سونات شماره ۲۱ پیانو (بتهوون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سونات پیانو شمارهٔ ۲۱ در دو ماژور، اُپوس ۸۱-الف در دو ماژور، که با نام والدشتاین (به آلمانی: Waldstein) نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین سونات‌های پیانوی ساخته‌شده توسط لودویگ فان بتهوون و یکی از سه سونات بزرگ بتهوون در دوران میانیِ زندگی اوست (دو سونات دیگر سونات شماره ۲۳ معروف به آپاسیوناتا، اُپوس ۵۷ و سونات شماره ۲۶ معروف به سونات وداع هستند). تصنیفِ سونات شماره ۲۱ در تابستان ۱۸۰۴ به پایان رسید.

بتهوون این سونات را به کنت فردیناند ارنست گابریل فون والدشتاین ‏(en) اهل وین اهدا کرد و آن را به افتخار او سونات والدشتاین نامید. کنت والدشتاین حامی و دوست نزدیکِ بتهوون بود. این سونات در زبان ایتالیایی L'Aurora و در زبان فرانسوی L'Aurore نامیده می‌شود که به معنی «طلوع» است، و این نامگذاری به واسطهٔ حالت پرصداییِ کوردهای آغازین از موومان سوم است که سپیده‌دم را یادآور می‌کند.

موومان‌ها[ویرایش]

این سونات سه موومان دارد.

  1. آلگرو کُن بریو
  2. اینترودوتسیونه: آداجو مولتو (در فا ماژور)
  3. روندو. آلگرتو مُدِراتو ـ پرِستیسیمو

موومان‌های اول و سوم سونات بخش‌های اصلیِ آن را تشکیل می‌دهند و اجرای هر کدام حدود ۱۱ دقیقه به طول می‌انجامد. اجرای کاملِ سونات والدشتاین تقریباً ۲۵ دقیقه طول می‌کشد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • «سخنرانی/درس‌گفتاری از آندراش شیف (András Schiff) دربارهٔ سونات شمارهٔ ۲۱ پیانویِ بتهوون (والدشتاین) (انگلیسی)، [۴۸:۳۹ دقیقه]». گاردیَن. ۳۰ نوامبر ۲۰۰۶. بایگانی‌شده از اصلی در 9 اكتبر 2019. دریافت‌شده در ۱۹ فوریهٔ ۲۰۱۹. تاریخ وارد شده در |archivedate= را بررسی کنید (کمک)
  • اجرای سونات والدشتاین در یوتیوب توسط میخائیل پلِتنِف (Mikhail Pletnev)، همراه با نُت‌های آن
  • اجرای سونات والدشتاین توسط پاوالی یومپانِن (Paavali Jumppanen)، از موزهٔ ایزابِلا استیوارت گاردنِر (Isabella Stewart Gardner Museum)