سیستم جهانی ارتباطات همراه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سیستم جهانی ارتباطات همراه ( UMTS ) یکی ازجدید ترین سیستم های ارتباطی سلولی تلفن همراه است ( نسل سوم ). UTMS درزمان موفقیت سیستم GSM نسل دوم ساخته شد. یکی ازعوامل موفقیت GSM ویژگی های امنیتی آن بوده است. خدمات جدید معرفی شده درUMTS نیازبه ویژگی های امنیتی ویژه وجدیدی برای حفاظت دارند. علاوه این، برخی از کاستی های واقعی و مشخص شده درامنیت GSM موجب نیاز به روی آوردن به UMTS می شود.

احراز هویت نهاد[ویرایش]

UMTS احراز هویت متقابل بین مشترک UMTS را فراهم میکند، که توسط یک برنامه کارت هوشمند که به عنوان USIM ( واحد جهانی شناسایی مشترک شناخته می شود ) ارایه می شود. شبکه درارایه مفهوم " احرازهویت مشترک "به صورت مقابل است: شبکه ارایه دهنده هویت مشترک و شبکه احرازهویت مشترک توسط شبکه خانگی مشترکان، برای ارایه دادن خدمات به آن ها تایید میکنند که او به یک شبکه ارایه دهنده مجاز متصل است.

سیگنالینگ تمامیت داده ها واحرازهویت مبدا[ویرایش]

الگوریتم توافق تمامیت: ایستگاه تلفن همراه و شبکه ارایه دهنده می تواند باامنیت درمورد الگوریتمی که استفاده می کنند، مذاکره کنند.

توافق تمامیت کلیدی : تلفن همراه و شبکه برروی یک کلید یکپارچه که آنها بتوانند متعاقباً ازان استفاده کنند توافق میکنند. این احراز هویت نهاد را فراهم می کند.

به طور محرمانه کاربرترافیک بودن[ویرایش]

سری سازی الگوریتم قرارداد: تلفن همراه وایستگاه میتوانند به صورت ایمنی بوسیله الگوریتم سری سازی که ازآن استفاده میکنند باهم ارتباط برقرارکنند ومبادله کنند.

توافق رمزکلیدی: تلفن همراه وایستگاه برروی کلید رمزنگاری که آنها ممکن است استفاده کنند توافق میکنند.

کاربرقابل اعتماد وداده های سیگنالینگ: هیچ یک از داده های کاربر واطلاعات حساس سیگنالینگ را نمی توان برای دسترسی به رادیو استراق سمع کرد.

امنیت دامنه شبکه[ویرایش]

اصطلاح امنیت دامنه شبکه در 3G امنیت ارتباط بین عناصرشبکه را پوشش میدهد. به طور خاص، ایستگاه تلفن به همراه امنیت دامنه شبکه تحت تاثیرقرارنمی گیرد. ارتباط دوعنصرشبکه ممکن است در همان شبکه توسط اپراتورتلفن اجرا شده و یا ممکن است آنها متعلق به دو شبکه مختلف باشند.

MAPSEC[ویرایش]

ایده اولیه از MAPSEC را می توان درادامه بدین صورت توصیف کرد. پیامMAP متنی رمزگذاری شده است و در نتیجه به یک " حامل " در پیامMAP دیگر قرار داده شده است. همان زمان که رمزنگاری کنترلی، یعنی یک پیام کد احراز هویت پیام اصلی را پوشش دهد، درMAP پیام جدید گنجانده شده است. برای دستیابی به استفاده از رمزگذاری و کد احراز هویت پیام، کلید مورد نیاز است .

سیستم چند رسانه ای امنیتی IP[ویرایش]

زیرسیستم چند رسانه ای IP (IMS ) هسته زیر سیستم شبکه بدون UTMS است که برای راه اندازی، خاتمه واصلاح نشست ها واجلاس چندرسانه ای ازقبیل ویدیو کنفرانس، چت، جاری سازی، وتماس های صوتی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/UMTS_security