سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر هیبریدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر هیبریدی (به انگلیسی: Hybrid renewable energy systems) یا (HRES) برای تولید برق در مناطق دور افتاده در حال فراگیر شدن هستند که دلیل آن پیشرفت در تکنولوژی انرژی تجدیدپذیر و افزایش قیمت فراورده‌های نفتی بوده‌است. سیستم انرژی ترکیبی معمولاً از دو یا چند منبع انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کند که در کنار هم به افزایش کارایی سیستم و تعادل بیش‌تر در تأمین انرژی می‌پردازند.

انواع سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر هیبریدی[ویرایش]

زیست توده-باد-پیل سوختی[ویرایش]

فرض کنید یک منبع تغذیه وظیفه تأمین ۱۰۰ درصد نیاز یک بار را داشته باشد و هیچ سیستم تجدیدپذیری به تنهایی امکان برآورده کردن این نیاز را نداشته باشد؛ بنابراین دو یا چند سیستم انرژی تجدیدپذیر می‌توانند ترکیب شوند. می‌توان ۶۰ درصد از آن را از یک سیستم زیست توده (biomass system)، ۲۰) درصد از یک سیستم انرژی باد (wind energy) و بقیه آن از پیل‌های سوختی (fuel cells) تأمین کرد؛ بنابراین ترکیب تمام این سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر می‌توانند ۱۰۰ درصد توان و انرژی مورد نیاز را برای باری همانند یک خانه یا اداره تأمین کنند

خورشیدی-باد[ویرایش]

روش دیگر برای سیستم انرژی ترکیبی، یک آرایه پنل فتوولتائیک (photovoltaic array) است که با یک توربین باد کوپل شده باشد. مزیت این سیستم، خروجی بیش‌تر توربین‌های بادی در زمستان است. در حالی‌که در طول تابستان پنل‌های خورشیدی خروجی پیک تولید خود را دارند. این سیستم انرژی ترکیبی اغلب منجر به راندمان و بازگشت اقتصادی و زیست‌محیطی بیش‌تری نسبت به سیستم‌های تنهای بادی، خورشیدی، زمین گرمایی یا سیستم‌های مستقل تولید سه‌گانه (trigeneration stand-alone systems) می‌شوند.

نیروگاه هیبریدی کاملاً تجدیدپذیر[ویرایش]

نیروگاه هیبریدی کاملاً تجدیدپذیر (completely renewable hybrid power plant) شامل انرژی‌های خورشیدی، بادی، زیست توده و پیل سوختی، یک نیروگاه هیبریدی متشکل از این چهار منبع انرژی تجدیدپذیر است که می‌توان به وسیله استفاده مناسب از این منابع با یک شیوه کاملاً کنترل شده آن را به بهره‌برداری رساند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]