سلطه‌گری و سلطه‌پذیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
این تصویر در سال ۱۹۲۱ از یک لباس زن برهنه مرد لباس پوشیده ، نمونه ای از تسلیم زن را نشان می‌دهد. این هنر توسط ژرژ توپفر از اثرش Le Rêve d'un flagellant ("رویای فلاشلانت") ساخته شده‌است.

سلطه‌گری و سلطه‌پذیری (به انگلیسی: Dominance and submission) (که به آن D / s یا دام و ساب " نیز گفته می‌شود) مجموعه ای از رفتارها، آداب‌ورسوم و اصولیست که شامل تسلط یک شخص به شخص دیگر در بُعد جنسی یا سبک زندگیاش باشد. این نوع رابطه زیرمجموعه ای از بی‌دی‌اس‌ام محسوب می‌شود.

در این رابطه حضور فیزیکی و تماس جسمی الزامی و ضروری نیست، یک رابطه مبتنی بر دی/اس را می‌توان به صورت ناشناس از طریق تلفن، ایمیل یا سایر سیستم‌های پیام‌رسانی هم انجام داد. در موارد دیگر نیز می‌تواند به شدت مبتنی بر حضور جسمی باشد، گاهی اوقات نیز به سادومازوخیسم میل می‌کند. در D / s، هر دو طرف از سلطه‌گری یا تحت تسلط بودن لذت می‌برند یا لذت شهوانی را تجربه می‌کنند. کسانی که جایگاه فاعلی دارند «سلطه گر» نامیده می‌شوند: «دام‌ها» (مرد) یا «دامس» (زن). در عین حال به کسانی که در جایگاه مفعولی قرار می‌گیرند «مطیع» یا ساب (زن و مرد) گفته می‌شود. سوئیچ فردی است که هر دو نقش را ایفا می‌کند. دو فرد سوئیچ ممکن است طی چندین جلسه با توافق با هم موقعیت‌هایشان را عوض کنند.[۱]

سبک‌های رابطه دی/اس[ویرایش]

مبل انسانی:یک شریک جنسی برهنه که به عنوان میزی دکوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. او باید در شرایط مشابه میز بدون تحرک قرار گیرد، تا گلدان روی او نیوفتد. (درتصویر بالا) یک میز انسانی که توسط سه فرد مطیع ایجاد شده‌است (پایین).
سر زنی زیر پای اربابش (چپ) و مردی در حال نقش‌بازی حیوانی در نمایش‌های خیابان فالسوم (راست). هر دوی آنها قلاده سگ را دور گردن خود دارند.

در یک رابطه دی/اس ممکن است تعداد زیادی از شرکاء وجود داشته باشند: یک فرد غالب ممکن است دارای چندین ساب باشد، که درجای خود ممکن است بر دیگر ساب‌ها تسلط یابند، یا یک مطیع ممکن است سلطه گرهای مختلفی داشته باشد. روابط ممکن است در چهارچوب رابطه دونفری یا چندنفری باشد. داشتن احساسات و عشق رمانتیک لزوماً در دی/اس نمی‌گنجد، شرکا ممکن است همدیگر را دوست داشته باشند یا اصلاً رابطه عاشقانه نداشته باشند. برخی از روابط در دی/اس جنسی هستند و برخی دیگر فاقد روابط جنسی.

بازیگری جنسی می‌تواند یک عنصر باشد، و شرکای آن‌ها نقش‌های کلاسیک سلطه گری/سلطه پذیری یا نقش‌های سنتی همچون معلم و دانش آموز، افسر پلیس و مظنون یا والدین و فرزند را بازی کنند. نقشبازی حیوانی نیز می‌تواند جزئی از فعالیت‌ها باشد، در این سبک یک فرد نقش حیوان دست آموز خانگی را بازی کرده و دیگری نقش صاحب حیوان را ایفا می‌کند.

دگرگونی در دی/اس عملاً نامحدود است و فعالیت‌ها اَشکال زیادی به خود می‌گیرند و ممکن است با اشکال دیگر بی دی اس ام ترکیب شوند. این تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ایمنی[ویرایش]

خطراتی رایج نیز در رابطه مبتنی بر دی/اس وجود دارند. چرا که بخش عمده ای از این روابط روانیست، بسیاری از خطرات مرتبط با دی/اس نیز شامل سلامت روان است. برخی دیگر سوءاستفاده از اعتماد طی یک رابطه دی/اس را شامل می‌شوند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

  • خشونت‌های جسمی یا کلامی از سوی شریک جنسی غالب
  • ایجاد احساساتی چون تنفر از خود در افراد سلطه‌پذیر
  • شرکای غالب ممکن است با تلاش برای جدا کردن فرد تحت سلطه‌شان از جامعه و استثمار فرد از اعتماد او سوءاستفاده کنند

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Fedoroff, Paul J. (2008). "Sadism, Sadomasochism, Sex, and Violence". Canadian Journal of Psychiatry. 53 (10): 637–646. doi:10.1177/070674370805301003. PMID 18940032.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Dominance and submission». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۱۹.