سن جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

در کیهان‌شناسی فیزیکی، سن جهان هستی میزان زمان سپری شده پس از مهبانگ (یا انفجار بزرگ) است که گمان می‌رود لحظهٔ آغاز پیدایش جهان است. بنابر دقیقترین اندازه‌گیری انجام شده توسط ماهواره پلانک، سن جهان بر پایه مدل لامبدا-سی دی ام در حدود ۰٫۰۳۷±۱۳٫۷۹۸ میلیارد سال ((۱۳٫۷۹۸±۰٫۰۳۷)×۱۰۹ سال یا (۴٫۳۵۴±۰٫۰۱۲)×۱۰۱۷ ثانیه) برآورد شده‌است.[۱][۲] میزان عدم قطعیت این عدد ۳۷ میلیون سال(۰٫۰۳۷ میلیارد سال) است که با تطبیق نتایج چندین پروژه تحقیقاتی علمی از جمله اندازه‌گیری‌های تابش زمینه کیهانی توسط ماهواره پلانک یا کاوشگر ناهمسانگردی ریزموجی ویلکینسون و موردهای دیگر تعیین شده‌است. با استفاده از اندازه‌گیری تابش زمینهٔ کیهانی می‌توان زمان سرد شدن این تابش از لحظهٔ مهبانگ تا کنون، و[۲] با اندازه‌گیری نرخ انبساط جهان و برونیابی به عقب در زمان می‌توان سن جهان را محاسبه نمود.

توضیح[ویرایش]

مدل تطبیقی لامبدا-سی‌دی‌ام تکامل جهان از وضعیت بسیار داغ، متراکم و یکنواخت اولیه تا وضعیت کنونی آن در بازه‌ای به طول ۱۳٫۸ میلیارد سال را توصیف می‌کند.[۳] این مدل از لحاظ نظری به خوبی فهمیده شده و مشاهدات نجومی دقیقی مانند دبلیومپ نیز آن را تأیید می‌کنند. اما نظریات مربوط به سرآغاز و پیدایش حالت اولیه در حد گمانه‌زنی باقی‌مانده‌اند. اگر با استفاده از مدل لامبدا-سی‌دی‌ام به سوی گذشته برون‌یابی کنیم در لحظهٔ اولیه جهان به یک نقطهٔ تکینگی می‌رسیم. اگرچه از لحاظ نظری جهان ممکن است تاریخی طولانی‌تر از این داشته باشد، اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی[۴] از واژهٔ «سن جهان» برای به اشاره به مدت زمان انبساط لامبدا-سی‌دی‌ام یا به عبارت دیگر زمان سپری شده پس از مه‌بانگ در جهان قابل مشاهده، استفاده می‌کند.

پارامترهای کیهانی[ویرایش]

سن کنونی جهان را می‌توان با اندازه‌گیری ثابت هابل و برون‌یابی به عقب در زمان و با داشتن مقادیر مشاهده‌شده برای پارامترهای چگالی (Ω) محاسبه نمود. پیش از کشف انرژی تاریک اینگونه پنداشته می‌شد که جهان تنها در تسلط ماده است و در نتیجه Ω روی نمودار همان Ωm در نظر گرفته می‌شد. توجه کنید که جهان شتاب‌دار بیشترین سن را دارد، در حالیکه جهان منتهی به مه‌رمب کمترین سن را داراست.
مقدار فاکتور اصلاح سن، F، به صورت تابعی از دو پارامتر کیهان‌شناسی نمایش داده‌شده‌است: چگالی نسبی کنونی ماده Ωm و چگالی ثابت کیهانی ΩΛ. دقیقترین مقادیر برای این پارامترها با مربع کوچکی روی نمودار در قسمت چپ-بالای شکل، و مقادیرشان برای جهان در تسلط ماده توسط ستاره‌ای در قسمت پایین-راست شکل مشخص گردیده‌است .

مسئلهٔ تعیین سن جهان ارتباط تنگاتنگی با مسئلهٔ تعیین اندازه‌های پارامترهای کیهانشناسی دارد. امروزه اغلب این کار از طریق مدل لامبدا-سی‌دی‌ام انجام می‌پذیرد که در آن چنین پنداشته می‌شود که جهان از ماده باریونی (ماده معمولی)، ماده تاریک، تابش (شامل فوتون‌ها و نوترینو‌ها) و یک ثابت کیهان‌شناسی تشکیل می‌شود. سهم جزیی هر یک از اینها در چگالی انرژی کل جهان با پارامترهای چگالی Ωm، Ωr، و ΩΛ نمایش داده می‌شود. برای توصیف مدل کامل لامبدا-سی‌دی‌ام به چند پارامتر دیگر نیز نیاز است اما برای محاسبهٔ سن جهان این پارامترها به همراه پارامتر هابل اهمیت بیشتری دارند.

با دردست‌داشتن اندازه‌های دقیق این پارامترها می‌توان با استفاده از معادلات فریدمان سن جهان را محاسبه نمود. این معادله نرخ تغییرات فاکتور مقیاس a(t را با محتوای مادهٔ جهان مرتبط می‌سازد. با معکوس کردن این رابطه می‌توان نرخ تغییرات زمان بر حسب تغییرات فاکتور مقیاس را محاسبه نمود و با انتگرال‌گیری از آن سن جهان را محاسبه نمود. از این راه سن t0 جهان از طریق عبارتی به شکل زیر به دست می‌آید،

که در آن پارامتر هابل است و تابع F تنها به سهم جزیی اجزای تشکیل دهندهٔ محتوای انرژی جهان بستگی دارد. نخستین برداشتی که ممکن است از این رابطه به ذهن برسد این است که سن جهان تا حدود زیادی توسط پارامتر هابل تعیین می‌شود و محتوای ماده و انرژی جهان اندکی مقدار آن را اصلاح می‌کند، بنابراین با استفاده از پارامتر هابل می‌توان با تقریب سن جهان را تخمین زد. سن جهان تقریباً با معکوس پارامتر هابل (که زمان هابل نیز نامیده می‌شود) برابر است. مقدار برابر با ۶۸ km/s/Mpc است و در نتیجه سن تقریبی جهان از این راه در حدود = ۱۴٫۴ میلیارد سال تخمین زده می‌شود.[۵]

برای به‌دست‌آوردن مقدار دقیقتر سن جهان باید فاکتوراصلاح F محاسبه شود. این کار به طور عمومی از طریق روش‌های عددی انجام می‌پذیرد و نتیجهٔ آن برای محدوده‌ای از اندازه‌های پاراکترهای کیهان‌شناسی در شکل نشان داده شده‌است. برای اندازه‌های پلانک (Ωm, ΩΛ) = (۰٫۳۰۸۶، ۰٫۶۹۱۴) که با مربع کوچکی در قسمت بالای سمت چپ مشخص گردیده، مقدار F برابر ۰٫۹۵۶ است. برای یک جهان تخت بدون ثابت کیهانی که روی نمودار با یک ستاره کوچک در گوشهٔ پایین راست نشان داده شده، F = ۲۳. یعنی برای یک مقدار ثابت پارامتر هابل، جهان تخت بدون ثابت کیهانی سن کمتری دارد. برای محاسبهٔ این مقادیر Ωr ثابت در نظر گرفته شده است و این تقریباً معادل است با اینکه دمای تابش زمینه کیهانی را ثابت فرض کنیم.

علاوه بر ماهواره پلانک، از کاوشگر ناهمسانگردی ریزموجی ویلکینسون (دبلیومپ) نیز در تعیین سن دقیق جهان مورد استفاده قرار گرفته‌است. اندازه‌گیری‌های تابش زمینه کیهانی برای تعیین محدودهٔ مقدار محتوای مادی Ωm[۶] و همچنین پارامتر خمش Ωk[۷] بسیار سودمند است، هرچند که حساسیت چندانی به طور مستقیم به پارامتر ثابت کیهانی ΩΛ نشان نمی‌دهد.[۷] دلیل این امر تا حدودی این است که ثابت کیهانی تنها در انتقال به سرخ‌های پایین اهمیت می‌یابد. دقیقترین محاسبات پارامتر هابل H0 از رصدگری ابرنواخترهای نوع Ia به‌دست می‌آید. از ترکیب نتایج این اندازه‌گیری‌ها دقیقترین رقم پذیرفته‌شده برای سن جهان به‌دست می‌آید که پیشتر عنوان شد.

در صورت ثابت بودن دیگر پارامترها، ثابت کیهانی سن جهان را بیشتر می‌کند. این مسئله از این رو اهمیت دارد که تا پیش از اینکه ثابت کیهانی مورد پذیرش همگانی قرار گیرد، مدل مه‌بانگ در توضیح اینکه چرا سن خوشه‌های کروی در کهکشان راه شیری بیشتر از سن جهان به نظرمی‌رسد، ناتوان بود. سن جهان در آن زمان با استفاده از پارامتر هابل و بر پایه این پندار که جهان تنها از ماده تشکیل شده، محاسبه شده بود.[۸][۹] معرفی ثابت کیهانی باعث می‌شود که سن محاسبه شده برای جهان بیشتر از سن خوشه‌های کروی گردد و همچنین ویژگی‌های دیگری را نیز توضیح می‌دهد که مدل‌های صرفاً مادی از توضیح آن ناتوانند.[۱۰]

دبلیومپ[ویرایش]

بر پایهٔ انتشار داده‌های ۹ سالهٔ پروژه کاوشگر ناهمسانگردی ریزموجی ویلکینسون (دبلیومپ) ناسا در سال ۲۰۱۲، سن جهان در حدود (۱۳٫۷۷۲±۰٫۰۵۹)×۱۰۹ سال تخمین زده شد (۱۳٫۷۷۲ میلیارد سال با خطای بعلاوه یا منهای ۵۹ میلیون سال).[۲] هرچند که این رقم برای سن جهان بر پایهٔ این پندار محاسبه شده است که مدل‌هایی که پروژه بر آنها بنا شده، درست هستند. سایر روش‌ها برای تخمین سن جهان ممکن است نتایج متفاوتی تولید کنند.[۱۱]

ماهواره پلانک[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳، ماهواره پلانک آژانس فضایی اروپا سن جهان را ۱۳٫۸۲ میلیارد سال تخمین زد.[۱۲][۱۳][۱۴][۱۵] این رقم کمی از رقم اندازه‌گیری شده دبلیومپ بیشتر است اما به همان میزان (تقریباً ۱٪) عدم قطعیت دارد. با ترکیب داده‌های پلانک با داده‌های سایر ماموریت‌های فضایی بهترین تخمین ترکیبی از سن جهان «(۱۳٫۷۹۸±۰٫۰۳۷)×۱۰۹ سال» می‌باشد.[۱]

پارامترهای کیهان‌شناسی از نتایج ۲۰۱۳ پلانک[۱][۱۶]
پارامتر نماد پلانک
بهترین تقریب
پلانک
۶۸٪ حد
پلانک+همگرایی
بهترین تقریب
پلانک+همگرایی
۶۸٪ حد
پلانک+دبلیومپ
بهترین تقریب
پلانک+دبلیومپ
68% limits
پلانک+دبلیومپ
+های‌ال
بهترین تقریب
پلان+دبلیومپ
+های‌ال
۶۸٪ حد
پلانک+همگرایی
+دبلیومپ+highL
بهترین تقریب
پلانک+همگرایی
+دبلیومپ+های‌ال
۶۸٪ حد
پلانک+دبلیومپ
+های‌ال+BAO
بهترین تقریب
پلانک+دبلیومپ
+های‌ال+نوسانات آکوستیک باریون
۶۸٪ حد
سن جهان
(Ga)
۱۳٫۸۱۹ ۱۳٫۸۱۳±۰٫۰۵۸ ۱۳٫۷۸۴ ۱۳٫۷۹۶±۰٫۰۵۸ ۱۳٫۸۲۴۲ ۱۳٫۸۱۷±۰٫۰۴۸ ۱۳٫۷۱۸۰ ۱۳٫۸۱۳±۰٫۰۴۷ ۱۳٫۷۹۱۴ ۱۳٫۷۹۴±۰٫۰۴۴ ۱۳٫۷۹۶۵ ۱۳٫۷۹۸±۰٫۰۳۷
ثابت هابل
(kmMpc·s)
۶۷٫۱۱ ۶۷٫۴±۱٫۴ ۶۸٫۱۴ ۶۷٫۹±۱٫۵ ۶۷٫۰۴ ۶۷٫۳±۱٫۲ ۶۷٫۱۵ ۶۷٫۳±۱٫۲ ۶۷٫۹۴ ۶۷٫۹±۱٫۰ ۶۷٫۷۷ ۶۷٫۸۰±۰٫۷۷

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Planck Collaboration (2013). "Planck 2013 results. I. Overview of products and scientific results". arXiv:1303.5062 [astro-ph.CO].
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ Bennett, C.L.; et al. (2013). "Nine-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Final Maps and Results". arXiv:1212.5225 [astro-ph.CO].
 3. "Cosmic Detectives". سازمان فضایی اروپا. 2 April 2013. Retrieved 2013-04-15.
 4. Chang, K. (9 March 2008). "Gauging Age of Universe Becomes More Precise". The New York Times.
 5. Liddle, A. R. (2003). An Introduction to Modern Cosmology (2nd ed.). Wiley. p. 57. ISBN 0-470-84835-9.
 6. Hu, W. "Animation: Matter Content Sensitivity. The matter-radiation ratio is raised while keeping all other parameters fixed". دانشگاه شیکاگو. Archived from the original on 23 February 2008. Retrieved 2008-02-23.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ Hu, W. "Animation: Angular diameter distance scaling with curvature and lambda". دانشگاه شیکاگو. Archived from the original on 23 February 2008. Retrieved 2008-02-23.
 8. "Globular Star Clusters". SEDS. 1 July 2011. Archived from the original on 24 February 2008. Retrieved 2013-07-19.
 9. Iskander, E. (11 January 2006). "Independent age estimates". دانشگاه بریتیش کلمبیا. Archived from the original on 6 March 2008. Retrieved 2008-02-23.
 10. Ostriker, J. P.; Steinhardt, P. J. (1995). "Cosmic Concordance". arXiv:astro-ph/9505066 [astro-ph].
 11. de Bernardis, F.; Melchiorri, A.; Verde, L.; Jimenez, R. (2008). "The Cosmic Neutrino Background and the Age of the Universe". Journal of Cosmology and Astroparticle Physics. 2008 (3): 20. arXiv:0707.4170. Bibcode:2008JCAP...03..020D. doi:10.1088/1475-7516/2008/03/020.
 12. Staff (21 March 2013). "Planck Reveals An Almost Perfect Universe". سازمان فضایی اروپا. Retrieved 2013-03-21.
 13. Clavin, W.; Harrington, J. D. (21 March 2013). "Planck Mission Brings Universe Into Sharp Focus". NASA. Retrieved 2013-03-21.
 14. Overbye, D. (21 March 2013). "An Infant Universe, Born Before We Knew". نیویورک تایمز. Retrieved 2013-03-21.
 15. Boyle, A. (21 March 2013). "Planck probe's cosmic 'baby picture' revises universe's vital statistics". NBC News. Retrieved 2013-03-21.
 16. Planck collaboration (2013). "Planck 2013 results. XVI. Cosmological parameters". arXiv:1303.5076 [astro-ph.CO].

In physical cosmology, the age of the universe is the time elapsed since the Big Bang. The current measurement of the age of the universe is 13.8 billion years old – 13.787±0.020 billion (109) years within the Lambda-CDM concordance model.[1] The uncertainty has been narrowed down to 20 million years, based on a number of studies which all gave extremely similar figures for the age. These include studies of the microwave background radiation, and measurements by the Planck spacecraft, the Wilkinson Microwave Anisotropy Probe and other probes. Measurements of the cosmic background radiation give the cooling time of the universe since the Big Bang,[2] and measurements of the expansion rate of the universe can be used to calculate its approximate age by extrapolating backwards in time.

Explanation

The Lambda-CDM concordance model describes the evolution of the universe from a very uniform, hot, dense primordial state to its present state over a span of about 13.8 billion years[3] of cosmological time. This model is well understood theoretically and strongly supported by recent high-precision astronomical observations such as WMAP. In contrast, theories of the origin of the primordial state remain very speculative. If one extrapolates the Lambda-CDM model backward from the earliest well-understood state, it quickly (within a small fraction of a second) reaches a singularity. This is known as the "initial singularity" or the "Big Bang singularity". This singularity is not understood as having a physical significance in the usual sense, but it is convenient to quote times measured "since the Big Bang" even though they do not correspond to a physically measurable time. For example, "10−6 seconds after the Big Bang" is a well-defined era in the universe's evolution. If one referred to the same era as "13.8 billion years minus 10−6 seconds ago", the precision of the meaning would be lost because the minuscule latter time interval is eclipsed by uncertainty in the former.

Though the universe might in theory have a longer history, the International Astronomical Union[4] presently use "age of the universe" to mean the duration of the Lambda-CDM expansion, or equivalently the elapsed time since the Big Bang in the current observable universe.

Observational limits

Since the universe must be at least as old as the oldest things in it, there are a number of observations which put a lower limit on the age of the universe; these include the temperature of the coolest white dwarfs, which gradually cool as they age, and the dimmest turnoff point of main sequence stars in clusters (lower-mass stars spend a greater amount of time on the main sequence, so the lowest-mass stars that have evolved off of the main sequence set a minimum age).

Cosmological parameters

The age of the universe can be determined by measuring the Hubble constant today and extrapolating back in time with the observed value of density parameters (Ω). Before the discovery of dark energy, it was believed that the universe was matter-dominated (Einstein–de Sitter universe, green curve). Note that the de Sitter universe has infinite age, while the closed universe has the least age.
The value of the age correction factor, F, is shown as a function of two cosmological parameters: the current fractional matter density Ωm and cosmological constant density ΩΛ. The best-fit values of these parameters are shown by the box in the upper left; the matter-dominated universe is shown by the star in the lower right.

The problem of determining the age of the universe is closely tied to the problem of determining the values of the cosmological parameters. Today this is largely carried out in the context of the ΛCDM model, where the universe is assumed to contain normal (baryonic) matter, cold dark matter, radiation (including both photons and neutrinos), and a cosmological constant. The fractional contribution of each to the current energy density of the universe is given by the density parameters Ωm, Ωr, and ΩΛ. The full ΛCDM model is described by a number of other parameters, but for the purpose of computing its age these three, along with the Hubble parameter , are the most important.

If one has accurate measurements of these parameters, then the age of the universe can be determined by using the Friedmann equation. This equation relates the rate of change in the scale factor a(t) to the matter content of the universe. Turning this relation around, we can calculate the change in time per change in scale factor and thus calculate the total age of the universe by integrating this formula. The age t0 is then given by an expression of the form

where is the Hubble parameter and the function F depends only on the fractional contribution to the universe's energy content that comes from various components. The first observation that one can make from this formula is that it is the Hubble parameter that controls that age of the universe, with a correction arising from the matter and energy content. So a rough estimate of the age of the universe comes from the Hubble time, the inverse of the Hubble parameter. With a value for around 68 km/s/Mpc, the Hubble time evaluates to = 14.4 billion years.[5]

To get a more accurate number, the correction factor F must be computed. In general this must be done numerically, and the results for a range of cosmological parameter values are shown in the figure. For the Planck valuesm, ΩΛ) = (0.3086, 0.6914), shown by the box in the upper left corner of the figure, this correction factor is about F = 0.956. For a flat universe without any cosmological constant, shown by the star in the lower right corner, F = ​23 is much smaller and thus the universe is younger for a fixed value of the Hubble parameter. To make this figure, Ωr is held constant (roughly equivalent to holding the CMB temperature constant) and the curvature density parameter is fixed by the value of the other three.

Apart from the Planck satellite, the Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) was instrumental in establishing an accurate age of the universe, though other measurements must be folded in to gain an accurate number. CMB measurements are very good at constraining the matter content Ωm[6] and curvature parameter Ωk.[7] It is not as sensitive to ΩΛ directly,[7] partly because the cosmological constant becomes important only at low redshift. The most accurate determinations of the Hubble parameter H0 come from Type Ia supernovae. Combining these measurements leads to the generally accepted value for the age of the universe quoted above.

The cosmological constant makes the universe "older" for fixed values of the other parameters. This is significant, since before the cosmological constant became generally accepted, the Big Bang model had difficulty explaining why globular clusters in the Milky Way appeared to be far older than the age of the universe as calculated from the Hubble parameter and a matter-only universe.[8][9] Introducing the cosmological constant allows the universe to be older than these clusters, as well as explaining other features that the matter-only cosmological model could not.[10]

WMAP

NASA's Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) project's nine-year data release in 2012 estimated the age of the universe to be (13.772±0.059)×109 years (13.772 billion years, with an uncertainty of plus or minus 59 million years).[2]

However, this age is based on the assumption that the project's underlying model is correct; other methods of estimating the age of the universe could give different ages. Assuming an extra background of relativistic particles, for example, can enlarge the error bars of the WMAP constraint by one order of magnitude.[11]

This measurement is made by using the location of the first acoustic peak in the microwave background power spectrum to determine the size of the decoupling surface (size of the universe at the time of recombination). The light travel time to this surface (depending on the geometry used) yields a reliable age for the universe. Assuming the validity of the models used to determine this age, the residual accuracy yields a margin of error near one percent.[12]

Planck

In 2015, the Planck Collaboration estimated the age of the universe to be 13.813±0.038 billion years, slightly higher but within the uncertainties of the earlier number derived from the WMAP data. By combining the Planck data with external data, the best combined estimate of the age of the universe is (13.799±0.021)×109 years old.[13][14]

In the table below, figures are within 68% confidence limits for the base ΛCDM model.

Legend:

Cosmological parameters from 2015 Planck results[13]
Parameter Symbol TT+lowP TT+lowP
+lensing
TT+lowP
+lensing+ext
TT,TE,EE+lowP TT,TE,EE+lowP
+lensing
TT,TE,EE+lowP
+lensing+ext
Age of the universe
(Ga)
13.813±0.038 13.799±0.038 13.796±0.029 13.813±0.026 13.807±0.026 13.799±0.021
Hubble constant
(​kmMpc•s)
67.31±0.96 67.81±0.92 67.90±0.55 67.27±0.66 67.51±0.64 67.74±0.46

Assumption of strong priors

Calculating the age of the universe is accurate only if the assumptions built into the models being used to estimate it are also accurate. This is referred to as strong priors and essentially involves stripping the potential errors in other parts of the model to render the accuracy of actual observational data directly into the concluded result. Although this is not a valid procedure in all contexts (as noted in the accompanying caveat: "based on the fact we have assumed the underlying model we used is correct"[citation needed]), the age given is thus accurate to the specified error (since this error represents the error in the instrument used to gather the raw data input into the model).

The age of the universe based on the best fit to Planck 2015 data alone is 13.813±0.038 billion years (the estimate of 13.799±0.021 billion years uses Gaussian priors based on earlier estimates from other studies to determine the combined uncertainty). This number represents an accurate "direct" measurement of the age of the universe (other methods typically involve Hubble's law and the age of the oldest stars in globular clusters, etc.). It is possible to use different methods for determining the same parameter (in this case – the age of the universe) and arrive at different answers with no overlap in the "errors". To best avoid the problem, it is common to show two sets of uncertainties; one related to the actual measurement and the other related to the systematic errors of the model being used.

An important component to the analysis of data used to determine the age of the universe (e.g. from Planck) therefore is to use a Bayesian statistical analysis, which normalizes the results based upon the priors (i.e. the model).[12] This quantifies any uncertainty in the accuracy of a measurement due to a particular model used.[15][16]

History

In the 18th century, the concept that the age of the Earth was millions, if not billions, of years began to appear. However, most scientists throughout the 19th century and into the first decades of the 20th century presumed that the universe itself was Steady State and eternal, with maybe stars coming and going but no changes occurring at the largest scale known at the time.

The first scientific theories indicating that the age of the universe might be finite were the studies of thermodynamics, formalized in the mid-19th century. The concept of entropy dictates that if the universe (or any other closed system) were infinitely old, then everything inside would be at the same temperature, and thus there would be no stars and no life. No scientific explanation for this contradiction was put forth at the time.

In 1915 Albert Einstein published the theory of general relativity[17] and in 1917 constructed the first cosmological model based on his theory. In order to remain consistent with a steady state universe, Einstein added what was later called a cosmological constant to his equations. However, already in 1922, also using Einstein's theory, Alexander Friedmann, and independently five years later Georges Lemaître, showed that the universe cannot be static and must be either expanding or contracting. Einstein's model of a static universe was in addition proved unstable by Arthur Eddington.

The first direct observational hint that the universe has a finite age came from the observations of 'recession velocities', mostly by Vesto Slipher, combined with distances to the 'nebulae' (galaxies) by Edwin Hubble in a work published in 1929.[18] Earlier in the 20th century, Hubble and others resolved individual stars within certain nebulae, thus determining that they were galaxies, similar to, but external to, our Milky Way Galaxy. In addition, these galaxies were very large and very far away. Spectra taken of these distant galaxies showed a red shift in their spectral lines presumably caused by the Doppler effect, thus indicating that these galaxies were moving away from the Earth. In addition, the farther away these galaxies seemed to be (the dimmer they appeared to us) the greater was their redshift, and thus the faster they seemed to be moving away. This was the first direct evidence that the universe is not static but expanding. The first estimate of the age of the universe came from the calculation of when all of the objects must have started speeding out from the same point. Hubble's initial value for the universe's age was very low, as the galaxies were assumed to be much closer than later observations found them to be.

The first reasonably accurate measurement of the rate of expansion of the universe, a numerical value now known as the Hubble constant, was made in 1958 by astronomer Allan Sandage.[19] His measured value for the Hubble constant came very close to the value range generally accepted today.

However Sandage, like Einstein, did not believe his own results at the time of discovery. His value for the age of the universe[further explanation needed] was too short to reconcile with the 25-billion-year age estimated at that time for the oldest known stars. Sandage and other astronomers repeated these measurements numerous times, attempting to reduce the Hubble constant and thus increase the resulting age for the universe. Sandage even proposed new theories of cosmogony to explain this discrepancy. This issue was finally resolved by improvements in the theoretical models used for estimating the ages of stars. As of 2013, using the latest models for stellar evolution, the estimated age of the oldest known star is 14.46±0.8 billion years.[20]

The discovery of microwave cosmic background radiation announced in 1965[21] finally brought an effective end to the remaining scientific uncertainty over the expanding universe. It was a chance result from work by two teams less than 60 miles apart. In 1964, Arno Penzias and Robert Wilson were trying to detect radio wave echoes with a supersensitive antenna. The antenna persistently detected a low, steady, mysterious noise in the microwave region that was evenly spread over the sky, and was present day and night. After testing, they became certain that the signal did not come from the Earth, the Sun, or our galaxy, but from outside our own galaxy, but could not explain it. At the same time another team, Robert H. Dicke, Jim Peebles, and David Wilkinson, were attempting to detect low level noise which might be left over from the Big Bang and could prove whether the Big Bang theory was correct. The two teams realized that the detected noise was in fact radiation left over from the Big Bang, and that this was strong evidence that the theory was correct. Since then, a great deal of other evidence has strengthened and confirmed this conclusion, and refined the estimated age of the universe to its current figure.

The space probes WMAP, launched in 2001, and Planck, launched in 2009, produced data that determines the Hubble constant and the age of the universe independent of galaxy distances, removing the largest source of error.[12]

See also

References

 1. ^ Planck Collaboration (2018). "Planck 2018 results. VI. Cosmological parameters (See PDF, page 15, Table 2, Age/Gyr, last column)". arXiv:1807.06209. Cite journal requires |journal= (help)
 2. ^ a b Bennett, C.L.; et al. (2013). "Nine-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Final Maps and Results". The Astrophysical Journal Supplement Series. 208 (2): 20. arXiv:1212.5225. Bibcode:2013ApJS..208...20B. doi:10.1088/0067-0049/208/2/20.
 3. ^ "Cosmic Detectives". European Space Agency. 2 April 2013. Retrieved 2013-04-15.
 4. ^ Chang, K. (9 March 2008). "Gauging Age of Universe Becomes More Precise". The New York Times.
 5. ^ Liddle, A. R. (2003). An Introduction to Modern Cosmology (2nd ed.). Wiley. p. 57. ISBN 978-0-470-84835-7.
 6. ^ Hu, W. "Animation: Matter Content Sensitivity. The matter-radiation ratio is raised while keeping all other parameters fixed". University of Chicago. Archived from the original on 23 February 2008. Retrieved 2008-02-23.
 7. ^ a b Hu, W. "Animation: Angular diameter distance scaling with curvature and lambda". University of Chicago. Archived from the original on 23 February 2008. Retrieved 2008-02-23.
 8. ^ "Globular Star Clusters". SEDS. 1 July 2011. Archived from the original on 24 February 2008. Retrieved 2013-07-19.
 9. ^ Iskander, E. (11 January 2006). "Independent age estimates". University of British Columbia. Archived from the original on 6 March 2008. Retrieved 2008-02-23.
 10. ^ Ostriker, J. P.; Steinhardt, P. J. (1995). "Cosmic Concordance". arXiv:astro-ph/9505066.
 11. ^ de Bernardis, F.; Melchiorri, A.; Verde, L.; Jimenez, R. (2008). "The Cosmic Neutrino Background and the Age of the Universe". Journal of Cosmology and Astroparticle Physics. 2008 (3): 20. arXiv:0707.4170. Bibcode:2008JCAP...03..020D. doi:10.1088/1475-7516/2008/03/020.
 12. ^ a b c Spergel, D. N.; et al. (2003). "First-Year Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) Observations: Determination of Cosmological Parameters". The Astrophysical Journal Supplement Series. 148 (1): 175–194. arXiv:astro-ph/0302209. Bibcode:2003ApJS..148..175S. doi:10.1086/377226.
 13. ^ a b Planck Collaboration (2016). "Planck 2015 results. XIII. Cosmological parameters (See PDF, page 32, Table 4, Age/Gyr, last column)". Astronomy & Astrophysics. 594: A13. arXiv:1502.01589. Bibcode:2016A&A...594A..13P. doi:10.1051/0004-6361/201525830.
 14. ^ Lawrence, C. R. (18 March 2015). "Planck 2015 Results" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2016-11-24. Retrieved 24 November 2016.
 15. ^ Loredo, T. J. (1992). "The Promise of Bayesian Inference for Astrophysics" (PDF). In Feigelson, E. D.; Babu, G. J. (eds.). Statistical Challenges in Modern Astronomy. Springer-Verlag. pp. 275–297. Bibcode:1992scma.conf..275L. doi:10.1007/978-1-4613-9290-3_31. ISBN 978-1-4613-9292-7.
 16. ^ Colistete, R.; Fabris, J. C.; Concalves, S. V. B. (2005). "Bayesian Statistics and Parameter Constraints on the Generalized Chaplygin Gas Model Using SNe ia Data". International Journal of Modern Physics D. 14 (5): 775–796. arXiv:astro-ph/0409245. Bibcode:2005IJMPD..14..775C. doi:10.1142/S0218271805006729.
 17. ^ Einstein, A. (1915). "Zur allgemeinen Relativitätstheorie". Sitzungsberichte der Königlich Preußischen Akademie der Wissenschaften (in German): 778–786. Bibcode:1915SPAW.......778E.
 18. ^ Hubble, E. (1929). "A relation between distance and radial velocity among extra-galactic nebulae". Proceedings of the National Academy of Sciences. 15 (3): 168–173. Bibcode:1929PNAS...15..168H. doi:10.1073/pnas.15.3.168. PMC 522427. PMID 16577160.
 19. ^ Sandage, A. R. (1958). "Current Problems in the Extragalactic Distance Scale". The Astrophysical Journal. 127 (3): 513–526. Bibcode:1958ApJ...127..513S. doi:10.1086/146483.
 20. ^ Bond, H. E.; Nelan, E. P.; Vandenberg, D. A.; Schaefer, G. H.; Harmer, D. (2013). "HD 140283: A Star in the Solar Neighborhood that Formed Shortly After the Big Bang". The Astrophysical Journal. 765 (12): L12. arXiv:1302.3180. Bibcode:2013ApJ...765L..12B. doi:10.1088/2041-8205/765/1/L12.
 21. ^ Penzias, A. A.; Wilson, R .W. (1965). "A Measurement of Excess Antenna Temperature at 4080 Mc/s". The Astrophysical Journal. 142: 419–421. Bibcode:1965ApJ...142..419P. doi:10.1086/148307.

External links