سنگ‌تجن

مختصات: ۳۶°۳۷′۳۸″ شمالی ۵۱°۲۹′۴۵″ شرقی / ۳۶٫۶۲۷۲۲°شمالی ۵۱٫۴۹۵۸۳°شرقی / 36.62722; 51.49583[۱]
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سنگ تجن)
سنگ‌تجن
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستاننوشهر
بخشمرکزی
دهستانخیرودکنار
نام محلیسنگ‌تاجِن
مردم
جمعیت۲۱۴۸ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۲۳۸۲۵


سنگ‌تجن روستایی در ۴ کیلومتری شهر نوشهر و در استان مازندران ایران قرار دارد. روستای سنگ تجن در مجاورت جنگل بوده و دو چشمه معروف چشمه گردو و اسپی‌یو از چشمه‌های پر آب شهرستان‌های نوشهر و چالوس می‌باشد که آب شرب شهرستانهای نوشهر و چالوس و همچنین اکثر روستاهای اطراف نیز از این چشمه‌ها تأمین می‌شود. هر یک از شعبات این دو چشمه به یکی از روستاهای اطراف سرازیر گشته و جهت کشاورزی استفاده می‌گردد.

وجه تسمیه[ویرایش]

در اطلاعاتی که مربوط به وجه تسمیه نوشهر بدست آمده‌است به نظر می‌رسد که نام قدیم نوشهر «سنگتجن» بوده‌است.[نیازمند منبع] طبق کتاب ایرج افشار سیستانی با عنوان "پژوهشی درنام شهرهای ایران این شهر (نوشهر) که در۱۳۲۷ ه. ق ایجاد شده‌است تا سده نهم ه. ق روستایی به نام خواج یا خواجک یا خواچک بود سپس سنگ تجن نامیده شد که ملک ساعدالدوله تنکابنی بوده‌است. بعدها به دلیل قرار گرفتن کنار دریا و رفت‌وآمد کشتیهای بازرگانی مورد توجه حبیب‌الله خان تنکابنی قرار گرفت و حبیب آباد نامیده شد. در کنار چشمه آب، ده حبیب آباد واقع است که سابقاً خواجک خوانده می‌شد.

در کتاب «سفرنامه مازندران» که مربوط به ناصرالدین شاه است و هم‌اکنون نیز نسخه خطی آن در کتابخانه ملی موجود است نام نوشهر را سنگ تجن ذکر کرده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • رابینوه.ل.(۱۳۶۴).مازندران و استراباد، ترجمه ع .وحید مازندرانی.تهران:بنگاه ترجمه و نشر کتاب.
  • افشار سیستانی، ایرج(۱۳۸۲).پژوهشی درنام شهرهای ایران.تهران:روزنه،۱۳۸۲.