سنت بید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سنت بید د ونربل
Saint Bede the Venerable
ونرابل بید ملقب به جان به وسیله جی دی پنروس ۱۹۰۲
ونرابل بید ملقب به جان به وسیله جی دی پنروس ۱۹۰۲
زاده۶۷۳
کنار ساندرلند
درگذشته۲۶ می۷۳۵ در ۲۵ می (کلیسای غربی)
۲۷ می (کلیسای ارتدوکس و تقویم رومی بین ۱۸۹۹ و ۱۹۶۹) روز یادکرد وی می‌باشد
جاروو، نورتامبریا
آرامگاهدورهام کاتدرال
لقبپزشک کلیسا
پیشهنویسنده انگلیسی و تاریخ‌نویس; جاروو
دلیل سرشناسیدر سال ۱۸۹۹ توسط پاپ لئو ۱۳ لقب پزشک کلیسا را گرفت.
اثرگذاشته برمورد احترام کلیسای کاتولیک روم، کلیسای ارتدکس شرقی، کامونن آنجلیک، کلیسای لوتران

سنت بید (به انگلیسی: Saint Bede) (ˈbi:d) (زاده ۶۷۲/۶۷۳ - درگذشت ۲۶ مه ۷۳۵) معروف به سنت بید (به انگلیسی: Saint Bede) یا ونربل بید (به انگلیسی: Venerable Bede) یک راهب نورتامبریایی در صومعه سنت پیتر در مونورماوس (امروزه بخشی از ساندرلند انگلستان) بود.

صومعه بید دسترسی خوبی به کتابخانه کاملی که شامل آثار یوسی بیوس (به انگلیسی: Eusebius) (تاریخ‌نویس یونانی) و اروسیوس و دیگران بود، داشت.

وی به عنوان مولّف و پژوهشگر شناخته می‌شود و از جمله کارهای وی می‌توان کتاب تاریخ کلیسایی مردم انگلستان(به انگلیسی: Historia ecclesiastica gentis Anglorum) که وی را به عنوان پدر تاریخ انگلستان معروف کرد، نام برد.

در ۱۸۹۹ بید از سوی پاپ لئو ۱۳ به عنوان پزشک کلیسا ملقب شد و جایگاه دانشمند علوم الهی را دریافت کرد. وی تنها بومی بریتانیا کبیر است که عنوان آنسلم (دانشمند ایتالیایی) کانتبری و همچنین لقب پزشک کلیسا را از سوی کشور ایتالیا دریافت کرد. وی در زبان‌شناسی بسیار ماهر بود و به کمک دانش زبان لاتین و یونانی باستان متون قدیمی و شاخص کلیسای پدران (به انگلیسی: Church Fathers) را به انگلیسی مسیحیت ترجمه کرد و متون را برای انگلوسالکسنهای بعد از خود به جای گذاشت.

منابع