سویه آلفای سارس کووید ۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کشورهایی که موارد تأیید شده VOC-2020/12/01 را دارند

واریانت یا سویه آلفای[۱] کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که با نام‌های کرونای انگلیسی و[۲] (lineage B.1.351)[۳]نیز شناخته می‌شود،[۴] نوعی از کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است که باعث ابتلا به کووید ۱۹ در فرد می‌شود.[۵] این نوع ویروس اولین بار در اکتبر سال ۲۰۲۰ در طی دنیاگیری کووید-۱۹ در انگلستان از یک نمونه گرفته شده شناسایی شد.[۶] و به سرعت در اواسط دسامبر ۲۰۲۰ شروع به گسترش کرد. این شیوع با افزایش میزان عفونت کووید ۱۹ در انگلستان مرتبط است. این نوع ویروس از نظر تعداد جهش‌های موجود در مقایسه با روند ثبت شده تاکنون نیز قابل توجه است.[۷]

این گونه جدید کروناویروس ۱۷ جهش دارد که مهم‌ترین آن N501Y در پروتئین اسپایک است. ویروس، از پروتئین اسپایک خود، برای ارتباط با گیرنده ACE۲ بدن انسان و ورود به سلول‌ها استفاده می‌کند. جهش در این پروتئین می‌تواند موجب افزایش قابلیت عفونت‌زایی و پخش ویروس شود.[۸]

منابع[ویرایش]

  1. «کرونا: نامگذاری سویه‌ها با حروف یونانی به جای نام کشورها». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۱ خرداد ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۱.
  2. «شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در کشور به ۵ نفر رسید». وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران. ۲۳ دی ۱۳۹۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۴ آوریل ۲۰۲۱.
  3. «تفاوت واریانت 7.1.1.B(واریانت انگلیسی) با سایر واریانتهای کووید-19 چیست؟» (PDF). مؤسسه ملی تحقیقات سلامت ایران. ۲۹ اسفند ۱۳۹۹. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۸ ژانویه ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۴ آوریل ۲۰۲۱.
  4. CDC (۲۰۲۰-۰۲-۱۱). «Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)». Centers for Disease Control and Prevention (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۱۲.
  5. Zimmer, Carel; Carey, Benedict (21 December 2020). "The U.K. Coronavirus Variant: What We Know = A newly identified variant of the SARS-CoV-2 virus appears to be more contagious than established ones. Here's what scientists know". The New York Times. Retrieved 23 December 2020.
  6. "Covid: Ireland, Italy, Belgium and Netherlands ban flights from UK". BBC News. 20 December 2020.
  7. Peacock, Sharon (22 December 2020). "Here's what we know about the new variant of coronavirus". The Guardian.
  8. خبرگزاری مهر. «در نشریه پزشکی BMJ عنوان شد؛ جدیدترین جزئیات ویروس کرونای انگلیسی/آیا واکسن‌ها به درد می‌خورند».