سنگ‌چشم سرحنایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سنگ‌چشم سرحنایی
Lanius senator01 new.jpg
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: سنگ‌چشمان
سرده: سنگ‌چشم‌های معمولی
گونه: L. senator
نام علمی
Lanius senator
Lanius senator distr.png
نارنجی: تابستان، آبی: زمستان
Lanius senator

سنگ‌چشم سرحنایی[۱] با نام علمی Lanius senator، پرنده‌ای مهاجر با جثه‌ای متوسط از راستهٔ گنجشک‌سانان و از خانوادهٔ سنگ‌چشم‌ها است. این پرنده در جنوب اروپا، خاور میانه و شمال‌غربی آفریقا و در کشتزارهای بازی که ترجیحاً دارای درختان تیغدار بوده و کمی زمین لخت یا شنی داشته باشد زاد و ولد کرده و زمستان‌ها را در نواحی گرمسیری آفریقا می‌گذراند.

ویژگی‌های ریخت‌شناسی

پرندهٔ نر ظاهری کاملاً مشخص دارد. پرهای او سیاه و سفید بوده، نقوش بزرگ سفید رنگی در بال‌ها داشته و تاجی بلوطی در ناحیهٔ پرهای بالای سر دارد. در زیرگونهٔ L. s. badius مربوط به نواحی غرب مدیترانه، نقوش سفیدرنگ بال‌ها مشاهده نمی‌شود. در پرندگان ماده و جوان پرهای قسمت فوقانی بدن قهوه‌ای و دارای خطوط موجی‌شکل بوده و پرهای زیرین بدن آنها نخودی رنگ با خطوط موجی‌شکل است.

تغذیه

سنگ‌چشم سرحنایی از حشرات بزرگ، پرندگان کوچک و قورباغه‌ها تغذیه می‌کند. او نیز همچون دیگر سنگ‌چشم‌ها بر فراز مکانی بلند به انتظار طعمهٔ خود نشسته و بر آن فرود می‌آید. سپس شکارش را از تیغ‌ها یا سیم‌های خارداری که نقش گنجهٔ خوراک او را دارند آویزان می‌کند.

منابع

  1. «سنگ چشم سر حنایی (Lanius senator)». www.iranbirdwatching.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۰۴.