فایده‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سودمندگرایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

فایده‌گرایی، سودمندگرایی، فایده‌باوری، اصالت سود، اصالت نفع یا یوتیلیتاریانیسم (به انگلیسی: Utilitarianism) که به منفعت گرایی نیز ترجمه شده‌است، شاخه‌ای از نظریه‌های اخلاقی پیامدگرایانه و تلاشی برای پاسخ به این پرسش است که: «چکار کنیم؟»

بنا به سودمندگرایی، اخلاقی‌ترین عمل، عملی است که «سودمندترین گزینه برای طرفین اثرپذیر» باشد، حتی اگر مضر (ذاتاً شر) باشد.[۱] گرچه در فایده‌گرایی فردیت و اختلافات فردی لحاظ میشود ولی همه آنها در پس پیامدگرای به حداکثر رساندن مطلوبیت و مفاهیم مرتبط با آن لحاظ می گردد. مثلا جرمی بنتام، بنیانگذار سودمندگرایی، سودمندی را چنین توصیف کرد: "آن ویژگی در هر چیزی که با آن ویژگی، آن چیز به ارائه سود، مزیت، لذت، خیر، یا خوشبختی... [یا] پیشگیری از رخ دادن ضرر، درد، شر، یا ناکامی متمایل شود، برای طرف‌هایی که سودشان در نظر گرفته می‌شود." فایده گرایی نسخه ای از نتیجه گرایی است که بیان می کند پیامدهای هر عملی تنها معیار درست و نادرست است. فایده گرایی برخلاف دیگر انواع نتیجه‌گرایی، از قبیل خودپرستی و ایثارگرایی، منافع همه انسان‌ها را به یکسان در نظر می‌گیرد.

طرفداران فایده گرایی در چندین مورد با هم اختلاف نظر دارند ، مانند اینکه آیا اقدامات باید براساس نتایج احتمالی آنها ( فایده گرایی عمل ) انتخاب شوند یا اینکه آیا عاملان باید از قواعدی پیروی کنند که سودمندی را به حداکثر می‌رسانند (سودمندگرایی قاعده). همچنین در مورد اینکه آیا کل (سودمندی کل ) ، میانگین ( متوسط سودگرایی ) یا حداقل [۲] ابزار باید حداکثر باشد نیز اختلاف دیدگاه دارند.

گرچه بذرهای این نظریه را می توان در آرای آریستیپوس و اپیکور مشاهده کرد ، که ملاک خوشبختی را تنها در خیر می‎دیدند ،ولی سنت سودگرایی به طور امروزی آن با بنتام آغاز شد ، و افرادی چون جان استوارت میل [۳]، هنری_سیجویک، دیوید بریبروک ، و پیتر سینگر از این تئوری در رفاه اقتصادی جامعه، بحران فقر جهانی ، اخلاق پرورش حیوانات برای غذا و اهمیت جلوگیری از فجایع_آخرالزمانی برای بشریت استفاده کردند.

سودمندگرایی نباید با عمل‌گرایی اشتباه گرفته شود.

جرمی بنتام در کتاب «مقدمه‌ای بر اصول اخلاق و قانون گذاری» از اصالت سودمندی دفاع می‌کند[۴] و می‌گوید: هدف قانونگذار باید این باشد که حداکثر خوشی افراد را تأمین کند؛ و سپس اضافه می‌کند که چون مجازات، توأم با درد است، لذا ذاتاً شر محسوب می‌شود و باید فقط موقعی اجرا گردد که از بروز شر بزرگتری جلوگیری کند.

جان استوارت میل در فلسفه لذت از جرمی بنتام پیروی می‌کند و می‌گوید: در انتخاب خوشی‌ها باید خصوصیات آن‌ها را که شدت و ضعف، پایداری یا زودگذری، مسلم بودن یا محتمل بودن، نزدیکی یا دوری، خلوص یا باروری یا بی ثمری باشد در نظر گرفت.

پیدا است اگر باید بین دو خوشی یکی را انتخاب کنیم، آن یک که شدیدتر و پایدارتر، سالم‌تر و نزدیک‌تر، خالص تر و بارورتر است باید رجحان داشته باشد. اما در نظر جرمی بنتام خوشی‌ها از لحاظ نوع و کیفیت با هم اختلاف ندارند و اختلافشان صرفاً در کمیت است؛ بنابراین اگر سایر شرایط مساوی باشند، به قول او، چنان‌که در کتاب مقدمه‌ای بر اصول اخلاق و قانون‌گذاری می‌گوید، «تصنیف چاچاچا همان ارزشی را دارد که سمفونی نهم بتهوون».

فایده‌گرایان تنها معیار نهایی دربارهٔ صواب، خطا و الزام را "سود" می‌دانند و معتقدند غایت اخلاقی که باید در تمام اعمال خود به دنبال آن باشیم، بیش‌ترین غلبه ممکن خیر بر شر (یا کمترین غلبه ممکن شر بر خیر) در کل جهان است. همچنین آن‌ها اشاره دارند به اینکه خوب و بد را می‌شود به روش کمی اندازه‌گیری کرد.[نیازمند منبع]

پیشینه تاریخی[ویرایش]

اهمیت شادی به عنوان یک هدف برای انسان مدتهاست که شناخته شده است. اشکال و تعاریف مختلف خوشگذرانی توسط آریستیپوس و اپیکور و ارسطو مورد بحث قرار گرفته و خوش‌روانی را بالاترین خیر بشر دانسته اند و آگوستین نوشت: "آرزوی نهای همه انسان ها رسیدن خوشبختی است." مفهوم خوشبختی همچنین توسط آکویناس مورد توجه بوده است. [۵] [۶] [۷] [۸] [۹] نظرات مختلفی در این خصوص در جهان باستان و قرون وسطایی وجود داشته است، مانند نتیجه‌گیری دولت موهیسم یا فلسفه سیاسی نیکولو ماکیاولی . یا گروه آن را با ثبات سياسی ، رشد جمعيت و ثروت مترادف می دانستند، اما در هیچ‌کدام از این ایده ها سعادث و خوشبختی از منظر فرد اهمیتی نداشته است و ملاک جامعه بوده است. [۱۰] فایده گرایی با رویکرد فردیت به عنوان یک موقعیت اخلاقی مجزا فقط در قرن هجدهم ظهور یافت.

اگرچه معمولاً تصور می شود كه فایده‌گرایی با جرمی بنتام شروع می شود ، اما نویسندگان قبلی نیز بودند كه تئوری هایی ارائه می دادند كه به طرز شگفت‌آور مشابه بودند.

فرانسیس هاتچسون در جستجوی اصل ایده های ما از زیبایی و فضیلت (۱۷۲۵) می گوید: [۱۱] ملاک انتخاب اخلاقی ترین عمل، تعداد افرادی است که به آن عمل دست میزنند و آن را باعث خوشبختی می دانند. و همچنین ملاک شر اخلاقی تعداد افرادی اند که انجام آن عمل را زجر آور می دانند.

در سه نسخه اول کتاب ، هاچسون شامل الگوریتم های مختلف ریاضی "... برای محاسبه اخلاق هر عملی" ارئه داده بود.چیزی که بسیار شبیه حساب لذتجوی بنتام بود.

برخی ادعا می كنند كه جان گی اولین تئوری سیستماتیک اخلاق سودمند را توسعه ارائه داده است. [۱۲]  


سودگرایی کلاسیک[ویرایش]

جرمی بنتام[ویرایش]


کتاب بنتام مقدمه ای بر اصول اخلاق و قانونگذاری در سال 1780 چاپ شد اما تا سال 1789 منتشر نشد. این احتمال وجود دارد که بنتام پس از دیدن موفقیت پالی در انتشار "اصول اخلاقی و فلسفه سیاسی" اقدام به نشر آن نمود . [۱۳] کتاب بنتام در ابتدا مورد اقبال عمومی قرار نگرفت [۱۴] مدت ها بعد ویرایش های از آن به فرانسوی ترجمه شد و در سال 1802 به چاپ رسید. بعداً مجدد از همین متن هیلدرت در کتاب نظریه قانونگذاری به انگلیسی استفاده نمود. و عملا تا سالهای 1838 تا 1843 که قسمت های مختلف آن به شکل مقالات منتشر نشده بود چندان شناخته شده نبود.

کار بنتام با بیانیه ای از اصل سودمندی آغاز می شود: [۱۵]

طبیعت، انسان را تحت سلطه دو ارباب قرار داده است؛ درد و لذت. ولی این شامل کسانی است که به آنان امر به انجام کاری داده میشود...براساس اصل فایده‌گرایی اعمال بر اساس ایت که موجب تقویت یا کاهش سعادت می شوند سنجیده میشوند. همان امری که می توان آن را مروج یا مخالف خوشبختی دانست. و این امر صرفا در خصوص سنجش نحوه عملکرد افراد نیست و دولت های را نیز در برمی گیرد.

در فصل چهارم کتاب، بنتام روشی را برای محاسبه ارزش گذاری لذت و درد ارائه می دهد ، که به عنوان محاسبات هادیونیک یا لذتبخشی شناخته شده است. بنتام می گوید در تعیین ارزش لذت یا درد ، باید به شدت ، مدت زمان ، یقین / عدم اطمینان و صلاحیت/ عدم صلاحیت آن توجه داشت. علاوه بر این ، لازم است "تمایلات حاصل از هر عملی" را نیز در نظر بگیریم به شکلی که فرصت بروز تناقص تمایلات در جامعه رخ ندهد. و سرانجام ، باید میزان یا تعداد افراد تحت تأثیر این عمل را در نظر گرفت.

شاید آگاه باشید که هاتچسون سرانجام الگوریتم های او را برای محاسبه میزان خوشبختی حذف کرد زیرا به نظرش"بی فایده به نظر می‌رسید ، و بسیاری مخالف آن هستند"، [۱۶] اما بنتام ادعا می کند که هیچ ناموجه در مورد روش او وجود ندارد ، زیرا "در آن هیچ چیز جز آنچه که نتیجه عمل کرد بشر است وجود ندارد و اگر فرد دیدگاه روشنی از منافع خود داشته باشد این روابط معتبر اند"

روزن توصیفات فایده گرایی را مورد نقد قرار داده و گفته است "مشاهدات تاریخی شباهت کمی با آنچه که تئوری فایده‌گرایی بنتام و جان_استوارت_میل نشان می دهند" و همچنین به نظرش "نسخه خام استفاده از فایده گرایی که در قرن بیستم  رخ داده را به عنوان نمونه های اجرایی مترسکوار مورد حمله قرار داده و رد کرده است." [۱۷] این اشتباه است که فکر کنیم تئوری بنتام به قوانین ربطی ندارد. کار اصلی او به اصول قانون گذاری مربوط می شود و محاسبات هدیونیک با کلمات "لذت پس از آن ، و جلوگیری از دردها" ، اهدافی است که قانونگذار باید در نظر داشته باشد. در فصل هفتم ، بنتام می گوید: "كاری كه دولت با مجازات و پاداش دادن باید انجام دهد، ارتقا سعادت جامعه است، ... که نسبت مجازات و پاداش را میزان اختلال و یا شادی حاصله در جامعه تعیین می کند."


سپس این سؤال مطرح می شود این است که در چه شرایطی نقض قانون می تواند قانونی باشد. در تئوری قانونگذاری بنتام شر ها درجه یک و درجه دو رتبه بندی کرده است. شرهای مرتبه اول عواقب آن سریعاً منتشر میشوند؛ شرهای درجه دو به تدریج در جامعه پخش می شود و باعث ایجاد "خطر" می شود.

حقیقت آن است که مواردی وجود دارد که در صورت محدود کردن اثرات مرتبه اول ، نیکی برتری غیر قابل قیاسی با اثرات شر خواهد داشت. و اگر جرم را فقط تحت این دیدگاه مورد بررسی قرار گیرد، دلایل مناسب برای توجیه سخت گیری قوانین آسان نیست. دراین حالت همه چیز به شر مرتبه دوم بستگی دارد. این همان چیزی است که به چنین اقداماتی وجه مجرمیت می دهد و مجازات را ضروری می کند. برای مثال ، فرض کنیم گدایی تحت فشار گرسنگی، برای تهیه نان از خانه فرد ثروتمندی دزدی کند و این کار او را از گرسنگی نجات دهد. آیا می توان کالایی را که دزد برای خودش بدست می آورد ، با شرهایی که مرد ثروتمند متحمل می شود ، مقایسه کرد؟ … به خاطر شر مرتبه اول مجازات فرد در این شرایط معقول نیست ولی به خاطر شر مرتبه دوم نمی توان از مجازات فرد سرباز زد [۱۸]

جان استوارت میل[ویرایش]

میل از این جهت مطرح شد که به عنوان بنتامیت یا طرفدار نظریه بنتام که قصد انجام عملی این تئوری را کرد.[۱۹] کتاب فایده‌گرایی میل در ابتدا به صورت مجموعه ای از سه مقاله منتشر شد که در سال 1861 در مجله فریزر منتشر شد و در سال 1863 به عنوان یک کتاب مجددا چاپ شد. [۲۰] [۲۱]

لذت های بالاتر و پایینتر[ویرایش]

میل یک اندازه گیری کاملاً کمی برای تعیین لذت را رد می کند و می گوید: [۲۲]

به رسمیت شناختن یک اصل فایده گرایی در صورتی ممکن است که بتوان گفت برخی از انواع لذت ها از سایر لذت های مطلوب تر و با ارزش تر هستند که در عمل ادعا و انتظار پوچی است و تخمین کیفیت و کمیت لذت ممکن نیست و فقط تعداد افرادی که از امری احساس لذت می کنند را می توان تعیین کرد.

کلمه فایده به معنای بهزیستی عمومی یا خوشبختی به کار می رود ، و نظر میل این است که سودمندی نتیجه یک عمل خوب است. در چارچوب فایده گرایی ، سودمندی افراد با میزان سودمندی اجتماعی اعمالشان سنجیده میشود. سودمندی اجتماعی آن است که رفاه جمعی را یا اکثریت را تامین کند.

توضیحات میل در مورد مفهوم سودمندی این است که مردم واقعاً شادی را آرزو می کنند ، و از آنجا که هر فرد آرزوی خوشبختی خود را دارد ، باید آرزو شخصی خودش را در آرزو خوشبختی جامعه دنبال کند. بنابراین ، عملی که بیشترین لذت را برای اکثریت جامعه به دنبال داشته باشد، بهترین اقدام است ، یا همانطور که جرمی بنتام ، بنیانگذار اوایل فایده گرایی گفته است، آن را به عنوان بزرگترین خوشبختی برای بیشترین افراد می داند.

میل نه تنها فایده را بخش اصلی تعیین عملکرد می داند، بلکه به عنوان قاعده اصلی هدایت رفتار اخلاقی بشر نیز می داند. بر این قاعده افراد باید به نحوهی عمل کنند که لذت عمومی جامعه را تامین نمایند و بر اساس این ایده لذت بالاترین خیر زندگی معرفی میشود.این مفهوم توسط جرمی بنتام ، بنیانگذار سودگرایی ارائه شده است ، و می توان در آثار او آن را مشاهده کرد. به گفته میل ، اقدامات خوب موجب لذت می شوند و نتیجه ای بالاتر از لذت وجود ندارد. میل می گوید اقدامات خوب منجر به لذت و تعریف شخصیت اخلاقی خوب می شود. براساس این روایت، توجیه شخصیت و اینکه آیا عمل او خوب است یا خیر ، بر اساس این است که فرد چگونه در مفهوم فایده اجتماعی مشارکت داشته است. در دراز مدت بهترین روش اثبات شخصیت خوب ، اقدامات و عمل خوب اوست. و وارد کردن نیت و قصد خیر در این شناسه هیچ جای ندارد. در آخرین فصل فایده‌گرایی ، میل نتیجه می گیرد که عدالت ، به عنوان یک عامل طبقه بندی کننده اعمال ما (عادلانه یا ناعادلانه) ، یکی از الزامات اخلاقی خاص است و هنگامی که الزامات همه به صورت جمعی در نظر گرفته می شود ، مطابق با این نظر بزرگتر ملاک مقیاس "فایده جمعی" است.

وی همچنین خاطرنشان می کند که ، برخلاف آنچه منتقدان آن می گویند ، "هیچ تئوری شناخته شده ای از زندگی اپیکوریان وجود ندارد که به لذت های عقل عقلانی، ارزش بسیار بالاتری نسبت به لذت های احساسی صرف دارند". با این حال ، او می پذیرد كه این امر معمولاً به این دلیل است كه تصور می شود لذت های فكری دارای مزایای غیرمترقبه هستند ، یعنی "ماندگاری بیشتر ، ایمنی و ...". در عوض ، میل استدلال می کند که برخی لذت ها ذاتاً بهتر از دیگران هستند.

این ادعا که لذت گرایی یک "آموزه ای است که فقط خوکان به آن علاقه دارد" سابقه طولانی دارد. در اخلاق نیکوماخوسی (یا نیک سرشتان) (کتاب 1 فصل 5) ، ارسطو می گوید که تعیین خیر با ملاک لذت ، برازنده جانوران است. فایده گرایان مذهبی از همین منتقل با رویکرد رضایت الهی استفاده می کنند و لذت های عقلانی را ذاتاً بر لذت های جسمی برتری می دانند.

کمتر انسانی حاضر است که به وعده کامجویی و لذت تا مقام حیوانی نزول کند. هیچ انسان خردمندی موافق نابخردی نیست؛ هیچ فرد آموزنده ای نادان نخواهد بود، وجود استعداد های بالاتر برای سعادتمندی بیشتر نیاز است که کسب آنها نیاز به رنج کشیدن است و با لذت کسب شدنی نیست.با وجود این انسان خردمند هرگز نمی تواند آرزو کند احساساتش را با سطحی پایین تر از لذت پر کند ... بهتر است یک انسان ناراضی باشیم تا یک خوک راضی. بهتر است سقراط ناراضی باشد تا یک احمق راضی. و اگر احمق ، یا خوک ، عقیده دیگری دارند ، دلیلش این است که آنها فقط خود را مخاطب سوال می دانند ... [۲۳]

میل مطرح میکند که اگر فردی صلاحیت کافی برای ارزیابی دو لذت متفاوت را داشته باشد می تواند گزینه اصلح را انتخاب کند حتی اگر گزینه دیگر هیچ کاستی و تقصیر واضحی نداشته باشد. و آن را مانند شرایط حکمیت در قضا می داند که هر چند به شکل قطعی نمی تواند گزینه اصلح را مشخص کرد ولی با اتکا به تصدیق اکثریت، گزینه انتخابی مقبول جمع قرار می گیرد. البته میل تصدیق می کند که این احتمال هم وجود دارد که افراد تحت تاثیر وسوسه یا عوامل دیگر در تعیین لذت برتر و انتخاب گزینه پست تر نیز دچار اشتباه شوند. همچنین میل در مورد ارزیابی کیفیت لذتها داشتن تجربه یا نداشتن آن را چندان ملاک درستی نمی داند و همان طور که هیچ روشی برای سنجش میزان حاد بودن دو درد وجود ندارد، انتخاب و مقایسه دو حس لذت نیز ممکن نیست. و این که اگر کسی ظرفیت لذت بردنش پایین باشد بیشتر شانس آن را دارد که نیاز خود را برآورده ساز و یا فرد دیگر که چنین حس کند که به هر تقدیر جهان ناقص است و امکان کامجویی کامل وجود ندارد. [۲۴]

میل همچنین فکر می کند که "لذات فکری به نسبت میزان رضایت یا لذت (وضعیت روحی) که تولید می کنند ارزش دارند". [۲۵] میل همچنین می گوید که مردم باید این آرمان های بزرگ را دنبال کنند ، زیرا اگر تصمیم بگیرند که از لذت های کوچک لذت ببرند ، "سرانجام برخی نارضایتی ظهور و نمود پیدا می کنند و ما بی حوصله و افسرده می شویم. " [۲۶] میل ادعا می کند که رضایت از لذت های کوچک فقط باعث خوشبختی کوتاه مدت می شود و متعاقب آن فردی ممکن است احساس کند زندگی اش فاقد ارزش و خوشبختی است. در حالی که ، تلاشهای فکری باعث خوشبختی طولانی مدت می شود زیرا در طی سالیان متمادی فرصت هایی را برای بهبود زندگی خود با بهره گیری از کنکاش و جستجوی دانش را فراهم می آورد. میل فعالیتهای فکری می تواند با ترکیب فرایند های شادی آفرین و لذت بخش کوچک اهداف ارزشمند و بزرگتر را برای کسب لذت ایجاد کند. [۲۷] میل می گوید که تعقیب های فکری این فرصت را به فرد می دهد تا از چرخه افسردگی مداوم فرار کند زیرا این تعقیبات به آنها امکان می دهد تا به ایده های خود برسند ، در حالی که لذت های کوچک این شانس را به فرد نمی دهد.  


ادله میل برای اصل فایده گرایی[ویرایش]

در فصل چهارم فایده گرایی ، میل ادله ای برای اثبات اصل سودمندی اقامه می کند و می گوید: [۲۸]

تنها راه اثبات این که شیء قابل دیدن است، آن است که مردم آن را به واقع ببینند. تنها راه اثبات شنیدن صدا آن است که مردم بتوانند آن را بشنوند...به همین ترتیب من برای اثبات این که چیزی مطلوب است را در آن می دانم که مردم واقعا آن را می خواهند می بینم...و هیچ دلیلی نمی توان ارائه کرد. خوشبختی مطلوب هر کسی است و هر فردی آرزوی رسیدن به آن را دارد...و هیچ کدام از ما برای پذیرفتن آن نیاز به دلیلی نداریم. در وجه شخصی آن چه که برای فرد خوب باشد را می توان خوشبختی فردی نامید و آن چه که برای همه افراد خوب است را خوشبختی عمومی دانست.

طبق معمول [۲۹] گروهی مدعی اند که میل برخی پیشفرض های غلط را استفاده کرده است مرتکبمغالطه طبیعت گرایانه شده است، چرا که از آنچه که مردم انجام میدهند می خواهد اثبات کند که مردم چه کاری را باید انجام دهند. مغالطه اشتراک لفظ نموده است. زیرا استدلال می کند چیزی که مقبول است فی نفسه قابلیت مطلوب بودن را دارد ولی در عمل مدعی آن می شود که آنچه مقبول است باید مطلوب محسوب شود. و دچار مغالطه ترکیب شده است، زیرا این واقعیت که مردم آرزوی خوشبختی خود را دارند ، به معنای این نیست که جمع همه افراد آرزوی خوشبختی عمومی را نیز خواهند داشت.

چنین سوالاتی کمی پس از انتشار کتاب مطلوبیت یا فایده‌گرای میل شروع به مطرح شدن نمود و هنوز هم مورد توجه بسیاری قرار دارند.


تحولات قرن بیستم[ویرایش]

فایده گرایی ایده آل[ویرایش]

توصیف مطلوبیت ایده آل برای اولین بار توسط هاستینگز رشتال در تئوری خوب و شر (1907) مورد استفاده قرار گرفت ، که بیشتر اوقات با مور همکاری می نموده است. در اخلاق (1912) ، مور یک مطلوبیت صرفاً لذت‌گرایانه را رد کرد و اظهار داشت که طیف وسیعی از ارزش ها وجود دارد که تعالی آنها ارزشمند است. استراتژی مور این بود که نشان دهد بطور شهودی غیرممکن است که لذت تنها معیار سنجش خوبی است. او می گوید چنین فرضی: [۳۰]

به عنوان مثال اگر دنیایی را تصور کنیم که هیچ چیز جز لذت در آن وجود ندارد یعنی نه دانش وجود دارد، نه هنر، نه اخلاقیات) ، باید ذاتاً جهان ایده آل باشد در حالی که دنیا با وجود این ها نیز لذت بخش است و حتی اگر فرض کنیم لذت آن متفاوت است به دلیل وجود همه آنچیز های که عشق و ارزشها را تشکیل میدهد، نمی توان دلیلی برای رجحان دنیا خالی از دانش و اخلاق و.. بر حالت موجود یافت. مور اذعان می کند که اثبات این مورد غیرممکن نیست ، اما او معتقد بود که به طور شهودی بدیهی است دنیای که حاوی مواردی مانند زیبایی و عشق باشد ، دنیای بهتری خواهد بود. وی می افزاید: اگر شخصی نظر مخالف را اتخاذ می کرد ، "فکر می کنم بدیهی است که او اشتباه کرده است." [۳۱]

نظریه بنتام[ویرایش]

اصل‌های نظریه بنتام عبارت است از:

 1. طبیعت، انسان را فرمانبردار دو خداوندگار قرار داده‌است:لذت و رنج.
 2. لذت و رنج، همان چیزهایی هستند که انسان آن‌ها را احساس می‌کند و فهم آن‌ها به بحث فلسفی نیاز ندارد.
 3. اعمال اخلاقی، اعمالی هستند که بیشترین لذت را به دنبال داشته باشند و اعمال ناشایست یا غیراخلاقی، آن اعمالی هستند که موجب کاهش این لذت باشند.
 4. بیشترین خوبی باید برای تمام افراد جامعه بشری باشد (اصل فایده‌مندی).
 5. پس، اصل واحد این است که بیشترین میزان خوشی و خوشبختی افراد یا جامعه، تنها هدف مطلوب عمل است.
 6. لذت مطلوب، هفت ویژگی دارد: شدّت، مدّت، قطعیت، دوری و نزدیکی (نقد و نسیه)، باروری (لذت‌های دیگری را به دنبال خود بیاورد)، خلوص (با رنج کم یا بدون رنج)، دامنه شمول (بیشترین افراد جامعه را در بر گیرد).

اشکالات استوارت میل[ویرایش]

جان استوارت میل، ضمن نقد نظریه بنتام و برشمردن نقاط ضعف آن، سعی در تکمیل نظریه منفعت‌گرایی داشت؛ لذا اشکال‌هایی بر نظریه بنتام وارد کرد و اموری را افزود.

برخی از اموری که استوارت میل بر نظریه بنتام افزود:

 1. توجه به چگونگی لذت و برتری لذت‌های روحی بر لذت‌های دیگر؛ زیرا پایدارتر و دارای امنیت بیشتری هستند و آسان‌تر به دست می‌آیند.
 2. ترجیح امور معنوی بر امور مادی؛ از این‌رو؛ مانند سقراط با درد و رنج، بهتر از نادان در ناز و نعمت است.
 3. . انسان یک موجود اجتماعی است و احساسات گروهی در نهاد او ریشه دارند و با تعلیم و تربیت و تمدن رشد می‌کند و همین امر موجب می‌شود که اصل فایده‌مندی بیشترین خوشی و لذت برای بیشترین افراد، هدف نهایی فعل او باشد.[1]

ارزیابی و نقد مکتب منفعت‌گرایی[ویرایش]

نکته مثبت و مورد پذیرش در نظریه منفعت‌گرایی، توجه به حبّ ذات و حبّ کمالات و منافع ذات است و نیز توجه به احساسات گروهی و عواطف انسانی است، ولی روشن است که مصداق واقعی لذت و منفعت و رنج و ضرر، مبانی صحیحی را در هستی‌شناسی و انسان‌شناسی می‌طلبد که این نظریه از آن بی‌بهره است.[2]

نقد نظریه بنتام[ویرایش]

نقد اول[ویرایش]

به کمالات و منافع ابدی و اخروی توجه نشده و تنها بر منافع دنیوی تکیه کرده‌است. اگر بنا است میزان و معیار ارزش اخلاقی را در میزان سود و لذت حاصله از آن جستجو کنیم، چرا نباید سود اخروی و آن جهانی آن‌ها را نیز مورد توجه قرار دهیم؟

اگر شدت و قوت را به عنوان یکی از معیارهای محاسبه لذات می‌دانیم، آیا لذات اخروی نسبت به لذات دنیوی شدیدتر و قوی‌تر نیستند؟

اگر مدت و دوام لذت و سود اعمال را به عنوان یکی از معیارهای هفتگانه برای سنجش میزان سود اعمال معرفی می‌کنیم چرا نباید سودها و لذایذ اخروی را، که به مراتب پایدارتر و مداوم‌تر از هر نوع سود و لذت دنیوی هستند، به حساب آوریم؟[3]

پاسخ نقد اول[ویرایش]

اعتبار این ایرادات منوط به اثبات وجود جهان اخروی است؛ تفاوت نظریه بنتام با ادیان، مطلقاً دلیلی بر بی‌اعتباری فایده‌گرایی نیست.

نقد دوم[ویرایش]

در موارد دوگانگی ملاک‌های هفت‌گانه راه‌حلی ارائه نشده‌است.

نقد سوم[ویرایش]

عواطف و احساسات غیر منفعت‌گرایانه نیز نادیده گرفته شده‌است.

پاسخ نقد سوم[ویرایش]

همه عواطف و احساسات، دارای منافعی برای جاندار هستند. (خشم، ترس، ...)

نقد چهارم[ویرایش]

مستلزم نوعی هرج و مرج اخلاقی است؛ اگر انسان در هر موقعیت جزئی به منظور تأمین منافع شخصی خود به اصول کلی متمسک شود، این خطر را در پی دارد که ممکن است افراد دیگر در مواقع دیگر، با تمسک به همان اصول، علیه خود وی استناد کنند. به تعبیر دیگر؛ تمسک به این نظریه ممکن است به خلاف مقصود بینجامد؛ و نوعی هرج و مرج اخلاقی را در جامعه حاکم کند.

در نظریه میل هم اگرچه به چگونگی امور معنوی توجه شده‌است ولی، اولاً:مبنای اصالت حس هیچ‌گاه نمی‌تواند حقایق هستی و انسان را در قلمرو گسترده‌ای دریابد تا بر اساس آن، نفع‌ها و ضررهای ابدی را تشخیص دهد.

ثانیاً. ترجیح دیگران بر خود، توجیه منطقی پیدا نکرده‌است و احساسات گروهی و اجتماعی، مطلبی اضافه بر عاطفه و وجدان که مکتب عاطفه‌گرایی بیان کرده‌است، ندارد.[4]

سود از منظر سودگرایان[ویرایش]

همان گونه که گفته شد، از دیدگاه سودگرایان، درستی و نادرستی یک عمل یا رویه رفتاری را تنها سنجش و ارزیابی پیامدهای آن عمل تعیین می‌کند، و عملی درست و الزامی است که پیامدهای بهتر و پر بارتری را به بار آورد، البته مراد از پیامدهای بهتر، پیامدهایی است که حاوی و حامل بیشترین میزان سود باشد و به ایجاد بالاترین سود و خوشی سرجمع کمک کند.[6]

منابع[ویرایش]

 1. https://www.britannica.com/topic/utilitarianism-philosophy
 2. White, Stuart (2015), Zalta, Edward N., ed., "Social Minimum", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Winter 2015 ed.), Metaphysics Research Lab, Stanford University, retrieved 2018-10-03
 3. AN INTRODUCTION TO THE PRINCIPLES OF MORALS AND LEGISLATION, Jeremy Bentham, 1789 (“printed” in 1780, “first published” in 1789, "corrected by the Author" in 1823.) See Chapter I: Of the Principle of Utility. For Bentham on animals, see Ch. XVII Note 122 بایگانی‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine.
 4. (1996)J.Bentham, "An Introduction to the Principles of Morals and Legislation", Oxford University Press
 5. "SUMMA THEOLOGICA: Man's last end (Prima Secundae Partis, Q. 1)". newadvent.org.
 6. "SUMMA THEOLOGICA: Things in which man's happiness consists (Prima Secundae Partis, Q. 2)". newadvent.org.
 7. "SUMMA THEOLOGICA: What is happiness (Prima Secundae Partis, Q. 3)". newadvent.org.
 8. "SUMMA THEOLOGICA: Things that are required for happiness (Prima Secundae Partis, Q. 4)". newadvent.org.
 9. "SUMMA THEOLOGICA: The attainment of happiness (Prima Secundae Partis, Q. 5)". newadvent.org.
 10. Fraser, Chris (2011). The Oxford Handbook of World Philosophy. Oxford University Press. p. 62. ISBN 978-0-19-532899-8.
 11. Hutcheson, Francis (2002). "The Original of Our Ideas of Beauty and Virtue". In Schneewind, J. B. Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. p. 515. ISBN 978-0521003049.
 12. Ashcraft, Richard (1991) John Locke: Critical Assessments (Critical assessments of leading political philosophers), Routledge, p. 691
 13. Rosen, Frederick (2003) Classical Utilitarianism from Hume to Mill. Routledge, p. 132
 14. Schneewind, J.B. (1977) Sidgwick's Ethics and Victorian Moral Philosophy, Oxford: Clarendon Press, p. 122
 15. Bentham, Jeremy (2009). An Introduction to the Principles of Morals and Legislation. Dover Philosophical Classics. Dover Publications. p. 1. ISBN 978-0486454528.
 16. An Inquiry into the Original of Our Ideas of Beauty and Virtue, Francis Hutcheson, Introduction, 1726
 17. Rosen, Frederick (2003) Classical Utilitarianism from Hume to Mill. Routledge, p. 32
 18. Bentham, Jeremy; Dumont, Etienne; Hildreth, R (November 2005). Theory of Legislation: Translated from the French of Etienne Dumont. Adamant Media Corporation. p. 58. ISBN 978-1402170348.
 19. Halevy, Elie (1966). The Growth of Philosophic Radicalism. Beacon Press. pp. 282–84. ISBN 978-0-19-101020-0.
 20. Hinman, Lawrence (2012). Ethics: A Pluralistic Approach to Moral Theory. Wadsworth. ISBN 978-1133050018.
 21. Mill, John Stuart (2010) [1863]. Utilitarianism - Ed. Heydt (Broadview Editions). Broadview Press. p. 33. ISBN 1551115018. Retrieved 2019-07-28.
 22. Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger, ed. Utilitarianism. Oxford University Press. p. 56. ISBN 978-0-19-875163-2.
 23. Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger, ed. Utilitarianism. Oxford University Press. pp. 56–57. ISBN 978-0-19-875163-2.
 24. John Stuart Mill, Utilitarianism, Chapter 2
 25. Brink, David. “Mill Moral and Political Philosophy.” Stanford Encyclopedia of Philosophy. https://plato.stanford.edu/entries/mill-moral-political [accessed April 27, 2018].
 26. Hauskeller, Michael (2011). "No Philosophy for Swine: John Stuart Mill on the Quality of Pleasures". Utilitas. 23 (4): 428–446. doi:10.1017/S0953820811000264.
 27. Saunders, Ben. "J. S. Mill's Conception of Utility." Utilitas 22, no. 1 (March 2010): 52-69. https://search.proquest.com/docview/200183451 [accessed April 27, 2018]
 28. Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger, ed. Utilitarianism. Oxford: Oxford University Press. p. 81. ISBN 978-0-19-875163-2.
 29. Popkin, Richard H. (1950). "A Note on the 'Proof' of Utility in J. S. Mill". Ethics. 61: 66. doi:10.1086/290751.
 30. Moore, G. E. (1912). Ethics, London: Williams and Norgate, Ch. 7
 31. Moore, G. E. (1912). Ethics, London: Williams and Norgate, Ch. 7

Utilitarianism is a family of consequentialist ethical theories that promotes actions that maximize happiness and well-being for the affected individuals.[1] Although different varieties of utilitarianism admit different characterizations, the basic idea behind all of them is to in some sense maximize utility, which is often defined in terms of well-being or related concepts. For instance, Jeremy Bentham, the founder of utilitarianism, described utility as "that property in any object, whereby it tends to produce benefit, advantage, pleasure, good, or happiness...[or] to prevent the happening of mischief, pain, evil, or unhappiness to the party whose interest is considered." Utilitarianism is a version of consequentialism, which states that the consequences of any action are the only standard of right and wrong. Unlike other forms of consequentialism, such as egoism and altruism, utilitarianism considers the interests of all humans equally.

Proponents of utilitarianism have disagreed on a number of points, such as whether actions should be chosen based on their likely results (act utilitarianism) or whether agents should conform to rules that maximize utility (rule utilitarianism). There is also disagreement as to whether total (total utilitarianism), average (average utilitarianism) or minimum[2] utility should be maximized.

Though the seeds of the theory can be found in the hedonists Aristippus and Epicurus, who viewed happiness as the only good, the tradition of utilitarianism properly began with Bentham, and has included John Stuart Mill, Henry Sidgwick, R. M. Hare, David Braybrooke and Peter Singer. It has been applied to social welfare economics, the crisis of global poverty, the ethics of raising animals for food and the importance of avoiding existential risks to humanity.

Etymology

Benthamism, the utilitarian philosophy founded by Jeremy Bentham, was substantially modified by his successor John Stuart Mill, who popularized the word 'Utilitarianism'.[3] In 1861, Mill acknowledged in a footnote that, though "believing himself to be the first person who brought the word 'utilitarian' into use, he did not invent it. Rather, he adopted it from a passing expression in" John Galt's 1821 novel Annals of the Parish.[4] Mill seems to have been unaware that Bentham had used the term 'utilitarian' in his 1781 letter to George Wilson and his 1802 letter to Étienne Dumont.[3]

Historical background

The importance of happiness as an end for humans has long been recognized. Forms of hedonism were put forward by Aristippus and Epicurus; Aristotle argued that eudaimonia is the highest human good and Augustine wrote that "all men agree in desiring the last end, which is happiness." Happiness was also explored in depth by Aquinas.[5][6][7][8][9] Different varieties of consequentialism also existed in the ancient and medieval world, like the state consequentialism of Mohism or the political philosophy of Niccolò Machiavelli. Mohist consequentialism advocated communitarian moral goods including political stability, population growth, and wealth, but did not support the utilitarian notion of maximizing individual happiness.[10] Utilitarianism as a distinct ethical position only emerged in the eighteenth century.

Although utilitarianism is usually thought to start with Jeremy Bentham, there were earlier writers who presented theories that were strikingly similar.

Francis Hutcheson first introduced a key utilitarian phrase. In An Inquiry into the Original of Our Ideas of Beauty and Virtue (1725), Hutcheson says[11] when choosing the most moral action, virtue is in proportion to the number of people a particular action brings happiness to. In the same way, moral evil, or vice, is proportionate to the number of people made to suffer. The best action is the one that procures the greatest happiness of the greatest numbers—and the worst is the one that causes the most misery.

In the first three editions of the book, Hutcheson included various mathematical algorithms "...to compute the Morality of any Actions." In this, he pre-figured the hedonic calculus of Bentham.

Some claim that John Gay developed the first systematic theory of utilitarian ethics.[12] In Concerning the Fundamental Principle of Virtue or Morality (1731), Gay argues that:[13]

happiness, private happiness, is the proper or ultimate end of all our actions... each particular action may be said to have its proper and peculiar end...(but)... they still tend or ought to tend to something farther; as is evident from hence, viz. that a man may ask and expect a reason why either of them are pursued: now to ask the reason of any action or pursuit, is only to enquire into the end of it: but to expect a reason, i.e. an end, to be assigned for an ultimate end, is absurd. To ask why I pursue happiness, will admit of no other answer than an explanation of the terms.

This pursuit of happiness is given a theological basis:[14]

Now it is evident from the nature of God, viz. his being infinitely happy in himself from all eternity, and from his goodness manifested in his works, that he could have no other design in creating mankind than their happiness; and therefore he wills their happiness; therefore the means of their happiness: therefore that my behaviour, as far as it may be a means of the happiness of mankind, should be such...thus the will of God is the immediate criterion of Virtue, and the happiness of mankind the criterion of the wilt of God; and therefore the happiness of mankind may be said to be the criterion of virtue, but once removed...(and)... I am to do whatever lies in my power towards promoting the happiness of mankind.

Modern Utilitarianism by Thomas Rawson Birks 1874

In An Enquiry Concerning the Principles of Morals, 1751, David Hume writes:[15]

In all determinations of morality, this circumstance of public utility is ever principally in view; and wherever disputes arise, either in philosophy or common life, concerning the bounds of duty, the question cannot, by any means, be decided with greater certainty, than by ascertaining, on any side, the true interests of mankind. If any false opinion, embraced from appearances, has been found to prevail; as soon as farther experience and sounder reasoning have given us juster notions of human affairs, we retract our first sentiment, and adjust anew the boundaries of moral good and evil.

Gay's theological utilitarianism was developed and popularized by William Paley. It has been claimed that Paley was not a very original thinker and that the philosophical part of his treatise on ethics is "an assemblage of ideas developed by others and is presented to be learned by students rather than debated by colleagues."[16] Nevertheless, his book The Principles of Moral and Political Philosophy (1785) was a required text at Cambridge[16] and Smith says that Paley's writings were "once as well known in American colleges as were the readers and spellers of William McGuffey and Noah Webster in the elementary schools."[17] Schneewind writes that "utilitarianism first became widely known in England through the work of William Paley."[18] The now forgotten significance of Paley can be judged from the title of Thomas Rawson Birks's 1874 work Modern Utilitarianism or the Systems of Paley, Bentham and Mill Examined and Compared.

Apart from restating that happiness as an end is grounded in the nature of God, Paley also discusses the place of rules. He writes:[19]

...actions are to be estimated by their tendency. Whatever is expedient, is right. It is the utility of any moral rule alone, which constitutes the obligation of it.

But to all this there seems a plain objection, viz. that many actions are useful, which no man in his senses will allow to be right. There are occasions, in which the hand of the assassin would be very useful... The true answer is this; that these actions, after all, are not useful, and for that reason, and that alone, are not right.

To see this point perfectly, it must be observed that the bad consequences of actions are twofold, particular and general. The particular bad consequence of an action, is the mischief which that single action directly and immediately occasions. The general bad consequence is, the violation of some necessary or useful general rule...

You cannot permit one action and forbid another, without showing a difference between them. Consequently, the same sort of actions must be generally permitted or generally forbidden. Where, therefore, the general permission of them would be pernicious, it becomes necessary to lay down and support the rule which generally forbids them.

Classical utilitarianism

Jeremy Bentham

Bentham's book An Introduction to the Principles of Morals and Legislation was printed in 1780 but not published until 1789. It is possible that Bentham was spurred on to publish after he saw the success of Paley's The Principles of Moral and Political Philosophy.[20] Bentham's book was not an immediate success[21] but his ideas were spread further when Pierre Étienne Louis Dumont translated edited selections from a variety of Bentham's manuscripts into French. Traité de legislation civile et pénale was published in 1802 and then later retranslated back into English by Hildreth as The Theory of Legislation, although by this time significant portions of Dumont's work had already been retranslated and incorporated into Sir John Bowring's edition of Bentham's works, which was issued in parts between 1838 and 1843.

Bentham's work opens with a statement of the principle of utility:[22]

Nature has placed mankind under the governance of two sovereign masters, pain and pleasure. It is for them alone to point out what we ought to do... By the principle of utility is meant that principle which approves or disapproves of every action whatsoever according to the tendency it appears to have to augment or diminish the happiness of the party whose interest is in question: or, what is the same thing in other words to promote or to oppose that happiness. I say of every action whatsoever, and therefore not only of every action of a private individual, but of every measure of government.

In Chapter IV, Bentham introduces a method of calculating the value of pleasures and pains, which has come to be known as the hedonic calculus. Bentham says that the value of a pleasure or pain, considered by itself, can be measured according to its intensity, duration, certainty/uncertainty and propinquity/remoteness. In addition, it is necessary to consider "the tendency of any act by which it is produced" and, therefore, to take account of the act's fecundity, or the chance it has of being followed by sensations of the same kind and its purity, or the chance it has of not being followed by sensations of the opposite kind. Finally, it is necessary to consider the extent, or the number of people affected by the action.

Perhaps aware that Hutcheson eventually removed his algorithms for calculating the greatest happiness because they "appear'd useless, and were disagreeable to some readers",[23] Bentham contends that there is nothing novel or unwarranted about his method, for "in all this there is nothing but what the practice of mankind, wheresoever they have a clear view of their own interest, is perfectly conformable to."

Rosen warns that descriptions of utilitarianism can bear "little resemblance historically to utilitarians like Bentham and J. S. Mill" and can be more "a crude version of act utilitarianism conceived in the twentieth century as a straw man to be attacked and rejected."[24] It is a mistake to think that Bentham is not concerned with rules. His seminal work is concerned with the principles of legislation and the hedonic calculus is introduced with the words "Pleasures then, and the avoidance of pains, are the ends that the legislator has in view." In Chapter VII, Bentham says: "The business of government is to promote the happiness of the society, by punishing and rewarding... In proportion as an act tends to disturb that happiness, in proportion as the tendency of it is pernicious, will be the demand it creates for punishment."

The question then arises as to when, if at all, it might be legitimate to break the law. This is considered in The Theory of Legislation, where Bentham distinguishes between evils of the first and second orders. Those of the first order are the more immediate consequences; those of the second are when the consequences spread through the community causing "alarm" and "danger".

It is true there are cases in which, if we confine ourselves to the effects of the first order, the good will have an incontestable preponderance over the evil. Were the offence considered only under this point of view, it would not be easy to assign any good reasons to justify the rigour of the laws. Every thing depends upon the evil of the second order; it is this which gives to such actions the character of crime, and which makes punishment necessary. Let us take, for example, the physical desire of satisfying hunger. Let a beggar, pressed by hunger, steal from a rich man's house a loaf, which perhaps saves him from starving, can it be possible to compare the good which the thief acquires for himself, with the evil which the rich man suffers? ... It is not on account of the evil of the first order that it is necessary to erect these actions into offences, but on account of the evil of the second order.[25]

John Stuart Mill

Mill was brought up as a Benthamite with the explicit intention that he would carry on the cause of utilitarianism.[26] Mill's book Utilitarianism first appeared as a series of three articles published in Fraser's Magazine in 1861 and was reprinted as a single book in 1863.[27][28]

Higher and lower pleasures

Mill rejects a purely quantitative measurement of utility and says:[29]

It is quite compatible with the principle of utility to recognize the fact, that some kinds of pleasure are more desirable and more valuable than others. It would be absurd that while, in estimating all other things, quality is considered as well as quantity, the estimation of pleasures should be supposed to depend on quantity alone.

The word utility is used to mean general well-being or happiness, and Mill's view is that utility is the consequence of a good action. Utility, within the context of utilitarianism, refers to people performing actions for social utility. With social utility, he means the well-being of many people. Mill's explanation of the concept of utility in his work, Utilitarianism, is that people really do desire happiness, and since each individual desires their own happiness, it must follow that all of us desire the happiness of everyone, contributing to a larger social utility. Thus, an action that results in the greatest pleasure for the utility of society is the best action, or as Jeremy Bentham, the founder of early Utilitarianism put it, as the greatest happiness of the greatest number.

Mill not only viewed actions as a core part of utility, but as the directive rule of moral human conduct. The rule being that we should only be committing actions that provide pleasure to society. This view of pleasure was hedonistic, as it pursued the thought that pleasure is the highest good in life. This concept was adopted by Jeremy Bentham, the founder of Utilitarianism, and can be seen in his works. According to Mill, good actions result in pleasure, and that there is no higher end than pleasure. Mill says that good actions lead to pleasure and define good character. Better put, the justification of character, and whether an action is good or not, is based on how the person contributes to the concept of social utility. In the long run the best proof of a good character is good actions; and resolutely refuse to consider any mental disposition as good, of which the predominant tendency is to produce bad conduct. In the last chapter of Utilitarianism, Mill concludes that justice, as a classifying factor of our actions (being just or unjust) is one of the certain moral requirements, and when the requirements are all regarded collectively, they are viewed as greater according to this scale of "social utility" as Mill puts it.

He also notes that, contrary to what its critics might say, there is "no known Epicurean theory of life which does not assign to the pleasures of the intellect... a much higher value as pleasures than to those of mere sensation." However, he accepts that this is usually because the intellectual pleasures are thought to have circumstantial advantages, i.e. "greater permanency, safety, uncostliness, &c." Instead, Mill will argue that some pleasures are intrinsically better than others.

The accusation that hedonism is a "doctrine worthy only of swine" has a long history. In Nicomachean Ethics (Book 1 Chapter 5), Aristotle says that identifying the good with pleasure is to prefer a life suitable for beasts. The theological utilitarians had the option of grounding their pursuit of happiness in the will of God; the hedonistic utilitarians needed a different defence. Mill's approach is to argue that the pleasures of the intellect are intrinsically superior to physical pleasures.

Few human creatures would consent to be changed into any of the lower animals, for a promise of the fullest allowance of a beast's pleasures; no intelligent human being would consent to be a fool, no instructed person would be an ignoramus, no person of feeling and conscience would be selfish and base, even though they should be persuaded that the fool, the dunce, or the rascal is better satisfied with his lot than they are with theirs... A being of higher faculties requires more to make him happy, is capable probably of more acute suffering, and certainly accessible to it at more points, than one of an inferior type; but in spite of these liabilities, he can never really wish to sink into what he feels to be a lower grade of existence... It is better to be a human being dissatisfied than a pig satisfied; better to be Socrates dissatisfied than a fool satisfied. And if the fool, or the pig, are of a different opinion, it is because they only know their own side of the question...[30]

Mill argues that if people who are "competently acquainted" with two pleasures show a decided preference for one even if it be accompanied by more discontent and "would not resign it for any quantity of the other", then it is legitimate to regard that pleasure as being superior in quality. Mill recognizes that these "competent judges" will not always agree, and states that, in cases of disagreement, the judgment of the majority is to be accepted as final. Mill also acknowledges that "many who are capable of the higher pleasures, occasionally, under the influence of temptation, postpone them to the lower. But this is quite compatible with a full appreciation of the intrinsic superiority of the higher." Mill says that this appeal to those who have experienced the relevant pleasures is no different from what must happen when assessing the quantity of pleasure, for there is no other way of measuring "the acutest of two pains, or the intensest of two pleasurable sensations." "It is indisputable that the being whose capacities of enjoyment are low, has the greatest chance of having them fully satisfied; and a highly-endowed being will always feel that any happiness which he can look for, as the world is constitute, is imperfect."[31]

Mill also thinks that "intellectual pursuits have value out of proportion to the amount of contentment or pleasure (the mental state) that they produce".[32] Mill also says that people should pursue these grand ideals, because if they choose to have gratification from petty pleasures, "some displeasure will eventually creep in. We will become bored and depressed."[33] Mill claims that gratification from petty pleasures only gives short-term happiness and, subsequently, worsens the individual who may feel that his life lacks happiness, since the happiness is transient. Whereas, intellectual pursuits give long-term happiness because provide the individual with constant opportunities throughout the years to improve his life, by benefiting from accruing knowledge. Mill views intellectual pursuits as "capable of incorporating the 'finer things' in life" while petty pursuits do not achieve this goal.[34] Mill is saying that intellectual pursuits give the individual the opportunity to escape the constant depression cycle since these pursuits allow them to achieve their ideals, while petty pleasures do not offer this. Although debate persists about the nature of Mill's view of gratification, this suggests bifurcation in his position.

Mill's 'proof' of the principle of utility

In Chapter Four of Utilitarianism, Mill considers what proof can be given for the principle of utility. He says:[35]

The only proof capable of being given that an object is visible, is that people actually see it. The only proof that a sound is audible, is that people hear it... In like manner, I apprehend, the sole evidence it is possible to produce that anything is desirable, is that people do actually desire it... No reason can be given why the general happiness is desirable, except that each person, so far as he believes it to be attainable, desires his own happiness... we have not only all the proof which the case admits of, but all which it is possible to require, that happiness is a good: that each person's happiness is a good to that person, and the general happiness, therefore, a good to the aggregate of all persons.

It is usual[36] to say that Mill is committing a number of fallacies. He is accused of committing the naturalistic fallacy, because he is trying to deduce what people ought to do from what they in fact do; the fallacy of equivocation, because he moves from the fact that (1) something is desirable, i.e. is capable of being desired, to the claim that (2) it is desirable, i.e. that it ought to be desired; and the fallacy of composition, because the fact that people desire their own happiness does not imply that the aggregate of all persons will desire the general happiness.

Such allegations began to emerge in Mill's lifetime, shortly after the publication of Utilitarianism, and persisted for well over a century, though the tide has been turning in recent discussions.

A defence of Mill against all three charges, with a chapter devoted to each, can be found in Necip Fikri Alican's Mill's Principle of Utility: A Defense of John Stuart Mill's Notorious Proof (1994). This is the first, and remains[when?] the only, book-length treatment of the subject matter. Yet the alleged fallacies in the proof continue to attract scholarly attention in journal articles and book chapters.

Hall[37] and Popkin[38] defend Mill against this accusation pointing out that he begins Chapter Four by asserting that "questions of ultimate ends do not admit of proof, in the ordinary acceptation of the term" and that this is "common to all first principles." According to Hall and Popkin, therefore, Mill does not attempt to "establish that what people do desire is desirable but merely attempts to make the principles acceptable."[36] The type of "proof" Mill is offering "consists only of some considerations which, Mill thought, might induce an honest and reasonable man to accept utilitarianism."[36]

Having claimed that people do, in fact, desire happiness, Mill now has to show that it is the only thing they desire. Mill anticipates the objection that people desire other things such as virtue. He argues that whilst people might start desiring virtue as a means to happiness, eventually, it becomes part of someone's happiness and is then desired as an end in itself.

The principle of utility does not mean that any given pleasure, as music, for instance, or any given exemption from pain, as for example health, are to be looked upon as means to a collective something termed happiness, and to be desired on that account. They are desired and desirable in and for themselves; besides being means, they are a part of the end. Virtue, according to the utilitarian doctrine, is not naturally and originally part of the end, but it is capable of becoming so; and in those who love it disinterestedly it has become so, and is desired and cherished, not as a means to happiness, but as a part of their happiness.[39]

We may give what explanation we please of this unwillingness; we may attribute it to pride, a name which is given indiscriminately to some of the most and to some of the least estimable feelings of which is mankind are capable; we may refer it to the love of liberty and personal independence, an appeal to which was with the Stoics one of the most effective means for the inculcation of it; to the love of power, or the love of excitement, both of which do really enter into and contribute to it: but its most appropriate appellation is a sense of dignity, which all humans beings possess in one form or other, and in some, though by no means in exact, proportion to their higher faculties, and which is so essential a part of the happiness of those in whom it is strong, that nothing which conflicts with it could be, otherwise than momentarily, an object of desire to them.[40]

Twentieth-century developments

Ideal utilitarianism

The description of ideal utilitarianism was first used by Hastings Rashdall in The Theory of Good and Evil (1907), but it is more often associated with G. E. Moore. In Ethics (1912), Moore rejected a purely hedonistic utilitarianism and argued that there is a range of values that might be maximized. Moore's strategy was to show that it is intuitively implausible that pleasure is the sole measure of what is good. He says that such an assumption:[41]

involves our saying, for instance, that a world in which absolutely nothing except pleasure existed—no knowledge, no love, no enjoyment of beauty, no moral qualities—must yet be intrinsically better—better worth creating—provided only the total quantity of pleasure in it were the least bit greater, than one in which all these things existed as well as pleasure.

It involves our saying that, even if the total quantity of pleasure in each was exactly equal, yet the fact that all the beings in the one possessed, in addition knowledge of many different kinds and a full appreciation of all that was beautiful or worthy of love in their world, whereas none of the beings in the other possessed any of these things, would give us no reason whatever for preferring the former to the latter.

Moore admits that it is impossible to prove the case either way, but he believed that it was intuitively obvious that even if the amount of pleasure stayed the same a world that contained such things as beauty and love would be a better world. He adds that, if a person was to take the contrary view, then "I think it is self-evident that he would be wrong."[41]

Act and rule utilitarianism

In the mid-twentieth century a number of philosophers focused on the place of rules in utilitarian thinking.[42] It was already accepted that it is necessary to use rules to help you choose the right action because the problems of calculating the consequences on each and every occasion would almost certainly result in you frequently choosing something less than the best course of action. Paley had justified the use of rules and Mill says:[43]

It is truly a whimsical supposition that, if mankind were agreed in considering utility to be the test of morality, they would remain without any agreement as to what is useful, and would take no measures for having their notions on the subject taught to the young, and enforced by law and opinion... to consider the rules of morality as improvable, is one thing; to pass over the intermediate generalisations entirely, and endeavour to test each individual action directly by the first principle, is another... The proposition that happiness is the end and aim of morality, does not mean that no road ought to be laid down to that goal... Nobody argues that the art of navigation is not founded on astronomy, because sailors cannot wait to calculate the Nautical Almanack. Being rational creatures, they go to sea with it ready calculated; and all rational creatures go out upon the sea of life with their minds made up on the common questions of right and wrong.

However, rule utilitarianism proposes a more central role for rules that was thought to rescue the theory from some of its more devastating criticisms, particularly problems to do with justice and promise keeping. Throughout the 1950s and 1960s, articles were published both for and against the new form of utilitarianism, and through this debate the theory we now call rule utilitarianism was created. In an introduction to an anthology of these articles, the editor was able to say: "The development of this theory was a dialectical process of formulation, criticism, reply and reformulation; the record of this process well illustrates the co-operative development of a philosophical theory."[44]

Smart[45] and McCloskey[46] initially used the terms 'extreme' and 'restricted' utilitarianism but eventually everyone settled on the terms 'act' and 'rule' utilitarianism.

The essential difference is in what determines whether or not an action is the right action. Act utilitarianism maintains that an action is right if it maximizes utility; rule utilitarianism maintains that an action is right if it conforms to a rule that maximizes utility.

In 1956, Urmson published an influential article[47] arguing that Mill justified rules on utilitarian principles. From then on, articles have debated this interpretation of Mill. In all probability, it was not a distinction that Mill was particularly trying to make and so the evidence in his writing is inevitably mixed. A collection of Mill's writing published in 1977 includes a letter in which he says:[48]

I agree with you that the right way of testing actions by their consequences, is to test them by the natural consequences of the particular action, and not by those which would follow if everyone did the same. But, for the most part, the consideration of what would happen if everyone did the same, is the only means we have of discovering the tendency of the act in the particular case.

This seems to tip the balance in favour of saying that Mill is best classified as an act utilitarian.

Some school level textbooks and at least one UK examination board[49] make a further distinction between strong and weak rule utilitarianism. However, it is not clear that this distinction is made in the academic literature.

It has been argued that rule utilitarianism collapses into act utilitarianism, because for any given rule, in the case where breaking the rule produces more utility, the rule can be refined by the addition of a sub-rule that handles cases like the exception.[50] This process holds for all cases of exceptions, and so the "rules" have as many "sub-rules" as there are exceptional cases, which, in the end, makes an agent seek out whatever outcome produces the maximum utility.[51]

Two-level utilitarianism

In Principles (1973),[52] R. M. Hare accepts that rule utilitarianism collapses into act utilitarianism but claims that this is a result of allowing the rules to be "as specific and un-general as we please." He argues that one of the main reasons for introducing rule utilitarianism was to do justice to the general rules that people need for moral education and character development and he proposes that "a difference between act-utilitarianism and rule-utilitarianism can be introduced by limiting the specificity of the rules, i.e., by increasing their generality."[52]:14 This distinction between a "specific rule utilitarianism" (which collapses into act utilitarianism) and "general rule utilitarianism" forms the basis of Hare's two-level utilitarianism.

When we are "playing God or the ideal observer", we use the specific form, and we will need to do this when we are deciding what general principles to teach and follow. When we are "inculcating" or in situations where the biases of our human nature are likely to prevent us doing the calculations properly, then we should use the more general rule utilitarianism.

Hare argues that in practice, most of the time, we should be following the general principles:[52]:17

One ought to abide by the general principles whose general inculcation is for the best; harm is more likely to come, in actual moral situations, from questioning these rules than from sticking to them, unless the situations are very extra-ordinary; the results of sophisticated felicific calculations are not likely, human nature and human ignorance being what they are, to lead to the greatest utility.

In Moral Thinking (1981), Hare illustrated the two extremes. The "archangel" is the hypothetical person who has perfect knowledge of the situation and no personal biases or weaknesses and always uses critical moral thinking to decide the right thing to do; the "prole" is the hypothetical person who is completely incapable of critical thinking and uses nothing but intuitive moral thinking and, of necessity, has to follow the general moral rules they have been taught or learned through imitation.[53] It is not that some people are archangels and others proles, but rather that "we all share the characteristics of both to limited and varying degrees and at different times."[53]

Hare does not specify when we should think more like an "archangel" and more like a "prole" as this will, in any case, vary from person to person. However, the critical moral thinking underpins and informs the more intuitive moral thinking. It is responsible for formulating and, if necessary, reformulating the general moral rules. We also switch to critical thinking when trying to deal with unusual situations or in cases where the intuitive moral rules give conflicting advice.

Preference utilitarianism

The concept of preference utilitarianism was first proposed in 1977 by John Harsanyi in Morality and the theory of rational behaviour,[54] but preference utilitarianism is more commonly associated with R. M. Hare,[53] Peter Singer[55] and Richard Brandt.[56]

Harsanyi claimed that his theory is indebted to Adam Smith, who equated the moral point of view with that of an impartial but sympathetic observer; to Kant, who insisted on the criterion of universality, which may also be described as a criterion of reciprocity; to the classical utilitarians who made maximizing social utility the basic criterion of morality; and to "the modern theory of rational behaviour under risk and uncertainty, usually described as Bayesian decision theory".[54]:42

Harsanyi rejects hedonistic utilitarianism as being dependent on an outdated psychology saying that it is far from obvious that everything we do is motivated by a desire to maximize pleasure and minimize pain. He also rejects ideal utilitarianism because "it is certainly not true as an empirical observation that people's only purpose in life is to have 'mental states of intrinsic worth'."[54]:54

According to Harsanyi, "preference utilitarianism is the only form of utilitarianism consistent with the important philosophical principle of preference autonomy. By this I mean the principle that, in deciding what is good and what is bad for a given individual, the ultimate criterion can only be his own wants and his own preferences."[54]:55

Harsanyi adds two caveats. People sometimes have irrational preferences. To deal with this, Harsanyi distinguishes between "manifest" preferences and "true" preferences. The former are those "manifested by his observed behaviour, including preferences possibly based on erroneous factual beliefs,[clarification needed] or on careless logical analysis, or on strong emotions that at the moment greatly hinder rational choice" whereas the latter are "the preferences he would have if he had all the relevant factual information, always reasoned with the greatest possible care, and were in a state of mind most conducive to rational choice."[54]:55 It is the latter that preference utilitarianism tries to satisfy.

The second caveat is that antisocial preferences, such as sadism, envy and resentment, have to be excluded. Harsanyi achieves this by claiming that such preferences partially exclude those people from the moral community:

Utilitarian ethics makes all of us members of the same moral community. A person displaying ill will toward others does remain a member of this community, but not with his whole personality. That part of his personality that harbours these hostile antisocial feelings must be excluded from membership, and has no claim for a hearing when it comes to defining our concept of social utility.[54]:56

More varieties of utilitarianism

Negative utilitarianism

In The Open Society and its Enemies (1945), Karl Popper argued that the principle "maximize pleasure" should be replaced by "minimize pain". He thought "it is not only impossible but very dangerous to attempt to maximize the pleasure or the happiness of the people, since such an attempt must lead to totalitarianism."[57] He claimed that:[58]

there is, from the ethical point of view, no symmetry between suffering and happiness, or between pain and pleasure... In my opinion human suffering makes a direct moral appeal, namely, the appeal for help, while there is no similar call to increase the happiness of a man who is doing well anyway. A further criticism of the Utilitarian formula "Maximize pleasure" is that it assumes a continuous pleasure-pain scale that lets us treat degrees of pain as negative degrees of pleasure. But, from the moral point of view, pain cannot be outweighed by pleasure, and especially not one man's pain by another man's pleasure. Instead of the greatest happiness for the greatest number, one should demand, more modestly, the least amount of avoidable suffering for all...

The actual term negative utilitarianism was introduced by R. N. Smart as the title to his 1958 reply to Popper[59] in which he argued that the principle would entail seeking the quickest and least painful method of killing the entirety of humanity.

In response to Smart's argument, Simon Knutsson has argued that classical utilitarianism and similar consequentialist views are roughly equally likely to entail killing the entirety of humanity, as they would seem, in theory, to imply that one should kill existing beings and replace them with happier beings if possible. Consequently, Knutsson argues:

The world destruction argument is not a reason to reject negative utilitarianism in favour of these other forms of consequentialism, because there are similar arguments against such theories that are at least as persuasive as the world destruction argument is against negative utilitarianism.[60]

Furthermore, Knutsson notes that one could argue that other forms of consequentialism, such as classical utilitarianism, in some cases have less plausible implications than negative utilitarianism, such as in scenarios where classical utilitarianism implies it would be right to kill everyone and replace them in a manner that creates more suffering, but also more well-being such that the sum, on the classical utilitarian calculus, is net positive. Negative utilitarianism, in contrast, would not allow such killing.[61]

Some versions of negative utilitarianism, negative total utilitarianism, tolerate suffering that can be compensated within the same person.[62][63]

Negative preference utilitarianism avoids the problem of moral killing with reference to existing preferences that such killing would violate, while it still demands a justification for the creation of new lives.[64] A possible justification is the reduction of the average level of preference-frustration.[65]

Others see negative utilitarianism as a branch within modern hedonistic utilitarianism, which assigns a higher weight to the avoidance of suffering than to the promotion of happiness.[66] The moral weight of suffering can be increased by using a "compassionate" utilitarian metric, so that the result is the same as in prioritarianism.[67]

Pessimistic representatives of negative utilitarianism can be found in the environment of Buddhism.[68]

Motive utilitarianism

Motive utilitarianism was first proposed by Robert Merrihew Adams in 1976.[69] Whereas act utilitarianism requires us to choose our actions by calculating which action will maximize utility and rule utilitarianism requires us to implement rules that will, on the whole, maximize utility, motive utilitarianism "has the utility calculus being used to select motives and dispositions according to their general felicific effects, and those motives and dispositions then dictate our choices of actions."[70]

The arguments for moving to some form of motive utilitarianism at the personal level can be seen as mirroring the arguments for moving to some form of rule utilitarianism at the social level.[71] Adams refers to Sidgwick's observation that "Happiness (general as well as individual) is likely to be better attained if the extent to which we set ourselves consciously to aim at it be carefully restricted."[72] Trying to apply the utility calculation on each and every occasion is likely to lead to a sub-optimal outcome. Applying carefully selected rules at the social level and encouraging appropriate motives at the personal level is, so it is argued, likely to lead to a better overall outcome even if on some individual occasions it leads to the wrong action when assessed according to act utilitarian standards.[73]

Adams concludes that "right action, by act-utilitarian standards, and right motivation, by motive-utilitarian standards, are incompatible in some cases."[74] The necessity of this conclusion is rejected by Fred Feldman who argues that "the conflict in question results from an inadequate formulation of the utilitarian doctrines; motives play no essential role in it...(and that)... Precisely the same sort of conflict arises even when MU is left out of consideration and AU is applied by itself."[75] Instead, Feldman proposes a variant of act utilitarianism that results in there being no conflict between it and motive utilitarianism.

Criticisms

Because utilitarianism is not a single theory but a cluster of related theories that have been developed over two hundred years, criticisms can be made for different reasons and have different targets.

Quantifying utility

A common objection to utilitarianism is the inability to quantify, compare, or measure happiness or well-being. Ray Briggs writes in the Stanford Encyclopedia of Philosophy:[76]

One objection to this interpretation of utility is that there may not be a single good (or indeed any good) which rationality requires us to seek. But if we understand "utility" broadly enough to include all potentially desirable ends—pleasure, knowledge, friendship, health and so on—it's not clear that there is a unique correct way to make the tradeoffs between different goods so that each outcome receives a utility. There may be no good answer to the question of whether the life of an ascetic monk contains more or less good than the life of a happy libertine—but assigning utilities to these options forces us to compare them.

Utility understood this way is a personal preference, in the absence of any objective measurement.

Utility ignores justice

As Rosen[20] has pointed out, claiming that act utilitarians are not concerned about having rules is to set up a "straw man". Similarly, Hare refers to "the crude caricature of act utilitarianism which is the only version of it that many philosophers seem to be acquainted with."[77] Given what Bentham says about second order evils[78] it would be a serious misrepresentation to say that he and similar act utilitarians would be prepared to punish an innocent person for the greater good. Nevertheless, whether they would agree or not, this is what critics of utilitarianism claim is entailed by the theory. A classic version of this criticism was given by H. J. McCloskey in 1957:[46]

Suppose that a sheriff were faced with the choice either of framing a Negro for a rape that had aroused hostility to the Negroes (a particular Negro generally being believed to be guilty but whom the sheriff knows not to be guilty)—and thus preventing serious anti-Negro riots which would probably lead to some loss of life and increased hatred of each other by whites and Negroes—or of hunting for the guilty person and thereby allowing the anti-Negro riots to occur, while doing the best he can to combat them. In such a case the sheriff, if he were an extreme utilitarian, would appear to be committed to framing the Negro.

By "extreme" utilitarian, McCloskey is referring to what later came to be called "act" utilitarianism. He suggests one response might be that the sheriff would not frame the innocent negro because of another rule: "do not punish an innocent person". Another response might be that the riots the sheriff is trying to avoid might have positive utility in the long run by drawing attention to questions of race and resources to help address tensions between the communities.

In a later article, McCloskey says:[79]

Surely the utilitarian must admit that whatever the facts of the matter may be, it is logically possible that an 'unjust' system of punishment—e.g. a system involving collective punishments, retroactive laws and punishments, or punishments of parents and relations of the offender—may be more useful than a 'just' system of punishment?

An older form of this argument was presented by Fyodor Dostoyevsky in his book The Brothers Karamazov. In it, Ivan challenges his brother Alyosha, a utilitarian, to answer his question:

Tell me straight out, I call on you—answer me: imagine that you yourself are building the edifice of human destiny with the object of making people happy in the finale, of giving them peace and rest at last, but for that you must inevitably and unavoidably torture just one tiny creature, [one child], and raise your edifice on the foundation of her unrequited tears—would you agree to be the architect on such conditions?. . . And can you admit the idea that the people for whom you are building would agree to accept their happiness on the unjustified blood of a tortured child, and having accepted it, to remain forever happy?[80]

Predicting consequences

Some argue that it is impossible to do the calculation that utilitarianism requires because consequences are inherently unknowable. Daniel Dennett describes this as the Three Mile Island effect.[81] Dennett points out that not only is it impossible to assign a precise utility value to the incident, it is impossible to know whether, ultimately, the near-meltdown that occurred was a good or bad thing. He suggests that it would have been a good thing if plant operators learned lessons that prevented future serious incidents.

Russell Hardin rejects such arguments. He argues that it is possible to distinguish the moral impulse of utilitarianism (which is "to define the right as good consequences and to motivate people to achieve these") from our ability to correctly apply rational principles that, among other things, "depend on the perceived facts of the case and on the particular moral actor's mental equipment."[82] The fact that the latter is limited and can change doesn't mean that the former has to be rejected. "If we develop a better system for determining relevant causal relations so that we are able to choose actions that better produce our intended ends, it does not follow that we then must change our ethics. The moral impulse of utilitarianism is constant, but our decisions under it are contingent on our knowledge and scientific understanding."[83]

From the beginning, utilitarianism has recognized that certainty in such matters is unobtainable and both Bentham and Mill said that it was necessary to rely on the tendencies of actions to bring about consequences. G. E. Moore, writing in 1903, said:[84]

We certainly cannot hope directly to compare their effects except within a limited future; and all the arguments, which have ever been used in Ethics, and upon which we commonly act in common life, directed to shewing that one course is superior to another, are (apart from theological dogmas) confined to pointing out such probable immediate advantages...

An ethical law has the nature not of a scientific law but of a scientific prediction: and the latter is always merely probable, although the probability may be very great.

Demandingness objection

Act utilitarianism not only requires everyone to do what they can to maximize utility, but to do so without any favouritism. Mill said, "As between his own happiness and that of others, utilitarianism requires him to be as strictly impartial as a disinterested and benevolent spectator."[85] Critics say that this combination of requirements leads to utilitarianism making unreasonable demands. The well-being of strangers counts just as much as that of friends, family or self. "What makes this requirement so demanding is the gargantuan number of strangers in great need of help and the indefinitely many opportunities to make sacrifices to help them."[86] As Shelly Kagan says, "Given the parameters of the actual world, there is no question that ...(maximally)... promoting the good would require a life of hardship, self-denial, and austerity...a life spent promoting the good would be a severe one indeed."[87]

Hooker describes two aspects to the problem: act utilitarianism requires huge sacrifices from those who are relatively better off and also requires sacrifice of your own good even when the aggregate good will be only slightly increased.[88] Another way of highlighting the complaint is to say that in utilitarianism, "there is no such thing as morally permissible self-sacrifice that goes above and beyond the call of duty."[88] Mill was quite clear about this, "A sacrifice which does not increase, or tend to increase, the sum total of happiness, it considers as wasted."[85]

One response to the problem is to accept its demands. This is the view taken by Peter Singer, who says: "No doubt we do instinctively prefer to help those who are close to us. Few could stand by and watch a child drown; many can ignore the avoidable deaths of children in Africa or India. The question, however, is not what we usually do, but what we ought to do, and it is difficult to see any sound moral justification for the view that distance, or community membership, makes a crucial difference to our obligations."[89]

Others argue that a moral theory that is so contrary to our deeply held moral convictions must either be rejected or modified.[90] There have been various attempts to modify utilitarianism to escape its seemingly over-demanding requirements.[91] One approach is to drop the demand that utility be maximized. In Satisficing Consequentialism, Michael Slote argues for a form of utilitarianism where "an act might qualify as morally right through having good enough consequences, even though better consequences could have been produced."[92] One advantage of such a system is that it would be able to accommodate the notion of supererogatory actions.

Samuel Scheffler takes a different approach and amends the requirement that everyone be treated the same.[93] In particular, Scheffler suggests that there is an "agent-centered prerogative" such that when the overall utility is being calculated it is permitted to count our own interests more heavily than the interests of others. Kagan suggests that such a procedure might be justified on the grounds that "a general requirement to promote the good would lack the motivational underpinning necessary for genuine moral requirements" and, secondly, that personal independence is necessary for the existence of commitments and close personal relations and that "the value of such commitments yields a positive reason for preserving within moral theory at least some moral independence for the personal point of view."[94]

Robert Goodin takes yet another approach and argues that the demandingness objection can be "blunted" by treating utilitarianism as a guide to public policy rather than one of individual morality. He suggests that many of the problems arise under the traditional formulation because the conscientious utilitarian ends up having to make up for the failings of others and so contributing more than their fair share.[95]

Gandjour specifically considers market situations and analyses whether individuals who act in markets may produce a utilitarian optimum. He lists several demanding conditions that need to be satisfied: individuals need to display instrumental rationality, markets need to be perfectly competitive, and income and goods need to be redistributed.[96]

Harsanyi argues that the objection overlooks the fact that "people attach considerable utility to freedom from unduly burdensome moral obligations... most people will prefer a society with a more relaxed moral code, and will feel that such a society will achieve a higher level of average utility—even if adoption of such a moral code should lead to some losses in economic and cultural accomplishments (so long as these losses remain within tolerable limits). This means that utilitarianism, if correctly interpreted, will yield a moral code with a standard of acceptable conduct very much below the level of highest moral perfection, leaving plenty of scope for supererogatory actions exceeding this minimum standard."[97]

Aggregating utility

The objection that "utilitarianism does not take seriously the distinction between persons"[98] came to prominence in 1971 with the publication of John Rawls' A Theory of Justice. The concept is also important in animal rights advocate Richard Ryder's rejection of utilitarianism, in which he talks of the "boundary of the individual", through which neither pain nor pleasure may pass.[99] However, a similar objection was noted in 1970 by Thomas Nagel (who claimed that consequentialism "treats the desires, needs, satisfactions, and dissatisfactions of distinct persons as if they were the desires, etc., of a mass person"[100]), and even earlier by David Gauthier, who wrote that utilitarianism supposes "that mankind is a super-person, whose greatest satisfaction is the objective of moral action. . . . But this is absurd. Individuals have wants, not mankind; individuals seek satisfaction, not mankind. A person's satisfaction is not part of any greater satisfaction."[101] Thus, the aggregation of utility becomes futile as both pain and happiness are intrinsic to and inseparable from the consciousness in which they are felt, rendering impossible the task of adding up the various pleasures of multiple individuals.

A response to this criticism is to point out that whilst seeming to resolve some problems it introduces others. Intuitively, there are many cases where people do want to take the numbers involved into account. As Alastair Norcross has said, "suppose that Homer is faced with the painful choice between saving Barney from a burning building or saving both Moe and Apu from the building...it is clearly better for Homer to save the larger number, precisely because it is a larger number... Can anyone who really considers the matter seriously honestly claim to believe that it is worse that one person die than that the entire sentient population of the universe be severely mutilated? Clearly not."[102]

It may be possible to uphold the distinction between persons whilst still aggregating utility, if it accepted that people can be influenced by empathy.[103] This position is advocated by Iain King,[104] who has suggested the evolutionary basis of empathy means humans can take into account the interests of other individuals, but only on a one-to-one basis, "since we can only imagine ourselves in the mind of one other person at a time."[105] King uses this insight to adapt utilitarianism, and it may help reconcile Bentham's philosophy with deontology and virtue ethics.[106][107][108]

The philosopher John Taurek also argued that the idea of adding happiness or pleasures across persons is quite unintelligible and that the numbers of persons involved in a situation are morally irrelevant.[109] Taurek's basic concern comes down to this: we cannot explain what it means to say that things would be five times worse if five people die than if one person dies. "I cannot give a satisfactory account of the meaning of judgments of this kind," he wrote (p. 304). He argues that each person can only lose one person's happiness or pleasures. There isn't five times more loss of happiness or pleasure when five die: who would be feeling this happiness or pleasure? "Each person's potential loss has the same significance to me, only as a loss to that person alone. because, by hypothesis, I have an equal concern for each person involved, I am moved to give each of them an equal chance to be spared his loss" (p. 307). Parfit[110] and others[111] have criticized Taurek's line, and it continues to be discussed.[112]

Calculating utility is self-defeating

An early criticism, which was addressed by Mill, is that if time is taken to calculate the best course of action it is likely that the opportunity to take the best course of action will already have passed. Mill responded that there had been ample time to calculate the likely effects:[85]

...namely, the whole past duration of the human species. During all that time, mankind have been learning by experience the tendencies of actions; on which experience all the prudence, as well as all the morality of life, are dependent...It is a strange notion that the acknowledgment of a first principle is inconsistent with the admission of secondary ones. To inform a traveller respecting the place of his ultimate destination, is not to forbid the use of landmarks and direction-posts on the way. The proposition that happiness is the end and aim of morality, does not mean that no road ought to be laid down to that goal, or that persons going thither should not be advised to take one direction rather than another. Men really ought to leave off talking a kind of nonsense on this subject, which they would neither talk nor listen to on other matters of practical concernment.

More recently, Hardin has made the same point. "It should embarrass philosophers that they have ever taken this objection seriously. Parallel considerations in other realms are dismissed with eminently good sense. Lord Devlin notes, 'if the reasonable man "worked to rule" by perusing to the point of comprehension every form he was handed, the commercial and administrative life of the country would creep to a standstill.'"[83]

It is such considerations that lead even act utilitarians to rely on "rules of thumb", as Smart[113] has called them.

Special obligations criticism

One of the oldest criticisms of utilitarianism is that it ignores our special obligations. For example, if we were given the choice between saving two random people or our mother, most would choose to save their mothers. According to utilitarianism, such a natural action is immoral. The first to respond to this was an early utilitarian and friend of Jeremy Bentham named William Godwin, who held in his work Enquiry Concerning Political Justice that such personal needs should be disregarded in favour of the greatest good for the greatest number of people. He wrote,

Supposing the chambermaid had been my wife, my mother or my benefactor. That would not alter the truth of the proposition. The life of two would still be more valuable than that of the chambermaid; and justice- pure, unadulterated justice- would still have preferred that which was most valuable.[114]

Criticisms of utilitarian value theory

Utilitarianism's assertion that well-being is the only thing with intrinsic moral value has been attacked by various critics.

Karl Marx, in Das Kapital, criticises Bentham's utilitarianism on the grounds that it does not appear to recognise that people have different joys in different socioeconomic contexts:[115]

With the driest naivete he takes the modern shopkeeper, especially the English shopkeeper, as the normal man. Whatever is useful to this queer normal man, and to his world, is absolutely useful. This yard-measure, then, he applies to past, present, and future. The Christian religion, e.g., is "useful," "because it forbids in the name of religion the same faults that the penal code condemns in the name of the law." Artistic criticism is "harmful," because it disturbs worthy people in their enjoyment of Martin Tupper, etc. With such rubbish has the brave fellow, with his motto, "nulla dies sine linea [no day without a line]", piled up mountains of books.

Pope John Paul II, following his personalist philosophy, argued that a danger of utilitarianism is that it tends to make persons, just as much as things, the object of use. "Utilitarianism," he wrote, "is a civilization of production and of use, a civilization of things and not of persons, a civilization in which persons are used in the same way as things are used."[116]

Duty-based criticisms

Roger Scruton is a deontologist, and believes that utilitarianism does not give duty the place that it needs inside our ethical judgements. He asks us to consider the dilemma of Anna Karenina, who had to choose between her love of Vronsky and her duty towards her husband and her son. Scruton wrote, "Suppose Anna were to reason that it is better to satisfy two healthy young people and frustrate one old one than to satisfy one old person and frustrate two young ones, by a factor of 2.5 to 1: ergo I am leaving. What would we think, then, of her moral seriousness?"[117]

Baby farming

A critic of utilitarianism, in Innocence and Consequentialism Jacqueline Laing argued in 1996 that utilitarianism has insufficient conceptual apparatus to comprehend the very idea of innocence, a feature central to any comprehensive ethical theory.[118] In particular, Peter Singer on her view, cannot without contradicting himself reject baby farming (a thought experiment that involves mass-producing deliberately brain-damaged children for live birth for the greater good of organ harvesting) and at the same time hold on to his "personism" a term coined by Jenny Teichman to describe his fluctuating (and Laing says, irrational and discriminatory) theory of human moral value. His explanation that baby farming undermines attitudes of care and concern for the very young, can be applied to babies and the unborn (both 'non-persons' who may be killed, on his view) and contradicts positions that he adopts elsewhere in his work.

Additional considerations

Average v. total happiness

In The Methods of Ethics, Henry Sidgwick asked, "Is it total or average happiness that we seek to make a maximum?"[119][120] Paley notes that, although he speaks of the happiness of communities, "the happiness of a people is made up of the happiness of single persons; and the quantity of happiness can only be augmented by increasing the number of the percipients, or the pleasure of their perceptions" and that if extreme cases, such as people held as slaves, are excluded the amount of happiness will usually be in proportion to the number of people. Consequently, "the decay of population is the greatest evil that a state can suffer; and the improvement of it the object which ought, in all countries, to be aimed at in preference to every other political purpose whatsoever."[121] A similar view was expressed by Smart, who argued that, all other things being equal, a universe with two million happy people is better than a universe with only one million happy people.[122]

Since Sidgwick raised the question it has been studied in detail and philosophers have argued that using either total or average happiness can lead to objectionable results.

According to Derek Parfit, using total happiness falls victim to the repugnant conclusion, whereby large numbers of people with very low but non-negative utility values can be seen as a better goal than a population of a less extreme size living in comfort. In other words, according to the theory, it is a moral good to breed more people on the world for as long as total happiness rises.[123]

On the other hand, measuring the utility of a population based on the average utility of that population avoids Parfit's repugnant conclusion but causes other problems. For example, bringing a moderately happy person into a very happy world would be seen as an immoral act; aside from this, the theory implies that it would be a moral good to eliminate all people whose happiness is below average, as this would raise the average happiness.[124]

William Shaw suggests that the problem can be avoided if a distinction is made between potential people, who need not concern us, and actual future people, who should concern us. He says, "utilitarianism values the happiness of people, not the production of units of happiness. Accordingly, one has no positive obligation to have children. However, if you have decided to have a child, then you have an obligation to give birth to the happiest child you can."[125]

Motives, intentions, and actions

Utilitarianism is typically taken to assess the rightness or wrongness of an action by considering just the consequences of that action. Bentham very carefully distinguishes motive from intention and says that motives are not in themselves good or bad but can be referred to as such on account of their tendency to produce pleasure or pain. He adds that, "from every kind of motive, may proceed actions that are good, others that are bad, and others that are indifferent."[126] Mill makes a similar point[127] and explicitly says that "motive has nothing to do with the morality of the action, though much with the worth of the agent. He who saves a fellow creature from drowning does what is morally right, whether his motive be duty, or the hope of being paid for his trouble."[128]

However, with intention the situation is more complex. In a footnote printed in the second edition of Utilitarianism, Mill says: "the morality of the action depends entirely upon the intention—that is, upon what the agent wills to do."[128] Elsewhere, he says, "Intention, and motive, are two very different things. But it is the intention, that is, the foresight of consequences, which constitutes the moral rightness or wrongness of the act."[129]

The correct interpretation of Mill's footnote is a matter of some debate. The difficulty in interpretation centres around trying to explain why, since it is consequences that matter, intentions should play a role in the assessment of the morality of an action but motives should not. One possibility "involves supposing that the 'morality' of the act is one thing, probably to do with the praiseworthiness or blameworthiness of the agent, and its rightness or wrongness another."[130] Jonathan Dancy rejects this interpretation on the grounds that Mill is explicitly making intention relevant to an assessment of the act not to an assessment of the agent.

An interpretation given by Roger Crisp draws on a definition given by Mill in A System of Logic, where he says that an "intention to produce the effect, is one thing; the effect produced in consequence of the intention, is another thing; the two together constitute the action."[131] Accordingly, whilst two actions may outwardly appear to be the same they will be different actions if there is a different intention. Dancy notes that this does not explain why intentions count but motives do not.

A third interpretation is that an action might be considered a complex action consisting of several stages and it is the intention that determines which of these stages are to be considered part of the action. Although this is the interpretation favoured by Dancy, he recognizes that this might not have been Mill's own view, for Mill "would not even allow that 'p & q' expresses a complex proposition. He wrote in his System of Logic I iv. 3, of 'Caesar is dead and Brutus is alive', that 'we might as well call a street a complex house, as these two propositions a complex proposition'."[130]

Finally, whilst motives may not play a role in determining the morality of an action, this does not preclude utilitarians from fostering particular motives if doing so will increase overall happiness.

Humans alone, or other sentient beings?

Nonhuman animals

In An Introduction to the Principles of Morals and Legislation Bentham wrote "the question is not, Can they reason? nor, Can they talk? but, Can they suffer?"[132] Mill's distinction between higher and lower pleasures might suggest that he gave more status to humans. However, in his essay "Whewell on Moral Philosophy", Mill defends Bentham's position, calling it a 'noble anticipation', and writing: "Granted that any practice causes more pain to animals than it gives pleasure to man; is that practice moral or immoral? And if, exactly in proportion as human beings raise their heads out of the slough of selfishness, they do not with one voice answer 'immoral', let the morality of the principle of utility be for ever condemned."[133]

Henry Sidgwick also considers the implications of utilitarianism for nonhuman animals. He writes: "We have next to consider who the 'all' are, whose happiness is to be taken into account. Are we to extend our concern to all the beings capable of pleasure and pain whose feelings are affected by our conduct? or are we to confine our view to human happiness? The former view is the one adopted by Bentham and Mill, and (I believe) by the Utilitarian school generally: and is obviously most in accordance with the universality that is characteristic of their principle ... it seems arbitrary and unreasonable to exclude from the end, as so conceived, any pleasure of any sentient being."[134]

Among contemporary utilitarian philosophers, Peter Singer is especially known for arguing that the well-being of all sentient beings ought to be given equal consideration. Singer suggests that rights are conferred according to the level of a creature's self-awareness, regardless of their species. He adds that humans tend to be speciesist (discriminatory against non-humans) in ethical matters, and argues that, on utilitarianism, speciesism cannot be justified as there is no rational distinction that can be made between the suffering of humans and the suffering of nonhuman animals; all suffering ought to be reduced. Singer writes: "The racist violates the principle of equality by giving greater weight to the interests of members of his own race, when there is a clash between their interests and the interests of those of another race. Similarly the speciesist allows the interests of his own species to override the greater interests of members of other species. The pattern is the same in each case ... Most human beings are speciesists."[135]

In his 1990 edition of Animal Liberation, Peter Singer said that he no longer ate oysters and mussels, because although the creatures might not suffer, there was a possibility they may and it was easy to avoid eating them in any case.[136]

This view still might be contrasted with deep ecology, which holds that an intrinsic value is attached to all forms of life and nature, whether currently assumed to be sentient or not. According to utilitarianism, the forms of life that are unable to experience anything akin to either enjoyment or discomfort are denied moral status, because it is impossible to increase the happiness or reduce the suffering of something that cannot feel happiness or suffer. Singer writes:

The capacity for suffering and enjoying things is a prerequisite for having interests at all, a condition that must be satisfied before we can speak of interests in any meaningful way. It would be nonsense to say that it was not in the interests of a stone to be kicked along the road by a schoolboy. A stone does not have interests because it cannot suffer. Nothing that we can do to it could possibly make any difference to its welfare. A mouse, on the other hand, does have an interest in not being tormented, because it will suffer if it is. If a being suffers, there can be no moral justification for refusing to take that suffering into consideration. No matter what the nature of the being, the principle of equality requires that its suffering be counted equally with the like suffering—in so far as rough comparisons can be made—of any other being. If a being is not capable of suffering, or of experiencing enjoyment or happiness, there is nothing to be taken into account.

Thus, the moral value of one-celled organisms, as well as some multi-cellular organisms, and natural entities like a river, is only in the benefit they provide to sentient beings. Similarly, utilitarianism places no direct intrinsic value on biodiversity, although the benefits that biodiversity bring to sentient beings may mean that, on utilitarianism, biodiversity ought to be maintained in general.

In John Stuart Mill's essay "On Nature"[137] he argues that the welfare of wild animals is to be considered when making utilitarian judgments. Tyler Cowen argues that, if individual animals are carriers of utility, then we should consider limiting the predatory activity of carnivores relative to their victims: "At the very least, we should limit current subsidies to nature's carnivores."[138]

Application to specific issues

World poverty

An article in the American journal for Economics has addressed the issue of Utilitarian ethics within redistribution of wealth. The journal stated that taxation of the wealthy is the best way to make use of the disposable income they receive. This says that the money creates utility for the most people by funding government services.[139] Many utilitarian philosophers, including Peter Singer and Toby Ord, argue that inhabitants of developed countries in particular have an obligation to help to end extreme poverty across the world, for example by regularly donating some of their income to charity. Peter Singer, for example, argues that donating some of one's income to charity could help to save a life or cure somebody from a poverty-related illness, which is a much better use of the money as it brings someone in extreme poverty far more happiness than it would bring to oneself if one lived in relative comfort. However, Singer not only argues that one ought to donate a significant proportion of one's income to charity, but also that this money should be directed to the most cost-effective charities, in order to bring about the greatest good for the greatest number, consistent with utilitarian thinking.[140] Singer's ideas have formed the basis of the modern effective altruist movement.

See also

Notes

 1. ^ https://www.britannica.com/topic/utilitarianism-philosophy
 2. ^ White, Stuart (2015), "Social Minimum", in Zalta, Edward N. (ed.), The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Winter 2015 ed.), Metaphysics Research Lab, Stanford University, retrieved 3 October 2018
 3. ^ a b Habibi, Don (2001). "Chapter 3, Mill's Moral Philosophy". John Stuart Mill and the Ethic of Human Growth. Dordrecht: Springer Netherlands. pp. 89–90, 112. doi:10.1007/978-94-017-2010-6_3. ISBN 978-90-481-5668-9.
 4. ^ John Stuart Mill (1861) Utilitarianism, footnote 1.
 5. ^ "SUMMA THEOLOGICA: Man's last end (Prima Secundae Partis, Q. 1)". newadvent.org.
 6. ^ "SUMMA THEOLOGICA: Things in which man's happiness consists (Prima Secundae Partis, Q. 2)". newadvent.org.
 7. ^ "SUMMA THEOLOGICA: What is happiness (Prima Secundae Partis, Q. 3)". newadvent.org.
 8. ^ "SUMMA THEOLOGICA: Things that are required for happiness (Prima Secundae Partis, Q. 4)". newadvent.org.
 9. ^ "SUMMA THEOLOGICA: The attainment of happiness (Prima Secundae Partis, Q. 5)". newadvent.org.
 10. ^ Fraser, Chris (2011). The Oxford Handbook of World Philosophy. Oxford University Press. p. 62. ISBN 978-0-19-532899-8.
 11. ^ Hutcheson, Francis (2002). "The Original of Our Ideas of Beauty and Virtue". In Schneewind, J. B. (ed.). Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. p. 515. ISBN 978-0521003049.
 12. ^ Ashcraft, Richard (1991) John Locke: Critical Assessments (Critical assessments of leading political philosophers), Routledge, p. 691
 13. ^ Gay, John (2002). "Concerning the Fundamental Principle of Virtue or Morality". In Schneewind, J. B. (ed.). Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. p. 408. ISBN 978-0521003049.
 14. ^ Gay, John (2002). "Concerning the Fundamental Principle of Virtue or Morality". In Schneewind, J. B. (ed.). Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. pp. 404–05. ISBN 978-0521003049.
 15. ^ Hume, David (2002). "An Enquiry Concerning the Principles of Morals". In Schneewind, J. B. (ed.). Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. p. 552. ISBN 978-0521003049.
 16. ^ a b Schneewind, J. B. (2002). Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. p. 446. ISBN 978-0521003049.
 17. ^ Smith, Wilson (July 1954). "William Paley's Theological Utilitarianism in America". William and Mary Quarterly. 3rd Series. 11 (3): 402–24. doi:10.2307/1943313. JSTOR 1943313.
 18. ^ Schneewind, J. B. (1977). Sidgwick's Ethics and Victorian Moral Philosophy. Oxford University Press. p. 122. ISBN 978-0198245520.
 19. ^ Paley, William (2002). "The Principles of Moral and Political Philosophy". In Schneewind, J. B. (ed.). Moral Philosophy from Montaigne to Kant. Cambridge University Press. pp. 455–56. ISBN 978-0521003049.
 20. ^ a b Rosen, Frederick (2003) Classical Utilitarianism from Hume to Mill. Routledge, p. 132
 21. ^ Schneewind, J.B. (1977) Sidgwick's Ethics and Victorian Moral Philosophy, Oxford: Clarendon Press, p. 122
 22. ^ Bentham, Jeremy (2009). An Introduction to the Principles of Morals and Legislation. Dover Philosophical Classics. Dover Publications. p. 1. ISBN 978-0486454528.
 23. ^ An Inquiry into the Original of Our Ideas of Beauty and Virtue, Francis Hutcheson, Introduction, 1726
 24. ^ Rosen, Frederick (2003) Classical Utilitarianism from Hume to Mill. Routledge, p. 32
 25. ^ Bentham, Jeremy; Dumont, Etienne; Hildreth, R (November 2005). Theory of Legislation: Translated from the French of Etienne Dumont. Adamant Media Corporation. p. 58. ISBN 978-1402170348.
 26. ^ Halevy, Elie (1966). The Growth of Philosophic Radicalism. Beacon Press. pp. 282–84. ISBN 978-0-19-101020-0.
 27. ^ Hinman, Lawrence (2012). Ethics: A Pluralistic Approach to Moral Theory. Wadsworth. ISBN 978-1133050018.
 28. ^ Mill, John Stuart (2010) [1863]. Utilitarianism - Ed. Heydt (Broadview Editions). Broadview Press. p. 33. ISBN 978-1551115016. Retrieved 28 July 2019.
 29. ^ Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger (ed.). Utilitarianism. Oxford University Press. p. 56. ISBN 978-0-19-875163-2.
 30. ^ Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger (ed.). Utilitarianism. Oxford University Press. pp. 56–57. ISBN 978-0-19-875163-2.
 31. ^ John Stuart Mill, Utilitarianism, Chapter 2
 32. ^ Brink, David. "Mill Moral and Political Philosophy". Stanford Encyclopedia of Philosophy. https://plato.stanford.edu/entries/mill-moral-political [accessed 27 April 2018].
 33. ^ Hauskeller, Michael (2011). "No Philosophy for Swine: John Stuart Mill on the Quality of Pleasures". Utilitas. 23 (4): 428–446. doi:10.1017/S0953820811000264. hdl:10871/9381.
 34. ^ Saunders, Ben. "J. S. Mill's Conception of Utility." Utilitas 22, no. 1 (March 2010): 52-69. https://search.proquest.com/docview/200183451 [accessed 27 April 2018]
 35. ^ Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger (ed.). Utilitarianism. Oxford: Oxford University Press. p. 81. ISBN 978-0-19-875163-2.
 36. ^ a b c Popkin, Richard H. (1950). "A Note on the 'Proof' of Utility in J. S. Mill". Ethics. 61: 66. doi:10.1086/290751.
 37. ^ Hall, Everett W. (1949). "The 'Proof' of Utility in Bentham and Mill". Ethics. 60: 1–18. doi:10.1086/290691.
 38. ^ Popkin, Richard H. (1950). "A Note on the 'Proof' of Utility in J. S. Mill". Ethics. 61: 66–68. doi:10.1086/290751.
 39. ^ Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger (ed.). Utilitarianism. Oxford: Oxford University Press. p. 82. ISBN 978-0-19-875163-2.
 40. ^ Mill, Utilitarianism, Chapter 2.
 41. ^ a b Moore, G. E. (1912). Ethics, London: Williams and Norgate, Ch. 7
 42. ^ Bayles, M. D., ed. (1968) Contemporary Utilitarianism, Anchor Books, Doubleday
 43. ^ Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger (ed.). Utilitarianism. Oxford University Press. p. 70. ISBN 978-0-19-875163-2.
 44. ^ Bayles, M. D., ed. (1968) Contemporary Utilitarianism, Anchor Books, Doubleday, p. 1
 45. ^ Smart, J. J. C. (1956). "Extreme and Restricted Utilitarianism". Philosophical Quarterly. 6 (25): 344–54. doi:10.2307/2216786. JSTOR 2216786.
 46. ^ a b McCloskey, H. J. (October 1957). "An Examination of Restricted Utilitarianism". Philosophical Review. 66 (4): 466–85. doi:10.2307/2182745. JSTOR 2182745.
 47. ^ Urmson, J. O. (1953). "The Interpretation of the Moral Philosophy of J. S. Mill". Philosophical Quarterly. 3 (10): 33–39. doi:10.2307/2216697. JSTOR 2216697.
 48. ^ Mill, John Stuart, The Collected Works of John Stuart Mill. Gen. Ed. John M. Robson. 33 vols. Toronto: University of Toronto Press, 1963–91. Vol. 17, p. 1881
 49. ^ Oliphant, Jill, OCR Religious Ethics for AS and A2, Routledge, (2007)
 50. ^ David Lyons, Forms and Limits of Utilitarianism, 1965
 51. ^ Allen Habib (2008), Promises, in the Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 52. ^ a b c Hare, R. M. (1972–1973). "The Presidential Address: Principles". Proceedings of the Aristotelian Society, New Series. 73: 1–18. doi:10.1093/aristotelian/73.1.1. JSTOR 4544830.
 53. ^ a b c Hare, R.M. (1981). Moral thinking: its levels, method, and point. Oxford New York: Clarendon Press Oxford University Press. ISBN 9780198246602.
 54. ^ a b c d e f Harsanyi, John C. (1982), "Morality and the theory of rational behaviour", in Sen, Amartya; Williams, Bernard (eds.), Utilitarianism and beyond, Cambridge: Cambridge University Press, pp. 39–62, ISBN 9780511611964.:Originally printed as: Harsanyi, John C. (Winter 1977). "Morality and the theory of rational behavior". Social Research. 44 (4): 623–56. JSTOR 40971169.
 55. ^ Singer, Peter (1979). Practical ethics (1st ed.). Cambridge New York: Cambridge University Press. ISBN 9780521297202.:Singer, Peter (1993). Practical ethics (2nd ed.). Cambridge/New York: Cambridge University Press. ISBN 9780521439718.
 56. ^ Brandt, Richard B. (1979). A Theory of the Good and the Right. Oxford/New York: Clarendon Press. ISBN 9780198245506.
 57. ^ Popper, Karl (2002). The Open Society and Its Enemies: Volume 2. Routledge. p. 339. ISBN 978-0415278423.
 58. ^ Popper, Karl (2002). The Open Society and Its Enemies: Volume 1: The Spell of Plato. Routledge. pp. 284–85. ISBN 978-0415237314.
 59. ^ Smart, R.N. (October 1958). "Negative Utilitarianism". Mind. 67 (268): 542–43. doi:10.1093/mind/lxvii.268.542. JSTOR 2251207.
 60. ^ Knutsson, Simon (29 August 2019). "The world destruction argument". Inquiry. 0: 1–20. doi:10.1080/0020174X.2019.1658631. ISSN 0020-174X.
 61. ^ Knutsson, Simon (29 August 2019). "The world destruction argument". Inquiry. 0: 1–20. doi:10.1080/0020174X.2019.1658631. ISSN 0020-174X.
 62. ^ Fricke Fabian (2002), Verschiedene Versionen des negativen Utilitarismus, Kriterion, vol.15, no.1, p. 14
 63. ^ Arrhenius Gustav (2000), Future Generations, A Challenge for Moral Theory, FD-Diss., Uppsala University, Dept. of Philosophy, Uppsala: University Printers, p. 100
 64. ^ Fricke Fabian (2002), Verschiedene Versionen des negativen Utilitarismus, Kriterion, vol.15, no.1, pp. 20–22
 65. ^ {Chao, "Negative Average Preference Utilitarianism", Journal of Philosophy of Life, 2012; 2(1): 55–66
 66. ^ Fricke Fabian(2002), Verschiedene Versionen des negativen Utilitarismus, Kriterion, vol.15, no.1, p. 14
 67. ^ Broome John (1991), Weighing Goods, Oxford: Basil Blackwell, p. 222
 68. ^ Bruno Contestabile: Negative Utilitarianism and Buddhist Intuition. In: Contemporary Buddhism Vol.15, Issue 2, S. 298–311, London 2014.
 69. ^ Robert Merrihew Adams, Motive Utilitarianism, The Journal of Philosophy, Vol. 73, No. 14, On Motives and Morals (12 August 1976), pp. 467–81
 70. ^ Goodin, Robert E. "Utilitarianism as a Public Philosophy" (Cambridge Studies in Philosophy and Public Policy), Cambridge University Press, p. 60
 71. ^ Goodin, Robert E. "Utilitarianism as a Public Philosophy" (Cambridge Studies in Philosophy and Public Policy), Cambridge University Press, p. 17
 72. ^ Robert Merrihew Adams, Motive Utilitarianism, The Journal of Philosophy, Vol. 73, No. 14, On Motives and Morals (12 August 1976), p. 467
 73. ^ Merrihew Adams, Robert (1976). "Motive Utilitarianism". Journal of Philosophy. 73 (14, On Motives and Morals): 471.
 74. ^ Robert Merrihew Adams, Motive Utilitarianism, The Journal of Philosophy, Vol. 73, No. 14, On Motives and Morals (12 August 1976), p. 475
 75. ^ Feldman, Fred (May 1993). "On the Consistency of Act- and Motive-Utilitarianism: A Reply to Robert Adams". Philosophical Studies. 70 (2): 211–12.
 76. ^ Briggs, Rachael (2017), "Normative Theories of Rational Choice: Expected Utility", in Edward N. Zalta (ed.), The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2017 ed.), Metaphysics Research Lab, Stanford University, retrieved 15 November 2017
 77. ^ Hare, R. M. (1981) Moral Thinking. Oxford Univ. Press, p. 36
 78. ^ Bentham, Jeremy (2009) Theory of Legislation. General Books LLC, p. 58
 79. ^ McCloskey, H.J. (1963) A Note on Utilitarian Punishment, in Mind, 72, 1963, p. 599
 80. ^ "The Dostoevsky Dilemma for Religious Ethics | Center for Inquiry". 15 February 2011.
 81. ^ Dennett, Daniel (1995), Darwin's Dangerous Idea, Simon & Schuster, p. 498 ISBN 0-684-82471-X.
 82. ^ Hardin, Russell (May 1990). Morality within the Limits of Reason. University of Chicago Press. p. 3. ISBN 978-0226316208.
 83. ^ a b Hardin, Russell (May 1990). Morality within the Limits of Reason. University of Chicago Press. p. 4. ISBN 978-0226316208.
 84. ^ Moore, G. E. (1903). Principia Ethica. Prometheus Books UK. pp. 203–4. ISBN 978-0879754983.
 85. ^ a b c Mill, John Stuart. "Utilitarianism, Chapter 2". Retrieved 24 June 2012.
 86. ^ Hooker, Brad (2011). "Chapter 8: The Demandingness Objection". In Chappell, Timothy (ed.). The Problem of Moral Demandingness: new philosophical essays. Palgrave Macmillan. p. 151. ISBN 9780230219403.
 87. ^ Kagan, Shelly (1991). The Limits of Morality. Oxford Ethics Series. Clarendon Press. p. 360. ISBN 978-0198239161.
 88. ^ a b Hooker, Brad (2002). Ideal Code, Real World: A Rule-Consequentialist Theory of Morality. Clarendon Press. p. 152. ISBN 978-0199256570.
 89. ^ Singer, Peter (2011). Practical Ethics (3rd ed.). Cambridge University Press. pp. 202–3. ISBN 978-0521707688.
 90. ^ Hooker, Brad (2011). "Chapter 8: The Demandingness Objection". In Chappell, Timothy (ed.). The problem of moral demandingness: new philosophical essays. Palgrave Macmillan. p. 148. ISBN 9780230219403.
 91. ^ Kagan, Shelly (1984). "Does Consequentialism Demand too Much? Recent Work on the Limits of Obligation". Philosophy & Public Affairs. 13 (3): 239–54. JSTOR 2265413.
 92. ^ Slote, Michael (1984). "Satisficing Consequentialism". Proceedings of the Aristotelian Society, Supplementary Volumes. 58: 139–176. doi:10.1093/aristoteliansupp/58.1.139. JSTOR 4106846.
 93. ^ Scheffler, Samuel (August 1994). The Rejection of Consequentialism: A Philosophical Investigation of the Considerations Underlying Rival Moral Conceptions (2nd ed.). Clarendon Press. ISBN 978-0198235118.
 94. ^ Kagan, Shelly (Summer 1984). "Does Consequentialism Demand too Much? Recent Work on the Limits of Obligation". Philosophy & Public Affairs. 13 (3): 239–254. JSTOR 2265413.
 95. ^ Goodin, Robert E. (1995). Utilitarianism as a Public Philosophy. Cambridge University Press. p. 66. ISBN 978-0521468060.
 96. ^ GANDJOUR, Afschin (30 June 2007). "Is it Rational to Pursue Utilitarianism?". Ethical Perspectives. 14 (2): 139–158. doi:10.2143/EP.14.2.2023965.
 97. ^ Harsanyi, John C. (June 1975). "Can the Maximin Principle Serve as a Basis for Morality? A Critique of John Rawls's Theory A Theory of Justice by John Rawls". American Political Science Review. 69 (2): 594–606. doi:10.2307/1959090. JSTOR 1959090.
 98. ^ Rawls, John (2005). A Theory of Justice. Harvard University Press. p. 27. ISBN 978-0674017726.
 99. ^ Ryder, Richard D. Painism: A Modern Morality. Centaur Press, 2001. pp. 27–29
 100. ^ Nagel, Thomas (2012). The Possibility of Altruism (New ed.). Princeton University Press. p. 134. ISBN 978-0691020020.
 101. ^ Gauthier, David (1963). Practical Reasoning: The Structure and Foundations of Prudential and Moral Arguments and Their Exemplification in Discourse. Oxford University Press. p. 126. ISBN 978-0198241904.
 102. ^ Norcross, Alastair (2009). "Two Dogmas of Deontology: Aggregation, Rights and the Separateness of Persons" (PDF). Social Philosophy and Policy. 26: 81–82. doi:10.1017/S0265052509090049. Archived from the original (PDF) on 27 November 2009. Retrieved 29 June 2012.
 103. ^ In Moral Laws of the Jungle (link to Philosophy Now magazine), Iain King argues: "The way I reconcile my interests with those of other people is not for all of us to pour everything we care about into a pot then see which of the combination of satisfied wants would generate the most happiness (benefit). If we did that, I could be completely outnumbered... No, the way we reconcile interests is through empathy. Empathy is one-to-one, since we only imagine ourselves in the mind of one other person at a time. Even when I empathise with 'the people' here... I am really imagining what it is like to be just one woman. I cannot imagine myself to be more than one person at a time, and neither can you." Link accessed 2014-01-29.
 104. ^ King, Iain (2008). How to Make Good Decisions and Be Right All the Time. Continuum. p. 225. ISBN 978-1847063472.
 105. ^ This quote is from Iain King's article in issue 100 of Philosophy Now magazine, Moral Laws of the Jungle (link), accessed 29 January 2014.
 106. ^ Chandler Brett (16 July 2014). "24 and Philosophy". Blackwell. Retrieved 27 December 2019.
 107. ^ Frezzo, Eldo (25 October 2018). Medical Ethics: A Reference Guide. Routledge. p. 5. ISBN 978-1138581074.
 108. ^ Zuckerman, Phil (10 September 2019). What it Means to be Moral. Published by Counterpoint. p. 21. ISBN 978-1640092747.
 109. ^ John M. Taurek, "Should the Numbers Count?", Philosophy and Public Affairs, 6:4 (Summer 1977), pp. 293–316.
 110. ^ Derek Parfit, "Innumerate Ethics", Philosophy and Public Affairs, 7:4 (Summer 1978), pp. 285–301.
 111. ^ See for example: (1) Frances Myrna Kamm, "Equal Treatment and Equal Chances", Philosophy and Public Affairs, 14:2 (Spring 1985), pp. 177–94; (2) Gregory S. Kavka, "The Numbers Should Count", Philosophical Studies, 36:3 (October 1979), pp. 285–94.
 112. ^ See for example: (1) Michael Otsuka, "Skepticism about Saving the Greater Number", Philosophy and Public Affairs, 32:4 (Autumn 2004), pp. 413–26; (2) Rob Lawlor, "Taurek, Numbers and Probabilities", Ethical Theory and Moral Practice, 9:2 (April 2006), pp. 149–66.
 113. ^ Smart, J. J. C.; Williams, Bernard (January 1973). Utilitarianism: For and Against. Cambridge University Press. pp. 42. ISBN 978-0521098229.
 114. ^ "Godwin, "Political Justice," Book 2, Chap. 2".
 115. ^ Das Kapital Volume 1, Chapter 24, endnote 50
 116. ^ "Archived copy". Archived from the original on 5 April 2011. Retrieved 1 April 2011.CS1 maint: archived copy as title (link)
 117. ^ Scruton, Roger (2017). On Human Nature. Princeton. p. 96. ISBN 978-0-691-18303-9.
 118. ^ Laing, Jacqueline A. (1997), "Innocence and Consequentialism" in Human Lives: Critical Essays on Consequentialist Bioethics, eds. J. A. Laing with D. S. Oderberg. London, Macmillan, pp. 196-224
 119. ^ Sidgwick, Henry (1981). Methods of Ethics (7th ed.). Hackett Publishing Co. p. xxxvi. ISBN 978-0915145287.
 120. ^ Sidgwick, Henry (1981). Methods of Ethics (7th ed.). Hackett Publishing Co. p. 415. ISBN 978-0915145287.
 121. ^ Paley, William (1785). "The Principles of Moral and Political Philosophy". Retrieved 1 July 2012.
 122. ^ Smart, J. J. C.; Williams, Bernard (January 1973). Utilitarianism: For and Against. Cambridge University Press. pp. 27–28. ISBN 978-0521098229.
 123. ^ Parfit, Derek (January 1986). Reasons and Persons. Oxford Paperbacks. p. 388. ISBN 978-0198249085.
 124. ^ Shaw, William (November 1998). Contemporary Ethics: Taking Account of Utilitarianism. Wiley-Blackwell. pp. 31–35. ISBN 978-0631202943.
 125. ^ Shaw, William (November 1998). Contemporary Ethics: Taking Account of Utilitarianism. Wiley-Blackwell. p. 34. ISBN 978-0631202943.
 126. ^ Bentham, Jeremy (January 2009). An Introduction to the Principles of Morals and Legislation. Dover Philosophical Classics. Dover Publications. p. 102. ISBN 978-0486454528.
 127. ^ Mill, John Stuart (1981). "Autobiography". In Robson, John (ed.). Collected Works, volume 31. University of Toronto Press. p. 51. ISBN 978-0-7100-0718-6.
 128. ^ a b Mill, John Stuart (1998). Crisp, Roger (ed.). Utilitarianism. Oxford University Press. p. 65. ISBN 978-0-19-875163-2.
 129. ^ Mill, John Stuart (1981). "Comments upon James Mill's Analysis of the Phenomena of the Human Mind". In Robson, John (ed.). Collected Works, volume 31. University of Toronto Press. pp. 252–53. ISBN 978-0-7100-0718-6. and as quoted by Ridge, Michael (2002). "Mill's Intentions and Motives" (PDF). Utilitas. 14: 54–70. doi:10.1017/S0953820800003393.
 130. ^ a b Dancy, Jonathan (2000). "Mill's Puzzling Footnote". Utilitas. 12 (2): 219–22. doi:10.1017/S095382080000279X.
 131. ^ Mill, John Stuart (February 2011). A System of Logic, Ratiocinative and Inductive. Classic Reprint. Forgotten Books. p. 51. ISBN 978-1440090820.
 132. ^ An Introduction to the Principals of Morals and Legislation, Jeremy Bentham, 1789 ("printed" in 1780, "first published" in 1789, "corrected by the Author" in 1823.) See Chapter I: Of the Principle of Utility. For Bentham on animals, see Ch. XVII Note 122.
 133. ^ Mill, J. S. "Whewell on Moral Philosophy" (PDF). Collected Works. 10: 185–87.
 134. ^ Sidgwick, Henry (1981). Methods of Ethics (7th ed.). Hackett Publishing Co. p. 414. ISBN 978-0915145287.
 135. ^ Peter Singer, Animal Liberation, Chapter I, pp. 7–8, 2nd edition, 1990.
 136. ^ Animal Liberation, Second Edition Archived 5 December 2010 at the Wayback Machine, Singer, Peter, 1975, 1990, excerpt, pp. 171–74, main passage on oysters, mussels, etc. p. 174 (last paragraph of this excerpt). And in a footnote in the actual book, Singer writes "My change of mind about mollusks stems from conversations with R.I. Sikora."
 137. ^ "Mill's "On Nature"". www.lancaster.ac.uk. 1904. Retrieved 9 August 2015.
 138. ^ Cowen, T. (2003). c. Hargrove, Eugene (ed.). "Policing Nature". Environmental Ethics. 25 (2): 169–. doi:10.5840/enviroethics200325231.
 139. ^ N. Gregory Mankiw; Matthew Weinzierl (2010). "The Optimal Taxation of Height: A Case Study of Utilitarian Income Redistribution". American Economic Journal: Economic Policy. 2 (1): 155–176. CiteSeerX 10.1.1.208.8375. doi:10.1257/pol.2.1.155. JSTOR 25760055.
 140. ^ Peter Singer: The why and how of effective altruism | Talk Video. TED.com.

References

Reprinted as: Harsanyi, John C. (1982), "Morality and the theory of rational behaviour", in Sen, Amartya; Williams, Bernard (eds.), Utilitarianism and beyond, Cambridge: Cambridge University Press, pp. 39–62, ISBN 9780511611964.

Further reading

External links