سیاه‌پوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیاهپوست)

عبارت سیاه پوست در محاوره و فرهنگ عامه به گروهی گفته می‌شود که پوست آن‌ها تیره است. همچنین به آمریکایی‌های سیاهپوست یا کانادایی‌های سیاهپوست گفته می‌شود و معمولاً از عبارت سیاه‌پوست در مقابل سفیدپوست استفاده می‌شود.

۲۰۰ سال پیش در آمریکا، مرجع سیاه‌پوستان را آفریقا می‌دانستند ولی در آفریقا مردم بومی خودشان را برپایه قومیت‌ها و جامعه‌های هم‌زبان تقسیم‌بندی می‌کنند نه بر پایهٔ رنگ پوست. آفریقایی‌تبارها بعد از انتقال‌شان به آمریکا به علت اینکه از مناطق و قومیت‌های متفاوت بودند و در آمریکای شمالی زندگی می‌کردند در نتیجه فرهنگ خاص خود را به وجود آوردند مانند کلیسای سیاهان، انگلیسی سیاهان. آن‌ها بیش‌تر بر اساس مرجع‌شان که همان آفریقا بود و رنگ پوست‌شان شناخته می‌شدند. در نتیجه نام قبیله و زبان‌بومی‌شان تأثیری در تقسیم‌بندی آن‌ها در آمریکا نداشت و به همه آن‌ها به صورت کلی سیاه‌پوست گفته می‌شد.

در مقابل در مناطق مورد استعمار اسپانیایی‌ها و فرانسوی‌ها آن‌ها را بر پایه قبیله و قومیت طبقه‌بندی کردند.

امروزه در ایالات متحدهٔ آمریکا افراد با رنگ پوست سیاه کم‌رنگ تا سیاه خیلی پُررنگ و آن‌هایی که آلبینیسم دارند زندگی می‌کنند و چون آن‌ها متولد آمریکا هستند، استفاده از واژه آفریقایی مشکل‌ساز است در نتیجه همگی را آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار می‌نامند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یک نوع تقسیم‌بندی:

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی