سیاره ممنوعه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Forbiddenplanetposter.jpg

سیاره ممنوعه (Forbidden Planet) فیلمی آمریکایی محصول ۱۹۵۶ در سبک علمی تخیلی است. از این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی دهه ۱۹۵۰ یاد می‌شود.

کارگردان فیلم فرد ام. ویلکاکس، فیلم‌نامه‌نویس آن سیریل هیوم، و هنرپیشگان اصلی آن والتر پیجن، آن فرانسیس و لسلی نیلسن هستند. شخصیت‌ها و صحنه‌سازی‌های این فیلم را با نمایشنامه طوفان ویلیام شکسپیر مقایسه کرده‌اند.[۱]

سیاره ممنوعه نخستین فیلم علمی تخیلی است که در آن انسان‌ها در ستاره‌پیماهای ساخته دست خود در فضا سفر می‌کنند.[۲] سیاره ممنوعه هم‌چنین نخستین فیلم است که داستان آن به طور کامل در سیاره‌ای دور از زمین می‌گذرد.

داستان[ویرایش]

خط اصلی قصه فیلم درباره مأموریت یک سفینه فضایی به شکل بشقاب پرنده است که از کره زمین به یک سیاره خیلی دور به نام طائر ۴ که پیرامون ستاره کرکس پرنده می‌گردد فرستاده می‌شود تا از وضعیت دانشمندان مستقر در آنجا - که مدتی است ارتباط آن‌ها با زمین قطع شده است - با خبر شود.

گروه اعزامی، در این سیاره فقط یک تن از دانشمندان را زنده پیدا می‌کنند که دکتر موربیوس است و دخترش نیز با او است و روباتی به نام «رابی» که به آن‌ها کمک می‌کند. دکتر موربیوس موفق به کشف بخشی از فناوری‌های مربوط به موجودات فرازمینی شده است که در این سیاره سکونت داشته‌اند و سده‌ها پیش از میان رفته‌اند. در همین محل است که گروه اعزامی متوجه حضور یک هیولای خطرناک نامرئی می‌شوند که بعداً معلوم می‌شود تجسم‌یافته بخش ناخودآگاه ذهن دکتر موربیوس است که فناوری‌های فرازمینیان آن را تجسم بخشیده‌است. موربیوس پس از درک این مسئله به فرمانده گروه اعزامی می‌گوید تا اهرمی را در دستگاهی فشار دهد که موجب انفجار سیاره پس از ۲۴ ساعت خواهد شد. گروه اعزامی پس از ترک سیاره از دور شاهد انفجار و نابودی طائر ۴ هستند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Wilson, Robert Frank (2000). "forbidden+planet"+tempest&dq="forbidden+planet"+tempest&client=firefox-a&cd=5 Shakespeare in Hollywood, 1929–1956. Fairleigh Dickinson University Press. p. 10. ISBN 0-8386-3832-5 (help). Retrieved 14 March 2010. 
  2. "Forbidden Planet: Ultimate Collector's Edition from Warner Home Video on DVD – Special Edition". Whv.warnerbros.com. Retrieved 2010-08-15. 
  3. صدای آمریکا: بازدید: ژوئن ۲۰۱۳.