سندور کلگین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سندور کلگین
شخصیت ترانه یخ و آتش شخصیت
بازی تاج‌وتخت
Sandor Clegane-The Hound-Rory McCann.jpg
روری مک‌کین در نقش سندور کلگین
نخستین حضور
آخرین حضور
خلق‌شده توسطجرج آر. آر. مارتین
مجسم‌شده توسطروری مک‌کین
(بازی تاج‌وتخت)
اطلاعات در جهان
نام مستعار
  • هاوند (سگ شکاری)
  • داگ
جنسیتمذکر
عنوانسندور کلگین
خانوادهخاندان کِلِگین
خویشاوندهاگرگور کلگین (برادر)
اقلیموسترلندز

سندور کلگین (انگلیسی: Sandor Clegane‎; /ˈsændɔr klɨˈɡeɪn/) یک شخصیت ساختگی در مجموعه داستان‌های خیالی-حماسی ترانه یخ و آتش اثر نویسندهٔ آمریکایی جرج آر. آر. مارتین و اقتباس تلویزیونی آن بازی تاج‌وتخت است.

او که برادر کوچکتر گرگور کلگین است، نخستین بار در رمان بازی تاج‌وتخت (۱۹۹۶) معرفی می‌شود و بعدها در نبرد پادشاهان (۱۹۹۸)، طوفان شمشیرها (۲۰۰۰) و ضیافتی برای کلاغ‌ها (۲۰۰۵) هم حضور می‌یابد.

شخصیت سندور کلگین و کارهایی که انجام می‌دهد، بیشتر از نگاهِ دیگران و از جمله سانسا استارک و آریا استارک و گاهی نیز از نگاهِ ند استارک، تیریون لنیستر و حتی برین تارث مشاهده یا توصیف می‌شود[۱] و در رمان اصلی، یک شخصیتِ فرعی و پشت‌صحنه است.

نقش این شخصیت خیالی را در مجموعهٔ تلویزیونی بازی تاج‌وتخت که محصول اچ‌بی‌او است، روری مک‌کین ایفا می‌کند.[۲]

سندور کلگین عضوی از خاندان کلگین است. او برادر جوان‌تر رئیس خاندان، سر گرگور کلگین می‌باشد. نام مستعار «سگ تازی» به دلیل وحشیگری و فرمانبرداری بی چون و چرای او نسبت به اربابش و همچنین وجود چهرهٔ ۳ سگ در پرچم خاندانش می‌باشد. او به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مبارزان در وستروس و نیز زیاده‌روی در مصرف شراب تا سر حد گیجی معروف است. در بچگی، سندور دچار سوختگی وحشتناک در ناحیه صورت شده‌است که به دلیل چسباندن صورتش به منقل آتش توسط برادرش گرگور، ایجاد شده‌است. او از آتش، برادرش، و به‌طور کلی از دورویی مقام شوالیه‌گری، متنفر است.[نیازمند منبع]

سندور کلگین در نبردهای بلک‌واتر و وینترفل شرکت کرده‌است و نقش کلی او در سریال محافظت کردن از سانسا و آریا استارک است و در نهایت در نبردی سخت با برادرش گرگور کلگین کشته می‌شود. اودر نبرد در وینترفل با ارتش نایت کینگ حضور دارد ویکی از رهبرلن اصلی است و به کمک آریااستارک می رودتا بتواند نایت کینگ را بکشد

او بسیار فرد واقعیت گرایی است و در مقابل ظلم به افرادی که توانی ندارند ایستادگی می کند

منابع[ویرایش]

  1. "Game of Thrones Viewer's Guide". HBO.
  2. "HBO: Game of Thrones: Sandor Clegane ("The Hound"): Bio". HBO. Retrieved 27 December 2015.