سامانه تعلیق مک فرسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیستم تعلیق مک فرسون)
سامانه تعلیق مک فرسون

تعلیق مک فرسون نوعی سامانه تعلیق است که به صورت مستقل بر روی خودرو عمل می‌کند. سامانه تعلیق مک فرسون امروزه بر روی بیشتر خودروها استفاده می‌شود.[۱] البته امروزه با پیشرفت فناوری و استفاده از سامانه تعلیق‌های بادی و الکترومغناطیسی کاربرد این گونه سامانه‌ها کمتر شده است.

تاریخچه[ویرایش]

مخترع این سامانه ارل استیل مک فرسون است. ارل استیل مک فرسون در سال ۱۹۴۵ به عنوان مهندس ارشد جنرال موتورز منصوب شد تا خودروهایی مناسب تر و ارزان‌تر برای جنگ طراحی کند. او این سامانه تعلیق را به جنرال موتورز ارائه کرد اما جنرال موتورز این مدل تعلیق را رد کرد. مک فرسون سامانه تعلیق خود را به شرکت فورد ارائه داد و فورد این سامانه را برای اولین بار بر روی خودروهای خود قرار داد. امروزه بیشتر خودروسازان از این سامانه تعلیق بر روی محصولات خود استفاده می‌کنند.

کارکرد[ویرایش]

بازوی اصلی
بازوی کنترل

این سامانه از دو بازوی اصلی بهره می‌برد. بازوی کنترل که یک نقطه نصب را برای محور چرخ فراهم می‌کند؛ و از یک بازوی مرکزی که قسمت داخلی آن بالا و پایین می‌شود بهره می‌برد. بازوی مرکزی این خودرو وظیفه اصلی ضربه‌گیری را بر عهده دارد که فنر پیچشی هم به دور آن قرار دارد. بازوی مرکزی از بدنه خودرو تا محور طول دارد.

منابع[ویرایش]

  1. "MacPherson strut - Wikipedia". en.m.wikipedia.org. Retrieved 2021-01-04.

پیوند به بیرون[ویرایش]