سیف‌الله کامبخش‌فرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیف الله کامبخش فرد
زادروز ۱۳۰۸
تهران
درگذشت ۸ آذر ۱۳۸۹ (۸۱ سالگی)
تهران
ملیت ایرانی
پیشه باستان شناس
نقش‌های برجسته رئیس موزه ایران باستان (از ۱۳۵۸ تا)

سیف‌الله کامبخش فرد باستان شناس و رئیس پیشین موزه ایران باستان بود.

زندگینامه[ویرایش]

سیف الله کامبخش فرد در سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلاتش در رشته باستان شناسی در دانشگاه تهران، در مراکز مختلف باستان شناسی از جمله موزه ایران باستان و موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران مشغول کار شد.

کامبخش به مدت ۷ سال در موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران فعالیت داشت و در سال ۱۳۵۸ ریاست موزه ایران باستان را بر عهده گرفت و پس از آن تا زمان بازنشستگی از مشاغل اداری در سال ۱۳۶۵ به عنوان کارشناس در مرکز باستان‌شناسی ایران مشغول بود.

عضویت در هیئت کاوش‌های تپه‌های مارلیک، چراغعلی تپه در گیلان، محوطه‌های پیلا قلعه و بیجار و همچنین سرپرستی پژوهش‌های باستان‌شناسی در نیشابور، تپه‌های قیطریه و محوطه آناهیتا در کنگاور از جمله فعالیت‌های می‌دانی آقای کامبخش بوده‌است.

تالیفات[ویرایش]

سفالگری نیشابور در سده‌های پنجم و ششم هجری، تهرانِ سه هزار و دویست ساله، آثار تاریخی ایران، معبد آناهیتا، گور خمره‌ای اشکانی در گرمی مغان، سفال و سفالگری در ایران از ابتدای نوسنگی تا دوران معاصر از جمله کتاب‌هایی است که از وی در حوزه باستان شناسی منتشر شده‌است.

درگذشت[ویرایش]

وی به علت ناراحتی قلبی و ریوی در بیمارستان بستری شد، اما پس از مرخص شدن از بیمارستان در روز ۸ آذر ۱۳۸۹ در خانه خود در تهران در سن ۸۱ سالگی درگذشت. پیکر او از مقابل موزه ایران باستان در تهران تشییع شد.

منابع[ویرایش]