سیبری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish
سیبری
زبان روسی: Сибирь (Sibir')
Geographical region
       ناحیه فدرالی سیبری        Geographic Russian Siberia        شمال آسیا
       ناحیه فدرالی سیبری

       Geographic Russian Siberia

       شمال آسیا
مختصات:
کشورروسیه، قزاقستان
منطقهشمال آسیا، اوراسیا
Partsدشت سیبری غربی
فلات سیبری مرکزی
سیبری
مساحت
 • کل۱۳۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع (۵۱۰۰۰۰۰ مایل مربع)
جمعیت (۲۰۱۷)
 • جمعیت36,000,000

مختصات: ۶۰°۰′ شمالی ۱۰۵°۰′ شرقی / ۶۰٫۰۰۰°شمالی ۱۰۵٫۰۰۰°شرقی / 60.000; 105.000

ناحیهٔ فدرالی سیبری (سرخ پررنگ) و تعریف وسیع‌تر از سیبری (به‌رنگ سرخ)

سیبِری (یا قدیمی‌تر: سیبریه[۱]) (به روسی: Сиби́рь) نام سرزمینی بسیار گسترده در بخش آسیایی روسیه است. سیبری تقریباً تمامی ناحیهٔ شمال آسیا را دربرمی‌گیرد. این منطقه یک دوازدهم سطح کرهٔ زمین و ۶۰ درصد خاک روسیه را تشکیل می‌دهد.[۲] سیبری از رشته‌کوه اورال به سوی شرق امتداد یافته و تا اقیانوس آرام می‌رسد. از سوی شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به تپه‌های شمال و مرکز قزاقستان و مرزهای مغولستان و چین محدود می‌شود. مساحت جنگل‌های سیبری ۱۲٬۸۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع است و ۴۰ میلیون نفر سکنه دارد.

بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر سیبری نووسیبیرسک است. پس از آن امسک و کراسنویارسک به ترتیب پرجمعیت‌ترین شهرهای سیبری هستند. کشاورزی تنها در بخشی از جنوب سیبری رواج دارد و در جنوب غربی آن دانه‌های خوراکی از جمله گندم در قالب کشتزارهای بزرگ کشت می‌شوند.

سکاهای ایرانی‌تبار از ساکنان قدیمی بخش‌هایی از سیبری بودند و در یک گور قدیمی سکایی که در ارتفاع ۱٬۶۰۰ متری در درهٔ اولاکان در پازیریک سیبری قرار دارد، قدیمی‌ترین قالی ایرانی، معروف به قالی پازیریک یافته شده‌است.

نام‌شناسی[ویرایش]

نام سیبری از واژهٔ سیبیر در یکی از گویش‌های زبان مغولی گرفته شده[۳] و به معنی «سرزمین خفته» است.[۴]

سیبیر در اصل نام دژی از تاتارها بود که در پیوندگاه رودهای توبول و ایرتیش قرار داشت.[۵]

نقشه ناهمواری‌های شمال آسیا

تاریخ[ویرایش]

در سیبری از قدیم اقوام کوچ‌گرد گوناگونی نظیر انتس‌ها، ننتس‌ها، هون‌ها، سکاهای ایرانی‌تبار و اویغورها زندگی می‌کردند. خان سیبر در نزدیکی شهر امروزی توبولسک از چهره‌های شاخص این مناطق بود. در سال ۶۳۰ او از کوبرات به عنوان خاقان بلغارهای بزرگ کهن پشتیبانی کرد. مغول‌ها بخش بزرگی از این مناطق را در اوایل سدهٔ سیزدهم به تصرف خود درآوردند.

با فروپاشی اردوی زرین، خانات خودگردان سیبر در اواخر سدهٔ پانزدهم میلادی اعلام موجودیت کرد. یاقوت‌های ترک‌زبان تحت فشار حملات قبایل مغول در خلال سال‌های ۱۳ تا ۱۵ میلادی از محدودهٔ دریاچهٔ بایکال به سمت شمال کوچیدند. سیبری در دوره‌های تاریخی جمعیت بسیار کمی داشت به‌طوری‌که جان اف. ریچارد، تاریخ‌نگار، می‌نویسد: «به احتمال زیاد در اواخر دوران مدرن، سیبری جمعیتی بیش از سیصد هزار نفر نداشته‌است.»[۶]

مسیر معروف به مسیر سیبری در سدهٔ هیجدهم (به رنگ سبز) و اوایل سدهٔ نوزدهم (قرمز).

در پایان سدهٔ ۱۵، قبایل تاتار بر سرزمین‌های شرق کوه‌های اورال یا همین سیبری تسلّط یافتند. افزایش قدرت روسیه از سوی غرب در سدهٔ شانزدهم باعث تضعیف خانات سیبری شد. در ۱۵۸۲، مردم روس سپاهی تشکیل دادند و همراه با کازاک‌ها، تاتارها را شکست دادند. نخست، گروه‌هایی از بازرگانان و کازاک‌ها وارد منطقه شدند و سپس ارتش روسیه فرمان یافت تا برای حفاظت از مهاجران روس که از روسیه اروپایی می‌آمدند هرچه بیشتر به سمت شرق دژهایی را بنا کند. شهرهای نظیر مانگازیا، تارا، ینی‌سئیسک و توبولسک در این دوره ساخته شدند که در آن میان توبولسک به عنوان مرکز سیبری شناخته شد.

در این دوره، سیبیر نام دژی در قاشلیق در نزدیکی توبولسک بود. گراردوس مرکاتور در نقشه‌ای که در سال ۱۵۹۵ منتشر کرد نام سیبیر را هم برای این سکونتگاه و هم برای مناطق مجاور آن در سمت چپ رودخانهٔ اُب به کار برده‌است. منابع دیگر حکایت می‌کنند که شیبه، از اقوام بومی تونگوزی منطقه، مقاومت سختی در برابر گسترش روس‌ها به آنسوی اورال از خود نشان دادند. برخی گفته‌اند که نام سیبری شکل روسی‌شده نام این قوم است.

تا میانه‌های سدهٔ هفدهم میلادی روسیه مناطق مختلف تحت کنترل خود در سیبری را تا اقیانوس آرام رساند. حدود ۲۳۰ هزار روس تا سال ۱۷۰۹ در سیبری سکونت گزیده بودند.[۷] سیبری بعدها از تبعیدگاه‌های عمدهٔ سیاسی در روسیه شد.[۸] از زمان امپراتوری پتر یکم (۱۷۲۵-۱۶۷۲) تا زمان فروپاشی شوروی، زندانیان سیاسی و جنایتکاران محکوم به کار اجباری و آنانی که از سوی دولت برای جامعه خطرناک تشخیص داده می‌شدند را به سیبری اعزام می‌کردند.

نخستین تغییر بزرگ در سیبری ساخت راه‌آهن سراسری سیبری بود که در خلال سال‌های ۱۸۹۱ تا ۱۹۱۶ انجام شد. این خط آهن پیوند سیبری را با روسیه تحت فرمان نیکلای دوم، که به سرعت در حال صنعتی شدن بود، نزدیک‌تر کرد. بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۹۱۴ در حدود نیم میلیون نفر از روسیهٔ اروپایی به سیبری مهاجرت کردند. بین سال‌های ۱۸۵۹ تا ۱۹۱۷ نز نیم میلیون نفر به خاور دور روسیه مهاجرت کردند.[۹] سیبری منابع طبیعی وسیعی دارد و در جریان در سدهٔ بیستم بهره‌برداری از این منابع در مقیاس وسیع آغاز شد و شهرهای صنعتی متعددی در سراسر این منطقه سر برآوردند.[۱۰]

در سال ۱۹۰۸ بر اثر سقوط یک شهاب‌سنگ در سیبری شمالی، چاهی حفر شد که قطر دهانهٔ آن متجاوز از ۴۵ متر بود و همهٔ درختانی را که در ۳۰ کیلومتری اطراف محل سقوط بود، از جا کند. این منطقه غیرمسکونی بود. این رویداد به نام رویداد تونگوسکا معروف است.

در دهه‌های اولیهٔ اتحاد شوروی، به ویژه از دههٔ ۱۹۳۰ تا دههٔ ۱۹۴۰، شوروی سیستمی از اردوگاه‌های کار اجباری به نام گولاگ را ترتیب داد که جانشین سیستم پیشین یعنی کاتورگا شد.[۱۱] بنابر آمارهایی که بعدها افشا گردید از ۱۹۲۹ تا ۱۳۵۳ بیش از ۱۴ میلیون نفر به این اردوگاه‌ها فرستاده شدند که بسیاری از آن‌ها در سیبری واقع بود. ۷ تا ۸ میلیون نفر دیگر نیز توسط دولت شوروی از خانه و کاشانهٔ خود آواره شده و به مناطق دوردست نظیر سیبری تبعید شدند. در این روند گاه کل یک قوم یا یک ملیت از زادبوم خود اخراج شده به دوردست‌ها تبعید می‌شد.[۱۲]

جغرافیا[ویرایش]

سیبری یک سرزمین صاف و هموار است و بخش بزرگی از آن را دشت‌ها تشکیل داده‌اند. سیبری همچنین سرزمین جنگل‌های انبوه، رودهای پرآب و دشت‌های یخ زده‌است. زمستان‌های بسیار سرد سیبری و تابستان‌های تقریباً داغ آن باعث شده تا قرن‌ها جمعیت چندانی در آن زندگی نکند.

سیبری حدود ۷۷٪ از خاک روسیه و ۱۰ درصد از مساحت خشکی‌های کرهٔ زمین را دربر می‌گیرد. گرچه سیبری به‌طور کامل در قارهٔ آسیا واقع شده‌است، بسیاری از نهادها از جمله سازمان ملل در آمارهای خود، کشورها را تقسیم نکرده و گاهی تمام روسیه را به عنوان بخشی از اروپا و اروپای شرقی به‌شمار می‌آورند.

ناحیه‌های اصلی سیبری عبارتند از دشت غربی سیبری و فلات مرکزی سیبری.

یاقوتستان شرقی و مرکزی رشته‌کوه‌های متعددی را از شمال به جنوب در خود جای داده که مربوط به دوران دوره‌های گوناگون زمین‌شناختی هستند. ارتفاع این کوهستان‌ها تا ۳٬۰۰۰ متر می‌رسد اما بالاتر از چند صد متر تقریباً هیچ گیاهی بر روی آن‌ها نمی‌روید. کوهستان ورخویانسک در دورهٔ پلیستوسن به‌طور وسیع زیر یخچال‌های طبیعی قرار گرفته بود، اما آب و هوا در آن دوره چنان خشک بود که ارتفاعات پایین‌تر از دسترس یخچال‌ها به دور مانده بودند.

در این ارتفاعات پایین‌تر دره‌های پرشماری وجود دارند که بسیاری‌شان ژرف و پوشیده از جنگل‌های سیاه‌کاج هستند، به جز در شمال دور که زمین‌های توندرایی غلبه پیدا می‌کنند. زمین‌های سیبری بیشتر از جنس توربل (نوعی از خاک یخی (جلی‌سول)) است. لایهٔ فعال خاک در این زمین‌ها معمولاً عمقی کمتر از یک متر دارند، به جز در نزدیکی رودخانه‌ها.

بلندترین نقطهٔ سیبری آتشفشان فعال کلیوچفسکایا سوپکا، در شبه‌جزیرهٔ کامچاتکا است که قلهٔ آن ۴٬۶۴۹ متر بلندا دارد.

دریاچهٔ بایکال، دریاچه‌ای است بزرگ با حیات وحشی منحصر به فرد. خوک آبی آب شیرین تنها در این دریاچه زندگی می‌کند.

Russia vegetation.png

     بیابان قطبی      توندرا (سرددشت)      توندرای کوهستانی      تایگا (جنگل برفی)      جنگل کوهستانی
     جنگل‌های پهن‌برگ معتدله      استپ (سبزدشت) معتدله      استپ خشک

رویش گیاهی در سیبری بیشتر از نوع تایگا است که کمربندی از توندرا در کناره‌های شمال آن قرار گرفته و جنگل معتدله‌ای نیز در جنوب آن.

سیبری سرزمین جنگل‌های انبوه‌است. جنگل‌های تایگا که بیشتر از درختان سرو و مخروطیان دیگر تشکیل شده‌اند، جَنوب سیبری را دربر گرفته‌اند.

آب و هوا[ویرایش]

سیبری زمستان‌هایی بسیار سرد دارد؛ به‌طوری‌که گاه در زمستان‌ها دمای هوای این منطقه تا ۶۷− درجهٔ سانتی‌گراد نیز می‌رسد و این منطقه به سردترین نقطهٔ مسکونی زمین تبدیل می‌شود. تابستان‌های این منطقه هم نسبتاً داغ هستند. در کل سیبری به عنوان منطقه‌ای سردسیر شناخته می‌شود. مناطق خاصّی در شمال و خاور سیبری بسیار سردسیر هستند.

اویمیاکن روستایی واقع شده در طول رودخانه ایندیگیرکا در شمال شرقی جمهوری یاقوتستان با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، یکی از نامزدها برای عنوان سردترین نقاط دنیا می‌باشد زیرا در روز بیست و ششم ژانویهٔ ۱۹۲۶ دمای ۷۲- درجهٔ سانتی‌گراد در این نقطه به ثبت رسیده‌است.

گرم شدن هوا در جهان از همه زودتر در نواحی شمالگان صورت می‌گیرد و به این خاطر یخ دائمی خاک منجمد زمین‌های سیبری در حال آب شدن است. بنا به اطلاع وزارت اوضاع اضطراری روسیه، در استان یاکوتسک ۲۵ درصد خانه‌های قدیمی ویران شده و علت آن آب شدن خاک منجمد است. دولت روسیه برنامهٔ تخلیهٔ افراد ساکن این خانه‌ها را راه‌اندازی کرده‌است. در بیست سال اخیر خانه‌ها در سیبری برای اینکه زیر آب نروند بر پایه‌های چوبی ساخته می‌شوند.[۱۳]

جانوران[ویرایش]

مهم‌ترین جانوران در سیبری از راستهٔ جفت‌سم‌سانان دو حیوان، یعنی آهوی ختن سیبری و واپیتی منچوری و از راستهٔ گوشت‌خوارسانان خرس قطبی، خرس قهوه‌ای، خرس سیاه آسیایی، ببر سیبری و پلنگ آمور هستند. نوئل سیبری و کاج کوتولهٔ سیبری از درخت‌های اصلی منطقه هستند.

مناطق مختلف ایران، در زمستان، میزبان انواع پرندگان مانند حواصیل، اگرت، اردک و چنگر از مناطق سرد سیبری هستند.[۱۴]

ذخایر[ویرایش]

معادن بسیاری در سیبری وجود دارند و بخش عمدهٔ زغال سنگ و طلای روسیه از معادن این منطقه استخراج می‌شوند. جلگه‌های غربی سیبری دارای معادن نفت و گاز طبیعی هستند.

تولید نفت از منطقهٔ سیبری از سال ۱۹۷۰ آغاز شده‌است و میدان‌ها سیبری در آستانهٔ قرار گرفتن در نیمهٔ دوم عمر خود هستند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی، منطقهٔ سیبری غربی با تولید حدود ۶ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه از نفت روسیه، مهم‌ترین منطقهٔ تولیدی این کشور به‌شمار آمد. اما کم‌بازده شدن چاه‌های این منطقهٔ نفتی و سرمای طاقت‌فرسای این منطقه، مسکو را با چالش‌های جدی مواجه کرده‌است، به‌طوری‌که گفته می‌شود در صورت عدم سرمایه‌گذاری مناسب با این حجم از تولید، تولید از سیبری طی ۱۰ سال پس از آن سال به زیر ۳ میلیون بشکه در روز سقوط می‌کند.[۱۵] روسیه با توجه به منابع عظیم نفت و گاز در منطقهٔ سیبری شرقی و خاور دور، شرق را هدف رشد صنعت انرژی خود قرار داده‌است و سرمایه‌گذاران را به آن سو هدایت می‌کند. با توجه به چنین تغییر جغرافیایی، این کشور خط لوله‌های جدیدی را به سمت چین ایجاد و شمار اکتشاف میدان‌های نفت و گاز خود را افزایش می‌دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخهٔ ۷ ژوئن ۲۰۰۹.
 • حقایق، بابک و دیگران. «دائرةالمعارف بزرگ زرّین»، سوّم. تهران:نشر آویژه، ۱۳۷۷ شابک ‎۹۶۴-۴۰۷-۲۳۸-۳.
 1. مدخل سیبریه در لغت‌نامهٔ دهخدا
 2. ، ترجمهٔ نام مترجم، مشعل (نشریهٔ کارکنان صنعت نفت)، ۱۲ (۶۳۸)، ص. ص ۹، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); از |مقاله= صرف‌نظر شد (کمک)
 3. Siberian products، بازدید: سپتامبر ۲۰۱۰.
 4. wisegeek، بازدید: سپتامبر ۲۰۱۰.
 5. Online Etymology Dictionary
 6. Richards, 2003 p. 538.
 7. Sean C. Goodlett. "Russia's Expansionist Policies I. The Conquest of Siberia". Falcon.fsc.edu. Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 15 May 2010.
 8. https://www.economist.com/news/books-and-arts/21705305-prison-without-roof?fsrc=scn/tw/te/pe/ed/prisonwithoutaroof https://twitter.com/TheEconomist/status/768263225708257284
 9. The Russian Far East: A History. John J. Stephan (1996). Stanford University Press. p.62. شابک ‎۰-۸۰۴۷-۲۷۰۱-۵
 10. Fiona Hill, Russia — Coming In From the Cold? بایگانی‌شده در ۲۴ آوریل ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine, The Globalist, 23 February 2004
 11. The Unknown Gulag: The Lost World of Stalin's Special Settlements. Lynne Viola (2007). Oxford University Press US. p.3. شابک ‎۰-۱۹-۵۱۸۷۶۹-۵
 12. Robert Conquest in "Victims of Stalinism: A Comment," Europe-Asia Studies, Vol. 49, No. 7 (Nov. 1997), pp. 1317–1319 states: "We are all inclined to accept the Zemskov totals (even if not as complete) with their 14 million intake to Gulag 'camps' alone, to which must be added 4–5 million going to Gulag 'colonies', to say nothing of the 3.5 million already in, or sent to, 'labour settlements'. However taken, these are surely 'high' figures."
 13. «روسیه سیبری را از دست خواهد داد». 2017. Ir.Sputniknews.Com. Accessed January 22 2018. [۱].
 14. «سفر با تاخیر پرندگان سیبری به سیستان و بلوچستان». 2017. ایسنا. Accessed Januar.
 15. «میز نفت - سیبری با تولید ۶٫۵ میلیون بشکه». 2018. پایگاه خبری - تحلیلی میز نفت. Accessed January 22 2018. [۲][پیوند مرده].

Siberia

Сибирь
Geographical region
       Siberian Federal District        Geographic Russian Siberia        North Asia, greatest extent of Siberia

       Siberian Federal District
       Geographic Russian Siberia
       North Asia, greatest extent of Siberia

Coordinates: 60°0′N 105°0′E / 60.000°N 105.000°E / 60.000; 105.000Coordinates: 60°0′N 105°0′E / 60.000°N 105.000°E / 60.000; 105.000
CountryRussia
RegionNorthern Asia
PartsWest Siberian Plain
Central Siberian Plateau
others...
Area
 • Total13,100,000 km2 (5,100,000 sq mi)
Population
 (2017)
 • Total33,765,005
 • Density2.6/km2 (6.7/sq mi)
Coat of arms of Siberia, which was a part of the Russian Imperial Coat of Arms until 1917

Siberia (/sˈbɪəriə/; Russian: Сибирь, tr. Sibír', IPA: [sʲɪˈbʲirʲ] (About this soundlisten)) is an extensive geographical region spanning much of Eurasia and Northern Asia. Siberia has been part of modern Russia since the latter half of the 16th century.[1]

The territory of Siberia extends eastwards from the Ural Mountains to the watershed between the Pacific and Arctic drainage basins. The river Yenisey conditionally divides Siberia into two parts, Western and Eastern. Siberia stretches southwards from the Arctic Ocean to the hills of north-central Kazakhstan and to the national borders of Mongolia and China.[2] In Russia the Eastern part of the country is not viewed as Siberia. The eastern region of Russia next to Siberia was historically called the Far East in Europe and Russia.[3] The local population of the Far East does not see themselves as Siberians either.

With an area of 13.1 million square kilometres (5,100,000 sq mi), Siberia accounts for 77% of Russia's land area, but it is home to only 23% of the country's population (approximately 33 million people). This is equivalent to an average population density of about 3 inhabitants per square kilometre (7.8/sq mi) (approximately equal to that of Australia), making Siberia one of the most sparsely populated regions on Earth. If it were a country by itself, it would still be the largest country by area, but in population it would be the world's 35th-largest and Asia's 14th-largest.

Worldwide, Siberia is well-known primarily for its long, harsh winters, with a January average of −25 °C (−13 °F),[4] as well as its extensive history of use by Russian and Soviet governments as a place for prisons, labor camps, and internal exile.

Siberia is geographically located entirely in Asia, however it is a part of Russia, hence is culturally and politically a part of Europe. European influences, specifically Russian, are predominant in many parts of the south and central part of the region, due to its high Russian population which began to settle the area in the 18th century.[5]

Etymology

The origin of the name is unknown. Some sources say that "Siberia" originates from the Siberian Tatar word for "sleeping land" (Sib Ir).[6] Another account sees the name as the ancient tribal ethnonym of the Sirtya [ru] (also "Syopyr" (sʲɵpᵻr)), an ethnic group which spoke a Paleosiberian language. The Sirtya people were later assimilated into the Siberian Tatars.[citation needed]

The modern usage of the name was recorded in the Russian language after the Empire's conquest of the Siberian Khanate. A further variant claims that the region was named after the Xibe people.[7] The Polish historian Chyliczkowski has proposed that the name derives from the proto-Slavic word for "north" (север, sever),[8] same as Severia.

Anatole Baikaloff has dismissed this explanation. He said that the neighbouring Chinese, Turks, and Mongolians, who have similar names for the region, would not have known Russian. He suggests that the name might be a combination of two words with Turkic origin, "su" (water) and "bir" (wild land).[9]

Prehistory

The region has paleontological significance, as it contains bodies of prehistoric animals from the Pleistocene Epoch, preserved in ice or in permafrost. Specimens of Goldfuss cave lion cubs, Yuka the mammoth and another woolly mammoth from Oymyakon, a woolly rhinoceros from the Kolyma, and bison and horses from Yukagir have been found.[10]

The Siberian Traps were formed by one of the largest-known volcanic events of the last 251 million years of Earth's geological history. Their activity continued for a million years and some scientists consider it a possible cause of the "Great Dying" about 250 million years ago,[11] – estimated to have killed 90% of species existing at the time.[12]

At least three species of human lived in Southern Siberia around 40,000 years ago: H. sapiens, H. neanderthalensis, and the Denisovans.[13] In 2010 DNA evidence identified the last as a separate species.

History

Chukchi, one of many indigenous peoples of Siberia. Representation of a Chukchi family by Louis Choris (1816)

During past millennia different groups of nomads – such as the Enets, the Nenets, the Huns, the Xiongnu, the Scythians and the Uyghurs inhabited various parts of Siberia. The Altay mountain range in southern Siberia is thought to be the birthplace of the Turkic people. The proto-Mongol Khitan people also occupied parts of the region. In 630 the Khan of Sibir in the vicinity of modern Tobolsk was known as a prominent figure[citation needed] who endorsed Kubrat as Khagan of Old Great Bulgaria. In the 13th century, during the period of the Mongol Empire, the Mongols conquered a large part of this area.[14]

Map of the Siberian Route in the 18th century (green) and the early 19th century (red)

With the breakup of the Golden Horde, the autonomous Khanate of Sibir formed in the late-15th century. Turkic-speaking Yakut migrated north from the Lake Baikal region under pressure from the Mongol tribes during the 13th to 15th century.[15] Siberia remained a sparsely populated area. Historian John F. Richards wrote: "... it is doubtful that the total early modern Siberian population exceeded 300,000 persons".[16]

The growing power of Russia in the West began to undermine the Siberian Khanate in the 16th century. First, groups of traders and Cossacks began to enter the area. The Russian Army was directed to establish forts farther and farther east to protect new settlers who migrated from European Russia. Towns such as Mangazeya, Tara, Yeniseysk and Tobolsk developed, the last becoming the de facto capital of Siberia from 1590. At this time, Sibir was the name of a fortress at Qashlik, near Tobolsk. Gerardus Mercator, in a map published in 1595, marks Sibier both as the name of a settlement and of the surrounding territory along a left tributary of the Ob.[17] Other sources[which?] contend that the Xibe, an indigenous Tungusic people, offered fierce resistance to Russian expansion beyond the Urals. Some suggest that the term "Siberia" is a russification of their ethnonym.[7]

By the mid-17th century Russia had established areas of control that extended to the Pacific. Some 230,000 Russians had settled in Siberia by 1709.[18] Siberia became one of the destinations for sending internal exiles.[19][20][need quotation to verify][21]

The first great modern change in Siberia was the Trans-Siberian Railway, constructed during 1891–1916. It linked Siberia more closely to the rapidly industrialising Russia of Nicholas II (r. 1894–1917). Around seven million people moved to Siberia from European Russia between 1801 and 1914.[22] Between 1859 and 1917 more than half a million people migrated to the Russian Far East.[23] Siberia has extensive natural resources: during the 20th century, large-scale exploitation of these took place, and industrial towns cropped up throughout the region.[24]

At 7:15 a.m. on 30 June 1908 the Tunguska Event felled millions of trees near the Podkamennaya Tunguska (Stony Tunguska) in central Siberia. Most scientists believe this resulted from the air burst of a meteor or a comet. Even though no crater has ever been found, the landscape in the (sparsely inhabited) area still bears the scars of this event.[25]

Siberian Cossack family in Novosibirsk

In the early decades of the Soviet Union (especially in the 1930s and 1940s), the government used the Gulag state agency to administer a system of penal labour camps, replacing the previous katorga system.[26] According to semi-official Soviet estimates, which did not become public until after the fall of the Soviet government in 1991, from 1929 to 1953 more than 14 million people passed through these camps and prisons, many of them in Siberia. Another seven to eight million people were internally deported to remote areas of the Soviet Union (including entire nationalities or ethnicities in several cases).[27]

Half a million (516,841) prisoners died in camps from 1941 to 1943[28] during World War II.[citation needed] At other periods, mortality was comparatively lower.[29] The size, scope, and scale of the Gulag slave-labour camps remain subjects of much research and debate. Many Gulag camps operated in extremely remote areas of northeastern Siberia. The best-known clusters included Sevvostlag (the North-East Camps) along the Kolyma and Norillag near Norilsk, where 69,000 prisoners lived in 1952.[30] Major industrial cities of Northern Siberia, such as Norilsk and Magadan, developed from camps built by prisoners and run by former prisoners.[31]

From the era of Imperial Russia, to Soviet Russia, to modern Russia, all forms of extradition to Siberia have used a brutal system of prisoner transport called Road Prisons (étapes).

Geography

Altai, Lake Kutsherla in the Altai Mountains
The peninsula of Svyatoy Nos, Lake Baikal
The river Vasyugan in the southern West Siberian Plain
Siberian taiga

With an area of 13.1 million square kilometres (5,100,000 sq mi), Siberia makes up roughly 77% of Russia's total territory and almost 9% of Earth's land surface (148,940,000 km2, 57,510,000 sq mi). While Siberia falls entirely within Asia, it is culturally and politically considered a part of Europe, since Russia is considered a European country. Many authorities such as the UN geoscheme will not subdivide countries and will place all of Russia as part of Europe and/or Eastern Europe. Major geographical zones include the West Siberian Plain and the Central Siberian Plateau.

Eastern and central Sakha comprises numerous north–south mountain ranges of various ages. These mountains extend up to almost 3,000 metres (9,800 ft), but above a few hundred metres they are almost completely devoid of vegetation. The Verkhoyansk Range was extensively glaciated in the Pleistocene, but the climate was too dry for glaciation to extend to low elevations. At these low elevations are numerous valleys, many of them deep and covered with larch forest, except in the extreme north where the tundra dominates. Soils are mainly turbels (a type of gelisol). The active layer tends to be less than one metre deep, except near rivers.

The highest point in Siberia is the active volcano Klyuchevskaya Sopka, on the Kamchatka Peninsula. Its peak is at 4,750 metres (15,580 ft).

Mountain ranges

Geomorphological regions

Lakes and rivers

Grasslands

Geology

The West Siberian Plain consists mostly of Cenozoic alluvial deposits and is somewhat flat. Many deposits on this plain result from ice dams which produced a large glacial lake. This mid- to late-Pleistocene lake blocked the northward flow of the Ob and Yenisey rivers, resulting in a redirection southwest into the Caspian and Aral seas via the Turgai Valley.[33] The area is very swampy, and soils are mostly peaty histosols and, in the treeless northern part, histels. In the south of the plain, where permafrost is largely absent, rich grasslands that are an extension of the Kazakh Steppe formed the original vegetation, most of which is no longer visible.[why?]

The Central Siberian Plateau is an ancient craton (sometimes named Angaraland) that formed an independent continent before the Permian (see the Siberian continent). It is exceptionally rich in minerals, containing large deposits of gold, diamonds, and ores of manganese, lead, zinc, nickel, cobalt, and molybdenum. Much of the area includes the Siberian Traps—a large igneous province. This massive eruptive period was approximately coincident with the Permian–Triassic extinction event. The volcanic event is said to be the largest known volcanic eruption in Earth's history. Only the extreme northwest was glaciated during the Quaternary, but almost all is under exceptionally deep permafrost, and the only tree that can thrive, despite the warm summers, is the deciduous Siberian Larch (Larix sibirica) with its very shallow roots. Outside the extreme northwest, the taiga is dominant, covering a significant fraction of the entirety of Siberia.[34] Soils here are mainly turbels, giving way to spodosols where the active layer becomes thicker and the ice content lower.

The Lena-Tunguska petroleum province includes the Central Siberian platform (some authors refer to it as the Eastern Siberian platform), bounded on the northeast and east by the Late Carboniferous through Jurassic Verkhoyansk foldbelt, on the northwest by the Paleozoic Taymr foldbelt, and on the southeast, south and southwest by the Middle Silurian to Middle Devonian Baykalian foldbelt.[35]:228 A regional geologic reconnaissance study begun in 1932, followed by surface and subsurface mapping, revealed the Markova-Angara Arch (anticline). This led to the discovery of the Markovo Oil Field in 1962 with the Markovo—1 well, which produced from the Early Cambrian Osa Horizon bar-sandstone at a depth of 2,156 metres (7,073 ft).[35]:243 The Sredne-Botuobin Gas Field was discovered in 1970, producing from the Osa and the Proterozoic Parfenovo Horizon.[35]:244 The Yaraktin Oil Field was discovered in 1971, producing from the Vendian Yaraktin Horizon at depths of up to 1,750 metres (5,740 ft), which lies below Permian to Lower Jurassic basalt traps.[35]:244

Climate

Russia vegetation.png

     polar desert      tundra      alpine tundra      taiga      montane forest
     temperate broadleaf forest      temperate steppe      dry steppe

Vegetation in Siberia is mostly taiga, with a tundra belt on the northern fringe, and a temperate forest zone in the south.

The climate of Siberia varies dramatically, but it typically has short summers and long, brutally cold winters. On the north coast, north of the Arctic Circle, there is a very short (about one month long) summer.

Almost all the population lives in the south, along the Trans-Siberian Railway. The climate in this southernmost part is Humid continental climate (Köppen Dfb) with cold winters but fairly warm summers lasting at least four months. The annual average is about 0.5 °C (32.9 °F). January averages about −20 °C (−4 °F) and July about +19 °C (66 °F) while daytime temperatures in summer typically are above 20 °C (68 °F).[36][37] With a reliable growing season, an abundance of sunshine and exceedingly fertile chernozem soils, southern Siberia is good enough for profitable agriculture, as was demonstrated in the early 20th century.

By far the most commonly occurring climate in Siberia is continental subarctic (Koppen Dfc or Dwc), with the annual average temperature about −5 °C (23 °F) and an average for January of −25 °C (−13 °F) and an average for July of +17 °C (63 °F),[38] although this varies considerably, with a July average about 10 °C (50 °F) in the taiga–tundra ecotone. The Business oriented website and blog Business Insider lists Verkhoyansk and Oymyakon, in Siberia's Sakha Republic, as being in competition for the title of the Northern Hemisphere's Pole of Cold. Oymyakon is a village which recorded a temperature of −67.7 °C (−89.9 °F) on 6 February 1933. Verkhoyansk, a town further north and further inland, recorded a temperature of −69.8 °C (−93.6 °F) for three consecutive nights: 5, 6 and 7 February 1933. Each town is alternately considered the Northern Hemisphere's Pole of Cold, meaning the coldest inhabited point in the Northern hemisphere. Each town also frequently reaches 30 °C (86 °F) in the summer, giving them, and much of the rest of Russian Siberia, the world's greatest temperature variation between summer's highs and winter's lows, often being well over 94–100+ °C (169–180+ °F) between the seasons.[39][failed verification]

Southwesterly winds bring warm air from Central Asia and the Middle East. The climate in West Siberia (Omsk, Novosibirsk) is several degrees warmer than in the East (Irkutsk, Chita) where in the north an extreme winter subarctic climate (Köppen Dfd or Dwd) prevails. But summer temperatures in other regions can reach +38 °C (100 °F). In general, Sakha is the coldest Siberian region, and the basin of the Yana has the lowest temperatures of all, with permafrost reaching 1,493 metres (4,898 ft). Nevertheless, as far as Imperial Russian plans of settlement were concerned, cold was never viewed as an impediment. In the winter, southern Siberia sits near the center of the semi-permanent Siberian High, so winds are usually light in the winter.

Precipitation in Siberia is generally low, exceeding 500 millimetres (20 in) only in Kamchatka where moist winds flow from the Sea of Okhotsk onto high mountains – producing the region's only major glaciers, though volcanic eruptions and low summer temperatures allow limited forests to grow. Precipitation is high also in most of Primorye in the extreme south where monsoonal influences can produce quite heavy summer rainfall.

Climate data for Novosibirsk, Siberia's largest city
Month Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Year
Average high °C (°F) −12.2
(10.0)
−10.3
(13.5)
−2.6
(27.3)
8.1
(46.6)
17.5
(63.5)
24.0
(75.2)
25.7
(78.3)
22.2
(72.0)
16.6
(61.9)
6.8
(44.2)
−2.9
(26.8)
−8.9
(16.0)
7.0
(44.6)
Daily mean °C (°F) −16.2
(2.8)
−14.7
(5.5)
−7.2
(19.0)
3.2
(37.8)
11.6
(52.9)
18.2
(64.8)
20.2
(68.4)
17.0
(62.6)
11.5
(52.7)
3.4
(38.1)
−6
(21)
−12.7
(9.1)
2.4
(36.3)
Average low °C (°F) −20.1
(−4.2)
−19.1
(−2.4)
−11.8
(10.8)
−1.7
(28.9)
5.6
(42.1)
12.3
(54.1)
14.7
(58.5)
11.7
(53.1)
6.4
(43.5)
0.0
(32.0)
−9.1
(15.6)
−16.4
(2.5)
−2.3
(27.9)
Average precipitation mm (inches) 19
(0.7)
14
(0.6)
15
(0.6)
24
(0.9)
36
(1.4)
58
(2.3)
72
(2.8)
66
(2.6)
44
(1.7)
38
(1.5)
32
(1.3)
24
(0.9)
442
(17.4)
Source: [40]

Global warming

Researchers, including Sergei Kirpotin at Tomsk State University and Judith Marquand at Oxford University, warn that Western Siberia has begun to thaw as a result of global warming. The frozen peat bogs in this region may hold billions of tons of methane gas, which may be released into the atmosphere. Methane is a greenhouse gas 22 times more powerful than carbon dioxide.[41] In 2008, a research expedition for the American Geophysical Union detected levels of methane up to 100 times above normal in the atmosphere above the Siberian Arctic, likely the result of methane clathrates being released through holes in a frozen 'lid' of seabed permafrost, around the outfall of the Lena and the area between the Laptev Sea and East Siberian Sea.[42][43]

Pleistocene Park has been created in Siberia in order to do research in relation Siberia and global warming, including working towards possible solutions to the problem.

Fauna

Birds

Order Galliformes

Capercaillies occupy much of the Siberian taiga.

Family Tetraonidae

Family Phasianidae

Mammals

Order Artiodactyla

Order Carnivora

Family Canidae

Family Felidae

Family Mustelidae

Family Ursidae

Flora

Politics

Borders and administrative division

Map of the most populated area of Siberia with clickable city names (SVG)

The term "Siberia" has a long history. Its meaning has gradually changed during ages. Historically, Siberia was defined as the whole part of Russia to the east of Ural Mountains, including the Russian Far East. According to this definition, Siberia extended eastward from the Ural Mountains to the Pacific coast, and southward from the Arctic Ocean to the border of Russian Central Asia and the national borders of both Mongolia and China.[59]

Soviet-era sources (Great Soviet Encyclopedia and others)[2] and modern Russian ones[60] usually define Siberia as a region extending eastward from the Ural Mountains to the watershed between Pacific and Arctic drainage basins, and southward from the Arctic Ocean to the hills of north-central Kazakhstan and the national borders of both Mongolia and China. By this definition, Siberia includes the federal subjects of the Siberian Federal District, and some of the Ural Federal District, as well as Sakha (Yakutia) Republic, which is a part of the Far Eastern Federal District. Geographically, this definition includes subdivisions of several other subjects of Urals and Far Eastern federal districts, but they are not included administratively. This definition excludes Sverdlovsk Oblast and Chelyabinsk Oblast, both of which are included in some wider definitions of Siberia.

Other sources may use either a somewhat wider definition that states the Pacific coast, not the watershed, is the eastern boundary (thus including the whole Russian Far East)[61] or a somewhat narrower one that limits Siberia to the Siberian Federal District (thus excluding all subjects of other districts).[62] In Russian, the word for Siberia is used as a substitute for the name of the federal district by those who live in the district itself and less commonly used to denote the federal district by people residing outside of it.

Novosibirsk is the largest city in Siberia
Federal subjects of Siberia (GSE)
Subject Administrative center
Ural Federal District
Khanty–Mansi Autonomous Okrug Khanty-Mansiysk
Kurgan Oblast Kurgan
Tyumen Oblast Tyumen
Yamalo-Nenets Autonomous Okrug Salekhard
Siberian Federal District
Altai Krai Barnaul
Altai Republic Gorno-Altaysk
Irkutsk Oblast Irkutsk
Republic of Khakassia Abakan
Kemerovo Oblast Kemerovo
Krasnoyarsk Krai Krasnoyarsk
Novosibirsk Oblast Novosibirsk
Omsk Oblast Omsk
Tomsk Oblast Tomsk
Tuva Republic Kyzyl
Far Eastern Federal District
Buryat Republic Ulan-Ude
Sakha (Yakutia) Republic Yakutsk
Zabaykalsky Krai Chita
Amur waterfront in Khabarovsk
Vladivostok, Primorsky Krai
Yakutsk is the capital of the Sakha Republic
Federal subjects of Siberia (in wide sense)
Subject Administrative center
Far Eastern Federal District
Amur Oblast Blagoveshchensk
Chukotka Autonomous Okrug Anadyr
Jewish Autonomous Oblast Birobidzhan
Kamchatka Krai Petropavlovsk-Kamchatsky
Khabarovsk Krai Khabarovsk
Magadan Oblast Magadan
Primorsky Krai Vladivostok
Sakhalin Oblast Yuzhno-Sakhalinsk
Ural Federal District
Chelyabinsk Oblast Chelyabinsk
Sverdlovsk Oblast Yekaterinburg

Major cities

The most populous city of Siberia, as well as the third most populous city of Russia, is the city of Novosibirsk. Other major cities include:

Wider definitions of Siberia also include:

Economy

Russia is a key oil and gas supplier to much of Europe.

Siberia is extraordinarily rich in minerals, containing ores of almost all economically valuable metals. It has some of the world's largest deposits of nickel, gold, lead, coal, molybdenum, gypsum, diamonds, diopside, silver and zinc, as well as extensive unexploited resources of oil and natural gas.[64] Around 70% of Russia's developed oil fields are in the Khanty-Mansiysk region.[65] Russia contains about 40% of the world's known resources of nickel at the Norilsk deposit in Siberia. Norilsk Nickel is the world's biggest nickel and palladium producer.[66]

Siberian agriculture is severely restricted by the short growing season of most of the region. However, in the southwest where soils are exceedingly fertile black earths and the climate is a little more moderate, there is extensive cropping of wheat, barley, rye and potatoes, along with the grazing of large numbers of sheep and cattle. Elsewhere food production, owing to the poor fertility of the podzolic soils and the extremely short growing seasons, is restricted to the herding of reindeer in the tundra—which has been practiced by natives for over 10,000 years.[citation needed] Siberia has the world's largest forests. Timber remains an important source of revenue, even though many forests in the east have been logged much more rapidly than they are able to recover. The Sea of Okhotsk is one of the two or three richest fisheries in the world owing to its cold currents and very large tidal ranges, and thus Siberia produces over 10% of the world's annual fish catch, although fishing has declined somewhat since the collapse of the USSR in 1991.[67]

While the development of renewable energy in Russia is held back by the lack of a conducive government policy framework,[68] Siberia still offers special opportunities for off-grid renewable energy developments. Remote parts of Siberia are too costly to connect to central electricity and gas grids, and have therefore historically been supplied with costly diesel, sometimes flown in by helicopter. In such cases renewable energy is often cheaper.[69]

Sport

Opening Ceremony of the 2019 Winter Universiade

Professional football teams include FC Tom Tomsk, FC Novosibirsk, and FK Yenisey Krasnoyarsk.

The Yenisey Krasnoyarsk basketball team has played in the VTB United League since 2011–12.

Russia's third most popular sport, bandy,[70] is important in Siberia. In the 2015–16 Russian Bandy Super League season Yenisey from Krasnoyarsk became champions for the third year in a row by beating Baykal-Energiya from Irkutsk in the final.[71][72] Two or three more teams (depending on the definition of Siberia) play in the Super League, the 2016–17 champions SKA-Neftyanik from Khabarovsk as well as Kuzbass from Kemerovo and Sibselmash from Novosibirsk. In 2007 Kemerovo got Russia's first indoor arena specifically built for bandy.[73] Now Khabarovsk has the world's largest indoor arena specifically built for bandy, Arena Yerofey.[74] It was venue for Division A of the 2018 World Championship. In time for the 2020 World Championship, an indoor arena will be ready for use in Irkutsk. That one will also have a speed skating oval.[75]

The 2019 Winter Universiade was hosted by Krasnoyarsk.

Demographics

Tomsk, one of the oldest Siberian cities, was founded in 1604.

According to the Russian Census of 2010, the Siberian and Far Eastern Federal Districts, located entirely east of the Ural Mountains, together have a population of about 25.6 million. Tyumen and Kurgan Oblasts, which are geographically in Siberia but administratively part of the Urals Federal District, together have a population of about 4.3 million. Thus, the whole region of Siberia (in the broadest usage of the term) is home to approximately 30 million people.[76] It has a population density of about three people per square kilometre.

All Siberians are Russian citizens, and of these Russian citizens of Siberia, most are Slavic-origin Russians and russified Ukrainians.[77] The remaining Russian citizens of Siberia consists of other groups of non-indigenous ethnic origins and those of indigenous Siberian origin.

Among the largest non-Slavic group of Russian citizens of Siberia are the approximately 400,000 ethnic Volga Germans,[78] Russified Romanians with ancestral origins from Bessarabia (present-day Moldova) also live in Siberia. The original indigenous groups of Siberia, including Mongol and Turkic groups such as Buryats, Tuvinians, Yakuts, and Siberian Tatars still mostly reside in Siberia, though they are minorities outnumbered by all other non-indigenous Siberians. Indeed, Slavic-origin Russians by themselves outnumber all of the indigenous peoples combined, both in Siberia as a whole and its cities, except in the Republic of Tuva.

Slavic-origin Russians make up the majority in the Buryat, Sakha, and Altai Republics, outnumbering the indigenous Buryats, Sakha, and Altai. The Buryat make up only 25% of their own republic, and the Sakha and Altai each are only one-third, and the Chukchi, Evenk, Khanti, Mansi, and Nenets are outnumbered by non-indigenous peoples by 90% of the population.[79]

According to the 2002 census there are 500,000 Tatars in Siberia, but of these, 300,000 are Volga Tatars who also settled in Siberia during periods of colonization and are thus also non-indigenous Siberians, in contrast to the 200,000 Siberian Tatars which are indigenous to Siberia.[80]

Of the indigenous Siberians, the Mongol-speaking Buryats, numbering approximately 500,000, are the most numerous group in Siberia, and they are mainly concentrated in their homeland, the Buryat Republic.[81] According to the 2002 census there were 443,852 indigenous Turkic-speaking Yakuts.[82] Other ethnic groups indigenous to Siberia include Kets, Evenks, Chukchis, Koryaks, Yupiks, and Yukaghirs.

About seventy percent of Siberia's people live in cities, mainly in apartments. Many people also live in rural areas, in simple, spacious, log houses. Novosibirsk is the largest city in Siberia, with a population of about 1.5 million. Tobolsk, Tomsk, Tyumen, Krasnoyarsk, Irkutsk, and Omsk are the older, historical centers.

Religion

There are a variety of beliefs throughout Siberia, including Orthodox Christianity, other denominations of Christianity, Tibetan Buddhism and Islam.[83] The Siberian Federal District alone has an estimation of 250,000 Muslims. An estimated 70,000 Jews live in Siberia,[84] some in the Jewish Autonomous Region.[85] The predominant religious group is the Russian Orthodox Church.

Tradition regards Siberia the archetypal home of shamanism, and polytheism is popular.[86] These native sacred practices are considered by the tribes to be very ancient. There are records of Siberian tribal healing practices dating back to the 13th century.[87] The vast territory of Siberia has many different local traditions of gods. These include: Ak Ana, Anapel, Bugady Musun, Kara Khan, Khaltesh-Anki, Kini'je, Ku'urkil, Nga, Nu'tenut, Num-Torum, Pon, Pugu, Todote, Toko'yoto, Tomam, Xaya Iccita and Zonget. Places with sacred areas include Olkhon, an island in Lake Baikal.

Transport

Many cities in northern Siberia, such as Petropavlovsk-Kamchatsky, cannot be reached by road, as there are virtually none connecting from other major cities in Russia or Asia. Siberia can be reached through the Trans-Siberian Railway. The Trans-Siberian Railway operates from Moscow in the west to Vladivostok in the east. Cities that are located far from the railway are reached by air or by the separate Baikal–Amur Railway (BAM).

Culture

Cuisine

Stroganina is a raw fish dish of the indigenous people of northern Arctic Siberia made from raw, thin, long-sliced frozen fish.[88] It is a popular dish with native Siberians.[89]

See also

References

 1. ^ Tobolsk region (Northern Ob), for example.
 2. ^ a b Сибирь — Большая советская энциклопедия (The Great Soviet Encyclopedia, in Russian)
 3. ^ "The earliest centers of pottery origin in the Russian Far East and Siberia: Review of chronology for the oldest Neolithic cultures". ResearchGate. Retrieved 29 October 2020.
 4. ^ "Arctic Oscillation and Polar Vortex Analysis and Forecasts". Atmospheric and Environmental Research, Verisk Analytics. Retrieved 20 May 2018.
 5. ^ Haywood, A. J. (2010). Siberia: A Cultural History. Oxford University Press. ISBN 9780199754182.
 6. ^ Euan Ferguson (19 May 2007). "Trans-Siberian for softies". the Guardian. Retrieved 14 January 2016.
 7. ^ a b Crossley, Pamela Kyle (2002). The Manchus. Peoples of Asia. 14 (3rd ed.). Wiley-Blackwell. p. 213. ISBN 978-0-631-23591-0. Retrieved 28 December 2013.
 8. ^ Czaplicka, M.C. (1915). Aboriginal Siberia.
 9. ^ Baikaloff, Anatole (December 1950). "Notes on the origin of the name "Siberia"". Slavonic and East European Review. 29 (72): 288.
 10. ^ "Meet this extinct cave lion, at least 10,000 years old – world exclusive". siberiantimes.com. Retrieved 30 January 2016.
 11. ^ "Yellowstone's Super Sister". Archived from the original on 14 March 2005. Retrieved 17 April 2010. [...] the Siberian Traps is the prime suspect in wiping out 90 percent of all living species 251 million years ago – the most severe extinction event in Earth's history.. Discovery Channel.
 12. ^ Benton, M. J. (2005). When Life Nearly Died: The Greatest Mass Extinction of All Time. Thames & Hudson. ISBN 978-0-500-28573-2.[need quotation to verify]
 13. ^ " DNA identifies new ancient human dubbed 'X-woman'," BBC News. 25 March 2010.
 14. ^ Naumov, Igor V. (2006). "The Mongols in Siberia". In Collins, David Norman (ed.). The History of Siberia. Routledge Studies in the History of Russia and Eastern Europe. Translated by Collins, David Norman. London: Routledge. p. 44. ISBN 9781134207039. Retrieved 11 June 2019. In 1207 Chinggis Khan sent his troops north under the command of his elder son Jochi to subjugate the 'forest peoples'. Jochi was able to do so in the space of three years. The only exception was the remote northern tribes. Most of Siberia became part of the Mongol Empire.
 15. ^ Pakendorf, B.; Novgorodov, I. N.; Osakovskij, V. L.; Danilova, A. B. P.; Protod'Jakonov, A. P.; Stoneking, M. (2006). "Investigating the effects of prehistoric migrations in Siberia: Genetic variation and the origins of Yakuts". Human Genetics. 120 (3): 334–353. doi:10.1007/s00439-006-0213-2. PMID 16845541. S2CID 31651899. This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 16. ^ Richards, 2003 p. 538.
 17. ^ Asia ex magna Orbis terrae descriptione Gerardi Mercatoris desumpta, studio & industria G.M. Iunioris
 18. ^ Sean C. Goodlett. "Russia's Expansionist Policies I. The Conquest of Siberia". Falcon.fsc.edu. Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 15 May 2010.
 19. ^ For example: Prison without a roof
 20. ^ https://twitter.com/TheEconomist/status/768263225708257284
 21. ^ Barker, Adele Marie (2010). Barker, Adele Marie; Grant, Bruce (eds.). The Russia Reader: History, Culture, Politics. The World Readers. Durham, North Carolina: Duke University Press. p. 441. ISBN 9780822346487. Retrieved 11 June 2019. Throughout Russian history there is a long-standing tradition of imprisoning and sentencing to internal exile (within the country proper) political and religious dissidents. [...] Among those sentenced to internal exile were [...] the Decembrists [...]. Several were executed; others were exiled to Siberia, the Far East, and Kazakhstan.
 22. ^ Fisher, Raymond H.; Treadgold, Donald W. (1958). "Review: The Great Siberian Migration: Government and Peasant in Resettlement from Emancipation to the First World War". The American Historical Review. 63 (4): 989–990. doi:10.2307/1848991. JSTOR 1848991.
 23. ^ The Russian Far East: A History. John J. Stephan (1996). Stanford University Press. p.62. ISBN 0-8047-2701-5
 24. ^ Fiona Hill, Russia — Coming In From the Cold? Archived 24 April 2013 at the Wayback Machine, The Globalist, 23 February 2004.
 25. ^ Farinella, Paolo; Foschini, L.; Froeschlé, Christiane; Gonczi, R.; Jopek, T. J.; Longo, G.; Michel, Patrick (2001). "Probable asteroidal origin of the Tunguska Cosmic Body" (PDF). Astronomy & Astrophysics. 377(3): 1081–1097. Bibcode:2001A&A...377.1081F. doi:10.1051/0004-6361:20011054.
 26. ^ The Unknown Gulag: The Lost World of Stalin's Special Settlements. Lynne Viola (2007). Oxford University Press US. p.3. ISBN 0-19-518769-5
 27. ^ Robert Conquest in "Victims of Stalinism: A Comment," Europe-Asia Studies, Vol. 49, No. 7 (Nov. 1997), pp. 1317–1319 states: "We are all inclined to accept the Zemskov totals (even if not as complete) with their 14 million intake to Gulag 'camps' alone, to which must be added four to five million going to Gulag 'colonies', to say nothing of the 3.5 million already in, or sent to, 'labour settlements'. However taken, these are surely 'high' figures."
 28. ^ Zemskov, "Gulag," Sociologičeskije issledovanija, 1991, No. 6, pp. 14–15.
 29. ^ Stéphane Courtois, Mark Kramer. Livre noir du Communisme: crimes, terreur, répression. Harvard University Press, 1999. p. 206. ISBN 0-674-07608-7 – "300,000 known deaths in the camps from 1934 to 1940."
 30. ^ Courtois and Kramer (1999), Livre noir du Communisme, p.239.
 31. ^ Chamberlain, Lesley (27 April 2003). "Dark side of the moon". Arlindo-correia.org. Retrieved 11 June 2019. Today's major industrial cities of Noril'sk, Vorkuta, Kolyma and Magadan, were camps originally built by prisoners and run by ex-prisoners.
 32. ^ "Altai: Saving the Pearl of Siberia". Archived from the original on 22 March 2007. Retrieved 30 November 2006.
 33. ^ Lioubimtseva E.U., Gorshkov S.P. & Adams J.M.; A Giant Siberian Lake During the Last Glacial: Evidence and Implications; Oak Ridge National laboratory Archived 13 December 2006 at the Wayback Machine
 34. ^ C. Michael Hogan. 2011. Taiga. eds. M.McGinley & C.Cleveland. Encyclopedia of Earth. National Council for Science and the Environment. Washington DC
 35. ^ a b c d Meyerhof, A. A., 1980, "Geology and Petroleum Fields in Proterozoic and Lower Cambrian Strata, Lena-Tunguska Petroleum Province, Eastern Siberia, USSR", in Giant Oil and Gas Fields of the Decade: 1968–1978, AAPG Memoir 30, Halbouty, M. T., editor, Tulsa: American Association of Petroleum Geologists, ISBN 0891813063
 36. ^ "Novosibirsk climate". Worldclimate.com. 4 February 2007. Retrieved 15 May 2010.
 37. ^ "Omsk climate". Worldclimate.com. 4 February 2007. Retrieved 15 May 2010.
 38. ^ "Kazachengoye climate". Worldclimate.com. 4 February 2007. Retrieved 15 May 2010.
 39. ^ Business Insider, February 2014, http://www.businessinsider.com/verkhoyansk-russia-most-miserable-place-2014-2
 40. ^ Гидрометцентр России (in Russian). Archived from the original on 27 June 2008. Retrieved 8 January 2009.
 41. ^ Ian Sample, "Warming hits 'tipping point'". The Guardian, 11 August 2005
 42. ^ Connor, Steve (23 September 2008). "Exclusive: The methane time bomb". The Independent. Retrieved 3 October 2008.
 43. ^ N. Shakhova, I. Semiletov, A. Salyuk, D. Kosmach, and N. Bel'cheva (2007), Methane release on the Arctic East Siberian shelf, Geophysical Research Abstracts, 9, 01071
 44. ^ "Northern Hazelhen (Tetrastes bonasia). Photo Gallery.Birds of Siberia". sibirds.ru. Retrieved 18 June 2020.
 45. ^ "Siberian Grouse (Falcipennis falcipennis). Photo Gallery.Birds of Russian Far East". fareastru.birds.watch. Retrieved 18 June 2020.
 46. ^ "Northern Black Grouse (Lyrurus tetrix). Photo Gallery.Birds of Siberia". sibirds.ru. Retrieved 18 June 2020.
 47. ^ "Black-billed Capercaillie (Tetrao urogalloides). Photo Gallery.Birds of Siberia". sibirds.ru. Retrieved 18 June 2020.
 48. ^ "Western Capercaillie (Tetrao urogallus). Photo Gallery.Birds of Siberia". sibirds.ru. Retrieved 18 June 2020.
 49. ^ "Willow Ptarmigan (Lagopus lagopus). Photo Gallery.Birds of Siberia". sibirds.ru. Retrieved 18 June 2020.
 50. ^ "Rock Ptarmigan (Lagopus muta). Photo Gallery.Birds of Siberia". sibirds.ru. Retrieved 18 June 2020.
 51. ^ Valerius Geist (January 1998). Deer of the World: Their Evolution, Behaviour, and Ecology. Stackpole Books. p. 211. ISBN 978-0-8117-0496-0. Retrieved 30 January 2016.
 52. ^ Nyambayar, B.; Mix, H. & Tsytsulina, K. (2008). "Moschus moschiferus". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Retrieved 30 January 2016. Database entry includes a brief justification of why this species is of vulnerable.
 53. ^ Uphyrkina, O.; Miquelle, D.; Quigley, H.; Driscoll, C.; O'Brien, S. J. (2002). "Conservation Genetics of the Far Eastern Leopard (Panthera pardus orientalis)" (PDF). Journal of Heredity. 93 (5): 303–11. doi:10.1093/jhered/93.5.303. PMID 12547918. Archived from the original (PDF) on 4 February 2016. Retrieved 30 January 2016.
 54. ^ Miquelle, D.; Darman, Y.; Seryodkin, I. (2011). "Panthera tigris ssp. altaica". IUCN Red List of Threatened Species. 2011. Retrieved 30 January 2016.
 55. ^ Garshelis, D. L.; Steinmetz, R. & IUCN SSC Bear Specialist Group (2008). "Ursus thibetanus". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Retrieved 30 January 2016.
 56. ^ McLellan, B.N.; Servheen, C. & Huber, D. (2008). "Ursus arctos". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Retrieved 30 January 2016.
 57. ^ Farjon, A. (2013). "Pinus pumila". IUCN Red List of Threatened Species. 2013: e.T42405A2977712. doi:10.2305/IUCN.UK.2013-1.RLTS.T42405A2977712.en.
 58. ^ A. Farjon (2013). "Picea obovata". IUCN Red List of Threatened Species. 2013: e.T42331A2973177. doi:10.2305/IUCN.UK.2013-1.RLTS.T42331A2973177.en.
 59. ^ Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона (The Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary, in Russian)
 60. ^ Сибирь- Словарь современных географических названий (in Russian)
 61. ^ Encyclopædia Britannica. "Siberia-Britannica online encyclopedia". Britannica.com. Retrieved 15 May 2010.
 62. ^ "Siberia". Archived from the original on 24 August 2000. Retrieved 4 June 2008., The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition
 63. ^ David Filipov (5 January 2017). "This Russian city says: 'Don't call us Siberia'". The Washington Post. Retrieved 6 January 2017.
 64. ^ Statistics on the Development of Gas Fields in Western Siberia, Daily Questions on Energy and Economy
 65. ^ Schlindwein, Simone (26 August 2008). "The City Built on Oil: EU-Russia Summit Visits Siberia's Boomtown". Spiegel Online. Spiegel. Retrieved 8 August 2014.
 66. ^ "Norilsk raises 2010 nickel output forecast". Reuters. 29 January 2010. Retrieved 8 August 2014.
 67. ^ "FAO  National Aquaculture Sector Overview (NASO)". 16 January 2005. Retrieved 14 January 2016.
 68. ^ Overland, Indra; Kjaernet, Heidi (2009). Russian renewable energy: The potential for international cooperation. Ashgate.
 69. ^ Overland, Indra (2011). "The Siberian Curse: A Blessing in Disguise for Renewable Energy?". Sibirica. 9 (2): 1–20. doi:10.3167/sib.2010.090201 – via ResearchGate.
 70. ^ "Google Translate". Retrieved 14 April 2016.
 71. ^ "Google Translate". Retrieved 14 April 2016.
 72. ^ https://i.ytimg.com/vi/_Y0lhvnE7pU/hqdefault.jpg
 73. ^ "Информация о стадионе "КЛМ стадиона "Химик", Кемерово – Реестр – Федерация хоккея с мячом России". rusbandy.ru. Retrieved 14 April 2016.
 74. ^ "Информация о стадионе "Арена "Ерофей", Хабаровск – Реестр – Федерация хоккея с мячом России". rusbandy.ru. Retrieved 14 April 2016.
 75. ^ "Google Translate".
 76. ^ "Census 2010 official results (Russian) Archived 28 February 2013 at the Wayback Machine"
 77. ^ "Ukrainians in Russia's Far East try to maintain community life". The Ukrainian Weekly. 4 May 2003.
 78. ^ "Siberian Germans". Everyculture.com. Retrieved 15 May 2010.
 79. ^ Batalden 1997, p. 37.
 80. ^ "Archived copy". Archived from the original on 27 February 2002. Retrieved 21 February 2003.CS1 maint: archived copy as title (link)
 81. ^ World Directory of Minorities and Indigenous Peoples – Russian Federation: Buryats.
 82. ^ World Directory of Minorities and Indigenous Peoples – Russian Federation: Yakuts.
 83. ^ Arnold, Thomas Walker (1896). The Preaching of Islam: A History of the Propagation of the Muslim Faith. Westminster: Archibald Constable and Company. pp. 206–207. Retrieved 11 October 2015. Of the spread of Islam among the Tatars of Siberia, we have a few particulars. It was not until the latter half of the sixteenth century that it gained a footing in this country, but even before this period Muhammadan missionaries had from time to time made their way into Siberia with the hope of winning the heathen population over to the acceptance of their faith, but the majority of them met with a martyr's death. When Siberia came under Muhammadan rule, in the reign of Kuchum Khan, the graves of seven of these missionaries were discovered [...]. [...] Kuchum Khan [...] made every effort for the conversion of his subjects, and sent to Bukhara asking for missionaries to assist him in this pious undertaking.
 84. ^ "Planting Jewish roots in Siberia". Fjc.ru. 24 May 2004. Archived from the original on 27 August 2009. Retrieved 15 May 2010.
 85. ^ "Why some Jews would rather live in Siberia than Israel", The Christian Science Monitor. 7 June 2010
 86. ^ Hoppál 2005:13
 87. ^ "Secrets of Siberian Shamanism | New Dawn : The World's Most Unusual Magazine". www.newdawnmagazine.com. 16 May 2013. Retrieved 9 January 2017.
 88. ^ Rasputin, V.; Winchell, M.; Mikkelson, G. (1997). Siberia, Siberia. Northwestern University Press. pp. 322–323. ISBN 978-0-8101-1575-0.
 89. ^ Motarjemi, Yasmine; Moy, Gerald; Todd, E. C. D. (2013). Encyclopedia of Food Safety. Amsterdam: Elsevier Science, Academic Press. p. 176. ISBN 978-0-12-378613-5.

Bibliography