سگ سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سگ سفید
نویسنده رومن گاری
برگرداننده سیلویابجانیان
تاریخ نشر ۱۳۴۹
زبان فرانسوی

سگ سفید عنوان کتابی از رومن گاری نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان فرانسوی ، که با ترجمه سیلویابجانیان به فارسی برگرداننده شده است.

خلاصه داستان[ویرایش]

در این کتاب به شکل گزارش گونه‌ای وقایع دهه شصت را به تصویر می‌کشد. ماجرای داستان خیلی ساده با یک سگ آغار می‌شود. سگی که از زیر باران و رگبار به صاحب جدیدش پناه آورده. کم‌کم جریان داستان سیاسی می‌شود و تصویری از شکنجه سیاه پوستان در آمریکای دهه شصت و مبارزات ضد نژادپرستی را در ذهن ایجاد می‌کند. مشخص می‌شود که سگ از نژاد آلمانی است و برای حمله به سیاه پوستان تربیت شده. صاحب جدید سگ برای معالجه و در واقع برای تربیت مجدد سگ به دامپزشکی مراجعه می‌کند. از قضا دامپزشکی که در کارش خیلی هم ماهر است خودش سیاه پوست است.[۱][۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. «دربارهٔ رمان " سگ سفید "». فارس. ۱۹/۰۲/۸۸. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. ««سگ سفید» رومن گاری نمایش رادیویی شد». ایسنا. جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «اعتصاب در سازمان ملل». الف. ۱۲ بهمن ۱۳۹۳. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)