سید حسن امین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیدحسن امین
S.H.AMIN.JPG
زادروز ۷ آذر ۱۳۲۷
۶۹ سال

سبزوار
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
لقب پروفسور
والدین سید علینقی امین، فاطمه عربشاهی
وبگاه
http://hassan-amin.com

سیدحسن امین (۷ آذر ۱۳۲۷ در سبزوار) حقوق‌دان، تاریخ‌دان، نویسنده، مترجم، شاعر و حافظ شناس ایرانی است. وی پروفسور بازنشستهٔ دانشگاه گلاسکو در رشتهٔ حقوق بین‌الملل و مدیرمسئول ماهنامهٔ حافظ است.

خانواده[ویرایش]

سیدحسن امین در یک خانوادهٔ اهل علم به‌دنیا آمده‌است. پدر او سید علینقی امین، نویسنده و مدرس معقول و منقول در مدرسه عالی سپهسالار تهران، پدربزرگش امین‌الشریعه سبزواری از عالمان مشروطه‌خواه عصر قاجار، و همچنین مادرش فاطمه عربشاهی شاعر بوده‌است و دیوان شعر دارد.

زندگی اولیه در ایران[ویرایش]

سیدحسن امین در هفتم آذر سال ۱۳۲۷ خورشیدی در محلهٔ پامنار در شهر سبزوار به دنیا آمد.[۱] وی اولین کتاب خود را در سال ۱۳۴۳ با عنوان «ترانه فرشتگان» به چاپ رساند. دیپلم ادبی خود را در سال ۱۳۴۵ خورشیدی از دبیرستان دکتر غنی سبزوار دریافت نموده و در مهر ۱۳۴۵ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در رشتهٔ حقوق قضایی به تحصیل پرداخت.

امین در سال ۱۳۴۹ مقطع کارشناسی را به پایان برده و در همین سال به انجام خدمت نظام وظیفه می‌رود، پس از اتمام آن در سال ۱۳۵۱ در مقطع کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران پذیرفته شده در سال ۱۳۵۳ آن را به پایان می‌رساند. او در این مقطع کار قضاوت را نیز انجام می‌داد و در ابتدا نیز کارآموزی خود را در وزارت دادگستری زیر نظر استادانی مانند: مسعود هدایت گذراند.

عنوان پایان‌نامهٔ کارشناسی ارشد وی «تعاقب ایادی غاصبه در فقه و حقوق مدنی» بود و استاد مشاور وی سیدحسین صفایی و استادان راهنمای او نیز ابوالحسن محمدی و ابوالقاسم گرجی بودند. خلاصهٔ پایان‌نامهٔ او این‌گونه بود:

<<اگر مال مغصوب از دست یک غاصب به دست غاصب دیگری برسد یا اینکه نقل‌وانتقالی در خصوص آن صورت بگیرد، تمام این دست‌ها و ایادی متناوب به طور جمعی در مقابل صاحب مال اصلی مسئولیت حقوقی دارند.>>

زندگی در بریتانیا[ویرایش]

سیدحسن امین در سال ۱۳۵۴ خورشیدی (۱۹۷۵ میلادی) جهت ادامه تحصیل و کسب بیشتر دانش جهانی به کشور انگلستان سفر می‌کند. او با توجه به علاقهٔ خود ترجیح می‌دهد تا در رشتهٔ حقوق بین‌الملل در دانشکدهٔ حقوق دانشگاه گلاسکو به تحصیل بپردازد.

در مدت تحصیل خود همواره رتبهٔ برتر را در دانشگاه کسب کرد و چندین مرتبه نیز جوایزی دریافت نمود. امین در مدت تحصیل خود سخنرانی‌های علمی زیادی انجام داده و ارتباط بسیار خوبی با دانشگاه برقرار نموده و پس از اتمام تحصیل خود در سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان استادیار در آنجا به تدریس پرداخت.

عنوان رسالهٔ دکتری او «رژیم حقوقی فلات قاره در حقوق بین‌الملل عمومی با تکیهٔ مخصوص بر خلیج فارس» بود.[۲]

علاقهٔ او به قضاوت باعث شد تا تحصیل در دانشکدهٔ وکلای دادگاه‌های عالی (Faculty of Advocates) را نیز در ژوئیه ۱۹۸۰ شروع کند.

سیدحسن امین در سال ۱۹۷۹ میلادی درجه استادیاری (Lecturer) را کسب نمود. سپس در آزمون استخدامی دانشیاری (Senior Lecturer) شرکت نموده و موفقیت لازم را کسب می‌کند و در سال ۱۹۸۵ به مرحلهٔ استادی بدون کرسی (Reader) ارتقاء می‌یابد و سرانجام در اول آوریل سال ۱۹۹۲ صاحب کرسی استادتمام (پروفسور Professor) در دانشگاه گلاسگو کالیدونیان می‌گردد و در آنجا دانشجویان فراوانی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حقوق تربیت می‌کند که مشهورترین آنها دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران است. او در سال ۱۹۹۷ بازنشسته شد، اما همچنان در دوره‌های دکتری به عنوان داور و مشاور پایان‌نامه‌های دکتری با دانشگاه همکاری دارد.[نیازمند منبع]

سیدحسن امین در سال ۱۹۹۲ به عنوان دادستان موقت شهر گلاسکو برگزیده می‌شود و حق وکالت در دادگاه‌های عالی اتحادیهٔ اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپایی را به‌دست می‌آورَد.[نیازمند منبع]

بازگشت به ایران[ویرایش]

سیدحسن امین پس از بازگشت به ایران تمایل داشت تا آموخته‌های خود را در دانشگاه به دانشجویان ایرانی آموزش دهد، اما شرایط لازم فراهم نشد و وی ترجیح داد تا خود مؤسسهٔ خصوصی دائرةالمعارف ایران‌شناسی را ایجاد کند. وی به کمک دیگر اندیشمندان مجلهٔ پژوهشی، ادبی، تاریخی، حقوقی، سیاسی به نام ماهنامهٔ حافظ را هر ماهه به چاپ می‌رساند و بیش از ۶۰ کتاب نیز منتشر کرده‌است. سیدحسن امین در زمینه‌های سیاسی نیز فعال بوده واز اعضای شورای مرکزی حزب ایران است. امین در حال حاضر در تهران به عنوان وکیل پایه‌یک دادگستری و سردبیر مجلهٔ حافظ مشغول می‌باشد.[نیازمند منبع]

تألیفات[ویرایش]

مقالات[ویرایش]

  • ۱۳۸۸ خورشیدی - مقدمه‌ای بر مقاله‌نویسی، روزنامهٔ رسالت، شماره ۶۷۹۷[۶]
  • ۱۳۸۸ خورشیدی - ارسال‌المثل و تضمین در ادب پارسی، روزنامهٔ اطلاعات، شماره ۲۴۶۷۰[۷]

ترجمه‌ها[ویرایش]

«از انگلیسی به فارسی» :

  • تأملات نابهنگام، اثر نیچه

«از فارسی به انگلیسی» :

  • خاطرات و تألمات، اثر دکتر محمد مصدق
  • زین‌العارفین در فقه و سیاست در عصر صفوی

«از عربی به فارسی» :

منابع[ویرایش]

  • خلوت انس، مشفق کاشانی، ج ۲
  • سخنوران نامی معاصر ایران، سیدمحمدباقر برقعی
  • زندگی‌نامه و خدمات علمی امین، کیومرث مهدوی
  • ویژه‌نامهٔ شریعتی و امین، نشریهٔ سربداران

پیوند به بیرون[ویرایش]