سیاهکل‌محله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیاهکل محله
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانسیاهکل
بخشبخش مرکزی
دهستانمالفجان
مردم
جمعیت۵۰۰ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۱۳۶۹۱

سیاهکل محله، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سیاهکل در استان گیلان ایران است.

پیشینه تاریخی[ویرایش]

در گذشته این روستا شامل محله‌های حاج رودبار (حد فاصل استخر پاشوران تا کانال آب امروزی)، کلاهدوز محله، اژگر، سپردان، پیله باغ و یهودی محله بود. اما امروز روستاهای مذکور به جز یهودی محله از آن جدا شده‌اند. نام یهودی محله حکایت از حضور یهودیان در قسمتی از این روستا (از ادارهٔ آبیاری شهرستان تا نزدیک بقعه دوبرادران) است که حتی در زمان ساسانیان نیز اشاره‌ای به حضور آن‌ها شده‌است. چنان‌که اردشیر کاظمی در کتاب دیلمان در گذرگاه تاریخ می‌نویسد در سیاهکل حدود پانزده تا بیست خانواده یهودی به صورت بازرگانان کوچک زندگی می‌کردند. هم زمان با تأسیس کشور اسراییل یهودیان سیاهکل محله به اسراییل مهاجرت کردند و اکنون خبری از آن‌ها در دسترس نیست. برخی نیز مسلمان شده و بعدا با رواج فرقه بهائیت به این فرقه گرویدند تا جایی که در اواخر حکومت قاجار و اوایل پهلوی این منطقه یکی از مراکز مهم بهائیت به حساب می آمد. البته اکنون فرقه مذکور در این ناحیه به کلی منسوخ گردیده است. در دوران قاجار بازار محلی سیاهکل در سیاهکل محله قرار داشت و حتی یهودیان در آن جا کارخانهٔ سوزن‌سازی داشتند.

بقعه آقا دوبرادران[ویرایش]

بقعهٔ آقا دوبرادران از نام دو سید آقا سید ابراهیم و آقا سید اسماعیل و دو خواهر آن‌ها بزرگ همشیره خانم (شهربانو خانم) و کوچک همشیره خانم (رقیه خانم) از اولاد موسی کاظم بر گرفته شده‌است. از روزگاران کهن مراسم علم واچینی در روز عاشورا در این امامزادگان برگزار می‌شود و دسته‌های عزاداری از تمام روستاهای دور و نزدیک به این امامزاده می‌آیند. در گذشته این امامزاده دارای موقوفات بسیار زیادی بود که پس از اصلاحات ارضی به مردم واگذار شد.

اماکن مهم[ویرایش]

از اماکن مهم واقع در این روستا می‌توان به حلال احمر شهرستان در ابتدای ورودی سیاهکل محله، پمپ بنزین و پمپ گاز شهر سیاهکل، پست توزیع برق، پمپ گاز و اداره آبیاری شهرستان اشاره کرد

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان مالفجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۳۴ نفر (۹۱خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.