سیستم غیرمتمرکز مستقل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شماتیک ساده شده انتقال پیام را در یک سیستم غیرمتمرکز مستقل نشان می‌دهد

سیستم غیرمتمرکز مستقل (یا ADS) یک سیستم غیرمتمرکز است که ترکیبی از مدل‌ها یا اجزایی است که طوری طراحی شده‌اند که به صورت مستقل کار کنند ولی درعین حال توانایی این را دارند که در راستای مواجه‌شدن با هدف کلی سیستم با هم در تعامل باشند. این شیوه طراحی سیستم را قادر می‌سازد که درصورت خرابی و ناتوانی اجزای سیستم همچنان بتواند کارکرد داشته باشد. همچنین سیستم را قادر می‌سازد درحالی که همچنان به کار خود ادامه می‌دهد بتواند اجزاء سیستم را تعمیر و نگهداری کند. سیستم غیرمتمرکز مستقل کاربردهای دیگری علاوه بر خطوط تولید صنعتی، سیستم هدایت خطوط راه‌آهن و روبات‌شناسی دارد.

ADS اخیراً از کاربردهای کنترلی به کاربردهای خدماتی و سیستم‌های تعبیه‌شده مثل سیستم‌های خدماتی غیرمتمرکز مستقل و سیستم‌های دستگاه غیرمتمرکز مستقل گسترش پیدا کرده‌است.

تاریخچه

سیستم‌های غیر متمرکز مستقل برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ پیشنهاد شد.

ADS توجه قابل ملاحظه ای را به خود جلب کرد زیرا چنین سیستم‌هایی سال‌های زیادی است که در سیستم‌های راه‌آهن کشور ژاپن با بیشتر از ۷ میلیارد سفر به‌طور ایمن مستقر شده‌اند که اهمیت این مفهوم را ثابت می‌کند. راه‌آهن ژاپن با ADS به عنوان یک قطار هوشمند شناخته می‌شود.

برای ارج نهادن به این مشارکت چشمگیر، دکتر کینجی موری جایزه‌های زیادی از جمله جایزه 2013 IEEE Life Fellow، جایزه خدمات برجسته ۲۰۱۲، جایزه دولت شهری توکیو، جایزه ۲۰۱۲ متخصص برجسته از بین ۱۰۰۰ نفر در جهان، جایزه دولت چین، جایزه 2008 IEICE fellow، جایزه 1995 IEEE fellow، جایزه توسعه دستاوردهای برتر، آژانس علم و فناوری، جایزه صنعتی ایچیمورا در سال ۱۹۹۴، جایزه دستاورد فناوری در سال ۱۹۹۲، انجمن مهندسان ابزار و کنترل، جایزه ملی ثبت اختراع در سال ۱۹۸۸، آژانس علم و فناوری، و جایزه برتر فناوری Mainichi در سال ۱۹۸۸ را دریافت کرده‌است. دکتر موری پول نقد جایزه Ichimura Industrial را به IEEE اهدا کرد تا سرمایه جایزه IEEE Kanai را تأمین کند.

از سال ۱۹۷۷، ADS موضوع مورد پژوهش بسیاری از پژوهشگران در سراسر جهان از جمله ایالات متحده، ژاپن، اتحادیه اروپا به خصوص آلمان و چین بوده‌است.

معماری ADS

ADS یک معماری ناهمبسته است که در آن هر جزء یا زیرسیستم با فرستادن پیام با استفاده از فیلدهای اطلاعات به اشتراک گذاشته شده ارتباط برقرار می‌کند. ویژگی خاص و منحصر به فرد ADS این است که هیچ سیستم اداره کننده یا هماهنگ‌کننده مرکزی وجود ندارد. در عوض هر زیرسیستم عملکرد خود و هماهنگی خود را با زیرسیستم‌های دیگر مدیریت می‌کند. هنگامی که یک زیرسیستم نیاز به تعامل با زیرسیستم‌های دیگر پیدا می‌کند، فیلدهای اطلاعات به اشتراک گذاشته شده حاوی درخواست را به همه زیرسیستم‌های دیگر می‌فرستد. . این پخش حاوی شناسه و هویت یا نشانی هیچ‌یک از زیرسیستم‌های دیگر نیست. بلکه درعوض سایر زیرسیستم‌ها، براساس هدف و عملکرد خود، پیام ارسال شده را دریافت می‌کنند و تصمیم خود را در مورد اقدام مناسب (در صورت وجود) می‌گیرند.

همانگونه که ADS به سمت معماری خدمت گرا (SOA) یا ADSS (سیستم خدمات غیرمتمرکز مستقل) حرکت می‌کند، انتقال اطلاعات می‌تواند به وسیله ESB (گذرگاه خدمات عملیاتی) انجام شود، و هر عامل می‌تواند سرویسی را دریافت کند که اطلاعات را از ESB دریافت و براساس مشخصات سرویس عمل کند. نتایج دوباره با ESB به سایر عوامل مستقل انتقال داده می‌شود.

یک ADS همچنین مانند سیستم تخته سیاهی است که در هوش مصنوعی از آن استفاده می‌شود که در آن گروهی از عوامل براساس مشاهده هرگونه تغییر اطلاعات در تخته سیاه مشترک عمل می‌کنند.

یک ADS می‌تواند شامل انسان در حلقه باشد، با هر دو عامل انسانی و مستقل که هر دو به‌طور همزمان یادمی‌گیرند تا عملکرد سیستم را انجام دهند.

همچنین محاسبات ابری نیز از محاسبات مستقل استفاده می‌کند، اما در معماری و چارچوب و اساس با ADS تفاوت دارد.

کاربردها

یکی از کاربردها و موارد استفادهٔ ADS در تست نرم‌افزار، مخصوصاً تست ترکیبی است. همچنین چارچوبی بر اساس ADS برای آزمایش ترکیبی همزمان با استفاده از AR و TA پیشنهاد شده‌است.

همایش‌ها

نشست بین‌المللی IEEE در مورد سیستم‌های غیرمتمرکز مستقل (ISADS) کنفرانس اصلی در این موضوع است. این نشست هر دوسال یکبار برگزار می‌شود و اولین آنها در سال ۱۹۹۳ برگزار شد.

 • ISADS 1993؛ ۳۰ مارس - ۱ آوریل ۱۹۹۳، در کاوازاکی، ژاپن
 • ISADS 1995؛ ۲۵-۲۷ آوریل ۱۹۹۵، فینیکس، آریزونا، ایالات متحده
 • ISADS 1997؛ ۹ تا ۱۱ آوریل ۱۹۹۷، برلین، آلمان
 • ISADS 1999؛ ۲۰ تا ۲۳ مارس ۱۹۹۹، توکیو، ژاپن
 • ISADS 2001؛ ۲۶-۲۸ مارس ۲۰۰۱، دالاس، تگزاس، ایالات متحده
 • ISADS 2003؛ ۹ تا ۱۱ آوریل ۲۰۰۳، پیزا، ایتالیا
 • ISADS 2005؛ ۴ تا ۸ آوریل ۲۰۰۵، چنگدو، چین
 • ISADS 2007؛ ۲۱ تا ۲۳ مارس ۲۰۰۷، سدونا، آریزونا، ایالات متحده
 • ISADS 2009؛ ۲۳ تا ۲۵ مارس ۲۰۰۹، آتن، یونان
 • ISADS 2011؛ ۲۹ ژوئن - ۱ ژوئیه ۲۰۱۱، کوبه، ژاپن
 • ISADS 2013؛ ۶ تا ۸ مارس ۲۰۱۳، مکزیکو سیتی، مکزیک
 • ISADS 2015؛ ۲۵ تا ۲۷ مارس ۲۰۱۵، تایچونگ، تایوان

منابع

جستارهای وابسته