سندور کلگین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سندور کلگین
شخصیت ترانه یخ و آتش شخصیت
بازی تاج‌وتخت
Sandor Clegane-The Hound-Rory McCann.jpg
روری مک‌کین در نقش سندور کلگین
اولین حضور
آخرین حضور
ساخته شده توسط جرج آر. آر. مارتین
ایفاگر نقش روری مک‌کین
(بازی تاج‌وتخت)
اطلاعات
لقب
  • هاوند (سگ شکاری)
  • داگ
جنسیتمذکر
عنوانسندور کلگین
خانوادهخاندان کِلِگین
خویشاوندانگرگور کلگین (برادر)
اقلیم وسترلندز

سندور کلگین (انگلیسی: Sandor Clegane؛ /ˈsændɔr klɨˈɡeɪn/) یک شخصیت ساختگی در مجموعه داستان‌های خیالی-حماسی ترانه یخ و آتش اثر نویسندهٔ آمریکایی جرج آر. آر. مارتین و اقتباس تلویزیونی آن بازی تاج‌وتخت است.

او که برادر کوچکتر گرگور کلگین است، نخستین بار در رمان بازی تاج‌وتخت (۱۹۹۶) معرفی می‌شود و بعدها در نبرد پادشاهان (۱۹۹۸)، طوفان شمشیرها (۲۰۰۰) و ضیافتی برای کلاغ‌ها (۲۰۰۵) هم حضور می‌یابد.

شخصیت سندور کلگین و کارهایی که انجام می‌دهد، بیشتر از نگاهِ دیگران و از جمله سانسا استارک و آریا استارک و گاهی نیز از نگاهِ ند استارک، تیریون لنیستر و حتی برین تارث مشاهده یا توصیف می‌شود[۱] نقش این شخصیت خیالی را در مجموعهٔ تلویزیونی بازی تاج‌وتخت که محصول اچ‌بی‌او است، روری مک‌کین ایفا می‌کند.سندور کلگان عضوی از خاندان کلگان است. او برادر جوان تر رئیس خاندان، سر گرگور کلگان می‌باشد. نام مستعار سگ تازی به دلیل وحشیگری و فرمانبرداری بی چون و چرای او نسبت به اربابش و همچنین وجود چهره‌ی 3 سگ در پرچم خاندانش می‌باشد. او به عنوان یکی از خطرناک ترین مبارزان در وستروس و نیز، زیاده روی در مصرف شراب تا سر حد گیجی معروف است. در بچگی، سندور دچار سوختگی وحشتناک در ناحیه صورت شده است که به دلیل نزدیک کردن صورت او به منقل آتش توسط برادرش گرگور، ایجاد شده است.او از آتش، برادرش، و به طور کلی از دورویی مقام شوالیگری، متنفر است تازی در نبرد های بلک واتر و وینترفل شرکت کرده‌است و نقش کلی او در سریال محافظت کردن از سانساو آریا استارک است و در نهایت در نبردی سخت با گرگور کلگین کشته می شود

منابع[ویرایش]

  1. "Game of Thrones Viewer's Guide". HBO.