها در پون بلانش دژی ساختند که امروزه به نام دژ قدیمی اسپانیایی‌ها معروف است تا امنیت قلمرو خود را حفظ کنند. در این میان هلندیان چندین بار سعی در بازپس‌گیری جزیره از اسپانیایی‌ها کردند اما شکست خوردند.

با پایان‌یافتن جنگ‌های ۸۰ ساله در ۱۵ سال پس از تصرف سنت مارتن توسط اسپانیایی‌ها، آن‌ها دیگر نیازی به داشتن پایگاه در دریای کارائیب احساس نکردند و عدم تمایلشان به دفاع از آن سبب‌شد تا اسپانیایی‌ها در سال ۱۶۴۸ این جزیره را ترک‌نمایند.

هلندیان و فرانسویان که اینک جزیره را آزاد می‌دیدند بار دیگر برای تصاحب آن وارد عمل شدند. مهاجران هلندی از سنت استاتیوس و مهاجران فرانسوی از سن کیتس به جزیره آمدند. نخست درگیری‌هایی بین دو طرف به‌وجودآمد و از آنجا که هیچ‌کدام حاضر به تسلیم نبودند، به‌منظور پیش‌گیری از وقوع یک جنگ تمام‌عیار، دو طرف فرانسوی و هلندی در ۱۶۴۸ عهدنامه کنکوردیا را امضا و جزیره را در دو بخش بین خود تقسیم کردند. با این‌حال در زمانی که مذاکرات صلح در جریان بود، فرانسویان با آوردن ناوگان دریایی خود به نزدیکی ساحل و در سایهٔ تهدید آن، توانستند زمین‌های بیشتری را دراختیار خود بگیرند. حتی پس از امضای این عهدنامه نیز دو طرف همواره در صلح به‌سر نمی‌بردند و وقوع درگیری‌هایی در فاصلهٔ سال‌های ۱۶۴۸ تا ۱۸۱۶ بین طرفین فرانسوی و هلندی سبب شد تا مرز بین آنها، ۱۶ بار دستخوش تغییر شود. در نهایت فرانسویان ۵۴ کیلومتر مربع و هلندیان ۴۱ کیلومتر مربع از خاک‌های جزیره را به‌خود اختصاص دادند.

اسپانیایی‌ها نخستین کسانی بودند که بردگانی را به این جزیره آوردند اما شمار آن‌ها اندک بود. اما با کشت کتان، تنباکو و شکر در آنجا، بردگان بیشتری به جزیره آورده شد و دیری نپایید که برده‌ها در تعداد از ملاکان پیشی گرفتند. آنان در اعتراض به رفتار ظالمانه‌ای که با آن‌ها می‌شد سر به شورش برداشتند و چون تعدادشان زیاد بود نمی‌شد این موضوع را نادیده گرفت. سرانجام فرانسویان در ۱۲ ژوئیهٔ ۱۸۴۸ و هلندیان ۱۵ سال پس از فرانسویان برده‌داری را در قلمروهای خود از جزیرهٔ سن مارتن ملغی کردند.

سده بیستم[ویرایش]

با فروپاشی برده‌داری، کشت و زرع نیز رو به کاهش گذاشت و اقتصاد جزیره دچار مشکل شد. اما با اعلام بخشودگی گمرکی در بندر سنت مارتن در ۱۹۳۹ این اقتصاد بار دیگر رو به شکوفایی گذارد. نیمهٔ هلندی جزیره در دههٔ ۱۹۵۰ بر صنعت توریسم متمرکز شد و نیمهٔ فرانسوی نیز همین مدل را دو دههٔ بعد دنبال کرد. با توجه به فرانسوی-هلندی بودن جزیره، گردشگران بیشتری نیز در مقایسه با جزیره‌های اطراف به سنت مارتن می‌آیند و فرودگاه بین‌المللی پرنسس جولیانا، یکی از پررفت‌وآمدترین فرودگاه‌ها در شرق کارائیب به‌شمار می‌رود.

در این مدت جمعیت جزیره نیز به‌طور چشمگیری رو به‌فزونی گذاشت و از ۵۰۰۰ نفر به ۸۰۰۰۰ نفر در اواسط دههٔ ۱۹۹۰ افزایش یافت. همچنین مهاجرت‌ها از نقاط مختلفی همچون آنتیل کوچک، کوراسائو، هائیتی، جمهوری دومینیکن، ایالات متحده، اروپا و آسیا به سنت مارتن سبب شد تا جمعیت بومی جزیره در اقلیت قرار گیرد.

ایرباس آ-۳۴۰ ایر فرانس در حال فرود در فرودگاه پرینسس جولیانا

سنت مارتن در ۱۹۸۳ به یک قلمرو جزیره‌ای در آنتیل هلند تبدیل‌شد. این جزیره تا پیش از این تاریخ همراه با سابا و سنت استاتیوس بخشی از جزایر ویندوارد را تشکیل می‌داد. قلمرو جزیره‌ای بودن، خودمختاری قابل ملاحظه‌ای را در اختیار جزیره می‌گذاشت و این جزیره توسط یک شورای جزیره، یک شورای اجرایی و یک مدیر که از سوی پادشاه هلند تعیین می‌شد اداره می‌گردید.

در ۵ سپتامبر ۱۹۹۵، توفند لوییز سنت مارتن را درنوردید و خسارات فراوانی برجای گذاشت. این توفند ۳۵ سال پس از توفند دانا که پیشتر خساراتی را به این جزیره واردساخته‌بود به‌وقوع پیوست.

سده بیست و یکم[ویرایش]

پادشاهی هلند و فرانسه در ۱۹۹۴ عهدنامه‌ای را به منظور کنترل مشترک مرزهای جزیره با یکدیگر امضا کردند. این عهدنامه با چند سال تأخیر در نوامبر ۲۰۰۶ در هلند به تصویب رسید و در ۱ اوت ۲۰۰۷ لازم‌الاجرا شد. با این حال علی‌رغم در جریان بودن این عهدنامه، مقررات آن هنوز به اجرا درنیامده است.

سنت مارتن در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۰ به یک کشور جزء در درون پادشاهی هلند تبدیل شد. کد کشوری SX به سنت مارتن اختصاص داده شده‌است. دامنهٔ اینترنتی .sx مورد استفاده این کشور است.

جغرافیا[ویرایش]

کاخ دادگستری فیلیپسبورگ

نواحی مسکونی

 • فیلیپسبورگ با ۱٬۲۲۸ سکنه
 • لوئر پرینسز کوارتر با ۸٬۱۲۳ سکنه
 • کول د ساک با ۷٬۸۸۰ سکنه
 • کول بی با ۶٬۰۴۶ سکنه
 • آپر پرینسز کوارتر با ۴٬۰۲۰ سکنه
 • لیتل بی با ۲٬۱۷۶ سکنه
 • سیمپسون بی با ۷۳۶ سکنه
 • لولندز با ۲۳۲ سکنه

جمعیت‌شناسی[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ در آنتیل هلند، جمعیت قلمرو جزیره‌ای سنت مارتن ۳۰٬۵۹۴ نفر بود. بر طبق برآوردهای رسمی، این جمعیت از ۱ ژانویهٔ ۲۰۱۰ برابر با ۳۷٬۴۲۹ نفر بوده و تراکم جمعیتی آن ۱۱۰۰ سکنه در هر کیلومتر مربع است.

پانویس[ویرایش]

 1. Sint Maarten joined the North American Numbering Plan on 30 September 2011; it previously shared the country code +599 with Curaçao and the Caribbean Netherlands."PL-423: Updated Information - Introduction of NPA 721 (Sint Maarten)" (PDF). North American Numbering Plan Administration. 2011-07-27. Retrieved ۲۰۱۱-۰۷-۲۹.

منابع[ویرایش]

Sint Maarten
Motto(s): 
"Semper progrediens" (Latin)
(English: "Always progressing")
Anthem: "O Sweet Saint Martin's Land"
Location of Sint Maarten
Location of Sint Maarten (circled in red)
Sint Maarten is located on the southern half of the island of Saint Martin.
Sint Maarten is located on the southern half of
the island of Saint Martin.
Sovereign stateKingdom of the Netherlands
Before separationNetherlands Antilles
Country status10 October 2010
CapitalPhilipsburg
18°02′N 63°03′W / 18.033°N 63.050°W / 18.033; -63.050
Largest cityLower Prince's Quarter
Official languages
Demonym(s)St. Maartener
GovernmentParliamentary representative democracy within a constitutional monarchy
• Monarch
Willem-Alexander
• Governor
Eugene Holiday
Silveria Jacobs
LegislatureEstates of Sint Maarten
Area
• Total
37 km2 (14 sq mi)
• Water (%)
negligible
Highest elevation
383 m (1,257 ft)
Population
• 2011 census
33,609
• Density
1,110/km2 (2,874.9/sq mi) (10th)
GDP (PPP)2014 estimate
• Total
$365.8 million[2]
• Per capita
$66,800[3]
CurrencyNetherlands Antillean guilder (ANG)
Time zoneUTC-4:00 (AST)
Mains electricity120 V–60 Hz
Driving sideright
Calling code+1-721
ISO 3166 code
Internet TLD.sx

Sint Maarten (Dutch pronunciation: [sɪnt ˈmaːrtə(n)]) is a constituent country of the Kingdom of the Netherlands in the Caribbean.[4] With a population of 40,120 on an area of 37 km2 (14 sq mi), it encompasses the southern 40% of the divided island of Saint Martin, while the northern 60% of the island constitutes the French overseas collectivity of Saint-Martin, the only place that France borders the Netherlands. Sint Maarten's capital is Philipsburg.[4]

Before 10 October 2010, Sint Maarten was known as the Island Territory of Sint Maarten (Dutch: Eilandgebied Sint Maarten), and was one of five island territories (eilandgebieden) that constituted the Netherlands Antilles.[4]

On 6 and 7 September 2017, the island was hit by Category 5+ Hurricane Irma, which caused widespread and significant damage to buildings and infrastructure.[4]

As of 2018, Sint Maarten has the 14th largest GDP per capita in the world (including territories) when measured by purchasing power parity, over three times as high as its French counterpart.[3]

Etymology

The island was named by Christopher Columbus in honour of St Martin of Tours, as he first sighted it on the saint's feast day on 11 November 1493.[5]

History

Pre-colonial

Sint Maarten had been inhabited by Amerindian peoples for many centuries, with archaeological finds pointing to a human presence on the island as early as 2000 BC.[6] These people most likely migrated from South America.[6] The earliest identified group were the Arawak people who are thought to have settled around the period 800 BC - 300 BC.[6] Circa 1300-1400 AD they began to be displaced with the arrival of the more bellicose Carib peoples.[6]

Arrival of Europeans

The 1633 Spanish capture of Saint Martin, as painted by Juan de la Corte

Christopher Columbus was the first European to see St Martin, on 11 November 1493 during his second voyage to the Americas.[6] Nominally now Spanish territory, the island became the focus of the competing interest of the European powers, notably France, Britain and the Netherlands. While the French wanted to colonize the islands between Trinidad and Bermuda, the Dutch found San Martín a convenient halfway point between their colonies in New Amsterdam (present day New York) and New Holland. Meanwhile, the Amerindian population began to decline precipitously, dying from introduced diseases to which they had no immunity.

The Dutch built a fort (Fort Amsterdam) on the island in 1631; Jan Claeszen Van Campen became its first governor and the Dutch West India Company began mining salt on the island. Tensions between the Netherlands and Spain were already high due to the ongoing Eighty Years' War, and in 1633 the Spanish captured St Martin and drove off the Dutch colonists. At Point Blanche, they built what is now Old Spanish Fort to secure the territory.[citation needed] The Dutch under Peter Stuyvesant attempted to wrest back control in 1644, but were repulsed.[7] However in 1648 the Eighty Years War ended and the Spanish, no longer seeing any strategic or economic value in the island, simply abandoned it.

With St. Martin free again, both the Dutch and the French jumped at the chance to re-establish their settlements.[6] Dutch colonists came from St. Eustatius, while the French came from St. Kitts. After some initial conflict, both sides realized that neither would yield easily. Preferring to avoid an all-out war, they signed the Treaty of Concordia in 1648, which divided the island in two.[8] During the treaty's negotiation, the French had a fleet of naval ships off shore, which they used as a threat to bargain more land for themselves.[citation needed] In spite of the treaty, relations between the two sides were not always cordial. Between 1648 and 1816, conflicts changed the border sixteen times. The entire island came under effective French control from 1795 when Netherlands became a puppet state under the French Empire until 1815. In the end, the French came out ahead with 53 km2 (20 sq mi; 61%) against 34 km2 (13 sq mi; 39%) on the Dutch side.

18th-19th centuries

To work the new cotton, tobacco and sugar plantations the French and Dutch began importing large numbers of African slaves, who soon came to outnumber the Europeans.[6] The slave population quickly grew larger than that of the land owners. Subjected to cruel treatment, slaves staged rebellions, and their overwhelming numbers made it impossible to ignore their concerns. In 1848, the French abolished slavery in their colonies including the French side of St. Martin. Slaves on the Dutch side of the island protested and threatened to flee to the French side to seek asylum. The local Dutch authorities then freed the colonies' slaves. While this decree was respected locally, it was not until 1863 when the Dutch abolished slavery in all of their island colonies that the slaves became legally free.[9][6]

20th century

Statue of Claude Wathey in Philipsburg

After the abolition of slavery, plantation culture declined and the island's economy suffered. In 1939 Sint Maarten received a major boost when it was declared a duty-free port. In 1941 the island was shelled by a German U-boat during World War II.[citation needed]

Tourism began growing from the 1950s onward, and Princess Juliana International Airport became one of the busiest in the Eastern Caribbean. For much of this period, Sint Maarten was governed by business tycoon Claude Wathey of the Democratic Party.[10] The island's demographics changed dramatically during this period as well, with the population increasing from a mere 5,000 people to around 60,000 people by the mid-1990s. Immigration from the neighbouring Lesser Antilles, Curaçao, Haiti, the Dominican Republic, the United States, Europe, and Asia turned the native population into a minority.[11]

Sint Maarten became an "island territory" (eilandgebied in Dutch) of the Netherlands Antilles in 1983. Before that date, Sint Maarten was part of the island territory of the Windward Islands, together with Saba and Sint Eustatius. The status of an island territory entails considerable autonomy summed up in the Island Regulation of the Netherlands Antilles. During this period Sint Maarten was ruled by an island council, an executive council, and a Lieutenant Governor (Dutch: gezaghebber) appointed by the Dutch Crown.

Hurricane Luis hit the island in 1995, causing immense destruction and resulting in 12 deaths.[6]

21st century

In 1994 the Kingdom of the Netherlands and France had signed the Franco-Dutch treaty on Saint Martin border controls, which allows for joint Franco-Dutch border controls on so-called "risk flights". After some delay, the treaty was ratified in November 2006 in the Netherlands, and subsequently entered into force on 1 August 2007. Though the treaty is now in force, its provisions are not yet[when?] implemented as the working group specified in the treaty is not yet installed.[citation needed]

On 10 October 2010 Sint Maarten became a constituent country (Dutch: Land Sint Maarten) within the Kingdom of the Netherlands, making it a constitutional equal partner with Aruba, Curaçao, and the Netherlands proper.

Sint Maarten has been assigned the ISO 3166-1 alpha-2 country codes of SXM and SX,[12] and the .sx Internet ccTLD became available to register on 15 November 2012.[13]

Effects of Hurricane Irma

The port in Sint Maarten after Hurricane Irma
Damaged buildings in the wake of Hurricane Irma
Ground view of Hurricane Irma's damage

Hurricane Irma made landfall on 6 September 2017, causing extensive damage. 4 deaths and 34 injuries, of which 11 seriously, were reported.[14] Princess Juliana Airport was extensively damaged but reopened on a partial basis in two days to allow incoming relief flights and for flights that would take evacuees to other islands.[15] By 8 September, "many inhabitants [were] devoid of basic necessities" and looting had become a serious problem.[16] Reports on 9 September indicated that 70% of the infrastructure on the Dutch part had been destroyed.[17] A survey by the Dutch Red Cross estimated that nearly a third of the buildings in Sint Maarten had been destroyed and that over 90 percent of structures on the island had been damaged.[18]

The Prime Minister of the Netherlands told the news media on 8 September that the airport in Sint Maarten was ready to receive emergency flights and that aid, as well as police officers and military personnel, were on their way.[19] The Prime Minister of Sint Maarten had already asked the Dutch government for extended relief assistance which began to arrive on 8 September. The government issued a Tropical Storm Warning on 8 September since the Category 4 Hurricane Jose was approaching.[20]

The government of the Netherlands was sending aid, as well as additional police and military, since looting was a serious problem.[21] A statement by the Prime Minister summarized the situation on 8 September. "We've lost many, many homes. Schools have been destroyed. We foresee a loss of the tourist season because of the damage that was done to hotel properties, the negative publicity that one would have that it's better to go somewhere else because it's destroyed. So that will have a serious impact on our economy."[22] At the time, preparations were being made as Hurricane Jose approached the island.[23] Government estimates on 9 September indicated that 70 percent of houses were badly damaged or destroyed; much of the population was living in shelters pending the arrival of Jose. Thankfully, this second hurricane did not have a significant impact on the island.[24]

Widespread looting had started and a state of emergency was announced; some 230 soldiers from the Netherlands were patrolling. Additional Dutch troops were expected.[25] By 10 September, some 1,200 Americans had been evacuated to Puerto Rico from Sint Maarten by military aircraft during a time of looting and violence. On that date, Royal Caribbean International said that the company was sending its Adventure of the Seas to Saint-Martin and to St. Thomas to provide supplies and to offer evacuation services.[26] The ship arrived on the island on 10 September with water, ice, garbage bags, clothing and canned food, and evacuated 320 people.[27] By 11 September, King Willem-Alexander had already arrived in Curaçao and was scheduled to visit St. Maarten, St. Eustatius and Saba.[28] When King Willem-Alexander visited Sint Maarten for the first time post-hurricane, he was shocked by the destruction. He immediately called for support from the European Union so the island could recover swiftly. Later in the month, it was revealed that the EU would allocate €2 billion in emergency funds for immediate disaster relief to restore basic essentials on Sint Maarten, such as drinking water and sanitation.[29] In addition to the EU's contribution, Red Cross, the government of the Netherlands, and Dutch citizens of the mainland pitched in (via donations and crowdfunding) to raise money for the devastated island.[30]

Post hurricane rebuilding

On 10 October 2017, Princess Juliana International Airport re-commenced commercial flights[31] using temporary structures, pending repairs.[32]

A report in late March 2018 indicated that the airport was able to handle some flights and some service had resumed from the US, Canada, and Europe. A new departure lounge was being used during rebuilding of the original facility. The General Aviation building was being used for passengers arriving on the island.

A little over a year after Hurricane Irma, St Maarten’s cruise industry had recovered to the extent that in 2018, more than 1 million cruise passengers visited the island.[33]

Telecommunications, including Wi-Fi had been restored on the island, 95% of customers were receiving electricity and drinking water was readily available on the island. Some tourist accommodations were open, with 27 operating and 36 said to be ready some time later this year. Cruise ships were arriving; a full 14 were accommodated the week of February 18, 2018.[34]

Geography

Detailed map showing French Sint Maarten), including its territorial waters

Sint Maarten occupies the southern half of the island of Saint Martin in the Leeward Islands; the northern half forms the French territory of Saint Martin. To the north across the Anguilla Channel lies the British Oversea Territory of Anguilla, to the south-east of the island lies the French island of Saint Barthélemy and further south are the Dutch islands of Saba and Saint Eustatius.

Sint Maarten is 34 sq km.[4] The terrain is generally hilly, with the highest peak being Mount Flagstaff at 383m.[4] The area to west around the airport is flatter, and contains the Dutch section of the Simpson Bay Lagoon. The Great Salt Pond lies to north of Philipsburg. Several small islands lie of the coast, notably Cow and Calf, Hen and Chicks, Molly Beday, Pelikan Key, Guana Key of Pelican and Sint Maarten which lies in the Simpson Bay Lagoon.

Government and politics

Map of the European Union in the world with overseas countries and territories and outermost regions

Sint Maarten is a constituent country of the Kingdom of the Netherlands, and as such the Monarch of the Netherlands is head of state, represented locally by a Governor.[4] Following the dissolution of the Netherlands Antilles, the Constitution of Sint Maarten was unanimously adopted by the island council of Sint Maarten on 21 July 2010. Elections for a new island council were held on 17 September 2010, since the number of seats was increased from 11 to 15. The newly elected island council became the Estates of Sint Maarten on 10 October.[35] Sint Maarten is largely autonomous in internal affairs, with the Netherlands responsible for foreign diplomacy and defence.[4]

Corruption

In 1978, the government of the Netherlands Antilles installed a Research Committee on the Windward Islands (Dutch: Commissie van Onderzoek Bovenwindse Eilanden) to investigate claims of corruption in the island government. Even though the report issued by this commission was damaging for the island's government, measures were not put into place to curb corruption, arguably because the government of the Netherlands Antilles depended on the support of Wathey's Democratic Party in the Estates of the Netherlands Antilles. In August 1990, the public prosecutor of the Netherlands Antilles started an investigation into the alleged ties between the island government of Sint Maarten and the Sicilian Mafia, and in 1991 the Court of Audit of the Netherlands Antilles issued a report which concluded that the island government of Sint Maarten was ailing.[36]

In the government and parliament of the Netherlands, the call for measures became louder and louder. With Dutch pressure, the government of the Netherlands Antilles installed the Pourier Commission tasked with investigating the state of affairs of the island government of Sint Maarten in December 1991. Its report concluded that the island was in a severe financial crisis, that rules of democratic decision-making were continuously broken, and that the island government constituted an oligarchy. In short, the island government failed completely according to the report. After long negotiations, the Kingdom government enacted a General Measure of Kingdom Administration (Dutch: Algemene Maatregel van Rijksbestuur) in early 1993, placing Sint Maarten under direct supervision of the Kingdom. Although originally meant for one year, the Order-in-Council for the Kingdom was eventually extended until 1 March 1996.[37]

Though much has changed since, allegations of criminal activities continue to plague Sint Maarten. In 2004, the Minister of Justice of the Netherlands Antilles asked the Scientific Research and Documentation Centre (Dutch: Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC)) of the Dutch Ministry of Justice to conduct research into organized crime in Sint Maarten. The report concluded that money laundering and cocaine trade are widespread on Sint Maarten. It also alleged that money from the island was used to finance Hamas, its associate Holy Land Foundation, and the Taliban.[10][38]

In April 2009, former Commissioner Louie Laveist was convicted, and sentenced to an 18-month prison sentence, by the Sint Maarten Court-of-First-Instance, on account of forgery, fraud, and bribery.[39] He was later acquitted of forgery and of fraud by the Common Court of Justice of the Netherlands Antilles and Aruba, but not of bribery.[40]

Demographics

Catholic Church St. Martin of Tours in Philipsburg

In the 2011 Netherlands Antilles census, the population of the island territory was 33,609.[41] Recent estimates put the population at 42,000 (July 2017 est.).[4]

Settlements

 • Philipsburg (1,327 inhabitants)
 • Lower Prince's Quarter (8,143 inhabitants)
 • Cul de Sac (7,593 inhabitants)
 • Cole Bay (5,594 inhabitants)
 • Upper Prince's Quarter (3,139 inhabitants)
 • Little Bay (Fort Amsterdam) (3,093 inhabitants)
 • Simpson Bay (596 inhabitants)
 • Lowlands (348 inhabitants)

Religion

Religions of Sint Maarten[42]
Religions percent
Roman Catholic
33.1%
Pentecostal
14.7%
Methodist
10.0%
None
7.9%
Seventh-day Adventist
6.6%
Hindu
5.2%
Christian
4.1%
Baptist
4.7%
Anglican
3.1%
No response
2.4%
Other Protestant
2.8%
Jehovah's Witness
1.7%
Evangelical
1.4%
Other (includes Buddhist, Sikh, Rastafarian)
1.3%
Islam/Jewish
1.1%

Languages

Languages of Sint Maarten[42]
Languages percent
English
67.5%
Spanish
12.9%
Creole
8.2%
French
6.6%
Dutch
4.2%
Other
3.5%
Papiamento
1.5%

English is the day-to-day administrative language and language of communication in Sint Maarten, and the first language of the majority;[4] the government uses Dutch when communicating with the Dutch government and formerly did so with the Netherlands Antilles government. Local signage uses both Dutch and English.[43] The government continues to produce Dutch-language documents. There were English-medium and Dutch-medium schools on St. Maarten, and the Dutch government policy towards St. Maarten and other SSS islands promoted English medium education. As per the 2001 census there were far more Spanish speakers than Dutch speakers; each group was 14.8% and 4.2%, respectively. Thus, Sint Maarten is a polyglot society, most are simultaneously bilingual in Dutch and English, and among them are also speakers of Spanish and French. Linguist Linda-Andrea Richardson stated in 1983 that Dutch was a "dead language" in Sint Maarten.[44] A local English-based dialect is spoken in informal situations on both the French and Dutch sides of the island.[45]

Some residents, including Arubans and St. Martiners who lived in Aruba, speak Papiamento.[46]

Economy

Many tourists come to use Sint Maarten's beaches

Sint Maarten, along with Curaçao, uses the Netherlands Antillean guilder as its currency. The economy is heavily dependent on tourism, either from long-stays or day-trippers from the many cruise lines that dock in the Philipsburg Harbour; around 80% of the workforce is employed in this sector.[4] Some limited agriculture occurs, however most food is imported.[4]

In 2014, St. Maarten had more gaming machines per resident than any other country in the world.[47]

Hurricane Irma severely affected the economy in 2017. In a 2019 report, it was revealed that the island's GDP had dropped by 4.7%, with an increase in inflation.[48] This drastic hit to the economy was due to lessened tourism, real estate, trade, and business activities.[49]

Culture

Sint Maarten Courthouse

Sint Maarten's culture is a mix of African, European and North American influences. Ank Klomp wrote in Saint Martin: Communal Identities on a Divided Caribbean Island that Sint-Maarten lacked a Dutch cultural identity.[43]

Festivals

An annual regatta is held over three days culminating in the first weekend in March. Among the leading cultural artists of the island are Isidore "Mighty Dow" York (kaisonian, panman), Roland Richardson (Impressionist painter), Nicole de Weever (dancer, broadway star), Susha Hien (choreographer), Lasana M. Sekou (poet, author, independence advocate), Clara Reyes (choreographer), and Tanny and The Boys (string band music group). The annual Saint Maarten Carnival starts in April and ends in May. The Grand Carnival parade that takes place on the Dutch side is the largest parade of the island's two carnivals. The annual St. Martin Book Fair takes place during the first weekend of June, featuring emerging and famous authors from the island, the Caribbean region, and from around the world.[50]

Sport and recreation

Popular team sports in Sint Maarten include baseball, basketball, volleyball, cricket, and soccer. Recreational fishing, golf, and water sports (including diving, kayaking, snorkelling, and yachting) are popular amongst tourists.[51]

The Sint Maarten Soccer Association was founded in 1986. The organisation is not a member of FIFA, but became an associate member of CONCACAF in 2002, and a full member in 2013.[52] The national football team debuted in 1989, and plays its home games at the Raoul Illidge Sports Complex, which has a 3,000-spectator capacity. After an initial period of popularity during the 1990s, including an appearance at the 1993 Caribbean Cup, interest in football declined, with the national team playing its last official match in 2000 (against Dominica).[53] However, Sint Maarten is scheduled to return to international competition in March 2016, in the 2017 Caribbean Cup qualification tournament.[54]

The Sint Maarten Cricket Association is a member of the Leeward Islands Cricket Association (LICA), which is in turn a member of the West Indies Cricket Board (WICB). With rare exceptions (for instance, the Stanford 20/20), the national cricket team plays only against other LICA members, though Sint Maarteners may go on to play for the Leeward Islands team at regional level and are eligible for both the West Indies and the Netherlands internationally. The primary venue for cricket is the Charles Vlaun Cricket Field.[55] Colin Hamer was the first Sint Maartener to play first-class cricket,[56] while Daniel Doram was the first islander to play at international level, debuting for the Netherlands against Ireland in the Intercontinental Cup in July 2013 at the age of 15, also becoming the first St. Maartener to take a first-class five-wicket haul. In 2016 Keacy Carty became the first St Maartener to play representative cricket for the West Indies (for the West Indies under-19s).[57] Carty was the man of the final at the 2016 Under-19 World Cup, and was later described by the prime minister, William Marlin, as having "brought the name of St Maarten to international acclaim".[58]

Prior to cricket becoming popular, baseball was preferred. No national team existed, although Sint Maarteners were eligible to play for the Netherlands Antilles baseball team before its dissolution.[59] Several Sint Maarteners have passed through the American baseball system, playing at college level or in the minor leagues. Allen Halley played college baseball for the South Alabama Jaguars and was drafted by the Chicago White Sox in the 30th round of the 1995 draft, reaching Class A-Advanced in the minor leagues. Three others, Rene Leveret, Marc Ramirez, and Rafael Skeete, were signed as free agents by major league teams during their careers, but played only in the minor leagues.[60]

The Sint Maarten Volleyball Association is part of the Eastern Caribbean Volleyball Association, which hosts championship qualifiers with countries within its zone. Countries that are part of the ECVA are: Anguilla, Antigua, Bermuda, Virgin Islands, Dominica, Dutch St.Martin, French St.Martin, Grenada, Montserrat, Saba, St.Eustatius, St.Kitts, St.Lucia, and St. Vincent & the Grenadines.[61] Over the past 8 years, volleyball in St.Maarten on a National level has been developing and showing results. In 2016, the Sint Maarten Men's National Team went on to win the championship in their pool for the round 1 World Championship Qualifiers winning the gold along with many individual awards. The local awardees were; Nicholas Henrietta (Best Setter); Leonardo J Jeffers (Best Outside Hitter); Stephan Ellis (Best Middle); Allinton Augustine (Best Defence); Riegmar Valies Courtar (Best Opposite), and Riegmar Valies Courtar (Best Scorer) and MVP Most Valuable Player.[62]

Popular culture

Tourist watch a low flying plane over the beach

The island is famous for its runway at Princess Juliana International Airport, in which landing aircraft pass within 35 metres (38 yd) of Maho Beach below, due to the close proximity of the runway to the ocean. The planes appear to land dangerously close to beach goers so the beach and airport have become a popular place for people to view aeroplane landings. In July 2017, a New Zealander died from head injuries after being propelled backwards from a jet engine blast.[63]

Sint Maarten is also known for its festive nightlife, expansive beaches, precious jewelry, traditional cuisines, and plentiful casinos.[64]

Education

Primary and secondary schools

Public schools include:[65]

Private schools subsidized by the St. Maarten government include:[65]

 • Primary:
  • Hillside Christian School (St. Peters)
  • MAC Browlia F. Maillard Campus (Cul-de-Sac) and Rev. John A. Gumbs Campus (Betty's Estate)
  • Seven Day Adventist (Cole Bay)
  • Sr. Borgia Primary (Philipsburg)
  • Sr. Magda Primary (St. Peters)
  • Sr. Marie Laurence (Middle Region)
  • Sr. Regina Primary (Simpson Bay)
  • St. Dominic Primary (South Reward)
  • St. Joseph Primary (Philipsburg)
  • The Asha Stevens - Hillside Christian School (Cayhill)
 • Secondary:

Previously residents had to complete secondary studies in Aruba and/or Curaçao.[44] Prior to 1976 Sint Maarten had two secondary schools: the government secondary school John Phillips School and the Catholic secondary school Pastoor Nieuwen Huis School. Philips was both a MAVO/ETAO school while Huis was a MAVO school. The foundation Stichting Voortgezet Onderwijs van de Bovenwindse Eilanden (SVOBE), established on February 20, 1974,[66] was created as the neutral governing body for a new school created by the merger of Phillips and Huis schools.[67] MPC, the merged school, opened on August 17, 1976.[66]

The Caribbean International Academy, founded in 2003 is a preparatory private boarding and day school on the island of St. Maarten. Catering to children from Kindergarten to Grade 12, CIA is also the only school offering Canadian/Ontario High School Diploma (OSSD) and 90% of their graduates go on to attend universities in Europe, Canada and the United States.[68] Learning Unlimited Preparatory School (LUPS) is an American accredited institution, that established a Caribbean location in St.Maarten in 1991.[69] The school is accredited by the Southern Association of Independent Schools (SAIS) and the Southern Association of Colleges and Schools (SACS).[70]

Colleges and universities

Most residents who attend tertiary institutions do so in Curaçao and/or European Netherlands.[43]

The American University of the Caribbean School of Medicine (AUC), founded in 1978, was previously located on Montserrat. Because of the eruption of the Soufrière Hills volcano in 1995, AUC moved its campus to St. Maarten later that year. A permanent campus was completed in 1998 in Cupecoy.[citation needed]

The University of St. Martin (USM) is located in Philipsburg. The University of Sint Eustatius School of Medicine, founded in 1999, was previously located on Sint Eustatius. In September 2013, the University of Sint Eustatius moved its campus to Cole Bay, St. Maarten.[citation needed]

Libraries

Philipsburg Jubilee Library in Philipsburg[71] was the most prominent library in Sint Maarten. However, after Hurricane Irma hit the island in 2017, the library was forced to shut down. As of February 2019, Philipsburg Jubilee Library still lacks the funding necessary for it to be rebuilt,[72] but has recently reopened in a temporary location until further notice.[73]

Transportation

Princess Juliana International Airport

Sint Maarten is served by Princess Juliana International Airport, serving destinations across the Caribbean, North America and France and Holland. It is well known for its very low final approach landings close to a popular beach at the end of the runway.[74][75] The Supreme Court of the Netherlands ruled in a well-known case on the jet blast on this beach.[citation needed] Winair (Windward Islands Airways) has its headquarters on the grounds of the airport.[76]

See also

Notes

 1. ^ "Consitution of Sint Maarten". www.sintmaartengov.org. Government of Sint Maarten. Retrieved 8 November 2019.
 2. ^ "The World Factbook — Central Intelligence Agency". Cia.gov. Retrieved 28 June 2019.
 3. ^ a b GDP – per capita (PPP), The World Factbook, Central Intelligence Agency. Accessed on 7 April 2018.
 4. ^ a b c d e f g h i j k l "CIA World Factbook – Sint Maarten". Retrieved 24 July 2019.
 5. ^ "CIA World Factbook – Saint Martin". Retrieved 24 July 2019.
 6. ^ a b c d e f g h i "History of Saint Martin". Retrieved 24 July 2019.
 7. ^ Caribbean: The Lesser Antilles Karl Luntta
 8. ^ Henocq, Christophe (15 March 2010), "Concordia Treaty, 23rd March 1648", Heritage, 6: 13, retrieved 2018-09-17
 9. ^ Lampe, Armando (2001). Mission Or Submission?: Moravian and Catholic Missionaries in the Dutch Caribbean During the 19th Century. Otto Harrassowitz Verlag. p. 154. ISBN 9783525559635.
 10. ^ a b NRC.nl - Sint Maarten bloeit, politici leven in luxe Archived 2010-07-21 at the Wayback Machine
 11. ^ Oostindie 1998:126-127
 12. ^ "ISO 3166-1 decoding table". International Organization for Standardization. Retrieved 2010-12-16.
 13. ^ 123-reg Blog - Let's talk about .SX!
 14. ^ "Netherlands PM: Death toll from Irma on Dutch Saint Martin rises to four". Retrieved 23 Jan 2019.
 15. ^ "St. Martin's famous airport badly damaged by Hurricane Irma". ABC News. 7 September 2017. Retrieved 16 September 2017.
 16. ^ Davies, Caroline (8 September 2017). "Caribbean islanders fear another battering after Irma wreaks havoc". The Guardian. Retrieved 16 September 2017.
 17. ^ "After Irma, fearful islands await Hurricane Jose". Ph.news.yahoo.com. Retrieved 16 September 2017.
 18. ^ "Third of buildings on Dutch St. Martin destroyed". Cbsnews.com. Retrieved 16 September 2017.
 19. ^ "Rutte: We will not abandon St. Maarten - SXM Talks". Sxm-talks.com. Retrieved 16 September 2017.
 20. ^ News, ABC. "The Latest: Irma regains strength to Category 5 hurricane". Archived from the original on 13 September 2017. Retrieved 16 September 2017.
 21. ^ "Troops called in to stop looters on hurricane-ravaged St Martin". Daily Mail. Retrieved 16 September 2017.
 22. ^ ANIKA KENTISH; MICHAEL WEISSENSTEIN. "After raking Caribbean, Irma gains strength, targets Florida". Itemonline.com. Retrieved 16 September 2017.
 23. ^ "The Latest: Irma regaining strength over bathtub-warm water". Archived from the original on 12 September 2017. Retrieved 16 September 2017.
 24. ^ Staff, Our Foreign (10 September 2017). "Hurricane Jose spares storm-ravaged French Caribbean islands". Telegraph.co.uk. Retrieved 16 September 2017.
 25. ^ Weissenstein, Anika Kentish and Michael (9 September 2017). "Irma turns Caribbean island paradises into nightmares". Washington Post. Retrieved 16 September 2017 – via www.washingtonpost.com.
 26. ^ "Over 1,200 Americans evacuated from St. Maarten amid reports of violence". Nbcnews.com. Retrieved 16 September 2017.
 27. ^ "Royal Caribbean dispatches cruise ships to help with hurricane relief". ABC News. 12 September 2017. Retrieved 16 September 2017.
 28. ^ Hilary Clarke; Samantha Beech. "European leaders step up Irma relief effort in Caribbean". Cnn.com. Retrieved 16 September 2017.
 29. ^ Gordon Darroch. "Willem-Alexander: Sint-Maarten destruction 'worse than any war zone'". Dutchnews.nl. Retrieved 13 March 2019.
 30. ^ Janene Pieters. "DUTCH KING VISITS SINT MAARTEN; FIRST EVACUEES ARRIVE IN NETHERLANDS". Nltimes.nl. Retrieved 13 March 2019.
 31. ^ SXM Airport (22 October 2017). "SXM Airport Temporary Facilities Operating Smoothly". Team SXM. Retrieved 20 August 2018.
 32. ^ SXM Airport (23 March 2017). "SXM Airport Opens Temporary Arrival Pavilion Friday". SXM Airport. Retrieved 20 August 2018.
 33. ^ "St Maarten Tops 1 Million Cruise Passengers". Caribbean Journal. 12 October 2018. Retrieved 28 June 2019.
 34. ^ "Updated: Mapping what's open and closed in the Caribbean: Travel Weekly". Travelweekly.com. Retrieved 28 June 2019.
 35. ^ RNW.nl - Eilandsraad Sint Maarten unaniem achter staatsregeling
 36. ^ Oostindie and Klinkers 2001:188-189
 37. ^ Oostindie and Klinkers 2001:189-191
 38. ^ NRC.nl - Sint Maarten vrijhaven voor criminele gelden Archived 2008-12-24 at the Wayback Machine
 39. ^ NRC.nl - Gedeputeerde Sint Maarten veroordeeld voor corruptie Archived 2009-04-30 at the Wayback Machine
 40. ^ The Daily Herald - Louie Laveist partially vindicated on appeal
 41. ^ "GeoHive - St. Maarten population". Geohive.com. Archived from the original on 2015-10-25. Retrieved 2015-10-27.
 42. ^ a b "Central America and Caribbean ::SINT MAARTEN". CIA The World Factbook.
 43. ^ a b c Klomp, Ank. "Saint Martin: Communal Identities on a Divided Caribbean Island." In: Niedermüller, Peter and Bjarne Stoklund (editors). Journal of European Ethnology Volume 30:2, 2000: Borders and Borderlands: An Anthropological Perspective. Museum Tusculanum Press, 2000. ISBN 8772896779, 9788772896779. Start: p. 73. CITED: p. 80.
 44. ^ a b Dijkhoff, Marta, Silvia Kowenberg, and Paul Tjon Sie Fat. Chapter 215 "The Dutch-speaking Caribbean Die niederländischsprachige Karibik." In: Sociolinguistics / Soziolinguistik. Walter de Gruyter, January 1, 2006. ISBN 3110199874, 9783110199871. Start: p. 2105. CITED: p. 2108.
 45. ^ Holm (1989) Pidgins and Creoles, vol. 2
 46. ^ Klomp, Ank. "Saint Martin: Communal Identities on a Divided Caribbean Island." In: Niedermüller, Peter and Bjarne Stoklund (editors). Journal of European Ethnology Volum 30:2, 2000: Borders and Borderlands: An Anthropological Perspective. Museum Tusculanum Press, 2000. ISBN 8772896779, 9788772896779. Start: p. 73. CITED: p. 85.
 47. ^ "The World Count of Gaming Machines, 2014" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2015-12-08. Retrieved 2015-10-19.
 48. ^ "Curaçao, St. Maarten economies contracted". Thedailyherald.sx. Retrieved 28 June 2019.
 49. ^ "Curacao and St Maarten Insurance Industry Governance, Risk and Compliance Report 2019". Businesswire.com. 22 February 2019. Retrieved 28 June 2019.
 50. ^ The St. Martin Book Fair – House of Nehesi Publishers. Retrieved 14 August 2016.
 51. ^ ST. MARTIN AND ST. MAARTEN SPORTS & ACTIVITIES – Fodor's Travel. Retrieved 22 February 2016.
 52. ^ April 21, 2002: The national associations of Saint-Martin and Sint Maarten were welcomed as the newest (associate) members to the Confederation during the CONCACAF Ordinary Congress in Miami Beach, Florida (USA) "This Week in CONCACAF History: April 17–23". Conacag.com. Archived from the original on 30 August 2011. Retrieved 22 February 2016.
 53. ^ (Dutch) Sint Maarten - List of International Matches – Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Retrieved 22 February 2016.
 54. ^ "St. Maarten draws US Virgin Islands, Grenada in first round Caribbean Cup". The Daily Herald (Sint-Maarten). 17 January 2016.
 55. ^ Carib Lumber Ball Park – CricketArchive. Retrieved 22 February 2016.
 56. ^ Colin Hamer – Biggin’ Up We Island. Retrieved 22 February 2016.
 57. ^ (21 December 2015). "Carty on WI U19 team for Youth World Cup" Archived 2016-03-02 at the Wayback Machine721 News. Retrieved 14 February 2016.
 58. ^ (19 February 2016). "Keacy Carty gets a fitting hero’s welcome"Today (Sint Maarten). Retrieved 22 February 2016.
 59. ^ (5 September 2009). Netherlands Antilles reveal final Baseball World Cup Roster – Mister Baseball. Retrieved 22 February 2016.
 60. ^ St. Maarten, Netherlands – The Baseball Cube. Retrieved 22 February 2016.
 61. ^ "Eastern Caribbean Volleyball Association (ECVA) - Federations". Ecvaonline.com. Retrieved 28 June 2019.
 62. ^ "St. Maarten advanced in World Cup qualifier". Thedailyherald.sx. Retrieved 28 June 2019.
 63. ^ Roy, Eleanor Ainge (14 July 2017). "New Zealand woman dies after jet blast at world's 'scariest' airport". Theguardian.com. Retrieved 28 June 2019.
 64. ^ "St. Maarten Information - Culture and Tourism". SXM Deals. Retrieved 28 June 2019.
 65. ^ a b "School Directory". Sintmaartengov.org. Retrieved 28 June 2019.
 66. ^ a b "History." Stichting Voortgezet Onderwijs van de Bovenwindse Eilanden. Retrieved on March 3, 2018.
 67. ^ "History Sundial School." Stichting Voortgezet Onderwijs van de Bovenwindse Eilanden. Retrieved on March 3, 2018.
 68. ^ "Caribbean International Academy :: Top Boarding & Day School in SXM". Archived from the original on 2015-08-11.
 69. ^ "Mission and Accreditation – Learning Unlimited Preparatory School". Luprepschool.com. Retrieved 28 June 2019.
 70. ^ "Contact Us – Learning Unlimited Preparatory School". Luprepschool.com. Retrieved 28 June 2019.
 71. ^ "Contact Us." Philipsburg Jubilee Library. Retrieved on February 28, 2018. "Our Address: Ch. E.W. Vogestreet 12 Philipsburg, St. Maarten."
 72. ^ "Library on Sint Maarten still closed: 'Everyone has good intentions, but nothing is happening'". Caribisch Netwerk. 6 February 2019. Retrieved 28 June 2019.
 73. ^ "Jubilee Library to reopen in temporary location Monday - St Maarten Philipsburg Jubilee Library". Stmaartenlibrary.org. Retrieved 28 June 2019.
 74. ^ Lazo, Luz (7 Sep 2017). "Irma devastates world-famous St. Martin airport". Washington Post. Retrieved 25 December 2017.
 75. ^ Buckley, Julia (13 Jul 2017). "St Maarten: Tourist Killed by Jet Blast at Notorious Caribbean Airport". The Independent. Retrieved 25 December 2017.
 76. ^ "Directory: World Airlines." Flight International. 30 March–5 April 2004. 96.

References

External links

Government
Organizations
Universities
Secondary education
Tourism
News and opinion

Coordinates: 18°03′N 63°03′W / 18.050°N 63.050°W / 18.050; -63.050