سید محمدمهدی موسوی خلخالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ایت الله سید محمدمهدی موسوی خلخالی
شناسنامه
نام کامل سید محمدمهدی موسوی خلخالی
تاریخ تولد ۱۳۰۴
زادگاه رشت ایران
محل تحصیل نجف، تهران، مشهد
محل زندگی نجف، تهران، مشهد
اطلاعات آموزشی
تالیفات
مدارک العروة الوثقی: فقه الشیعة

سید محمدمهدی موسوی خلخالی (زادهٔ ۱۳۰۴ ـ رشت) روحانی شیعه ایرانی است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در سال ۱۳۰۴ در شهر رشت به دنیا آمد. در ۱۶ سالگی به نجف عزیمت کرد و وارد حوزه علمیه آن شهر شد. در سال ۱۳۳۹ تصمیم به بازگشت به ایران گرفت و رهسپار تهران شد و مطالعات و تدریس مباحث مختلف را تا سال ۱۳۸۵ در این شهر ادامه داد. او از سال ۱۳۸۵ تاکنون در مشهد زندگی می‌کند.

تحصیلات حوزوی[ویرایش]

وی دروس پایه خود را تا رسیدن به درس خارج در محضر مجتبی لنکرانی و سید حسن مدرسی یزدی آموخت.

حضور در درس خارج[ویرایش]

مدت ۱۵سال در درس خارج فقه و اصول سید ابوالقاسم خویی شرکت کرد. وی همچنین در درس خارج فقه سید محسن حکیم، علی محمد بروجردی و حسین حلی به مدت یکسال حضور مستمر یافت. درس فلسفه را هم نزد صدرا بادکوبه‌ای به پایان رساند.

تدریس‌ها[ویرایش]

موسوی خلخالی در سال‌هایی که وارد حوزه شده‌است، خدمات زیادی در زمینه علوم حوزوی به طلاب علوم دینی ارائه داده‌است. بخشی از این فعالیت‌ها در قالب تدریس دروس مختلف؛ از جمله ادبیات عرب، معالم الاصول، لمعه و المکاسب در نجف؛ کفایةالاصول در نجف و تهران، خارج فقه و اصول در تهران و مشهد می‌باشد. در حال حاضر نیز مشغول به تدریس «خارج اصول» و مبحث «الاوامر: تقسیمات الواجب» در مدرسه آیت‌الله خویی مشهد می‌باشد.

آثار[ویرایش]

موسوی خلخالی در زمینه فقه، کتابی را در سال ۱۳۸۶ با عنوان مدارک العروة الوثقی: فقه الشیعة: ما یجب فیه الخمس توسط انتشارات دارالبشیر به چاپ رسانده‌است.

منابع[ویرایش]