سگ بی‌موی مکزیکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سگ بی‌موی مکزیکی
Mexico.Xoloitzcuintle.01.jpg
A group of adult Xoloitzcuintles on the grounds of the Museo Dolores Olmedo.
دیگر نام‌هاXoloitzcuintli
Xoloitzquintle
Xoloescuincle
لقب‌هاXolo, Xolito
کشورمکزیک
دسته‌بندی / استانداردها
FCI گروه 5, Section 6 Primitive type #۲۳۴ استاندارد
AKC Non-sporting (FSS) استاندارد
The AKC سرویس انبار بنیادی ای‌کاسی (FSS) سرویس ثبت‌کننده‌ای اختیاری برای سگ‌های اصیلی است که هنوز واجد شرایط برای ثبت در ای‌کاسی نیستند.
CKC Toys/Non Sporting استاندارد
KC (UK) Utility استاندارد
UKC Sighthound & Pariah استاندارد
ملاحظاتNational dog of Mexico
سگ خانگی (Canis lupus familiaris)

سگ بی‌موی مکزیکی (انگلیسی: Mexican Hairless Dog) نژادی از سگ‌های مکزیکی هستند که بیشتر بدون مو به دنیا می‌آیند، اما برخی از آنها مودار هم هستند. به این نژاد «شولوئیتزکوئینتلی» هم گفته می‌شود. سگ بی‌موی مکزیکی از تناسب اندام برخوردار است، سینه پهنی دارد و پاهای آن دراز است. شکل این سگ‌ها در اسباب بازی‌ها و مینیاتورها نیز زیاد دیده می‌شود.

سگ بی‌موی مکزیکی نتیجه آمیزش سگ‌های بومی دوران پیشاکلمبی مکزیک و یک یا چند نژاد از سگ‌های چوپان جنوب اروپا هستند که در دوران بعد از کشف قاره آمریکا به این منطقه وارد شدند.

این نژاد از سگ‌ها در مکزیک پیشینه درازی دارد. در کاوش‌های مربوط به فرهنگ‌های پیشاکلمبی بقایای این سگ‌ها نیز یافت شده‌است. معروف‌ترین این بقایا «سگ‌های رقصان کولیما» نامیده می‌شوند.

این سگ‌ها به‌طور ژنتیکی دندان‌های کاملی ندارند که امری عادی است. رنگ پوست آن‌ها سیاه، خاکستری فیلی و برنجی و سفید است. سگ‌های بی‌موی مکزیکی رفتاری آرام دارند و ساکت، شاد و حواس‌جمع هستند.

منابع

پیوند به بیرون