سیمون دو بووار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیمون دوبوار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سیمون دو بووُآر
Simone de Beauvoir.jpg
شناسنامه
نام کامل سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبووار
لقب سیمون دو بووار را نامدارترین زن روشنفکر قرن بیستم دانسته‌اند[۱]
مکتب اگزیستانسیالیسم
فمینیسم
مارکسیسم غربی
علایق اصلی فلسفه سیاسی
ملیت فرانسه فرانسوی
زادروز ۹ ژانویه ۱۹۰۸
زادگاه پاریس، فرانسه
تاریخ مرگ ۱۴ آوریل ۱۹۸۶ (۷۸ سال)
محل مرگ پاریس، فرانسه
ذات الریه
مدفن گورستان مونپارناس

سیمون دو بووُآر (به فرانسوی: Simone De Beauvoir)‏ (۹ ژانویه، ۱۹۰۸–۱۴ آوریل ۱۹۸۶) با نام اصلی سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دو بووار فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود که در ۹ ژانویه، ۱۹۰۸ در پاریس در خانواده‌ای بورژوا به دنیا آمد.

سال‌های اولیه[ویرایش]

بووار در یک خانوادهٔ بورژوای کاتولیک به دنیا آمد و پس از گذراندن امتحانات دورهٔ لیسانس ریاضیات و فلسفه، به تحصیل ریاضیات در Institut Catholique و زبان و ادبیات در مؤسسهٔ سنت‌مارین و پس از آن فلسفه در دانشگاه سوربن پرداخت. وی در حلقهٔ فلسفی دوستانه گروهی از دانشجویان مدرسهٔ اکول نورمال پاریس عضو بود که ژان پل سارتر نیز در آن عضویت داشت ولی خود بووار دانشجوی این مدرسه نبود. با وجود آنکه زنان در آن دوره کمتر به تدریس فلسفه می‌پرداختند، او تصمیم گرفت مدرس فلسفه شود و در آزمونی که به این منظور گذراند، با ژان پل سارتر آشنا شد. بووار و سارتر هر دو در ۱۹۲۹ در این آزمون شرکت کردند، سارتر رتبهٔ اول و بووار رتبهٔ دوم را کسب کرد. با وجود این، بووار صاحب عنوان جوان‌ترین پذیرفته‌شدهٔ این آزمون تا آن زمان شد.

بووار به عنوان مادر فمینیسم ِ بعد از ۱۹۶۸ شناخته می‌شود. معروف‌ترین اثر وی جنس دوم (عنوان اصلی: Le Deuxième Sexe) نام دارد که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده‌ است. این کتاب به تفصیل به تجزیه و تحلیل ستمی که در طول تاریخ به جنس زن شده‌ است می‌پردازد. پس از آنکه این کتاب چند سال پس از چاپ فرانسه، به انگلیسی ترجمه و در آمریکا منتشر شد، به عنوان مانیفست فمینیسم شناخته شد.

مانیفست ۳۴۳[ویرایش]

مانیفست ۳۴۳ بیانیه‌ای بود که در سال ۱۹۷۱ میلادی ۳۴۳ زن فرانسوی امضاء کردند و به انجام سقط جنین در زندگی خویش اقرار کردند و در نتیجه، خود را در معرض خطر پی‌گرد قضایی قرار دادند. متن این مانیفست توسط سیمون دو بووار نوشته شده بود و زنان سرشناسی نیز آن را امضاء کرده بودند. بیانیه در نشریه فرانسوی نوول ابسرواتور در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۷۱ منتشر شد.

متن بیانیه سیمون دو بووار این‌طور آغاز می‌شد:

«یک میلیون زن هر ساله در فرانسه سقط جنین انجام می‌دهند. محکوم به نهان‌کاری، خود را در شرایط خطرناک قرار می‌دهند، در حالی که این عمل تحت نظارت پزشکی یکی از ساده‌ترین عمل‌ها است. این زنان در حجاب سکوت فرو می‌روند. من اعلام می‌کنم یکی از آنها هستم. من سقط جنین انجام داده‌ام. ما همان‌طور که خواستار دسترسی آزاد به کنترل موالید هستیم، خواستار آزادیِ سقط جنین هستیم.

جنس دوم[ویرایش]

در کتاب جنس دوم، سیمون دوبووار استدلال‌های خود را از طریق اگزیستانسیالیسمی فمینیستی بیان می‌کند. بووُآر به‌عنوان یک اگزیستانسیالیست باور داشت که بودن مقدم بر ماهیت است. وی به‌همین منوال استنباط می‌کند که یک انسان زن زاده نمی‌شود، بلکه تبدیل به زن می‌شود، چرا دختران از اوان کودکی، نقش‌های فرهنگی معینی را می‌پذیرند. تز کلی کتاب، نشان‌دادن آن است که چگونه زنان به وسیلهٔ تاریخ و افسانه‌هایی تعریف و محدود شده‌اند که آن‌ها را در جایگاهی پایین‌تر قرار می‌دهد. به باور بووُآر، تاریخ فرهنگی مانع از آن شده‌ است که زنان آزادی خود را درک و بر اساس آن عمل کنند، اما آن‌ها می‌توانند با نفی این افسانه‌های فرهنگی، خود را بازتعریف کنند. در مقابل، تا زمانی که زنان به مردان و سنت‌های فرهنگی اجازه دهند تا چیستی آنان را تعریف کنند، آزاد نخواهند بود. بووار استدلال‌های زیست‌شناختی، روانشناختی، و ماده‌گرایانه را، برای تبیین دسته‌ای از ویژگی‌های رفتاری زنان که از کنترل فرهنگ خارج است، نفی می‌کند.

بووار دلیل می‌آورد که در طول تاریخ، زنان همیشه به عنوان انحراف و نابهنجاری شمرده شده‌اند. حتی مری ولستونکرفت مردها را به‌عنوان ایده‌آلی که زن‌ها آرزوی رسیدن به آن را دارند به‌حساب می‌آورد. در کتاب جنس دوم بووار می‌گوید که این طرز فکر با ادعای این‌که زنان در مقابل مردان «نابهنجار» در مقابل «هنجار» و «منحرف» در مقابل «طبیعی» هستند، جلوی پیش‌روی زنان را گرفته‌ است. به عقیدهٔ وی برای آن‌که فمینیسم بتواند به جلو حرکت کند این برداشت باید از بین برود. در این‌صورت زنان درست به‌اندازهٔ مردان قادر به پیشرفت هستند.

بووار استدلال می‌کند که زنان، همواره «دیگری» مردان به حساب آورده شده‌اند، و چنین ادراکی را در هویت خود درونی ساخته‌اند؛ بنابراین مردان کنش‌گرا، و زنان کنش‌پذیر هستند. بووار بر این باور است که با وجود ساختارهای فرهنگی موجود (همچون ازدواج، مادری، روابط زن-مرد) زنان، بختی برای آزادی یا برابری ندارند. با این وجود، بووار خوش‌بین بود و عقیده داشت زنان می‌توانند زمینهٔ آزادی خود را فراهم کنند. آن‌ها می‌توانند افسانه‌های فرهنگی را به چالش بکشند، می‌توانند استقلال اقتصادی بیشتری را تجربه کنند و بر تصور اشتباه پایین‌دست‌بودنشان در هنر و ادبیات فائق آیند. مهم‌تر آنکه، آنان می‌توانند رابطهٔ برابری را با مردان تجربه کنند. او نوشت «اگر روزی فرا برسد که زن، نه از سر ضعف، که با قدرت عشق بورزد… دوست‌داشتن برای او نیز، همچون مرد، سرچشمهٔ زندگی خواهد بود و نه خطری مرگ‌بار.»

زندگی شخصی[ویرایش]

سارتر و بووار رابطهٔ عاطفی پیچیده‌ای داشتند و با وجود تنش‌های پیاپی و روابط عاطفی متعدد، این دو در تمام عمر دوستانی جداناپذیر باقی‌ماندند، اما ارتباط آن‌ها، برخلاف روابط مرسوم جامعه، شامل وفاداری و تک‌همسری نبود. بووار که دوجنس‌گرا بود با دختران دانش‌آموز دبیرستانی ارتباط برقرار می‌کرد و به همین دلیل در سال ۱۹۴۳ با شکایت پدر و مادر چند دختر از جمله ناتالی سوروکین پرونده تدریس او در کل فرانسه تعلیق شد.[۲][۳] در جریان این روابط دخترانی مثل ناتالی سوروکین، وندا کساکیویکز و بیانکا لمبلین[۴][۵] به شدت آسیب دیدند.[۶] نویسنده آمریکایی نلسون آلگرن که سال‌ها با بووار ارتباط داشت[۷] پس از اینکه او شرح سفرها و ارتباطات جنسی آن دو را در کتاب ماندارین‌ها آورد، به شدت خشمگین شد. بووار در اواخر دهه ۱۹۴۰ به کلبۀ آلگرن در ایندیانا رفت و مدتی بعد در سال ۱۹۴۹ آنها یه اتفاق به آمریکای لاتین رفتند. آلگرن در مقاله‌ای که بعداً در مورد سفر سارتر و بووار به شمال آفریقا نوشت گفت «دو بووار و سارتر بیش از یک فاحشه و جاکش از مردم سوء استفاده می‌کنند».[۸] نامه‌های آلگرن و بووار به هم نشان می‌دهند که بووار در مدت زیادی در زمان جنگ دوم جهانی و بعد از آن از آلگرن پول و کالا می‌گرفته‌ است.[۹]

آرامگاه سارتر و بووار

مرگ[ویرایش]

سیمون دو بووار در ۱۴ آوریل، ۱۹۸۶ در ۷۸ سالگی به دلیل ذات‌الریه از دنیا رفت. وی در کنار ژان پل سارتر در گورستان مونپارناس به خاک سپرده شده‌ است.

برخی از آثار[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. BBCPersian.com
 2. Tête-à-tête: Simone de Beauvoir and Jean-Paul Sartre, Hazel Rowley, HarperCollins, 2005 , page 130-35, ISBN 0-06-052059-0;ISBN 978-0-06-052059-5
 3. http://dastesabz.com/Post/View/355/سیمون-دوبوار-در-رویای-محو-اسطوره-دیگری
 4. Contat, M. (2005). Sartre and his other women. Journal of Romance Studies. Volume 6 Numbers 1 & 2 2006 ISSN 1473-3536. page 119
 5. Lamblin, B. (1996). A disgraceful affair: Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, & Bianca Lamblin. Boston, Mass: Northeastern University Press.
 6. راجرز، ن. تامپسون، م. (1393). فیلسوفان بدکردار. ترجمه احسان شاه قاسمی. تهران: انتشارات امیرکبیر</
 7. https://ir.mondediplo.com/article1234.html
 8. Taylor, B. (2015). Gnomonic Verses. Universal Octopus, page 123.
 9. http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/1421/55/text

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Simone de Beauvoir
Simone de Beauvoir2.png
De Beauvoir in 1967
Born
Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir

(1908-01-09)9 January 1908
Paris, France
Died14 April 1986(1986-04-14) (aged 78)
Paris, France
Alma materUniversity of Paris (B.A., M.A.)
Partner(s)Jean-Paul Sartre (1929–1980; his death)
Nelson Algren (1947–1964)
Claude Lanzmann (1952–1959)
Era20th-century philosophy
RegionWestern philosophy
School
Main interests
Notable ideas
Signature
Simone de Beauvoir (signature).jpg

Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir (UK: /də ˈbvwɑːr/, US: /də bˈvwɑːr/,[2][3] French: [simɔn də bovwaʁ] (About this soundlisten); 9 January 1908 – 14 April 1986) was a French writer, intellectual, existentialist philosopher, political activist, feminist and social theorist. Though she did not consider herself a philosopher, she had a significant influence on both feminist existentialism and feminist theory.[4]

De Beauvoir wrote novels, essays, biographies, autobiography and monographs on philosophy, politics, and social issues. She was known for her 1949 treatise The Second Sex, a detailed analysis of women's oppression and a foundational tract of contemporary feminism; and for her novels, including She Came to Stay and The Mandarins. She was also known for her open, lifelong relationship with French philosopher Jean-Paul Sartre.

Early years

Simone de Beauvoir was born on 9 January 1908 into a bourgeois Parisian family in the 6th arrondissement.[5][6][7] Her parents were Georges Bertrand de Beauvoir, a legal secretary who once aspired to be an actor,[8] and Françoise de Beauvoir (née Brasseur), a wealthy banker's daughter and devout Catholic. Simone's sister, Hélène, was born two years later. The family struggled to maintain their bourgeois status after losing much of their fortune shortly after World War I, and Françoise insisted that the two daughters be sent to a prestigious convent school. De Beauvoir herself was deeply religious as a child, at one point intending to become a nun. She shed her faith in her early teens and remained an atheist for the rest of her life.[9]

De Beauvoir was intellectually precocious, fueled by her father's encouragement; he reportedly would boast, "Simone thinks like a man!"[10] Because of her family's straitened circumstances, de Beauvoir could no longer rely on her dowry, and like other middle-class girls of her age, her marriage opportunities were put at risk. De Beauvoir took this opportunity to do what she always wanted to do[vague] while also taking steps to earn a living for herself.[11]

After passing baccalaureate exams in mathematics and philosophy in 1925, she studied mathematics at the Institut Catholique de Paris and literature/languages at the Institut Sainte-Marie [fr]. She then studied philosophy at the Sorbonne and after completing her degree in 1928, she wrote her diplôme d'études supérieures [fr] (roughly equivalent to an MA thesis) on Leibniz for Léon Brunschvicg (the topic was "Le concept chez Leibniz" ["The Concept in Leibniz"]).[12] De Beauvoir was only the ninth woman to have received a degree from the Sorbonne at the time, due to the fact that French women had only recently been allowed to join higher education.[clarification needed][11]

De Beauvoir first worked with Maurice Merleau-Ponty and Claude Lévi-Strauss, when all three completed their practice teaching requirements at the same secondary school. Although not officially enrolled, she sat in on courses at the École Normale Supérieure in preparation for the agrégation in philosophy, a highly competitive postgraduate examination which serves as a national ranking of students. It was while studying for the agrégation that she met École Normale students Jean-Paul Sartre, Paul Nizan, and René Maheu (who gave her the lasting nickname "Castor", or "beaver").[8] The jury for the agrégation narrowly awarded Sartre first place instead of de Beauvoir, who placed second and, at age 21, was the youngest person ever to pass the exam.[13]

Writing of her youth in Memoirs of a Dutiful Daughter she said: "...my father's individualism and pagan ethical standards were in complete contrast to the rigidly moral conventionalism of my mother's teaching. This disequilibrium, which made my life a kind of endless disputation, is the main reason why I became an intellectual."[14]

Middle years

Jean-Paul Sartre and Simone de Beauvoir at the Balzac Memorial

From 1929 to 1943, de Beauvoir taught at the lycée level until she could support herself solely on the earnings of her writings. She taught at the Lycée Montgrand [fr] (Marseille), the Lycée Jeanne-d'Arc (Rouen) [fr], and the Lycée Molière (Paris) [fr] (1936–39).[15]

During October 1929, Jean-Paul Sartre and de Beauvoir became a couple and, after they were confronted by her father, Sartre asked her to marry him on a provisional basis: one day while they were sitting on a bench outside the Louvre, he said, "Let's sign a two-year lease".[16] Though de Beauvoir is quoted as saying, "Marriage was impossible. I had no dowry", scholars point out that her ideal relationships described in The Second Sex and elsewhere bore little resemblances to the marriage standards of the day.[17] Instead, they entered into a lifelong "soul partnership", which was sexual but not exclusive, nor did it involve living together.[18] See "Personal life" below.

Sartre and de Beauvoir always read each other's work. Debate continues about the extent to which they influenced each other in their existentialist works, such as Sartre's Being and Nothingness and de Beauvoir's She Came to Stay and "Phenomenology and Intent". However, recent studies of de Beauvoir's work focus on influences other than Sartre, including Hegel and Leibniz.[4] The Neo-Hegelian revival led by Alexandre Kojève and Jean Hyppolite in the 1930s inspired a whole generation of French thinkers, including de Beauvoir and Sartre, to discover Hegel's Phenomenology of Spirit.[19][20]

Personal life

Waist high portrait of middle aged man reading
Algren in 1956

De Beauvoir's prominent open relationships at times overshadowed her substantial academic reputation. A scholar lecturing with de Beauvoir chastised their "distinguished [Harvard] audience [because] every question asked about Sartre concerned his work, while all those asked about Beauvoir concerned her personal life."[21] Beginning in 1929, de Beauvoir and Jean-Paul Sartre were partners and remained so for fifty-one years, until his death in 1980.[22] De Beauvoir chose never to marry or set up a joint household and she never had children. This gave her the time to advance her education and engage in political causes, to write and teach, and to have lovers.[23]

Perhaps her most famous lover was American author Nelson Algren whom she met in Chicago in 1947, and to whom she wrote across the Atlantic as "my beloved husband."[24] Algren won the National Book Award for The Man with the Golden Arm in 1950, and in 1954, de Beauvoir won France's most prestigious literary prize for The Mandarins in which Algren is the character Lewis Brogan. Algren vociferously objected to their intimacy becoming public. Years after they separated, she was buried wearing his gift of a silver ring.[25] However, she lived with Claude Lanzmann from 1952 to 1959.[26]

De Beauvoir was bisexual, and her relationships with young women were controversial.[27] Former student Bianca Lamblin (originally Bianca Bienenfeld) wrote in her book Mémoires d'une jeune fille dérangée (English: Memoirs of a Disturbed Young Lady), that, while she was a student at Lycée Molière, she had been sexually exploited by her teacher de Beauvoir, who was in her 30s at the time.[28] In 1943, de Beauvoir was suspended from her teaching job, due to an accusation that she had seduced her 17-year-old lycée pupil Natalie Sorokine in 1939.[29] Sorokine's parents laid formal charges against de Beauvoir for debauching a minor and as a result she had her licence to teach in France revoked.[30]

In 1977, de Beauvoir, Sartre, Roland Barthes, Michel Foucault, Jacques Derrida and much of the era's intelligentsia signed a petition seeking to abrogate the age of consent in France.[31][32]

Notable works

She Came to Stay

De Beauvoir published her first novel She Came to Stay in 1943.[33] It is a fictionalised chronicle of her and Sartre's sexual relationship with Olga Kosakiewicz and Wanda Kosakiewicz. Olga was one of her students in the Rouen secondary school where Beauvoir taught during the early 1930s. She grew fond of Olga. Sartre tried to pursue Olga but she rejected him, so he began a relationship with her sister Wanda. Upon his death, Sartre was still supporting Wanda. He also supported Olga for years, until she met and married Jacques-Laurent Bost, a lover of Beauvoir.

In the novel, set just before the outbreak of World War II, Beauvoir creates one character from the complex relationships of Olga and Wanda. The fictionalised versions of Beauvoir and Sartre have a ménage à trois with the young woman. The novel also delves into Beauvoir and Sartre's complex relationship and how it was affected by the ménage à trois.

She Came to Stay was followed by many others, including The Blood of Others, which explores the nature of individual responsibility, telling a love story between two young French students participating in the Resistance in World War II.[34]

Existentialist ethics

Simone de Beauvoir and Jean-Paul Sartre in Beijing, 1955

In 1944 de Beauvoir wrote her first philosophical essay, Pyrrhus et Cinéas, a discussion of an existentialist ethics. She continued her exploration of existentialism through her second essay The Ethics of Ambiguity (1947); it is perhaps the most accessible entry into French existentialism. In the essay, de Beauvoir clears up some inconsistencies that many, Sartre included, have found in major existentialist works such as Being and Nothingness. In The Ethics of Ambiguity, de Beauvoir confronts the existentialist dilemma of absolute freedom vs. the constraints of circumstance.[4]

Les Temps modernes

At the end of World War II, de Beauvoir and Sartre edited Les Temps modernes, a political journal which Sartre founded along with Maurice Merleau-Ponty and others. De Beauvoir used Les Temps Modernes to promote her own work and explore her ideas on a small scale before fashioning essays and books. De Beauvoir remained an editor until her death.

Sexuality, existentialist feminism and The Second Sex

The Second Sex, first published in 1949 in French as Le Deuxième Sexe, turns the existentialist mantra that existence precedes essence into a feminist one: "One is not born but becomes a woman" (French: "On ne naît pas femme, on le devient").[35] With this famous phrase, Beauvoir first articulated what has come to be known as the sex-gender distinction, that is, the distinction between biological sex and the social and historical construction of gender and its attendant stereotypes.[36] Beauvoir argues that "the fundamental source of women's oppression is its [femininity's] historical and social construction as the quintessential" Other.[37]

De Beauvoir defines women as the "second sex" because women are defined in relation to men. She pointed out that Aristotle argued women are "female by virtue of a certain lack of qualities", while St. Thomas referred to woman as "imperfect man" and the "incidental" being.[38] De Beauvoir asserted that women are as capable of choice as men, and thus can choose to elevate themselves, moving beyond the "immanence" to which they were previously resigned and reaching "transcendence", a position in which one takes responsibility for oneself and the world, where one chooses one's freedom.

Chapters of The Second Sex were originally published in Les Temps modernes,[39] in June 1949. The second volume came a few months after the first in France.[40] It was quickly published in America due to the quick translation by Howard Parshley, as prompted by Blanche Knopf, wife of publisher Alfred A. Knopf. Because Parshley had only a basic familiarity with the French language, and a minimal understanding of philosophy (he was a professor of biology at Smith College), much of de Beauvoir's book was mistranslated or inappropriately cut, distorting her intended message.[41] For years, Knopf prevented the introduction of a more accurate retranslation of de Beauvoir's work, declining all proposals despite the efforts of existentialist scholars.[41] Only in 2009 was there a second translation, to mark the 60th anniversary of the original publication. Constance Borde and Sheila Malovany-Chevallier produced the first integral translation in 2010, reinstating a third of the original work.[42]

In the chapter "Woman: Myth and Reality" of The Second Sex,[43] de Beauvoir argued that men had made women the "Other" in society by application of a false aura of "mystery" around them. She argued that men used this as an excuse not to understand women or their problems and not to help them, and that this stereotyping was always done in societies by the group higher in the hierarchy to the group lower in the hierarchy. She wrote that a similar kind of oppression by hierarchy also happened in other categories of identity, such as race, class, and religion, but she claimed that it was nowhere more true than with gender in which men stereotyped women and used it as an excuse to organize society into a patriarchy.

Despite her contributions to the feminist movement, especially the French women's liberation movement, and her beliefs in women's economic independence and equal education, de Beauvoir was initially reluctant to call herself a feminist.[11] However, after observing the resurgence of the feminist movement in the late 1960s and early 1970s, de Beauvoir stated she no longer believed a socialist revolution to be enough to bring about women's liberation. She publicly declared herself a feminist in 1972 in an interview with Le Nouvel Observateur.[44]

In 2018 the manuscript pages of Le Deuxième Sexe were published. At the time her adopted daughter, Sylvie Le Bon-de Beauvoir, a philosophy professor, described her mother's writing process: Beauvoir wrote every page of her books longhand first and only after that would hire typists.[45]

The Mandarins

Dunes cottage where Algren and de Beauvoir summered in Miller Beach, Indiana

Published in 1954, The Mandarins won her France's highest literary prize, the Prix Goncourt. The book is set after the end of World War II and follows the personal lives of philosophers and friends among Sartre's and de Beauvoir's intimate circle, including her relationship with American writer Nelson Algren, to whom the book was dedicated. Algren was outraged by the frank way de Beauvoir described their sexual experiences in both The Mandarins and her autobiographies. Algren vented his outrage when reviewing American translations of de Beauvoir's work. Much material bearing on this episode in de Beauvoir's life, including her love letters to Algren, entered the public domain only after her death.

Later years

Antonio Núñez Jiménez, de Beauvoir, Sartre and Che Guevara in Cuba, 1960

De Beauvoir wrote popular travel diaries about time spent in the United States [46] and China and published essays and fiction rigorously, especially throughout the 1950s and 1960s. She published several volumes of short stories, including The Woman Destroyed, which, like some of her other later work, deals with aging.

1980 saw the publication of When Things of the Spirit Come First, a set of short stories centred around and based upon women important to her earlier years[ambiguous].[34] Though written long before the novel She Came to Stay, de Beauvoir did not at the time consider the stories worth publishing, allowing some forty years to pass before doing so.[clarification needed]

Sartre and Merleau-Ponty had a longstanding feud, which led Merleau-Ponty to leave Les Temps Modernes. De Beauvoir sided with Sartre and ceased to associate with Merleau-Ponty. In de Beauvoir's later years, she hosted the journal's editorial meetings in her flat and contributed more than Sartre, whom she often had to force[clarification needed] to offer his opinions.[citation needed]

De Beauvoir also wrote a four-volume autobiography, consisting of: Memoirs of a Dutiful Daughter; The Prime of Life; Force of Circumstance (sometimes published in two volumes in English translation: After the War and Hard Times); and All Said and Done.[34] In 1964 De Beauvoir published a novella-length autobiography, A Very Easy Death, covering the time she spent visiting her ageing mother, who was dying of cancer. The novella brings up questions of ethical concerns with truth-telling in doctor-patient relationships.[47]

In the 1970s de Beauvoir became active in France's women's liberation movement. She wrote and signed the Manifesto of the 343 in 1971, a manifesto that included a list of famous women who claimed to have had an abortion, then illegal in France. Some[who?] argue most of the women had not had abortions, including Beauvoir. Signatories were diverse[clarification needed] as Catherine Deneuve, Delphine Seyrig, and de Beauvoir's sister Poupette. In 1974, abortion was legalised in France.

Her 1970 long essay La Vieillesse (The Coming of Age) is a rare instance of an intellectual meditation on the decline and solitude all humans experience if they do not die before about the age of 60.[citation needed]

In an interview with Betty Friedan, de Beauvoir said: "No, we don’t believe that any woman should have this choice. No woman should be authorised to stay at home to bring up her children. Society should be totally different. Women should not have that choice, precisely because if there is such a choice, too many women will make that one. It is a way of forcing women in a certain direction."[48][clarification needed]

In about 1976 de Beauvoir and Sylvie Le Bon made a trip to New York City in the United States to visit Kate Millett on her farm.[49][clarification needed]

De Beauvoir's and Sartre's grave at the Cimetière du Montparnasse

In 1981 she wrote La Cérémonie Des Adieux (A Farewell to Sartre), a painful account of Sartre's last years. In the opening of Adieux, de Beauvoir notes that it is the only major published work of hers which Sartre did not read before its publication.

She contributed the piece "Feminism – alive, well, and in constant danger" to the 1984 anthology Sisterhood Is Global: The International Women's Movement Anthology, edited by Robin Morgan.[50]

After Sartre died in 1980, de Beauvoir published his letters to her with edits to spare the feelings of people in their circle who were still living. After de Beauvoir's death, Sartre's adopted daughter and literary heir Arlette Elkaïm would not let many of Sartre's letters be published in unedited form. Most of Sartre's letters available today have de Beauvoir's edits, which include a few omissions but mostly the use of pseudonyms. De Beauvoir's adopted daughter and literary heir Sylvie Le Bon, unlike Elkaïm, published de Beauvoir's unedited letters to both Sartre and Algren.

De Beauvoir died of pneumonia on 14 April 1986 in Paris, aged 78.[51] She is buried next to Sartre at the Montparnasse Cemetery in Paris.

Prizes

Works

List of publications (non-exhaustive)

 • L'Invitée (1943) (English – She Came to Stay) [novel]
 • Pyrrhus et Cinéas (1944) [nonfiction]
 • Le Sang des autres (1945) (English – The Blood of Others) [novel]
 • Les Bouches inutiles (1945) (English - Who Shall Die?) [drama]
 • Tous les hommes sont mortels (1946) (English – All Men Are Mortal) [novel]
 • Pour une morale de l'ambiguïté (1947) (English – The Ethics of Ambiguity) [nonfiction]
 • "America Day by Day" (1948) (English – 1999 – Carol Cosman (Translator and Douglas Brinkley (Foreword) [nonfiction]
 • Le Deuxième Sexe (1949) (English – The Second Sex) [nonfiction]
 • L'Amérique au jour le jour (1954) (English – America Day by Day)
 • Les Mandarins (1954) (English – The Mandarins) [novel]
 • Must We Burn Sade? (1955)
 • The Long March (1957) [nonfiction]
 • Memoirs of a Dutiful Daughter (1958)
 • The Prime of Life (1960)
 • Force of Circumstance (1963)
 • A Very Easy Death (1964)
 • Les Belles Images (1966) [novel]
 • The Woman Destroyed (1967) [novel]
 • The Coming of Age (1970) [nonfiction]
 • All Said and Done (1972)
 • Old Age (1972) [nonfiction]
 • When Things of the Spirit Come First (1979) [novel]
 • Adieux: A Farewell to Sartre (1981)
 • Letters to Sartre (1990)
 • Journal de guerre, Sept 1939–Jan 1941 (1990); English – Wartime Diary (2009)
 • A Transatlantic Love Affair: Letters to Nelson Algren (1998)
 • Diary of a Philosophy Student, 1926–27 (2006)
 • Cahiers de jeunesse, 1926–1930 (2008)

Selected translations

 • Patrick O'Brian was de Beauvoir's principal English translator, until he attained commercial success as a novelist.
 • Beauvoir, Simone (1997), ""Introduction" to The Second Sex", in Nicholson, Linda (ed.), The second wave: a reader in feminist theory, New York: Routledge, pp. 11–18, ISBN 9780415917612.
 • Philosophical Writings (Urbana : University of Illinois Press, 2004, edited by Margaret A. Simons et al.) contains a selection of essays by de Beauvoir translated for the first time into English. Among those are: Pyrrhus and Cineas, discussing the futility or utility of action, two previously unpublished chapters from her novel She Came to Stay and an introduction to Ethics of Ambiguity.

See also

References

 1. ^ Wendy O'Brien, Lester Embree (eds.), The Existential Phenomenology of Simone de Beauvoir, Springer, 2013, p. 40.
 2. ^ Wells, John C. (2008). Longman Pronunciation Dictionary (3rd ed.). Longman. ISBN 978-1-4058-8118-0.
 3. ^ Jones, Daniel (2011). Roach, Peter; Setter, Jane; Esling, John (eds.). Cambridge English Pronouncing Dictionary (18th ed.). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-15255-6.
 4. ^ a b c Bergoffen, Debra, "Simone de Beauvoir", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2010 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = <http://plato.stanford.edu/archives/fall2010/entries/beauvoir/>.
 5. ^ Still the second sex at The Guardian; published June 6, 1999; retrieved 6 January 2019
 6. ^ Lisa Appignanesi's top 10 books by and about Simone de Beauvoir at The Guardian; published January 8, 2008; retrieved 6 January 2019
 7. ^ The Open Marriage of True Minds at The New Republic; published July 9, 2014; retrieved 6 January 2019
 8. ^ a b Mussett, Shannon. Simone de Beauvoir Biography on the Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 11 April 2010.
 9. ^ Thurman, Judith. Introduction to Simone de Beauvoir’s The Second Sex. Excerpt published in The New York Times 27 May 2010. Retrieved 11 April 2010.
 10. ^ Bair, p. 60
 11. ^ a b c Roberts, Mary Louise. "Beauvoir, Simone de." In The Oxford Encyclopedia of Women in World History. Oxford University Press, 2008. Source. Retrieved 3 February 2014.
 12. ^ Margaret A. Simons (ed.), Feminist Interpretations of Simone de Beauvoir, Penn State Press, Nov 1, 2010, p. 3.
 13. ^ Menand, Louis. "Stand By Your Man". The New Yorker, 26 September 2005. Retrieved 11 May 2010.
 14. ^ Memoirs of a Dutiful Daughter, Book One
 15. ^ Kelly Oliver (ed.), French Feminism Reader, Rowman & Littlefield Publishers, 2000, p. 1; Bulletin 2006 de l'Association amicale des anciens et anciennes élèves du lycée Molière, 2006, p. 22.
 16. ^ Bair, p. 155-7
 17. ^ Ward, Julie K. (November 1999). "Reciprocity and Friendship in Beauvoir's Thought". Hypatia. 14 (4): 36–49. doi:10.1111/j.1527-2001.1999.tb01251.x.
 18. ^ Appignanesi, Lisa (10 June 2005). "Our relationship was the greatest achievement of my life". The Guardian. London.
 19. ^ Ursula Tidd, Simone de Beauvoir, Psychology Press, p. 19.
 20. ^ Nancy Bauer, Simone de Beauvoir: Philosophy, and Feminism, Columbia University Press, 2012, p. 86.
 21. ^ Thurman, Judith. Introduction to The Second Sex, 2009.
 22. ^ Seymour-Jones 2008, p. Back cover
 23. ^ Schneir, Miriam (1994). Feminism in Our Time. Vintage Books. p. 5. ISBN 0-679-74508-4.
 24. ^ "Simone de Beauvoir's Love Letters to Nelson Algren". Chicago Tribune.
 25. ^ Le Bon-de Beauvoir, Sylvie (1997). "Preface: A Transatlantic Love Affair". The New York Times. Retrieved 28 December 2017.
 26. ^ Menand, Louis (26 September 2005). "Stand By Your Man". The New Yorker: Condé Nast. Retrieved 28 December 2017.
 27. ^ Rodgers, Nigel; Thompson, Mel (2004). Philosophers Behaving Badly. London: Peter Owen Publishers. p. ~186. ISBN 072061368X.
 28. ^ Mémoires d'une jeune fille dérangée (1994, LGF – Livre de Poche; ISBN 978-2-253-13593-7/2006, Balland; ISBN 978-2-7158-0994-9)
 29. ^ Tête-à-tête: Simone de Beauvoir and Jean-Paul Sartre, Hazel Rowley, HarperCollins, 2005, pp. 130–35, ISBN 0-06-052059-0;ISBN 978-0-06-052059-5
 30. ^ Intellectuals: From Marx and Tolstoy to Sartre and Chomsky, Paul Johnson, Harper Perennial, 1988, pp. 238–38, ISBN 978-0-06-125317-1
 31. ^ "Sexual Morality and the Law", Chapter 16 of Politics, Philosophy, Culture: Interviews and Other Writings 1977-1984. Edited by Lawrence D. Krizman. New York/London: 1990, Routledge, ISBN 0-415-90149-9, p. 275.
 32. ^ Henley, Jon (23 February 2001). "Calls for legal child sex rebound on luminaries of May 68". The Guardian. Retrieved 28 December 2017.
 33. ^ "Beauvoir, Simone de | Internet Encyclopedia of Philosophy". www.iep.utm.edu. Retrieved 3 January 2018.
 34. ^ a b c http://www.iep.utm.edu/beauvoir/ Simone de Beauvoir
 35. ^ Beauvoir, The Second Sex, 267
 36. ^ Mikkola, Mari (3 January 2018). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 37. ^ Bergoffen, Debra (2015). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2015 ed.). Metaphysics Research Lab, Stanford University.
 38. ^ Beauvoir, Simone de. "Simone de Beauvoir The Second Sex, Woman as Other 1949". www.marxists.org.
 39. ^ Appignanesi 2005, p. 82
 40. ^ Appignanesi 2005, p. 89
 41. ^ a b Moi, Toril "While We Wait: The English Translation of 'The Second Sex'" in Signs 27(4) (Summer, 2002), pp. 1005–35.
 42. ^ "Review: The Second Sex, by Simone de Beauvoir" – via The Globe and Mail.
 43. ^ Beauvoir, Simone de. "Woman: Myth and Reality".
  ** in Jacobus, Lee A. (ed.). A World of Ideas. Bedford/St. Martins, Boston 2006. 780–95.
  ** in Prince, Althea, and Susan Silva Wayne. Feminisms and Womanisms: A Women's Studies Reader. Women's Press, Toronto 2004 p. 59–65.
 44. ^ Fallaize, Elizabeth (1998). Simone de Beauvoir: A critical reader (Digital print ed.). London: Routledge. p. 6. ISBN 978-0415147033.
 45. ^ "Revisiting Simone de Beauvoir's The Second Sex as a Work in Progress". Retrieved 26 July 2018.
 46. ^ de Beauvoir, "America Day by Day", Carol Cosman (Translator) and Douglas Brinkley (Foreword), Berkeley: University of California Press, 1999. ISBN 9780520210677
 47. ^ Willms, Janice (18 December 1997). "A Very Easy Death". NYU Langone Health. Retrieved 23 April 2019.
 48. ^ “A Dialogue with Simone de Beauvoir,” in Betty Friedan, It Changed My Life: Writings on the Women’s Movement (New York: Random House, 1976), pp. 311–12
 49. ^ Appignanesi 2005, p. 160
 50. ^ "Table of Contents: Sisterhood is global :". Catalog.vsc.edu. Retrieved 15 October 2015.
 51. ^ "Archived copy". Archived from the original on 13 December 2011. Retrieved 16 July 2012.CS1 maint: archived copy as title (link)

Sources

Further reading

 • Le Malentendu du Deuxième Sexe, by Suzanne Lilar, 1969
 • Feminist theory & Simone de Beauvoir, by Toril Moi, 1990
 • de Beauvoir, Simone (2005), "Introduction from The Second Sex", in Cudd, Ann E.; Andreasen, Robin O. (eds.), Feminist theory: a philosophical anthology, Oxford, UK Malden, Massachusetts: Blackwell Publishing, pp. 27–36, ISBN 9781405116619.
 • Appignanesi, Lisa. Simone de Beauvoir, London: Penguin, 1988, ISBN 0140087370
 • Bair, Deirdre. Simone de Beauvoir, a biography, New York: Summit Books, 1990. ISBN 0671606816
 • Francis, Claude. Simone de Beauvoir: A Life, A Love Story. Lisa Nesselson (Translator). New York: St. Martin's, 1987. ISBN 0312001894
 • Okely, Judith. Simone de Beauvoir, New York: Pantheon, 1986. ISBN 0394747658

External links