سیاوش زندگانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیاوش زندگانی
نام مستعار سیاوش زندگانی
ملیت ایران ایران
ساز(ها) ویولون و کمانچه

سیاوش زندگانی (متولد ۱۳۲۱ در آبادان - درگذشت ۲ اردیبهشت ۱۳۸۲ معادل ۲۲ آوریل ۲۰۰۳) وی نوازنده ویلن . وی از جمله نوازندگانی بود که هیچ استادی نداشته و نوازندگی ویلن و کمانچه را به صورت کاملا علمی و بر مبنای اصول غربی، پیش خود فرا گرفته بود.

ایشان قبل از انقلاب اسلامی ایران، برای خوانندگان سرشناسی همچون هایده آهنگسازی می‌کرد. در سال‌های بعد از انقلاب، فعالیت سیاوش زندگانی بسیار محدود شد.

سیاوش زندگانی با ویولنیست‌های معروفی نظیر پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی و اسدالله ملک هم‌دوره بود. از سیاوش زندگانی دو فرزند به نام‌های امید و امین به جا مانده که هر دو بازیگر هستند.

سبک نوازندگی وی در ویلن متاثر از نوازندگی در ساز کمانچه بود وی با امیختن تکنیک‌های اروپایی وتکنیک‌های کمانچه نوازی مانند دراب‌های خاص کمانچه و اکوردگیری‌های خاص ایرانی، سبکی مختص به خود در ویلن نوازی‌هایش به وجود اورد که الهام بخش برخی از نوازندگان ویلن شد به طوری که اهنگ‌ها و چهارمضراب‌های اجرا شده ایشان جزوء تکنیکی ترین قطعات شناخته می‌شود. وی ساز کمانچه را به زیبایی می‌نواخت ولی عمده شهرت وی به علت ویلن نوازی‌های زیبایش و همکاری با خانم هایده بود.

آلبوم‌ها[ویرایش]

  • خاطره ۱
  • خاطره ۲

منبع[ویرایش]

  • زندگانی، سیاوش. وب‌گاه «راسخون». برگرفته از کتاب: مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد چهارم).