سید قیام‌الدین غازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیدقیام‌الدین غازی)
سیدقیام‌الدین غازی
سید قیام‌الدین غازی
Саййид Қиёмиддини Ғозӣ
Seyyid-Qiyomiddin.jpg
زادهٔ۱۹۵۲ میلادی
حصار
ملیت تاجیکستان
تحصیلاتلیسانس حقوق و سیاست
دکترای ادبیات فارسی و تاجیک
محل تحصیلدانشگاه کابل
دانشگاه علامه محمد اقبال لاهوری
حزب سیاسیحزب نهضت اسلامی تاجیکستان
دینابتدا سنی سپس شیعه
مذهبشیعه دوازده امامی
وبگاه

سیدقیام‌الدین غازی (به فارسی تاجیکی: Саййид Қиёмиддини Ғозӣ) روحانی برجستهٔ اهل تاجیکستان، مؤسس و عضو حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است.

زندگی‌نامه

سیدقیام‌الدین غازی در سال ۱۹۵۲ میلادی در روستای قلم‌توغی در ناحیهٔ حصار کشور تاجیکستان به‌دنیا آمده‌است. پدرش یکی از روحانیان شناختهٔ تاجیکستان، سیدامام‌الدین غازی می‌باشد. او از سال ۱۹۸۸ تا سال ۱۹۹۲ میلادی خطیب مسجد مرکزی ناحیه خراسان و همزمان مدرس مدرسهٔ امام ترمذی بود. در سال ۱۹۷۲ میلادی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را به‌همراه عبدالله نوری بنیان‌گذاری کردند و از سال ۱۹۹۴ تا سال ۱۹۹۹ در کمیتهٔ آشتی ملی فعالیت کرده‌است. گفته می‌شود که در سال‌های ۱۹۹۰–۱۹۹۲ میلادی، در آغاز مبارزه‌های ملی و استقلال‌خواهی، او معروف‌تر از عبدالله نوری بود.

تحصیلات

غازی در سال ۱۹۹۶ میلادی از دانشگاه کابل لیسانس سیاست و حقوق را دریافت نمود و عضو مجمع علمای اسلامی افغانستان نیز بود و در همین سال وارد دانشگاه علامه محمد اقبال لاهوری در اسلام‌آباد پاکستان شده در سال ۲۰۰۰ میلادی در رشتهٔ ادبیات فارسی و تاجیک موفق به دریافت دکترا شد.

در سال ۲۰۰۶ میلادی و پس از درگذشت عبدالله نوری، وی از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری کرد و به تبلیغ و نشر معارف اسلامی و تربیت شاگردان و تألیف مشغول شد.

مرگ

قیام الدین غازی شب یک شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ بر اثر شورش و آشوب، بدست عوامل داعش در زندانی در ناحیه وحدت تاجیکستان کشته شد. این شورش از سوی بهروز گلمراد اف پسر گلمراد حلیم اف یکی از اعضای داعش در سوریه به همراه تعدادی از اعضای داعش برنامه‌ریزی و اجرا شد.[۱]

پیوند به بیرون