سگ سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سگ سفید
نویسندهرومن گاری
برگردانندهسیلویابجانیان
تاریخ نشر۱۳۴۹
زبانفرانسوی

سگ سفید عنوان کتابی از رومن گاری نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان فرانسوی ، که با ترجمه سیلویابجانیان به فارسی برگرداننده شده است.

خلاصه داستان[ویرایش]

در این کتاب به شکل گزارش گونه‌ای وقایع دهه شصت را به تصویر می‌کشد. ماجرای داستان خیلی ساده با یک سگ آغار می‌شود. سگی که از زیر باران و رگبار به صاحب جدیدش پناه آورده. کم‌کم جریان داستان سیاسی می‌شود و تصویری از شکنجه سیاه پوستان در آمریکای دهه شصت و مبارزات ضد نژادپرستی را در ذهن ایجاد می‌کند. مشخص می‌شود که سگ از نژاد آلمانی است و برای حمله به سیاه پوستان تربیت شده. صاحب جدید سگ برای معالجه و در واقع برای تربیت مجدد سگ به دامپزشکی مراجعه می‌کند. از قضا دامپزشکی که در کارش خیلی هم ماهر است خودش سیاه پوست است.[۱][۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. «دربارهٔ رمان " سگ سفید "». فارس. ۱۹/۰۲/۸۸. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. ««سگ سفید» رومن گاری نمایش رادیویی شد». ایسنا. جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «اعتصاب در سازمان ملل». الف. ۱۲ بهمن ۱۳۹۳. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)