سیل‌های ۲۰۱۱–۲۰۱۰ کوئینزلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیل‌های ۲۰۱۱–۲۰۱۰ کوئینزلند
Trapped woman on a car roof during flash flooding in Toowoomba 2.jpg
A woman trapped on the roof of her car awaits rescue during the Toowoomba flash flood

مدت‌زمان: December 2010 – Jan 2011
مناطق شهری در زیر آب

سیل‌های کوئینزلند استرالیا مجموعه‌ای از سیلاب‌های شدید در این کشور بودند که از دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز گشتند و بخش بزرگی از این کشور را برای مدتی به زیر آب بردند و باعث تخلیه شدن مناطق گسترده‌ای از استرالیا شدند. بیشترین خسارت مربوط به این سیلاب‌ها متوجه ایالت کوئینزلند و مرکز آن، شهر بریزبین، بود. این رویداد حداقل ۷۰ شهر و ۲۰۰٬۰۰۰ انسان را تحت تاثیر قرار داد. گستردگی مناطق زیر آب به اندازه مجموع مساحت دو کشور فرانسه و آلمان روی هم بود.[۱]

با گسترش خرابی‌های سیلاب، خسارت وارده به اقتصاد و طبیعت استرالیا باعث از میان رفتن ۳۰ میلیارد دلار از تولید ناخالص ملی این کشور شد. از جمله مناطق صنعتی آسیب دیده توسط این رویداد می‌توان به کشتزارهای پنبه و گل آفتابگردان در کویینزلند اشاره کرد.[۲] این مجموعه از سیل‌ها تا روز ۱۴ ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی باعث کشته شدن حداقل ۳۱ تن و ناپدید شدن ۴۰ تن شدند و در پی آن‌ها نیز سیلاب‌های سال ۲۰۱۱ ایالت ویکتوریا باعث به زیر آب رفتن بخش‌های گسترده دیگری از استرالیا شد.

توفان یاسی[ویرایش]

در فوریه سال ۲۰۱۱ منطقه کوئینزلند شاهد شدیدترین توفان تاریخ خود بود که به نام توفان یاسی شناخته شد. شدت این توفان به حدی بود که فرماندار ایالت کوئینزلند این سامانه هوایی را «فاجعه بار ترین توفانی» که این ایالت تاکنون به خود دیده توصیف کرد.[۳]. باد و سیل‌های پدید آمده توسط این توفان باعث خسارت‌های بی سابقه در منطقه شد.

منابع[ویرایش]

  1. «سیلاب‌های استرالیا باعث تخلیه بریزبین شدند». پایگاه خبری رویترز. بازبینی‌شده در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۰. 
  2. «سیل باعث بی خانمانی گسترده در کویینزلند استرالیا شد». پایگاه خبری بی بی سی. بازبینی‌شده در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۰. 
  3. «اتحادیه توفان 'فاجعه بار' در ایالت کوئینزلند استرالیا؛ نگرانی از ویرانی در ابعاد بی سابقه». پایگاه خبری بی بی سی پارسی. بازبینی‌شده در ۲ فوریه ۲۰۱۱.